Prad z wiatrakow

Rekordowa produkcja pradu z wiatrakow:

formatting link
Niestety - na szczescie huragany sa u nas rzadkoscia. Zreszta jeden wiatrak tego rekordu nie przezyl.

Ale cos mnie tu zastanawia ... naprawde mamy juz 3GW zainstalowane ? I normalnie produkuja 1.5GW ?

No, to moze i mozna zamknac pare weglowych elektrowni.

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Elektrownie wêglowe nie wymagaj± orkanu do pracy z pe³na moc±. A orkanów dla wiatrowych nie da siê zamówiæ na konkretn± godzinê.

--
Best regards, 
 RoMan 
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 15.12.2013 00:32, RoMan Mandziejewicz pisze:

Wszystkie te odnawialne ¼ród³a energii maj± sens wy³±cznie jako silnie zintegrowane rozproszone globalnie systemy (ZAWSZE bêdzie gdzie¶ silny wiatr lub ³adna, s³oneczna pogoda) w miêdzyczasie wspierane "dyspozycyjnymi" si³owaniami konwencjonalnymi lub jakimi¶ solidnymi systemami akumulacyjnymi.

Niestety bez solidnej globalizacji wiatraki i elektrownie s³oneczne s± bardzo k³opotliwe ze wzglêdu na lokaln± niestabilno¶æ ¼róde³.

Swoj± drog± przy zaawansowanej globalizacji mo¿e da³oby siê wskrzesiæ "projekt Atlantropa"?

--
¦wiadomie psuj±cy kodowanie i formatowanie wierszy 
s± jak sraj±cy z lenistwa i g³upoty na ¶rodku pokoju. 
I jeszcze ci durnie t³umacz± to nowoczesno¶ci±...
Reply to
Andrzej Lawa

Powitanko,

Ekofaszysci twierdza, ze te wiatry i ogolnie anomalie pogodowe, to przez globalne ocipienie, a to z kolei przez elektrownie weglowe i samochody. Nalezy zatem palic weglem i jezdzic masowo samochodami, bo to sprzyja produkcji eko-energii;-)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

--
"-Tato, po czym poznaæ ma³± szkodliwo¶æ spo³eczn±? 
-Po wielkiej szkodzie prywatnej" (kopyrajt: S.  Mro¿ek) 
******* >>> !!! UWAGA:  ODPOWIADAM TYLKO NA MAILE: 
moje imie.(kropka)nazwisko, ten_smieszny_znaczek, gmail.com
Reply to
Pawel O'Pajak

Totalne ocipienie przynios³o w Egipcie pierwszy ¶nieg od 123 lat. A Jerozolima jest odciêta przez ¶nie¿yce.

Oczywi¶cie ekofaszysci zaraz bêd± wrzeszczeæ, ¿e pogoda to nie klimat. Tylko dlaczego ka¿dy upalny dzieñ w lecie zwalaj± na ocipienie?

--
Best regards, 
 RoMan 
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-12-15 03:26, RoMan Mandziejewicz pisze:

To najprawdopodobniej bzdura æwierkniêta przez jakiego¶ kolesia.

formatting link

--
rry
Reply to
RR

W dniu 2013-12-14 23:23, J.F. pisze:

Na ironiê wiatraki s± podpierane elektrowniami wêglowymi. Wiatr jest ma³o przewidywalny, jak go zabraknie a jest zapotrzebowanie na moc to sk±de¶ energiê trzeba wzi±æ. Podczas wiatru elektrownia wêglowa pracuje w trybie gotowo¶ci produkuj±c wiêcej zanieczyszczeñ na jednostkê mocy ni¿ podczas normalnej pracy produkcyjnej. To samo siê tyczy elektrowni s³onecznych (w warunkach europejskich). Niemiecka Agencja Energii ju¿ jakie¶ 7 lat temu dosz³a do wniosku, ¿e obni¿enie produkcji CO2 mo¿na osi±gn±æ tañszymi metodami. Tak wiêc instalowanie wiatraków do przemys³owej produkcji energii wydaje siê bez sensu, przynajmniej w obecnym systemie energetycznym.

--
Micha³
Reply to
Micha³ Lankosz

W dniu 2013-12-15 03:26, RoMan Mandziejewicz pisze:

[...]

Kto zwala upalny dzieñ na AGW? Poka¿ mi chocia¿ jedn± pracê naukow±, w której jest to napisane.

Czy ty w ogóle wiesz, co to jest AGW?

formatting link

M.

Reply to
M.

W dniu 2013-12-15 09:51, Micha³ Lankosz pisze:

S± jeszcze elektrownie szczytowo-pompowe do magazynowania energii.

Poza tym nikt nie mówi o ca³kowitym zast±pieniu, tylko o odpowiednim miksie energetycznym (atom, wêgiel, OZE). Tutaj przyk³ad z Niemiec:

formatting link

Dzisiaj p³acimy 70mld z³ rocznie Rosji za ropê i gaz. Jak cena ropy wzro¶nie dwukrotnie i bêdziemy jeszcze kupowali z Rosji wêgiel to w czyim interesie to bêdzie (jakich terrorystów)?

M.

Reply to
M.

W dniu niedziela, 15 grudnia 2013 10:21:07 UTC+1 u¿ytkownik M. napisa³:

est

lowa pracuje

ê mocy

wni

, ¿e

ak wiêc

ê bez
m
u

Dlaczego ropa mia³a by zdro¿eæ dwukrotnie? Trochê stanieæ to tak, ale zdro¿eæ? A wêgiel. Rosyjski jest o po³owê tañszy ni¿ pol ski. Czeski zreszt± te¿. To dlaczego od nich nie kupowaæ o po³owê tañszego wêgla?

Reply to
kogutek444

OK. Ale jak wiaæ przestanie zamkniemy _Twój_ czajnik, lodówkê i o¶wietlenie:)

Patrz drugi post.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

W dniu 2013-12-15 00:40, Andrzej Lawa pisze:

Tyle, ¿e z tego co wiem, elektrownie wêglowe czy atomowe s± ma³o "dyspozycyjne". Zwiêkszenie mocy cieplnej z kot³a trochê trwa, a trzymanie nadmiaru na wypadek zwolnienia wiatraków mija siê z celem.

Gazu szkoda. Sam najbardziej lubiê 'elektrownie' szczytowo-pompowe, ale trzeba mieæ warunki geograficzne dla nich (globalizacja piêknie wygl±da, ale przesy³anie pr±du wywo³uje straty i zwiêksza koszty infrastruktury, Niemcy przekonali siê o tym niedawno w³a¶nie w zwi±zku z wiatrakami).

Pojawi³ siê niedawno nowy pomys³:

formatting link
formatting link

Planuj± ustawiaæ kontenery z takimi bateriami, sam koszt materia³y na dobowe buforowanie mocy odpowiada³ jakim¶ 1/10 kosztu elektrowni atomowej o takiej mocy (bardzo zgubnie szacowa³em), wiêc ca³kiem g³upie to nie jest. Planuj± du¿e prototypy w przysz³ym roku.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Bez znaczenia. Sam fakt, że śnieg pada w Kairze świadczy bardzo dobrze o totalnym ocipieniu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bez trudu jestem w stanie wyobrazić sobie układ, w którym wraz ze zmianą jakiegoś parametru lekko rośnie średnia, ale jednocześnie znacząco rośnie wariancja (albo oscylacje w czasie, zależy o czym myślimy). Czemu skomplikowany układ nie mógłby przejawiać takiej własności.

Globalne ocipienie występuje, stworzyliśmy sobie jakąś 'obserwablę', średnie odchylania temperatury, blabla, i ona rośnie. Ciężko dyskutować z danymi (not to, żeby się nie dało, ale nie podejrzewam po takim czasie problemu typu niedokręcony światłowód do zegara atomowego:)

Dyskutowałbym jedynie nad naszym na nie wpływem :)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Ale totalne ocipienie polega właśnie na wmawianiu nam, że żyjąc na cieniutkiej skorupce i mając pod sobą biliony kilometrów sześciennych żaru a nad sobą podgrzewacz walący GIGAWATEM na każdy kilometr kwadratowy, jesteśmy w stanie istotnie wpłynąć na cokolwiek związanego z bilansem cieplnym planety.

Jest oczywiste, że temperatura na powierzchni Ziemi zmienia się nieustannie i nawet cyklicznie. I jest wiadome, że jesteśmy na szczycie cyklu i temperatura MUSI być wyższa:

formatting link

Reply to
RoMan Mandziejewicz

jeśli już o polityce, to ja proponuje takie rozwiązanie. Należy policzyć ile w długim okresie czasu (zwrot inwestycji) kosztuje 1KWh energii: A - z węgla (gazu ropy) B - z atomu C - z wiatraka czy innych odnawialnych

Każdy kto płaci za energie elektryczną wybiera sobie czy chce płacić za A, B, czy C - oczywiście każdy wybór będzie skutkował inną ceną energii. Ten wybór należy uznać jako oddany głos w głosowaniu. Wg tego wyboru należy inwestować publiczne pieniądze w elektrownie oparte o źródła A B alub C. Proste?

ToMasz

Reply to
ToMasz

Takie zupełnie trywialne to nie jest. Natura działa często na zasadzie LeChateliera. I to niekonieczne w prostych jednostkowych procesach. Poszukajcie info o tym jaki wpływ tzw. "ocieplenie" ma na osłabienie prędkości prądów oceanicznych. A te transportują energię cieplną w potężnych ilościach, kształtując tym samym klimat w określonych rejonach świata.

Reply to
DJ

Zawsze interes znajduje się po stronie terrorystów z sektora bankowego. I nieważne czy to ropa, CO2, cukier, czy RoHS.

Reply to
DJ

Niezwykle proste. W takim głosowaniu należy również zamieścić informację o tym że głosujący zgadza się na postawienie elektrowni/farmy 2 kilometry od swego domu, a ewentualne powstałe odpady składować będziemy nie dalej niż 10 km. I nagle wyniki głosowania się zmienią. W dokonywaniu decyzji nie mogą uczestniczyć tylko korzyści (chcę kupić tanio i nie obchodzi mnie ryzyko z tą produkcją związane), ale również zagrożenia, koszty środowiskowe, itp.

Reply to
DJ

Dnia Sun, 15 Dec 2013 10:21:07 +0100, M. napisał(a):

Malo potrafia zmagazynowac.

Co prawda w GB mieli ambitne plany ... i zrezygnowali. Turbiny gazowe maja wiekszy zakres regulacji i szybki start, magazynowanie okazalo sie niepotrzebne ... ale mozliwosci maja.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.