Jak zakwalifikować instalację (TN-C-S/T

Witam,

załóżmy, że mamy następującą sytuację w instalacji elektrycznej:

Od transformatora idzie kabel 4-żyłowy (klasyczny TN-C), zaś w domku jest instalacja 5-przewodowa. W tym momencie, zgodnie ze schematami jest to instalacja TN-C-S.

Ale jeśli punkt styku PE, N i PEN uziemimy w domku, to jaką instalację dostajemy? Mam to zakwalifikować jako TN-S, czy TT? Bo TN-S zakłada, że istnieje punkt styku PE i N, ale dopiero przy transformatorze, zaś tutaj jest uziemienie u klienta, więc jakby TT, ale też nie do końca.

Może nie powinno się u klienta łączyć razem PEN, N, PE i uziemienia, tylko podłączyć N do PEN, a uziemić tylko PE? Wtedy dostajemy "czysty" schemat TT.

Jaka jest powszechnie przyjęta praktyka przy podłączaniu 5-przewodowych instalacji w domkach do 4-przewodowej linii i jak się ją kwalifikuje?

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Powitanko,

Instalacja TT, to chyba taka np. z autotransformatorem, czyli to co przed i za, to inne bajki. Odbiornik jest wtedy niezaleznie uziemiany.

Zwykle w przylaczu do budynku powinno byc uziemione i tam sie trzeba wpiac z PE. Nic jednak nie zaszkodzi dolozyc wlasne nowe uziemienie.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Powitanko,

Autopoprawka - z transformatorem separujacym (1:1), a nie zaden auto.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

TN-C-S. Punkt rozdziału powinien być zawsze uziemiony.

Zalecane są TN-S lub TN-C-S.

Reply to
Bogdan G

nie powinno się łączyć właśnie w przypadku, kiedy sieć jest w układzie TT.

Reply to
krychu

Jeżeli w złączu kablowym masz połączenie pomiędzy N i PE oraz jest to podłączone do uziemienia to znaczy , że sieć jest wykonana jako TN-C, a w twoim budynku jako TN-C-S. Jeżeli przewód N w złączu kablowym byłby odizolowany, a przewód PE połączony z uziemieniem wtedy sieć niskiego napięcia pracuje w układzie TT.

Mylisz pojęcia: Przewód N - przewód neutralny przewód PE - przewód ochronny przewód PEN - przewód ochronno - neutralny Ten ostatni występuje tylko w sieci TN-C.

Reply to
Zbyszek

Dnia Mon, 5 Nov 2007 12:21:31 +0100, Bogdan G napisał(a):

Pełne TN-S(patrząc od trafa w podstacji) jest raczej rzadko spotykane.

Reply to
badworm

Ja znam te pojęcia. Zauważ, że na transformatorach wiejskich często jest napisane TN-C. Z resztą na wsiach zawsze idą tylko 4 przewody, a więc musi być PEN. Moje pytanie dotyczyło tego, co jest, jak się 4 przewody rozgałęziają w skrzynce przed domem na 5 przewodów. Proponowałem dwa układy:

trafo skrzynka dom

L1 ------------------------------------- L1 L2 ------------------------------------- L2 L3 ------------------------------------- L3 PEN ----------------+------------------- N +------------------- PE | | uziemienie

To jest TN-C od strony trafa, TN-C-S od strony domu. Zgodnie z tym, czego dowiedziałem się z tego wątku, punkt rozdziału musi być uziemiony, więc schematy TN-C-S w podręcznikach są źle narysowane (tam punkt rozdziału nie jest uziemiony).

trafo skrzynka dom

L1 ------------------------------------- L1 L2 ------------------------------------- L2 L3 ------------------------------------- L3 PEN ------------------------------------ N ,------------------- PE | | uziemienie

Tutaj PE nie ma połączenia z N. Układ TN-C od strony trafa, TT od strony domu.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

nie PEN, tylko N i mamy klasyczną sieć TT. N zawsze jest uziemiany od strony trafa. Wyjątkiem jest tylko IT.

Reply to
krychu

Nie ma czegoś takiego, że część sieci zasilanej z jednej stacji transformatorowej jest w układzie TN-C, a część w układzie TT. Albo jest TN-C albo TT. W układzie TN-C przewód "N" pełni podwójną rolę:

  1. przewodu ochronnego PE,
  2. przewodu neutralnego N. W związku z czym nosi nazwę "PEN".

W układzie TT przewód "N" pełni jedynie rolę przewodu neutralnego N. W związku z czym nie można go nazwać przewodem "PEN", a jedynie "N".

Reply to
zbyszeks

snipped-for-privacy@poczta.onet.pl pisze:

Dobrze, masz rację, ale praktycznie to da się zrobić, żeby jeden transformator załatwiał jednocześnie instalacje TN-C-S i TT. Wyobraźmy sobie wiejską sieć 4-przewodową. W jednym domu będzie podłączone TN-C-S i wówczas przewód N będzie funkcjonował jako PEN, a w drugim domu będzie połączenie TT - wtedy N będzie funkcjonował tylko jako N. Zatem na wsi mamy dwa sposoby podłączenia instalacji domowej 5-przewodowej do

4-przewodowej sieci - wg schematu TN-C-S lub TT, który zatem lepiej wybrać?

Jakby się dobrze postarać, to na jednym transformatorze można by mieć TN-S, TN-C, TN-C-S i TT.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Pod tym adresem jest zrobiony przeze mnie schemat:

formatting link
pokazuje on, jak z jednego transformatora wyprowadzić 4 różne instalacje: TN-S, TN-C-S, TN-C i TT.

Moje zasadnicze pytanie brzmiało, jaką z nich najlepiej zrobić na wsi. TN-S odpada, bo mamy sieć 4-przewodową. TN-C niebezpieczna. Pozostaje tylko TN-C-S i TT, więc którą lepiej wybrać?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Jak już pisałem nie może być kawałka sieci TT, a kawałek TN-C. Musisz zastosować system ochrony jaki określił Ci Zakład Energetyczny. Kombinowanie może spowodować, iż instalacja zamiast być bezpieczniejsza okaże się w pewnych sytuacjach ZABÓJCZA. Jeśli np. Zakład Energetyczny określił, że sieć pracuje jako TT to próba zastosowania u odbiorcy układu TN-C lub TN-C-S może spowodować iż na odsłoniętych częściach urządzeń pojawi się napięcie rażeniowe. MIMO, ŻE W TWOJEJ CHAŁUPCE BĘDZIESZ MIAŁ WSZYSTKIE URZĄDZENIA SPRAWNE PRĄD CIĘ PORAZI. Co gorsze nawet poprawnie zainstalowane zabezpieczenie różnicowoprądowe ci nie pomoże !!!!

Reply to
zbyszek

Nie wiem czy to norma, ale ja mam w umowie po prostu wpisane, ?e moja instalacja wewn?trzna ma by? TT.

Reply to
William

Ostatni z prawej nie jest TT - wcześniejsze układy uziemiły mu przewód N !

Roman

P.S. Zrób jak Electric God przykazał domową instalację TN-C-S z doprowadzonym do domowej głównej TR przewodem PE.

Reply to
Roman

Co z tego? W TT i TN i tak jest uziemiany przy trafie.

Reply to
krychu

Użytkownik "krychu" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:fgsq6e$6fj$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

bo przewod N musi byc zawsze uziemiony przy trafie

Reply to
MuNiO

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.