Czas na Windows 10

Przyszedł taki czas, że wkrótce dla mnie podstawowym komputerem będzie tablet typu "2 w 1" z systemem Windows 10. Na ile te nowe okienka współpracują (lub nie) z typowymi aplikacjami używanymi przez elektronika? Da się korzystać z AVR-GCC, programatorów typu USBasp, starszych aplikacji do rysowania schematów czy projektowania PCB? Które tego typu programy na pewno nie działają na Windows 10?

Reply to
badworm
Loading thread data ...

O tyle o ile urzadzenie będzie posiadało x86 a nie arm.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 2017-01-21 o 17:44, Grzegorz Niemirowski pisze:

A jest jakieś obiektywne uzasadnienie? Nie przypominam sobie, żeby Microsoft ogłaszał, że jakaś część WinAPI, nawet ta pochodząca jeszcze z OS/2, nie działała. (Pomijam kwestię wyrzucenia POSIX, jest Cygwin).

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Diabli wiedzą co bedzie. MS miota się i w panice szuka rynków:

formatting link
formatting link
formatting link

Reply to
Sebastian Biały

Nie rób (sobie) tego. Ja taki kupiłem (HP Pavillion x2) i teraz mnie trafia, gdy tylko muszę z niego skorzystać. Bardziej responsywna była Amiga... Kup sobie normalnego laptopa i nie powtarzaj cudzych błędów.

Co ma działać, działa. Problem nie jest systemie, tylko w Atomie.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Dnia Sat, 21 Jan 2017 21:20:53 +0100, Piotr Wyderski napisał(a):

Mam obecnie tablet 8" z Windows 8.1 i owszem, są w nim rzeczy, które mnie wkurzają ale dramatu nie ma. Gdyby była do tego jakaś sensowna klawiatura i gdyby tablet posiadał port HDMI to bym się pewnie za nowym urządzeniem nie rozglądał. Laptop fajna rzecz ale sporo do dźwigania i brak możliwości redukcji wagi poprzez odłączenie klawiatury, jeśli w danym momencie jest zbędna. Bardziej mnie wkurza, że gdybym nawet chciał kupić jakiegoś lapka albo poleasingowego desktopa (mam takowego Della i bardzo sobie go chwalę) to od kilku miesięcy nie ma już chyba takich z Windows 7.

To znaczy?

Reply to
badworm

W dniu 2017-01-21 o 22:40, badworm pisze:

Słaby jest, tzn ma marną wydajność. Lepiej już pentiuma kupić, tyle że w tabletach o nich trudno bo za dużo prądu żrą.

Reply to
Janusz_k

Wydajność tej linii procesorów jest tak powalająco niska, że można to przypłacić nerwicą. Przepustowość i czas dostępu magnetycznego HDD dobija zupełnie niezależnie. Oprócz tego ktoś uczynił klawisze funkcyjne wtórnymi wobec ściemniania/ rozjaśniania ekranu itp. i w tej serii NIE DA SIĘ tego przełączyć w BIOSie, więc zapomnij o przyzwyczajeniach co do skrótów klawiaturowych. Najgorzej wydane pieniądze w życiu. Uratowałem się tym, że wykorzystuję ten 2w1 jako terminal zdalnego pulpitu i przez VPN pracuję na serwerze domowym. On ma 5 lat, ale wciąż działa błyskawicznie.

Muszę się jakoś przemęczyć do 2019 (czekam na instrukcje AVX512 w sprzęcie powszechnego użytku) i kupuję najsilniejszy laptop z I7, jaki wtedy wypuszczą. A Pavulona niech córka dorżnie bajkami.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 21.01.2017 o 17:35, badworm pisze:

Ja przeszedłem na W10 64 bit i niestety musiałem przenieść się na Linuxa

64 z takimi programami jak ISE czy toolchain dla ARM.
Reply to
Mario

są w wersjach z windows 7 i windows 10 jednoczesnie. zdaje sie, ze dell ale musiałbym sprawdzić w hurtowni bo nie każdy producent obecnie to ma.

Reply to
sirapacz

Dnia Sun, 22 Jan 2017 12:17:24 +0100, Mario napisał(a):

Czemu niestety!? :) Jak najbardziej ruch we w włąściwą stronę.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Sun, 22 Jan 2017 14:15:39 +0100, sirapacz napisał(a):

Oki. W sklepie Active IT od kilku miesięcy nie ma już komputerów z Windows 7 i stąd moje przypuszczenie, że podobnie może być w innych miejscach.

Reply to
badworm

Dnia Sun, 22 Jan 2017 00:50:54 +0100, Piotr Wyderski napisał(a):

Na szybkość działania mojego tableta z procesorem Z7340D i 2GB RAM nie narzekam, choć jak na razie to jeszcze nic mocno obciążającego na nim nie uruchamiałem. Wiem jednak, że na tego typu urządzeniach daje się normalnie obrabiać zdjęcia w Lightroomie a odtwarzanie filmów 4K działa płynnie. Zastanawiam się nad kupnem modelu z chyba najnowszym procesorem z tej rodziny (Z8350) i 4GB RAM, właśnie dla lepszej wydajności - nie tylko teraz, ale i za jakiś czas. Zdaję sobie jednak sprawę, że np. do montażu filmów HD to sprzęt może być za słaby. Prędzej jednak zainwestuję dodatkowo w komputer stacjonarny niż miałbym mieć tylko notebooka.

Piszesz o słabej wydajności dysku magnetycznego - mnie ten problem nie będzie dotyczył, bo model brany przeze mnie pod uwagę takowego nie posiada, jedynie pamięć Flash (eMMC), którą ewentualnie rozszerzę kartą uSD.

Rozumiem, dzięki za informacje. Mnie bardziej wnerwiają sprawy z pogranicza sprzętu i Windows niż te stricte sprzętowe. System dosyć długo się zamyka, tryb uśpienia się czasem zawiesza i trzeba twardo wyłączać urządzenie, czasem świruje Bluetooth albo połączenie GSM, obsługę GPS zapewnia chyba tylko microsoftowa aplikacja Mapy. No i te nieszczęsne automatyczne aktualizacje Windows - przez nie o mało co nie "ucegliłem" urządzenia już na samym początku korzystania z niego.

Reply to
badworm

W dniu 2017-01-22 o 15:13, badworm pisze:

Jeżeli mowa o komputerach nowych, to nie ma problemu - są jeszcze dostępne w dystrybucji dwusystemowe, Win7+Win10.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2017-01-22 o 15:43, badworm pisze:

Tylko dlatego Ci działa płynnie bo dekodowanie jest wspomagane sprzętowo, spróbuj kodować to wtedy zobaczysz co znaczy wolny procek.

Reply to
Janusz_k

Nigdy nie przystanie mnie zadziwiać, że inżynierowi (i o zgrozo programiscie) jest ciągle do czegoś windows potrzebny.

Reply to
Marek

cośtam-cad-cośtam.

"Pani Krysiu, niech Pani da znać szefowi programatorów że ta bibliteka to przyszła w C#, ale to chyba nie problem, nie?"

Ciągle jest. Na przykład do Steam i przeglądania facbooka. Zadziwiające jak wielu programistów i inżynierów uważa to za argument :D

Nie martw się, świat idzie w kierunku podpisywania bootloaderów. Twój nastepny komputer bedzie tak nowoczesny "że Linux nie da rady". Przynajmniej tak będą mówili.

Reply to
Sebastian Biały

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.