Samochód elektryczny

Dlatego już napisałem że auto na sprężone powietrze załatwi problem komunikacji w mieście.

Reply to
JanuszK
Loading thread data ...

No i co z tego? będą czzerpać ciepło z otoczenia a przy duzych mrozach z jakieś nap nagrzewnicy olejowej typu dewasto, nie wiem jak to rozwiązali i czy w ogóle. Widziałem że robią takie auta i mają one całkiem sensowne parametry.

pod autem :) jest zbiornik z kompozytów.

Hiszpanów zapytaj, ja o nie konstruowałem.

Reply to
JanuszK

Ty naprawdę spałeś na fizyce...

[...]

Ty zapytaj Hiszpanów, co zrobią z wymiennikiem ciepła, jak deszcz zacznie padać...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nowe aku trakcyjne LiFePO4 maja juz wystarczajace parametry - zywotnosc przy 100%DoD 3000+ cykli, przy utrzymywaniu np w zakresie 20-80% SoC aku przezyje samochod. Ogniwa te podziurawione i nagrzane do 400degc nie zapalaja sie, bo ich katody nie ulegaja dekompozycji i nie zapalaja elektrolitu. Optymalizowane do uzywania w hybrydach maja moc wlasciwa ponad 600W/kg, sprawnosc energetyczna cyklu przekracza 90%. Nawet stare ale jare aku olowiowo-kwasowe tez moga miec druga mlodosc przed soba - ciekawe jak sie Firefly 3d2 spisza w realu. Pod wzgledem sprawnosci energetycznej uklad CAES wypada nienajlepiej - nie da sie zbyt dobrze przyblizych do izotermicznego anoi sprrezania ( koniecznosc chlodzenia miedzystopniowego) ani rozprezania w silniku (nagrzewnice miedzystopniowe). Do tego nie sadze, ze system dajacy np. zasieg 200km bedzie lzejszy czy mniejszy od aku.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

JanuszK pisze:

Policz temperaturę gazu o temp początkowej np. 20°C i ciśnieniu 1 atm, który został sprężony adiabatycznie (tj. bez strat energii) do 300 atm... Może to da Ci wyobrażenie jakie ilości energii cieplnej trzeba upuścić na bok, bo plazmy raczej nie przechowasz w kompozytowym zbiorniku. Gdy zaczniesz odprowadzać ciepło, to potrzebujesz dalszej energii na utrzymanie owych 300 atm...

Wszystko tkwi w magicznym słowie kilka. Ja jakoś nie widzę możliwości upchnięcia powiedzmy 3 m^3 zbiornika w aucie osobowym bez drastycznego wkroczenia w przestrzeń funkcjonalną takiego auta.

No to podaj chociaż gdzie ci Hiszpanie tak twierdzą i jacy to konkretnie Hiszpanie. IMHO przynajmniej to jesteś winien grupie, jako że wytknąłeś komuś bycie w błędzie.

pzdr mk

Reply to
mk

Zapewne chodzi o tych:

formatting link
wiem, zgaduje) Z tego co pisza, to jest hybryda powietrza, elektryki i spalinowki. Wiec zadnych cudow nie ma. Grzanie powierza plomieniem, silnik pneumatyczny robi w razie potrzeby za kompresor pedzony silnikiem.

Reply to
Maciej Mich

To nie jest to, może z miesiąc temu znalazłem przez przypadek to i czytałem, ale teraz nie mogę sobie przypomnieć.

Reply to
JanuszK

Wiesz mógłbym ci powiedzieć aby ... ale powiem tylko tyle że z fizyki zawsze miałem piątkę.

Ale ty nadal nie rozumiesz, ja się nie pytam jak to zrobili, użytkownika naprawdę nie obchodzi że auto a dokładnie silnik spalinowy potrzebuje np: chłodnicę, on wie gdzie lać olej lub benzynę i tyle, Z tego co wyczytałem zrobili auto które zasilane jest sprężonym powietrzem i tyle, a że trzeba go grzać, to co mnie to obchodzi, jako użytkownika, podaję tylko że takie projekty są robione jako kolejny etap poszukiwania napędu dla auta miejskiego obok spalinowych, hybrydowych, elektrycznych.

Podaję to jako ciekawostkę a ty się mnie czepiasz jakbym ja był konstruktorem tego auta. NIE JESTEM NIM I nIC MNIE NIE OBCHODZI TERMODYNAMIKA TEGO SILNIKA, rozumierz?

a tutaj link:

formatting link

Reply to
JanuszK

Chyba niezasluzona :-)

A piatkowego fizyka tez nie interesuje ?

J.

Reply to
J.F.

Jakieś podstawy takiego stwierdzenia?

A co mnie ma interesować, mogli np dać pompę ciepła i czerpać energię z otoczenia a napęd jej z silnika, taka odwrotna klimatyzacja, czy to dzisiaj jakiś problem? nie, to zwykłe rozwiązanie podobnie jak klimatyzacja w aucie. Ciekawe za to są parametry tych aut i fakt że nie trzeba wymieniać drogich elementów typu aku w elektrycznych, co jakiś czas.

Reply to
JanuszK

Dnia 09.01.2008 JanuszK <Janusz snipped-for-privacy@malpa.o.pl> napisa³/a:

A czy ty sie zastanowiles przed wyslaniem postu nad rozwiazaniem ktore wlasnie zaproponowales? Glownie nad sensem takiego czegos?

Nowe troche drozsze aku nie wymagaja przez zycie samochodu w ogole wymiany.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

A w czym masz problem?

Reply to
JanuszK

W systemie edukacji, po ktorej "piatkowy fizyk" propouje uzycie pompy ciepla do transferu ciepla od cieplejszego otoczenia do zimniejszego "zrodla gornego". Ktory to fizyk zaproponowal uklad odpowiadajacy - ze tak to okresle - "topologicznie" pomyslowi pojazdu napedzanego silnikiem el. i majacym pradnice napedzana przez kola, ktora zasila silnik. Ktory jakby przeczytal to co napisal, to nie wyslalby posta o tej tresci. Piatkowemu fizykowi to nie przystoi. Powazna lista zarzutow nie?

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Hm, moze to i jakis sens ma, ale moze dajmy mu szanse sie wykazac - niech pokaze obliczenia ze ma :-)

J.

Reply to
J.F.

O czym ta rozmowa?? Przeciez to bzdura. Skad w samochodzie wziac 2 rózne zrodla ciepla o róznych temperaturach i odpowiedniej wydajnosci ?

Uzytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.>>Dnia 09.01.2008 JanuszK <Janusz snipped-for-privacy@malpa.o.pl> napisa?/a:

Reply to
dolczak

A dlaczego ja mam pokazywac' obliczenia? to nie mój pomys?, poda?em strone; tam sobie poczytaj.

Reply to
JanuszK

bzdury to ty piszesz, spojrzyj na strone; linkjest w tym wa;tku i tam zadawaj pytania, do producenta anie mnie.

Reply to
JanuszK

formatting link

1.5 Euro/ 200 km :)
Reply to
pisz_na.mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.