EdW - R.I.P?

Strasznie boli cię dupa. Masz jakieś związki z sowietami?

Reply to
Kaczin
Loading thread data ...

Piotr Gałka napisał(a):

Jakimś rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch footprintów na pcb. Skoro takie fikołki robią ludkowie z pamięciami czy uC, OPampami, co za problem z prostym dwu-pinowym elementem?

Reply to
alojzy nieborak

W dniu 25.03.2022 o 21:03, alojzy nieborak pisze:

Obstawiam że jak zaczniesz dawać po kilka obok siebie to pcb się nagle zrobi za duże. Jeden na drugim pewnie nie zawsze będzie pasować...

Reply to
Rutkowski, Jacek

W dniu 2022-03-25 o 21:03, alojzy nieborak pisze:

Ja dotychczas nie miałem problemu z elementami dwupinowymi. To co pisałem dotyczyło innych elementów.

Np. przeprojektowywałem płytkę zastępując niedostępne TPS54061 przez wtedy jeszcze dostępne LM25018. Ale było ich na tyle mało, że wziąłem się za projekt dopiero jak były już kupione. Ta zmiana nie podchodzi pod umieszczanie dwóch footprintów.

Aktualnie problemem są ATxmega128A4U. W Mouserze widzę najbliższy termin

- luty 2023 i to nie w tej obudowie co stosujemy. Wstawienie innego procesora też nie załatwię dwoma footprintami. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Było info w przedostatnim numerze, że będzie nowy naczelny.

Ja jestem póki co bardzo zawiedziony. Zastanawiałem się, czy napisać list, ale póki co się nie zebrałem i nie wiem, czy to ma sens. Inny naczelny, to i inne pismo.

Będę czytał, bo mam prenumeratę jeszcze kilka lat (zebrało się tego przez udział w konkursach), ale ostatni numer w zasadzie tylko przejrzałem, bo nie było tam nic, co mnie zaciekawiło a to, co było, było tłumaczone tak beznadziejnie, że aż boli.

Poszli na łatwiznę. Szkoda.

Circuit Chaos

Reply to
Arnold Ziffel

Bo tłumaczył to pewnie zewnętrzny tłumacz, nieelektronik. Tam jest dużo więcej kwiatków.

Reply to
Arnold Ziffel

Ja dostałem wysyłkę 23 marca.

Nadal publikuje, prowadzi szkołę konstruktorów, po prostu nie jest już naczelnym. Przewijał się temat jego działki, wanny na tarasie, kompostowania podejrzewam, że po tylu latach chce się w końcu poświęcić życiu trochę poza elektroniką...

Reply to
Arnold Ziffel

Zasubskrybuj jego kanał na YT, może coś będzie (na razie nie ma).

formatting link

Reply to
Arnold Ziffel
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Jesteś pewien, że pozbawiono, a nie sam tak wybrał, żeby mieć więcej czasu dla siebie?

A jest tak? Skąd ta informacja?

Reply to
Arnold Ziffel
Reply to
Grzegorz Niemirowski

Tak, masz rację. To była nagła rewolucja. Rozgrzebane i rozpoczęte rzeczy zostały ucięte, tak samo jak plany.

No tak... ja zwykle nie czytam komentarzy. Teraz przeczytałem.

"Na pewno będę próbował kontynuować temat, tylko zagadnienie jest ogromne, a w grę wchodzą bardzo przyziemne problemy, takie jak nawał rozmaitych zajęć i konieczność zarobienia na utrzymanie."

"Będzie! Czy w postaci drukowanej książki, czy e-booka, czy może jako płatna, a może nawet ogólnodostępna treść w Internecie - tego jeszcze nie wiadomo, bo na przełomie 2021/2022 bardzo dużo się zmieniło w moich planach."

"Prace nad Radiowa Oślą Łączką trwają, ale czy ukaże się ona w odcinkach w Elektronice dla Wszystkich, czy gdzie indziej, to inna sprawa. Szykują się duże zmiany..."

...i komentarz od usera "apcoh" ;)

--------------

Przekleję to, co chwilę temu napisałem na elportalu (gdyby zniknęło z linka niżej). Swoją drogą sporo tam się udziela SaS, widać, ze AVT bardzo zaszło mu za skórę.

formatting link

Nie wiem, jak inni, ale ja moje trzy artykuły w EdW opublikowałem bez honorarium -- zależało mi na podzieleniu się wiedzą, pomysłem i na oddaniu trochę czasopismu, z którego sam przez lata wiele się nauczyłem.

Kwietniowy numer niestety zabił wszystko to, czym było EdW. Prenumeruję EdW dla ciekawych artykułów, projektów dostosowanych do polskich realiów, artykułów na temat elektroniki retro, artykułów i projektów czytelników. Lubiłem czytać Skrzynkę Porad, która teraz wyparowała, zastanawiać się, "Jak to działa". Czekałem na Radiową Oślą Łączkę. Projekty w zasadzie zawsze były dla mnie tylko dodatkiem do reszty czasopisma, ale i tak je przeglądałem, bo często można było wyłuskać z nich jakieś ciekawe rozwiązania konstrukcyjne.

Kwietniowe EdW tylko przejrzałem. Przeczytałem parę artykułów, ale poziom tłumaczenia jest tak żenujący, że mi się odechciało. Na pewno tłumaczyła to osoba niemająca pojęcia o elektronice, a być może wręcz automatyczny translator. Poziom przedrukowywanych projektów też jest niski, ale o tym już kolega wyżej pisał. Przede wszystkim te projekty są na siłę. Artykułów, które faktycznie by mnie zainteresowały, felietonów, historycznych opisów p. Jerzego Szymańskiego czy p. Karola Świerca, cyklu o przetwornicach, czy o wzmacniaczach klasy D, już nie znalazłem.

Zawsze było tak, że niektóre artykuły tylko przemiatałem wzrokiem albo czytałem, ale bez zainteresowania, ale nigdy nie było tak z (pomijając stare działy) praktycznie całym pismem.

Generator szumu. Spodziewałem się ciekawej konstrukcji, np. na spolaryzowanym zaporowo złączu P-N i opisu, jak to dokładnie działa (choć ja akurat wiem, jak działa), ale po co. Zresztą jakbym potrzebował szumu, to bym sobie apkę na smartfonie zainstalował. Taka jest przydatność tego projektu.

Reszty jeszcze nie przeczytałem, bo szczerze mówiąc odechciało mi się. Zawsze jestem w trakcie czytania jakiejś książki i gdy przychodzi w prenumeracie nowe EdW, to odkładam książkę, żeby czytać EdW. Teraz przejrzałem EdW i wróciłem do książki.

Miałem parę pomysłów na opisanie innych projektów, które gdzieś w międzyczasie zrobiłem i działają, ale w obecnej formie nie ma to sensu -- i tak nikt tego nie wydrukuje. Może wrzucę na YT. Tylko że na YT nikt nie zagląda, tak jak nikt nie zagląda na prywatne strony innych autorów. EdW była takim hubem do dzielenia się pomysłami i wiedzą. Była.

Nie wiem, co tam dokładnie w redakcji zaszło, czy p. Piotr odszedł sam, czy został do tego zmuszony, czy jest aż tak źle, że trzeba do tego stopnia ciąć koszty (kosztem jakości), ale jeśli formuła się nie zmieni (a raczej nie zmieni, bo widać w tym konkretny plan i celowe działanie, umowy z zagranicznymi czasopismami są już podpisane, itd.) i nie wróci część starych działów, to będzie znaczyło, że EdW niestety umarła i prędzej czy później zniknie, bo nikt już nie będzie jej kupował.

Szkoda. Serio, szkoda.

Reply to
Arnold Ziffel

Dawno temu, po jakimś artykule w EP napisałem solidny i dość przykry w wpis - chyba to było na ichnim forum. Napisałem co myślę o poziomie takich artykułów no i sporo przykrych słów tam padło.

Ku mojemu zdziwieniu, autor mi odpisał ( prywatnie ). Jego obraz tego jak wygląda praca w redakcji i co muszą robić, żeby mieć materiał był tak smętny, że aż mi się go zrobiło żal. Szczerze - zdziwiłem się, że to napisał, bo gdybym to opublikował to byłoby jeszcze bardziej nieprzyjemnie.

Niestety - moje idealistyczne wyobrażenia po tym zderzeniu z rzeczywistością upadły i od tego czasu moje oczekiwania co do prasy specjalistycznej mocno spadły.

Ot, życie.

Reply to
sundayman

To na pewno ruska onuca. Bo każdy, kto nie przyjął min jednego ukraińca i nie zmienił biało-czerwonej flagi na nową żółto-niebieską, kto mówi również o zbrodniach USA, kto próbuje choćby rozpocząć dyskusję, a nie trzyma się narracji narzucanej przez media, to agent putina.

Reply to
ddddddddddddd

W 2014 też były te małe flagi, to może po prostu ich nie wyrzucili wtedy.

Reply to
Mateusz Bogusz

W wtorek, 29.03.2022 o 08:02, Mateusz Bogusz napisał:

Elektronicy je uszyli w domu, bo gówno mają do roboty i cięgiem siedzą na usenetach. A kto nie szyje flag, to agent Putina.

Reply to
Collie

W dniu 2022-03-29 o 01:59, sundayman pisze:

Moje wyobrażenia były idealistyczne do dziś.

Pierwszy raz odezwałem się do EdW na hasło, że brakuje im tekstów typu felieton. Opisałem historię która doprowadziła do tego, że zrobiłem sobie oscyloskop i wysłałem prosto do Pana Piotra. Odpowiedział mi prawie natychmiast, że zakręciła mu się łezka w oku bo gdy ja naprawiałem chronokomparatory to on używał takiego sprzętu na co dzień. To co napisałem ukazało się w najbliższym numerze (5/2014). Nie dziwiło mnie to, no bo skoro brakuje im takich tekstów...

Zajrzawszy dziś po raz pierwszy na forum (z linku z tej dyskusji) widzę, że nie wszystko było tak różowo jak mi się wydawało. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Wiedziałem, że na p.m.e odpowiedź się znajdzie. Choć liczyłem na większy spisek ;>

Reply to
Dawid Rutkowski

Rutkowski, Jacek napisał(a):

Dwu-pinowe da się, tak samo jak zamienne obsadzanie tht przy braku smd. Tylko podpowiadam.

Można dodatkową płytkę z zasilaczem postawić pionowo:

formatting link
akurat tylko sterowanie jest wydzielone, na innych sterownikach masz wydzielone i sterowanie i zasilanie.

Podejrzewam taniej wyjdzie dodatkowa płytka umieszczona nad podstawową płytką, aniżeli projektowanie od nowa.

Można iść w pion:

formatting link

Masz łeb i chj, kombinuj.

Reply to
alojzy nieborak

W przypadku biernych dwa albo trzy footprinty da się umieścić jeden na drugim i obsadać 0603, 0805 i 1206.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.