Instalacja elektryczna w bloku - może trochę

Witam! Aby uchronić siebie i najbliższych przed ew. porażeniem prądem, postanowiłem w gniazdkach połączyć bolec uziemiający z zerem instalacji dwużyłowej, którą mam w mieszkaniu (niestety 10 piętro nie pozwala na pociągnięcie przewodu uziemiającego do ziemii :) )

Pytanie czysto teoretyczne: jakie jest prawdopodobieństwo, że majstry z bloku, w którym mieszkam zamienią centralnie zero z fazą? Czy jak już raz zrobią to później przy tym nie grzebią? Czy sposób, o którym piszę jest na tyle popularny, że w razie ew. zmian będą mieli na względzie, że ktoś coś takiego mógł poczynić?

Pytam, bo po remoncie tego 30-letniego mieszkania jestem przerażony poziomem inteligencji, którym wykazali się jego szpecjalisty w trakcie jego budowy :)

Reply to
tomek(int
Loading thread data ...

Poziom logicznego myślenia faktycznie jest powalający : u mnie w bloku pewien sąsiad stwierdziwszy, że w jednym z gniazdek w kuchni ma fazę - wezwał elektryka i kategorycznie zażądał od niego zamiany przewodów w tablicy rozdzielczej co też ten bez szemrania uczynił . No comments. Aha - sąsiad jeszcze żyje. Myślę jednak że żaden elektryk nie wpadnie na taki pomysł i tak sam z siebie to tego nie zrobi .

Reply to
IYIS

Użytkownik "tomek(int)" snipped-for-privacy@-WywalTo-inet24.pl napisał w wiadomości news:d9rkpp$iue$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Niewielkie. Niemniej szansa na to jest zawsze.

Tak, to normalna metoda zabezpieczenia przeciwporażeniowego przy dwuprzewodowej instalacji. Nie najlepsza, ale lepsza taka jak żadna. Zresztą takie mostki powinieneś mieć i tak zrobione przez tamtych majstrów sprzed 30 lat w gniazdku w łazience.

To nie kwestia inteligencji tylko ówczesnego sposobu budowania :-) I tak się ciesz, jeśli nie okazało się, że gniazdko z jakiegoś pokoju miałeś zasilone od sąsiada. Albo na odwrót :-)

J.

Reply to
Jarek P.

Czesc,

jezeli chcesz miec lepszy prad i bezpieczna instalacje, to jedynym sensownym rozwiazaniem, jest pociagnac sobie swoj kabel od przylacza, no i oczywiscie wymienic instacja 2-zylowa na 3 zylowa. Kazde inne rozwiaznie to sa polsrodki, ktore tak naprawde nie daja pewnosci, ze uchronia twoje zycie. A takie kombinowanie z mostkowaniem/zerowaniem, to jest tzw. sranie po scianie.

Jak chcesz zyc bezpiecznie z cala rodzina, to przemysl sprawe i podejdz do tematu powaznie. To wcale tak duzo nie kosztuje.

Reply to
Peptulis Amargolis

Uzytkownik "Peptulis Amargolis" <adres_z snipped-for-privacy@interia.pl napisal w wiadomosci news: snipped-for-privacy@4ax.com...

No wlasnie, czy mialoby sens wymienienie kabli na 3 zylowe wewnatrz mieszkania, w warunkach gdy do mieszkania wchodza 2 zyly? Rozumiem ze wtedy mozna by dac bezpieczniki roznicowo-pradowe?

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Ogolnie tak jest, mialem tez 2 przewodowke w domu, wymienilem na 3 przewodowa, pan elektryk z elektrowni ktory przyszedl podlaczac i legalizowac licznik wskazal mi przewod uziemiajacy w tablicy. Dogadaj sie z jakims elektrykiem, niech zrobie przeglad instalacji, wydaje mi sie ze powinienes miec doprowadzony uziom do WLZ i dalej do kolejnych tablic na pietrach, podpowiem ze to jest dokrecone do tablicy, do jej obudowy co chyba nawet ma jakis sens. zalozona roznicowka w domu, cala instalacja przez dwoch elektrykow ktorzy lazili i sprawdzali zostala uznana za zgodna z zasadami i obowiazujacymi przepisami.

Reply to
PAndy

Bez przesady z tą wymianą, 9/10 instalacji w Polsce jest w starym stylu i ludzie żyją... :)

No można by, ale wskazania są raczej tylko w łazience.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:1vhevcpk68j5b$. snipped-for-privacy@irish.pl...

Dochodzi jeszcze to ze stare przewody sa z Alu, koncowki w gniazdkach sa juz krotkie itp.

Ja tak uproscilem pytanie - 'optymalizacja' to potem.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Krzysztof Rudnik napisał(a):

Jak najbardziej - przechodzisz w ten sposób z układu TNC na TNS a dokładniej na TNCS(bo część instalacji jest wykonana jako TNC a rozpatruje się całość, od podstacji). Większość obiektów ma przyłącze

4-przewodowe. Przewód PEN zostaje rozdzielony na PE i N w tablicy mieszkaniowej bądź w głównej. PE łączy się też do zbiorczej szyny uziemiającej(główne połączenie wyrównawcze).
Reply to
badworm

Raczej odradzam robienia mostków, ponieważ będzie to niezgodne z przepisami to raz, a drugie to w tak starych instalacjach występuje możliwość występowania przerw w obwodzie przewodu zerowego, a tym samym pojawienia się napięcia 230V na bolcu, nawet pomimo nie zamieniania przewodów fazowego i neutralnego. Powracając do przepisów to mówią one obecnie, że w przypadku instalacji z zerowaniem, przekrój przewodu PEN (tj. przewód neutralny inaczej zerowy pełniący za razem rolę przewodu ochronnego) dochodzącego do gniazdka powinien wynosić minimum bodajże 10 mm2 dla przewodu miedzianego. Jest to tak gruby przewód, że najzwyczajniej nie da się go podłączyć do normalnego gniazda. W ten sposób się zniechęca do budowania takich instalacji.

W Twoim przypadku masz do wyboru:

1.Zrobić pełną ochronę z przewodem ochronnym PE oraz wykonaniem uziemienia. Sądząc po ilości kondygnacji może się okazać, że istnieją jakieś konstrukcje stalowe wewnątrz budynku, które będą mogły spełnić rolę uziomu.
  1. W kuchni i łazience wykonać obwód wyrównujący potencjały. Łączysz wszystkie metalowe elementy linką tj. rury wodne, CO, kaloryfery oraz wszystkie bolce w gniazdkach lub metalowe obudowy urządzeń. Ponad to zakładasz wyłącznik różnicowo-prądowy. W pokojach możesz także połączyć z tym obwodem bolce lub po prostu usunąć je.

Pierwszy sposób jest najbardziej odpowiedni i najbezpieczniejszy, ale wymaga kucia ścian i prowadzenia dodatkowego przewodu w ścianach do gniazd lub wymiany istniejących przewodów na 3-żyłowe, a ponad to prowadzenia przewodu uziemiającego oraz wykonanie lub znalezienie uziomu. Jeszcze jedna uwaga - tylko niech czasami Cię nie korci aby podłączyć się do instalacji odgromowej.

Drugi sposób jest także dopuszczonym i nie wymaga aż tak wielkich nakłądów, ponieważ można nie podłączać bolców w gniazdkach lecz przymocować dodatkowy przewód wyrównawczy bezpośrednio do obudów urzązeń, choć podłączenie do bolców byłoby najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Do wykonania takiej instalacji ochronnej używa się przewodu linki 2,5mm2 - przewód może leżeć swobodnie za listwą podłogową.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Zacytuj mi mój drogi ten przepis :)

Wiesz że dzwonią... :)

Reply to
Jacek Maciejewski

No cóż, jak cię to boli, kasa pozwala i na dodatek planujesz remont chaty, to i owszem, poprawiaj i przerabiaj.

Reply to
Jacek Maciejewski

No to wyśpiewaj gdzie i co dzwonią ? :)

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

IMO taki przekrój ma mieć przewód ochronny poprowadzony z szafki przyłączeniowej (gdzie odgałęzia się go od przewodu zerowego i uziemia) do skrzynki licznikowej, gdzie zakańcza się go na oddzielnej (od listwy zera roboczego) listwie ochronnej. Dalej może być cieńszy, np. 2,5^2

Reply to
Jacek Maciejewski

jak macie jakies pytania to zawsze mozna je zadac na

formatting link

Reply to
zasit

Ale w tym momencie mówisz o całkiem innej rzeczy - o rozdzieleniu przewodu PEN na PE oraz N w tablicy, a od tablicy prowadzisz oddzielnie PE oraz N do gniazd. Czyli mówisz o instalacji w układzie TN-C-S. Dojście do tablicy w układzie TN-C zaś od tablicy jako układ TN-S W takim przypadku przewód PE w obszarze instalacji TN-S musi mieć przekrój równy lub większy od przekroju L oraz N jeżeli są prowadzone pod tynkiem. Czyli jeżeli L i N do gniazda prowadzisz przewodem 1,5mm2 wtedy PE może mieć

1,5mm2 W przypadku montażu PE natynkowego jego minimalny przekrój zależy od tego czy jest to linka czy drut. Linka minimum 2,5mm2, zaś drut minimum 4mm2

Ja natomiast mówię o przypadku, kiedy do gniazda doprowadzony jest przewód L oraz PEN czyli odczep PE wykonany jest w gniazdku, a nie w tablicy, wtedy przekrój doprowadzonego przekroju PEN do gniazdka nie może być mniejszy od

10mm2, nawet jak L doprowadzasz przekrojem 1,5mm2 Zatem ja mówię o układzie TN-C zarówno do tablicy jak i od tablicy, bo autor tego wątku rozważa utworzenie takiej sieci, czyli połączenie bolca z zerem jako jedna z alternatyw utworzenia ochrony. Z tego co wiem ten przekrój 10mm2 to jest celowy "myk" w celu zniechęcenia inwestorów do budowy takich instalacji.

Z resztą jutro dokładnie to sprawdzę i podam, ponieważ nie jestem pewien czy aby napewno 10mm2 a nie 4mm2 do gniazd, choć jestem na 99% przekonany, że jednak 10mm2

Tak się składa, ze akurat mam otwarte w pracy knigi właśnie na tym temacie, ponieważ niedawno przerabiałem ten problem :)

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Masz Jacku rację. 10mm2.

Reply to
William

Pamięć ludzka jest jednak zawodna dlatego w tym co napisałem wkradły się niewielkie błędy - już to prostuję. :)

Nie ma podziału czy linka, czy drut. Jest natomiast podział wg tego czy przewód jest zabezpieczony przed uszkodzeniem czy też nie. W przypadku przewodów zabezpieczonych przed uszkodzeniem minimalny przekrój to 2,5mm2 zaś w przypadku przewodów niezabezpieczonych przed uszk odzeniem 4mm2 Podkreślam, że dotyczy się to przewodów ochronnych, które nie stanowią części przewodu wielożyłowego, którym doprowadzone są przewody L i N ale przewodów pojedyńczych prowadzonych oddzielnie.

Tak jak obiecywałem sprawdziłem i jest:

10mm2 dla przewodu miedzianego 16mm2 dla przewodu aluminiowego

Wracając jeszcze do przewodów wyrównawczych to w przypadku połączeń wyrównawczych miejscowych, łączących części przewodzące dostępne z częściami przewodzącymi obcymi (np. połączenie obudowy lodówki z kaloryferem czy kranem), powinny one mieć przekrój nie mniejszy jak połowa przekroju odpowiedniego przewodu ochronnego. Zakładając, że przewody te nie będą zabezpieczone przed uszkodzeniem to ich przekrój powinien być większy lub równy 2mm2 (czyli 1/2 przekroju odpowiedniego przewodu PE niezabezpieczonego przed uszkodzeniami, która wynosi 4mm2 - pisałem o tym wcześniej). Najbliższy produkowany przekrój to 2,5mm2 Zatem takim przewodem lub grubszym powinny być wykonane połączenia wyrównawcze. Ponad to jest to połączenie ruchome, zatem powinno być wykonane linką, a nie drutem, zapewniającą odpowiednią giętkość przewodu.

Podaję źródło tych informacji: "Poradnik elektroenergetyka przemysłowego", Jerzy Laskowski, Wyd: Centralny Ośrodek Szkolenia i Wydawnictw SEP, Warszawa 2004, s. 56-58

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Reasumując - co powinien zrobić autor tego wątku ? Powinien wybrać jedno z tych 4 rozwiązań:

  1. Wymienić przewody do gniazd na 3 x 2,5mm2 , zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy (przeciwporażeniowy) oraz utworzyć obwód ochronny PE. W miarę możliwości go uziemić.

  1. Wykonać obwód wyrównawczy łącząc przewodem 2,5mm2 (linką) wszystkie metalowe elementy urządzeń (pralka, lodówka, zmywarka do naczyń , ewentualnie bolce gniazd itp.) z kaloryferami, kranami (metalową instalacją wodno-kanalizacyjną), zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy (przeciwporażeniowy).

  2. Wykonać obwód uziemienia, czyli doprowadzić do bolców wszystkich gniazd przewód 2,5mm2 połączony z uziemienie oraz zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy (przeciwporażeniowy).

  1. Pozostawić gniazda "tak jak jest", czyli bolce niepodłączone i zainstalować wyłącznik różnicowo-prądowy (przeciwporażeniowy).

Wykonanie zerowania wiązałoby się z wymianą przewodu PEN na 10mm2 co jest rozwiązaniem bezsensownym i bardziej niebezpiecznym, nawet od pozostawienia bolców niepodłączonych, ponieważ za zwyczaj na podłogach mieszkań znajdują się materiały izolujące takie jak wykładziny, panele podłogowe czy terakota. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz, która dyskwalifikuje taki rodzaj obwodu - chodzi o to, że podczas przepływu prądu w przewodzie N (neutralnym/zerowym) zasilającym cały blok może występować różnica potencjałów pomiędzy przyłaczem na klatce schodowej, a ziemią, zwłaszcza na wysokich kondygnacjach. Ponieważ potencjał instalacji wodnych oraz CO mogą się znajdować na poziomie ziemii to pomiędzy tymi instalacjami, a wykonanym zerowaniem może utrzymywać się stała różnica potencjałów, która może grozić porażeniem w chwili jednoczesnego kontaktu ciała z metalową obudową urządzenia oraz częścią instalacji wodnej lub CO.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Zdecydowanie na początek to będzie najlepsze rozwiązanie. Dziękuję wszystkim za masę informacji, którymi każdy się podzielił!

Reply to
tomek(int

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.