zabezpieczenie przeciwporażeniowe 230V tam gdzie go nie ma

Jest stara 2 żyłowa instalacja. Nie ma przewodu ochronnego, nie ma zerowania itd.

Istnieje coś takiego jak "przedłużka" z różnicówką? Chodzi o to by dotknięcie tam gdzie nie trzeba wywaliło różnicówkę. Nie wiem czy to w ogóle ma sens/szansę poprawnego działania.

ps. opcja przerobienia instalacji jest acz to inna zupełnie bajka niż temat tego maila

Reply to
a...mx
Loading thread data ...

jeżeli pod nazwą " Istnieje coś takiego jak "przedłużka" z różnicówką?" masz na myśli postawienie lokalnie różnicówki to da się zrobić

2 przewody zasilające podłączasz do różnicówki a odejściowe masz już 3 z czego żółto-zielony łączysz z niebieskim na zasilaniu

i to tyle

jeffrey

Reply to
Jeffrey

W dniu 2012-07-04 13:45, snipped-for-privacy@gazeta.pl pisze:

Jak nie ma zerowania, to znaczy że instalacja IT? (Ściślej II, skoro nie ma przewodu ochronnego).

Rozumiem, że chodzi ci raczej, że instalacja jest _zerowana_ a więc T-cośtam, czyli TN, TT.

Jeśli to jest instalacja TN-C, to możesz zrobić wyspę TN-C-S, montując różnicówkę i łącząc PE z N za różnicówką patrząc od strony gniazdka. A jeśli punkt rozdziału dodatkowo uziemisz przepisowo, to dostaniesz wyspę TN-S w instalacji TN-C.

Jeśli to jest instalacja TT (właściwie TI, skoro nie ma przewodu ochronnego), to możesz jedynie zrobić własne uziemienie i dostać instalację TT.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 04.07.2012 13:45, snipped-for-privacy@gazeta.pl pisze:

formatting link
?websale7=conrad&ci=SHOP_AREA_17267_0809014

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

Witam, wydaje mi się iż zastosowanie różnicówki bez PE też jest możliwe, w przypadku upływu czy to z L czy z N do ziemii spowoduje zadziałanie różnicówki.

Podłączanie obudowy do N rozdzielonego przed różnicówką bez solidnego PE spowoduje iż w przypadku upalenia N przed różnicówka na obudowie urządzenia będzie L do momentu dotknięcia i porażenia. Bezpieczniejsze wydaje mi się nie podłączanie obudowy do N w przypadku braku uziemienia.

Reply to
j.r.

A po momencie będzie co?

Reply to
PcmOL

Zadziała róznicówka, natomiast bez podłączenia N do obudowy na obudowie nie wystąpi napięcie rażące do momentu uszkodzenia izolacji urządzenia i dopiero wtedy nastapi zadziałanie różnicówki...

Reply to
j.r.

j.r. pisze tak:

dlaczego wtedy nastapi zadziałanie różnicówki?

Reply to
PiteR

czy to pytanie retoryczne?

Reply to
cation

cation pisze tak:

nie

Reply to
PiteR

W dniu 2012-07-04 23:36, PiteR pisze:

no to odpowiem Przez ciało doziemisz fazę i jak będziesz miał szczęście/nieszczęście i popłynie prąd zadziałania różnicówki to wybije. 30mA trzepie konkretnie ale rożnicówki szybkie są, swego czasu na warsztatach w technikum kolega zwilżoną ręką dotykając fazę w tablicach laboratoryjnych wybijał różnicówki, podobno praktycznie nic nie czuł. Ja taki gieroj nie byłem więc ręki nie dam uciąć...

Reply to
cation

Ale do czego chcesz doziemiać w tym przypadku? Bo mowa jest o wodzie i nurkowaniu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Droga prądu z L przez różnicówkę, nadprądówkę, obciążenie, różnicówkę, punkt rozdziału, PE, obudowa, ciało rażone, potencjał ziemi. W którym miejscu widzisz warunki do wyłączenia różnicówki (różnicy prądów na L i N)?

Reply to
PcmOL

In the darkest hour on Thu, 5 Jul 2012 01:35:32 +0200, RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> screamed:

Do ziemi (dna). ;-)

Reply to
Artur M. Piwko

W dniu 2012-07-05 01:35, RoMan Mandziejewicz pisze:

To chyba nie w tym wątku.

Reply to
Mario

Pogubiłem się :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

hehe roman wątki Ci się pomerdały :P

jeffrey

Reply to
Jeffrey

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.