Czas na nowy CoCom?

Jak by ktoś chciał wiedzieć co tam w środku siedzi, to są fotki PCB. Spoiler: Siedzi to, co wszyscy przypuszczali, że siedzi.

formatting link
formatting link

Reply to
heby
Loading thread data ...

Niby jak to kontrolować, skoro całą elektronikę mają teraz w Chinach za miedzą a Chiny wolą interesy od prawa? Cocom mógł być w miarę skuteczny w czasach gdy Chiny produkowały tylko t-shirty i tenisówki.

Reply to
Marek

Chińczycy ciągle nie mają całego know how, mimo, że mają produkcję.

Może trzeba do tego doprowadzić. W pewnym stopniu za sytuację z Chinami, odpowiadają księgowi, którzy widzieli wszędzie cięcie kosztów. Również w technice wojskowej.

Reply to
heby

W dniu 29.04.2022 o 21:50, heby pisze:

Hmmm... jak patrzę na tę płytkę na zdjęciu

formatting link
to widzę tam know-how rodem z CCCP :-) Przekaźniki z lat 70/80-tych, rezystory MŁT (swoja drogą bardzo dobre) i trochę scalaków klasy TTL i wzmacniaczy operacyjnych 741 :-)

Reply to
Grzegorz Kurczyk

No i właśnie jest dysonans poznawczy. Bo linkowany art. zwraca uwagę na problem z "wyciekiem" współczesnej technologi a na zdjęciach pokazują płytki z lat 70. To w końcu w środku co siedzi?? I po co sugestia z CoCom skoro nadal dają radę na podzespołach z czasów CCCP?

Reply to
Marek

heby napisał(a):

Dobre do udławienia czyjejś gospodarki, aby budżet się nie spinał. I do uderzenia w szarego ludka.

Rusek kupował broń od zachodu mimo zakazu? Kupował. Iran kupował automatykę siemensa do wirówek? Kupował. Korea Pn. postawiła se drukarkę lewych dolców i zdobyła grzybkowe rakiety? Postawiła i zdobyła. Pijondz nie śmierdzi. Wadza się wyżywi jak mawiał Josek Urbach:)

Zerknąłem na wiki CoCom jakież to ograniczenia obowiązują. GPS z ograniczeniem wysokości i prędkości. Hm, 30 lat temu wykładowca jednej z uczelni wyrzeźbił GPS na piechotę bez żadnych ograniczeń.

formatting link

Reply to
alojzy nieborak

To przykład debilizmu autora, trudno się spodziewać że odróżni rezystor od FPGA.

Natomaist o co chodzi: nawet takim guano z lat 60 da się trafiać najwidoczniej dostatecznie skutecznie.

Zaraz.... a dlaczego my nie mamy własnej?

To był żart.

Ruscy co prawda nie mają techonologi produkcji *lokalnie* CPU lepszych niż Z80, ale może i taki styknie do trafiania w cywili.

Reply to
heby

W dniu 01.05.2022 o 16:07, alojzy nieborak pisze:

Bo to pewnikiem takie programowe ograniczenie, jak prędkość za duża, to nie podaje.

Reply to
Cezary Grądys

heby napisał(a):

Trza by polatać po firmach z linku i popatrzeć co mają u siebie.

Jak widać. 100-150um

formatting link
Natomiast hi-tech? Tu jest gorzej.

Konsumenci zwracali uwagę na wysokie koszty, niewystarczającą wydajność i niską sprawność energetyczną serwerów napędzanych rosyjskimi procesorami.

"Stwierdzili oni, że są gotowi przejść na sprzęt krajowy tylko wtedy, gdy będzie on w stanie sprostać wszystkim scenariuszom użycia i nie będzie droższy od zagranicznych odpowiedników" - czytamy w dokumencie. ... Rostec podkreślił, że zastąpienie zagranicznej bazy mikroprocesorowej rosyjską jest nieuniknione, ponieważ w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo i trwałość krytycznej infrastruktury informatycznej.

"Od 2022 roku w rejestrze będzie figurował wyłącznie sprzęt oparty na rosyjskich procesorach" - powiedział Iwan Pokrowski, dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Twórców i Producentów Elektroniki.

Jest pewien problem, sankcje. Tajwan odmówił z nimi współpracy.

Reply to
alojzy nieborak

W dniu 01.05.2022 o 16:07, alojzy nieborak pisze:

Jak patrzę na konstrukcję filtrów międzypalczastych... czyżby Matjaz Vidmar S53MV ???

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W dniu 2022-05-02 o 09:25, Grzegorz Kurczyk pisze:

Też mi sie wydaje że tylko on był zdolny to zaprojektować i zrobić :)

Reply to
Janusz

Grzegorz Kurczyk napisał(a):

Bingo. Niby schematy bazgrał ręcznie, jednak działa:)

Reply to
alojzy nieborak

alojzy nieborak napisał(a):

nm ofkors

Reply to
alojzy nieborak

One nie są rosyjskie. Mowa pewnie o Bajkał. One są tylko "zaprojektowane", a konkretnie wsadzono gotowy rdzeń ARM i kazano go wyprodukować komus ze stosownym knowhow, poza Rosją. Nie zdziwie się, jesli 80% tego CPU to zmodyfikowany exampl z ARMa.

W zasadzie wygląda jak knock-off procka z Pi4...

Jak nikt nie będzie w stanie produkować CPU, ruscy zostaną ze swoim Z80 w rakietach.

Reply to
heby

To aby na pewno GPS? Brakuje mi troche "korelatorow". Daje sie zrobic na FPGA, ale tu chyba nie ma. Daje sie zrobic i na TTL, ale chyba troche wieksze wychodzi.

Sa tez uklady z podstawowymi blokami do zrobienia GPS, gdzie raczej ograniczen nie ma.

J.

Reply to
J.F

Tez by mnie nie zdziwilo, ale skoro dziala, to czemu nie.

Istotne jest gdzie to zrobili ... Chinczycy chyba juz maja dostep do jakiejs fabryki polprzewodników z technologia chocby sprzed 20 lat ... a moze nawet Rosjanie maja.

I ewentualnie kwestia oprogramowania do projektowania ... czy Rosjanie/Chinczy maja dostep, czy sa w stanie napisac wlasne ... chyba tak.

Nie zrobili nic nowego?

8086 chyba robili, ale potem juz kompletnie odpuscili ?

No i jeszcze jedna sprawa - za drobna lapowke ktos im upchnie mala serie procesorow do wspolczesnej fabryki. Czy sie myle, i Amerykanie dobrze tego pilnuja ?

J.

Reply to
J.F

To problem bezpieczeństwa: gdyby mieli własne procesory (a mieli - Elbrus, z własną architekturą) trudniej było by "atakować" takie hardware.

Wsadzili MIPSa/ARMa, to gotowe exploity można kupić w każdym sklepie z exploitami.

W Chinach nie ma aż takiej korupcji. W Rosji jest. Nie przypuszczam, aby w najbliższym czasie potrafili coś wyprodukować sami.

To oprogramowanie kosztuje majątek, zarówno pieniędzy jak i roboczogodzin specjalistów. Ci specjaliści są trudni do pozyskania, najczęsciej w tej branży każdy zna każdego, bo ciasna. Z niczego dev do ASICów/SoC raczej łatwo nie zrobią. Chyba nikt z know-how nie pali się aby pracować w Chinach.

Nie dam wiary, że narzędzia dev ktokolwiek robi sobie sam, poza ogromnymi firmami z dziesiątkami lat doświadczenia. Kupili coś od Synopsysa/Cadence i tyle. Teraz ukradną, bo już mogą oficjalnie. Pytanie czy kradziony ARM, developowany na kradzionym dev, będzie się dało dać gdziekolwiek do produkcji w cywilizowanym świecie.

Jestem ciekaw czy zrobili. O ile dobrze kojarze, to nie mają tak naprawdę produkcji lokalnej czegokolwiek sensownego, dobrze im idzie produkacj rakiet i tyle.

Się przekonamy już niebawem. Przypuszczalnie Amerykanie beda starali się ewakuować z Tajwanu częśc technologi w bezpieczniejsze miejsce. Moze nawet do siebie.

Reply to
heby

No właśnie, może to Loran? Ten procek, MC68010, troche powolny do GPS, ale jego wybór mówi coś o czasie konstrukcji tego urządzenia. Antena jednak na wyższe częstotliwości niż Loran. Dziwne. Wiadomo coś więcej o tej konstrukcji? Dedykowane ASICe do tego, lat temu naście, ustalały pozycję kilka minut. Ta Motorolka wyrabiała się w godzinę ;) ?

Reply to
heby

heby napisał(a):

Tego dokładnie nie wiem, ale u Łukaszki tłuką im wafle pod układy. Wiec sami muszą coś dłubać.

Reply to
alojzy nieborak

Żeby tylko Z80.

formatting link

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.