Samochód elektryczny

Niestety, komputer bedzie tym rzadzil, nici z przyjemnosci :-)

A te pomysly juz dawno temu byly. jeden pas autostrady z kablem prowadzacym, wjezdzasz, wlaczasz autopilota, puszczasz kierownice.

A mnie sie tam wydaje ze pojazd do wyjazdu na narty moze z tego wyjsc dobry :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Zauwaz ze przy hybrydzie wady nieco maleja - rozruch moze dluzej trwac, a nadwyzka mocy mozemy ladowac.

Jakis helikopter startuje w minute ... hm, mam nadzieje ze na turbinie :-)

J.

Reply to
J.F.

RoMan Mandziejewicz napisał:

Bo samochody z napędem turbinowym wymagają zupełnie innego stylu jazdy niż pojazdy klasyczne min dlatego, że maksymalny moment mają przy zerowych obrotach. Poza tym każde nowe rozwiązanie rodzi się w bólach. Turbiny są drogie (specjalny materiał i konstrukcja z kanałem chłodzącym wewnątrz), długi rozruch, dynamika napędu, itp. Napędy elektryczne też napotykają problemy - zasięg pojazdu, czy chociażby wspominane odzyskiwanie energii przy hamowaniu. Tu raczej widziałbym przyszłość dla superkondensatorów niż akumulatorów, ale jeszcze ani pierwsze ani drugie rozwiązanie nie dorosło do "powszechnego" stosowania. Jak dotąd chyba jedynym przyszłościowym źródłem zasilania samochodów są ogniwa paliwowe, a stacje tankowania tego zacnego paliwa raczej nie powstaną z dnia na dzień. Wytwarzaniem wodoru mogą się zająć właściwie jedynie elektrownie, a nie sądzę żeby koncerny zbijające fortunę na paliwach płynnych łatwo oddały kolosalne zarobki komukolwiek i być może właśnie one zaczną sponsorować (o ile już tego nie robią) badania nad konstrukcjami spalinowymi. Tak czy inaczej będzie kocioł

Pozdrawiam AW

Reply to
AW

Fiordy fiordy - kraj gdzie niewielkim kosztem mozna uzyskac 100m spietrzenia. W dodatku male zaludnienie - czytaj: duza powierzchnia dorzecza na jednego obywatela i duzo wody.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

kazdy helikopter ma silnik turbinowy

Reply to
MuNiO

Dnia Thu, 10 Aug 2006 16:39:14 +0200, MuNiO napisał(a):

Ale z tym startem w minutę... Te, którymi latałem (MI-8 i anakondy), to mieliły i mieliły... :)

Pozdrawiam Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Ale rozruch samochodu trwający minutę to trochę za długo. BTW: rozruch stacjonarnego dieslowskiego agregatu 150 kVA (max 250 kVA) w lecie trwa 5-7 minut, w zimie - 15-20 minut. Oczywiście większość czasu to rozgrzewanie silnika.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Ogniwa paliwowe są za drogie, wodór jest kłopotliwy w przechowywaniu a marnowanie energii elektrycznej na wytwarzanie wodoru tylko po to, żeby go za chwilę spalić w ogniwie paliwowym w celu uzyskania energii elektrycznej - absurdalne energetycznie. Jeśli już, to ogniwa paliwowe na metanol.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Kazdy to nie

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Nie każdy - patrz Robinson R-22 i R-44.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "MuNiO" snipped-for-privacy@NOSPAMwp.pl napisał w wiadomości news:ebfgjn$di1$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

A skąd taka teza?? W wyszukiwarce wystarczy podać Robinson R-22. A są i inne.

Pozdr. T.

Reply to
marekjan

Użytkownik "AW" <bigwitek@poczta_kropka_onet.pl> napisał w wiadomości news:ebfds8$6q2$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

I z tego względu (poza próbami) turbiny stosowane do napędu pojazdów użytkowych nie będą. Może kilka pojazdów militarnych lub tam gdzie liczą się wyłacznie osiągi i niska masa.

Pozdr. T.

Reply to
marekjan

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

To marginalna sprawa. Silnik iskrowy nie pracuje na takich nadmiarach powietrza, aby zastosowanie EGR było wyraźnie istotne. Poza tym przesadna recyrkulacja w zapłonie iskrowym poóźnia zapłoni zmniejsza sprawność.

Pozdr. T.

Reply to
marekjan

Nie takie absurdalne jesli pomyslec o czasach gdy pradu bedzie duzo a ropy malo. Odzyskiwac CO2 z powietrza lub skal, redukowac do wegla [a jak ?] i syntezowac benzyne/etanol/metanol ?

To juz chyba prawie z 10 lat bedzie jak uslyszalem "juz wkrotce" :-)

Byc moze przyszlosc bedzie jeszcze inna .. np baterie jednorazowe litowo-powietrzne. POdjezdzasz na stacje, wymieniasz, stare ida do recyklingu elektrolitycznego.

A moze alkohol pedzony z wodorostow ? A moze sposob sprawdzony przez wieki - bryczki konne :-)

J.

Reply to
J.F.

I tak i nie. Minute wytrzymasz, w zimie lod oskrobiesz, a w koncu mozna odpalic turbinke z pilota zanim wsiadziesz do auta ..

J.

Reply to
J.F.

Mylisz się - powszechna.

Recylkulacja spalin _ułatwia_ zapłon i zwiększa sprawność przy małych wychyleniach przepustnicy - wtedy, gdy napełnianie cylindrów jest bardzo słabe.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Biologicznie.

j.w.

Chyba więcej :-( Lobby naftowe się ostro broni.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jakos strasznie dawno temu w jakiejs ksiazce o kolejach mialem zdjecie nowoczesnego, na tamte czasy, zachodniej produkcji, silnika trakcyjnego do lokomotywy. Podali ze ma wymiary 1m * 1m (srednica * dlugosc). Mocy dokladnie nie pamietam, cos mi swita ze 1MW, ale pewnie bardziej cos kolo 0,5MW bo mniej wiecej tyle wypada w lokomotywie na os.

Reply to
Krzysztof Rudnik

Dynamo w piascie rowerowej daje nominalne 3W juz przy 15km/h. Czestotliwosc wynosi wtedy 30Hz. Obwod kola to 2m z drobnym haczykiem.

Reply to
Krzysztof Rudnik

Elektrownie termojadrowe beda pewnie musialy robic elektrolize by uzyskac ciezka wode i deuter, wiec beda mialy nadwyzki wodoru. :))

Tylko powstaje pytanie po co w ogole ogniwa i silnik elektryczny. Zarowno wodor jak i metanol mozna po prostu zuzywac w normalnych (moze troche przerobionych) silnikach spalinowych.

Reply to
Krzysztof Rudnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.