[Retro] Interfejs magnetofonu

W dniu 09.09.2019 o 18:23, J.F. pisze:

Też w epoce krzemu łupanego rzeźbiłem interfejs z rodzimych UCY.... Atarynkę 800XL dostałem w prezencie od rodzinki z zagranicy. Oczywiście bez dedykowanego magnetofonu. Wychowałem sie na Meritum II i ZX Spectrum i jakież było moje zdziwienie, że Atarik nie chciał gadać ze standardową pamięcią masową Grundig MK232 ;-) (czyżby te "232" sugerowało przystosowanie do transmisji szeregowej ;-) Szczęściem kolega miał oryginalny magnetofon ATARI 1010 i pożyczył mi go na jeden dzień.. Bardzo mi się wtedy przydał amatorsko sklecony oscyloskop. Porobiłem trochę pomiarów na oryginalnym kaseciaku i wydedukowałem o co chodzi. Nie miałem wtedy jeszcze pojęcia co to FSK więc skupiłem się na czasach trwania impulsów co nasunęło mi koncepcję dekodowania za pomocą uniwibratorów z podtrzymaniem UCY74123. Później robiłem również "klasyczną" wersję z FSK z filtrami środkowo przepustowymi i detektorem różnicowym na LM724, który przy okazji służył mi jako demodulator do RTTY ;-)

Wtyczkę wypiłowałem z kawałka tekstolitu. Otwory nawierciłem wg papierowego szablonu, w którym odgniotłem szpilki złącza z Atari. Jako styki wykorzystałem konektory ze starych radzieckich, wojskowych złącz wielostykowych z serii SzRxx,

formatting link
później znalazłem nawet gniazdo z tej serii, z którego dało radę wypiłować wtyczkę do Atari. Rozstaw szpilek złącza w Atari pasował do dwóch środkowych rzędów gniazda :-) Wystarczyło odciąć co niepotrzebne.

Reply to
Grzegorz Kurczyk
Loading thread data ...

Tak a propos

formatting link
W roku 1990 U nas jeszcze rozdawano nagrody w postaci super komputerów Atari 65XE a Intel już jest 5 lat po premierze 386 (czyli obecnej architektury) a od roku już sprzedawał 486

c.

Reply to
Cezar

Klasyczne karty CF mają jedną, sporą zaletę. Można je odpalić w trybie ośmiobitowym. Mogą wtedy pracować bezpośrednio na magistrali procesora, nie trzeba się wtedy nawet bawić w budowanie interfejsu IDE. Komunikacja jest szybka, prosta - wystarczy tylko odczytywać/zapisywać kilka rejestrów w przestrzeni adresowej. Żeby obsłużyć SD trzeba albo dodać do układu sprzętowy kontroler SPI (drogie i raczej trudne do zdobycia) albo wykonać programowe SPI na paru liniach jakiegoś interfejsu równoległego. W Sieci można jeszcze kupić nowe karty CF (byle nie t najnowsze, bo tam standardy się zmieniły i wspomniany tryb nie jest już dostępny). Używane karty można bez problemu kupić na Allegro, a w tych zastosowaniach w zupełności sprawdzą się wersje przemysłowe, mające po kilkadziesiąt MB. Zresztą karta to nie problem - mam mały zapas, bo kiedyś używałem ich do reanimowania DOS-owych pecetów do gier retro. ;)

Nie przesadzałbym. Jest trochę klasycznych tekstówek w stylu Zorka albo Colossal Cave Adventure. Jak wspominałem, moim planem po odpaleniu CP/M na MCY7880 będzie właśnie zagranie w którąś z nich.

Reply to
Atlantis

no coz, w 1989 zarabialo sie oficjalnie ze 20$, to nie ma sie co patrzec na osiagniecia intela. Poza tym o ile pamietam to w 1990 286 ciagle jeszcze mialo sie dobrze, bo 486 drogie.

Ba - IBM PC wypuszczono w 1981, a Spectrum w 1982. Wiec nie tylko my zarabialismy za malo.

Ba - w 1987 wypuszczono Spectrum 3+.

J.

Reply to
J.F.

+2 i +3 to już wymysły Amstrada, który znany był z ożywiania trupów :-)

c.

Reply to
cezar

Warto przypomnieć że Atari miało swoją drugą młodość w PL własnie mniej więcej wtedy. Czego zasługą był głównie L.K. Avalon wydający na początku kilka znakomitych gier (Misja, Fred, Robbo, Lasermania) i znakomitych uzytków (QuickAssembler). Potem już było różnie, ale mimo to nie nazwałbym tego jakoś złym pomysłem mając na uwadzę popularność sprzętu i ciągle ogromne ilości zdolnych ludzi nie mających własnego.

Zdaje się że cały czas kładł się cień COCOM i żałosnej siły nabywczej zł w okresie cieżkich transformacji.

Prawda jest taka że wtedy dzieciki były by bardziej zadowolone z Amigi niż z blaszaka. Nie tylko pod kątem gier, próg wejścia w programowanie na Amidze też był znacząco niższy.

Reply to
heby

W przyjetej szerokosci kanalu. Po prostu standardowy sprzet ma taka szerokosc, zeby bylo slychac mowe, bo nie bylo innej potrzeby.

Nikt nie broni a) przy tej samej szerokosci zrobic konwersji i przenosic czestotliwosci np. 40-50 kHz w pasmie 10 kHz (nie jest powiedziane, ze pasmo 20 kHz to czestotliwosci od 0 do 20 kHz), b) nadawac gwizdek dla psa w postaci CW (sama nosna i gwizdek produkowany w odbiorniku), c) uzyc nadajnika TV, to przeciez tez radio a szerokosc kanalu idzie w MHz :)

Mam taka mini-kamere inspekcyjna na 2.4 GHz. Przesyla sygnal TV analogowo. Ma taka moc, ze mozna uzywac legalnie bez pozwolenia. Mozesz zamiast tego sygnalu TV przeniesc tam cokolwiek.

Reply to
Queequeg

Ludzie sie umowili odnosnie pasma przenoszenia kanalu w radiu FM.

Radio tego nie odtworzy. Nie jest do tego przystosowane. Poza tym nie ma na to miejsca chociazby dlatego, ze juz 19 kHz jest wykorzystywane jako informacja dla dekodera stereo (i sila rzeczy nie jest puszczane na glosnik), a wyzej jest sygnal roznicowy stereo.

No to sie nie da. Sprzet nie pozwoli, bo jest projektowany tak, zeby przenosic to, co uslyszy ludzkie ucho, i niewiele wiecej (a czesto wprost mniej).

Reply to
Queequeg

Btw, udalo mi sie kiedys przeslac plik podczas rozmowy (telefonicznej), na jej tle. Modemy sie dogadaly na jakims niskim baudrate i toczaca sie rownolegle rozmowa nie wydawala sie im przeszkadzac :)

Reply to
Queequeg

Nadal istnieje?

Nie widzialem nigdzie PR poza APRS w ciagu ostatnich 10 lat... no i rozne transmisje cyfrowe na KF, ale czy to nadal packet radio? :)

Kiedys mialem modem, Bayes bodajze, podpinany do portu szeregowego z jednej a do radia z drugiej strony, i nawet dalo sie uzywac przez niego radiowego BBSa.

Nawet pomyslalem ostatnio, zeby postawic radiowego BBSa, ale a) nie mam jak tego zrobic legalnie (do stacji automatycznej potrzebna jest zgoda wlasciciela budynku, a nie dostane takiej), b) zainteresowanie byloby pewnie zerowe, juz samych przemiennikow jest chyba wiecej niz krotkofalowcow :)

Reply to
Queequeg

wiele filmów i artykułów - np tutaj:

formatting link

na płycie jest też zworka do wyboru czy używany był dolny czy górny bank z 64k

c.

Reply to
Cezar

Az sie zaciekawilem i postanowilem sobie kolege wygooglac. Podoba mi sie projekt GSM2Teletype i licznik Geigera dostepny przez Internet :)

Lampa STS-5 jest dosyc droga w porownaniu z innymi dostepnymi chocby na Allegro (np. 3G8B, DOB-50, DOB-80). Nie zaglebialem sie jeszcze w dane techniczne, ale ona jest w czyms od tych tanszych lepsza?

Reply to
Queequeg

Nawet pozniej. Moj pierwszy pecet to bylo 286. W roku 1996.

Reply to
Queequeg

Nie mam porownania (nigdy nie mialem Amigi), ale pisanie w qbasicu na blaszaku nie bylo dla mnie specjalnie trudniejsze, niz na Spectrumie i Atari. To basic i to basic, tylko dialekt inny :)

Reply to
Queequeg

No wlasnie ...

Blaszak w zględem spectruma oferował co najwyżej pojemnośc dyskową. System operacyjny stanowił wielki krok dla Microsoftu ale mały krok dla ludzkości i to do tyłu.

Na Amidze był np. AMOS. Trudno to porównywać do qbasica. Nie ta klasa, nie te mozliwości.

formatting link
Jeśli chodzi o próg wejścia to AMOS dawał wiecej za mniej.

Były też bardzo popularne asemblery. Znowu nie ma co porównywać z 386. Mc680x0 to znowu inna klasa procesora i przyjemności pisania.

Atari w latach 90, szczególnie na początku, nie było dużą pomyłką, Amiga również. Pecety były drogie i wyglądały jak era kamienia łupanego oferując minimalnie więcej niż CP/M, zaczynały być interesujące dopiero po 95 roku kiedy wreszcie dostały coś co można nazwać współczesnym w postaci win95. Trudno się dziwić że młodzi ludzie chcieli coś fajnego a nie "niebieską, profesjonalną kopiarkę plików z lewa na prawo i na odwrót". Prawda jest taka że w okolicy 91 roku Atari oferowało więcej gier niż PC a Amiga lepsze wejście w programowanie i możliwości.

Reply to
heby
[...]

Straszliwe bzdury opowiadasz.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie, m.in. dlatego że tryb chroniony na 286 był nieco osobliwy. Ale nawet gdyby - to nie byłoby "działanie", tylko mordęga. Na swoim 486DX2 zrobiłem upgrade z Win 3.1 do Win 95. Bardzo szybko mi przeszło i radośnie wróciłem do Win 3.1.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.