Różnicówka a TN-C

Nie wiem czy powinienem pisać na pme ale na alt.pl.misc.elektroenergetyka cisza i spokój...

Mam w domu instalację TN-C (dwuprzewodową - bez uziemienia, jest zmostkowane z zerem w kuchni i łazience, w pozostałych pokojach nie ma uziemienia w ogóle). Przy okazji remontu chciałbym założyć nowe bezpieczniki - wywalić stare topikowe i założyć nowe na szynie din. Jest sens w takiej konfiguracji zakładać różnicówkę czy ona kompletnie nic nie da?

Dużo się zmieni jeżeli przed różnicówką pociągnę od zera osobny przewód ochronny do łazienki i kuchni i powstanie wtedy TN-C-S?

Reply to
Adam Wysocki
Loading thread data ...

Wszystko ma sens co prowadzi do dostosowania instalacji w końcowej fazie do nowych wymogów (przewody 3x)i do podniesienia bezpieczeństwa eksploatacyjnego (różnicówki). Pełno takich tematów na ELEKTRODZIE, np.:

formatting link
tylko to tak robić, aby nie robić dwa razy, czyli po robocie nie rozkuwać ponownie korytarza w domu w drugim etapie remontu...

Reply to
cepilek

Możesz zawsze na ise.pl, tam temat wałkowany setki razy.

W kuchni możesz mieć naturalny upływ do ziemi kuchenką gazową. Na N występuje przy obciążeniu przeważnie jakieś niezerowe napięcie (wynikające z rezystancji przewodów i prawa Ohma), N->kołek_ochronny->obudowa->rury->ziemia, popłynie prąd, wyzwoli różnicówkę.

Jedno - przepisy zabraniają różnicówki w TN-C Drugie - różnicówka w TNC ochroni w sytuacji rażenia, nie ochroni przed wystąpieniem napięcia dotykowego. Ja uważam że lepszy rydz niż nic, nawet jeśli ustawodawca uważa przeciwnie.

  1. A skąd weźmiesz PE czy PEN, skoro na WLZ go nie ma?
  2. Jeśli zrobisz go z N, to awaryjne upalenie N gdziekolwiek po drodze wcześniej, da Ci sytuacje że pojawi się napięcie na "swoim ochronnym", poprowadzonym poza różnicówką. Warto tak?

Nie powstanie.

Reply to
DJ

Da tyle ze bedziesz musial wzywac elektryka zeby ja wymontowal :-)

Wtedy bedzie dzialac, tylko ze to duzo zachodu. No i nie tylko do lazienki i kuchni - praktycznie wszedzie musisz ciagnac trzeci drut, albo innych pomieszczen nie zabezpieczac roznicowka.

Raczej sie zastanow czy nie zamontowac tej roznicowki przy gniazdkach w kuchni i lazience.

J.

Reply to
J.F.

A kto powiedział, że gniazdka _bez_ zerowania nie mogą być zabezpieczone różnicówką?

Ale dlaczego przy gniazdkach?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A kto powiedzial ze w kuchni czy lazience moga byc gniazdka bez zerowania ? :-)

Bo wtedy latwo poprowadzic trzeci drut.

J.

Reply to
J.F.

Ale już zostało powiedziane, że do kuchni i łazienki idą trzy przewody. Pytanie było o pozostałe pomieszczenia...

Poprawnie to do punktu wspólnego N-PE powinno doprowadzić się uziom... Będziesz prowadził dwa uziomy?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2010-06-19 10:29, DJ pisze:

Dokładnie rzecz biorąc, nie wolno w TN-C stosować takich różnicówek, które przerywają przewód ochronno-neutralny (PEN). Są specjalne różnicówki dla TN-C, gdzie przerywany jest tylko przewód fazowy. Ale:

  1. skuteczność i tak będzie upośledzona, choć przed prądem rażącym powinna uratować
  2. w sklepach się tego normalnie nie dostanie, albo wciskają klientowi standardową różnicówkę; trzeba zamawiać z katalogu
  3. przed montażem lepiej sprawdzić testem diody, czy naprawdę zachowuje się tak jak powinna (nie przerywa PEN)

Nie powstanie, bo punkt styku PE, N i PEN powinien być uziemiony. Inaczej będzie właśnie tak, że upali się N i będzie faza na obudowie i co ciekawe - żadna różnicówka tego nie wyłączy!

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Też tak mam.

Założyłem.

Zmieni się na lepsze. Upływność do bolca też zostanie wykryta.

Wbrew temu co piszą na Elektroda, założłem różnicówkę. Testy wykazały że daje to zabezpieczenie przed upływnością do ziemii - zabezpiecza mnie przed porażeniem. Instalacja przeszła pomiary pozytywnie jako instalacja bez różnicówki.

Odnośnie upalenia N. W czym przeszkadza różnicówka? bez niej i tak na bolcu wystapi napięcie. Ważne jest łączenie gniazdek z bolcem. Najpierw do bolca a później do N. Pewniejsze połączenie ma być z bolcem.

Aaaa i możeci teoretyzować co tam może się upalić i czemu to zagraża. Miałem trochę sytuacji łącznie z uzyciem gaśnic i jestem za instalacją różnicówki w takim układzie.

Reply to
Desoft

Robi się ciekawa dyskusja - ciekawe jak zadziała różnicówka w takim układzie gdzie bolec jest połączony z N cytuję:

No i po co trzeci przewód skoro bolec ma być połączony z N jak czytam wyżej???? No i po co teoretyzować - nie teoretyzuję... No i po co się było uczyć skoro praktyk bez teorii radzi połączyć bolec z N przy różnicówkach?

Reply to
cepilek

Użytkownik snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Ale wiesz jak działa różnicówka?

Reply to
Desoft

Raczej powiedziane bylo ze ida dwa. Trzeci przewod opcjonalnie dopuszczano.

A pozostale .. przy komputerach zerowanie sie przydaje ..

A co, nie moge sobie pralki dodatkowo zabezpieczyc ? :-)

J.

Reply to
J.F.
[...]

Też pamiętasz pralki jeszcze przed Franią, z miedzianą linką zakończoną krokodylkiem, który na kran się zakładało? ;)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

False safety :)

Reply to
DJ

Odnoszę wrażenie, że Szanownym się pomieszały gdzieś po drodze, dwa dyskutowane rodzaje rozwiązań:

- 2 przewody N->bolec

- 3 przewody, gdzie trzeci do bolca

Oczywiście jednocześnie nie da się ich w jednym gniazdku pogodzić ;))))

Reply to
DJ

Użytkownik "Adam Wysocki" snipped-for-privacy@nospam.invalid napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

Ja remontowałem i wymieniłem wszystkie kable na 3 przewodowe. Stare juz miały spękana izolację i po nawilżeniu ściany (tapetowanie) ściana kopała. Albo polalone i połamane alumiaki i obejścia aby ominąć upalony kabel. No mogiła.

Jak robisz remont to rozumiem jesteś w stanie wyrwać i połozyc na nowo kable.

Dochodzą do mnie dwa druty aluminiowe 4 albo nawet 6 kwadrat. Założyłem nową skrzynkę. Rozprowadziem fazy na 2 róznicówki. Z jednej zasilam pokoje i łazienkę, z drugiej kuchnię (osobno na łazienke już nie zmiesciłem). Oczywiście PE i N w tej skrzynce sie rozdzieliło. Jakby się 0 upaliło to dodatkowo uziemienie zapewnia kuchenka gazowa oraz grzałka w grzejniku CO - co wynika z ich budowy. Sprawdzałem jak działają różnicówki jak sa upływności i jest ok.

Także jakby teraz energetyce przyszło do głowy wymieniać instalacje w pionach to ja już mam gotową sieć.

Pozdro

Reply to
Irokez

Nie, tak stary nie jestem. Ale pamietam calkiem nowoczesna amerykanska suszarke [reczna], ktora miala roznicowke we wtyczce.

J.

Reply to
J.F.

Nie energetyce, tylko właścicielowi budynku.

Reply to
DJ

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" <S0RRY_STILL snipped-for-privacy@spammers.com napisał w wiadomości news:hvi7gg$nl4$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

A tak na zdrowy rozum - mamy instalację starą 2-żyłową, gdzie bolce w gniazdkach są na żywca połączone z przewodem zerowym. Upala się zero.... i co się zmienia na lepsze względem instalacji 3-żyłowej gdzie przewód ochronny połączony jest za różnicówką z przewodem zerowym?

Reply to
Marcin Wasilewski

Jeśli prąd rażenia przechodzi przez różnicówkę - ona zadziała. Jeśli prąd rażenia płynie poza różnicówką (w prowizorycznie zrobionym PE z N), to może cię przysmażać aż skwierczy, a RDC nie piśnie słówkiem.

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.