Fotowoltaika (raz jeszcze) - wydajność

Thu, 4 Mar 2021 13:44:11 +0100, trybun

Normalne i nie spodziewaj się więcej w lepszych warunkach. Ja mam na dachu

10kWp, maksymalna moc jaką wyciagnąłem to 8kW. Wczoraj dla przykładu maksymalnie 7,5kW. Teraz słońce niżej to mniejszy kąt, za to chłodniej w powietrzu więc sprawność wyższa. Wejdzie słońce wyżej to będzie co prawda lepszy kąt, za to podskoczy temperatura i sprawność spadnie.
Reply to
Myjk
Loading thread data ...

Sat, 6 Mar 2021 11:45:25 +0100, trybun

Wsio ryba. Moc szczytowa jest podawana dla IDEALNYCH warunków, a takich w zasadzie nie sposób doświadczyć.

Reply to
Myjk

Gdy dostajesz wycenę od ubezpieczyciela, to jest tam napisane na podstawie czego poszczególne pozycje zostały wycenione - godzina pracy lakiernika, cena zamiennika itd.

Twoje spostrzeżenie o "zaniżaniu wyceny" dotyczy sytuacji kiedy mieszkasz w Mazowieckim, a wycena jest adekwatna dla Podkarpacia czy innej sytuacji?

Bo jeżeli sytuacji którą podałem, to jak zdefiniować "zaniżona"? Analogicznie pójdziesz do sklepu osiedlowego i powiesz że przecież w biedronce obok to i to jest taniej, to po takiej cenie poproszę. Inaczej zawyżacie ceny?!

Reply to
Mateusz Bogusz

Czy będzie nietaktem jeżeli zapytam jakie to cudowne panele dają ze znamionowej mocy 9.86kWp aż 10kW w naszych polskich warunkach ?

Pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

Temperatura znamionowa wybrana przez producenta do pomiarów wynosi 25C. Dzisiaj było ~2C i wiało. Dodatkow utrzymuje się to przez minuty po wyjściu zza chmur - potem spada mimo że słońce świeci tak samo - zakładam że się nagrzewają.

formatting link
Rys 6 pokazuje pi x drzwi jaka jest zależność P/Pmax(T).

Latem w szczycie będzie nie więcej niż ~8.5-9kW, temperatura zmierzona na panelu zwykłym czujnikiem pokazuje >50 stopni w czerwcu, czasami przekracza 60. W tym roku zamontuje sobie czujnik i z ciekawości sprawdzę.

Reply to
heby

W dniu 04.03.2021 o 13:44, trybun pisze:

Trybun, z całym szacunkiem ale niewiele jeszcze wiesz o fotowoltaice, w kilku wpisach w tym wątku wykazałeś się ignorancją w tym temacie, ale nie bierz tego do siebie, bez urazy ale doświadczenie przyjdzie z czasem

Piszesz że masz 7,2kWp, osiągnąłeś dziś 5kW, ja mam obecnie 5,6kWp, dzisiejszy max to ok. 4,7kW czyli jakieś 15% mniej, u Ciebie nieco więcej lecz mam dach o nachyleniu 22stopni i niemalże idealnie skierowany na południe

zresztą sam możesz przejrzeć moje wyniki z ostatnich kilku lat:

formatting link
moim zdaniem masz przyzwoity wynik, tym bardziej że lokalizacja podobna, chyba jesteśmy sąsiadami, ja to okolice Ostrowa Wlkp a to też ok, 100km na wschód od Poznanie ;)

Reply to
Pilocik

Nie unoś się, pewnie kolega humanista. W umowie jest napisane 7.2kW, ma być 7.2kW. Nawet w nocy.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

piątek, 5 marca 2021 o 17:25:03 UTC+1 J.F. napisał(a):

dla takiego dachu nalepszy kąt słońca wypada 21 czerwca o godzinie 9.29 i wynosi 69stopni

b.

Reply to
Budyń

niedziela, 7 marca 2021 o 16:18:36 UTC+1 Budyń napisał(a):

i dodam że dzisiaj najlepszy kąt dla takiego dachu wypada również o 9.29 ale wynosi tylko 40stopni

b.

Reply to
Budyń

niedziela, 7 marca 2021 o 16:23:24 UTC+1 Budyń napisał(a):

a w efekcie największa moc z tych sinusów dla nominalnych 7,2kW wychodzi 6,7kW, a na dzień dzisiejszy 4,6kW. Więc nie reklamować tylko chwalić jakie dobre :-)

b.

Reply to
Budyń

Znam wpływ zmiany temperatury na ogniwa słoneczne. Czy mimo wszystko mógłbym prosić o podanie modelu i producenta ogniw słonecznych o których mowa ?

Pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

Przy 1000W/m^2 i temperaturze w okolicach 0-5 st. zgadzam się że można

110% wyciągnąć przy prostopadłym ustawieniu.

Wg stacji pogodowej w dniu 06.03.2021 było nasłonecznienie w peaku około

500W/m^2.

Czy mógłbyś mi zatem wyjaśnić jak uzyskałeś tego dnia ponad 10kW peak z instalacji 9.86kWp ?

Jakieś inne słońce u was świeci ?

Pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

Musisz o to zapytać falownik, nie mnie. Ja tych danych nie produkuje.

Natomiast waracając do tematu: obecnie, o ile dobrze kojarzę obliczenia z zeszłego roku, mam panele prostopadle do słońca, w peak. Czyli perfekcyjne ustawienie.

Po drugie: co to za stacja pogodowa i gdzie ustawiona? Był to słoneczny dzień u mnie, ale może nie dla wszystkich.

Po trzecie: nie bardzo wiem o którym słońcu mowa. Jak ostatnio sprawdzałem to świeci dokładnie to samo co latem, ma tylko troche grubszą atmosferę do prześwietlenia. W/g co najmniej kilu źrodeł w pełni słoneczny dzień pozwala na więcej niż 1kW/m2, zaś z uwagi na wiatr było i zimno i bardzo przejrzyście. Co się więc stało słońcu że świeciło tylko 500/m2? Może najzwyczajniej czujnik pokazuje moc na *poziomej* powierzchni, a nie nachyloewj prostopadle do słońca, jak moje panele?

Reply to
heby

Nie, jednak pomyłka, przeliczyłem to jeszcze raz. Nie mam obecnie perfekcyjnego ustawienia w peak, to dopiero w maju, nie marcu.

Reply to
heby

Ale zmienia sie troche odleglosc od Slonca. Zima jest najmniejsza ... na razie.

Roznice nie sa duze, jakeis 3%, ale w kwadracie to juz 6%.

1360 W/m^2 ... ponad atmosfera. A tu u nas na dole ... troche mniej ...

Albo wlasnie przejrzystosc atmosery byla mniejsza ... w tym miejscu, co mierzyli.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-03-07 o 16:37, Budyń pisze:

Bo nowe panele mają do +3% wzg nominalnej mocy, do tego zimne powietrze i te 5kw sie nazbiera.

Reply to
Janusz

Hmm...

formatting link
?XTOT
formatting link
?XTOT A co do samego miernika stosowanego w stacjach pogodowych :
formatting link
Jest oczywiście możliwe że nad Twoją lokalizacją pojawiła się bezpośrednia dziura w chmurach a nad resztą lokalizacji nie.

Jeżeli masz czas możemy porównać pomiary z kilku dni.

Może label oszukuje ?

Pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

Ani jedna nie jest w moim rejonie (zakładam że odpowiadasz do mojego posta, nie J.F.)

Szukaj okolic Katowic. Jesli mogę podpowiedzieć, to dzisjaj 10kW pojawiło się dokładnie o 10:23:39 i raczej kilka km obok już nie było tak dobrze z uwagi na masę małych chmurek. Jednak ilosc "dziur" jest znacząca, nawet w tej chwili, pewnie okoliczne meteo coś łapią. Nigdy nie szukałem, nie wiem czy mamy gdzieś takie pomiary.

Chmur jest pełno a moc tylko chwilowa.

Ustalmy najpier co to za m2. Poziomy czy prostopały do promieni w szczycie. Na stronach pomiarowych, które wskazałeś, nie ma o tym informacji. Idę o zakład że to na m2 gruntu co ma się nijak do m2 moich paneli.

I jeszcze ustalmy, czy stacja meteo pokazuje chwilową moc czy ruchomą średnią z kilkuanstu minut. W tym drugim przypadku, dzisiaj, nici z pomiarów. Zmiana produkcji nastepuje co kilka minut, skacząc pomiędzy

9kW i 1.5kW.

Co to jest label?

Jeśli pytasz o falownik, to miałem *ten* falwonik wcześniej podpięty tylko pod 3kW paneli. Wtedy został przemierzony miernikiem mocy (kolega pracuje w labolatorium gdzie mają skalibrowane mierniki mocy). W zakresie do 3kW pomiar był w granicy 2% odczytu ze sprzętu pomiarowego. Potem 7kW został dołożone. Jak wyżej, nie wiem, ale nie spodziewam się aż 50% błedu, jak sugerujesz.

Reply to
heby

Użytkownik "Adam Górski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:6045f55a$0$521$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Ale czego chcesz dowiesc ?

Wczoraj bylo w Karpaczu 236 w szczycie, a np w Koninie 100W/m^2 w szczycie. I inny przebieg krzywej.

Chyba nie dziwi, ze w jednej czesci kraju moze byc czyste niebo, a w drugiej pelne zachmurzenie, to moze byc tez na mniejszym obszarze ...

Copy&Paste nie dziala ... "czulosc czujnika jest proporcjonalna do kosinusa kata padania"

"Blad cosinusa: <10%"

Ale chcecie maksimum lapac, czy usrednic np 2h ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.