Fotowoltaika (raz jeszcze) - wydajność

Piszesz jakby dla dostawcy energii to nie miało znaczenia. Zawsze można wysyłać po równo do każdej fazy ;-)

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

A podpisałeś już umowę prosumencką i przeprogramowali albo wymienili Ci licznik? Raczej wątpię bo z tego co pamiętam to na dniach Ci założyli panele.

Dopóki tego nie zrobisz to nieskonsumowaną produkcję (wysyłaną do sieci) będzie Ci rozliczał jako pobraną.

Piotrek

Reply to
Piotrek

W dniu 04.03.2021 o 18:12, trybun pisze:

Zadałem sobie trud.

Promag używa paneli produkcji argom. Powinno to być to :

formatting link
Przy 7.2kW wygląda że masz tych paneli 16. Na moje oko.

Jeżeli wykres na pierwszej stronie pdf jest prawdziwy dla tego panelu, to nie ma chu... żeby przy AM1.0 ( czyli słoneczny dzień latem -

1000W/m^2 ) panel zbliżył się nawet do 450W. 450W to może mieć przy AM1.5 ( 1500W/m^2)

Poszukaj stacji monitorującej w swoim regionie takiej jak :

formatting link
Masz tam wykres W/m^2 w ciągu dnia.

Widać tam że w Polsce osiągnięcie 1000W/m^2 to już niezły wyczyn.

Dodatkowo falowniki zwykle pracują w punkcie charakterystyki określany jako Pmpp. Maximum power point - czyli mniej więcej środek kolana charakterystyki.

Zatem zakładając 1000W/m^2 wyznaczamy z charakterystyki Upmpp=35V i Ipmpp = 7.8A wychodzi około 270W na panel , a przy 16 sztukach około 4.4kW

Do tego dochodzą jeszcze współczynniki poprawy efektywności związane z niską temperaturą. Ale tego już mi się nie chce liczyć.

Reasumując - jest mniej więcej zgodnie z katalogiem.

Pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

W dniu 04.03.2021 o 18:54, J.F. pisze:

26stopni

No, dzień dzisiejszy zweryfikował to trochę, falownik dociąga do 6.2KWh. A możliwe że jeszcze więcej da się wyciągnąć, skoro panuje opinia że optimum dla fotowoltaiki to 20-25stopni a u mnie na termometrze stoi że jest tylko cztery kreski powyżej zera.

Reply to
trybun

W dniu 04.03.2021 o 21:17, RoMan Mandziejewicz pisze:

Informacji, jak się ma rzeczywista moc instalacji fotowoltaicznej do tej na papierze. Fizycznie już nic nie jestem w stanie zrobić/poprawić. Jedynie mająca podstawy reklamacja wchodzi w rachubę.  A ględzenia że mam coś nie tak z kontami pochylenia/nachylenia dachu do mnie nie trafiają. Na apogeum możliwości i tak powinienem trafić.

Reply to
trybun

To konieczność gdy się chce korzystać z sieci jako magazynu prądu. I nie jest to oszustwo ale warunek który trzeba zaakceptować podpisując umowę.

Ale licznik przecie chyba tego nie może na bieżąco wyliczać. Korekta będzie chyba dopiero w bilansie rocznym. W przeciągu tygodnia kiedy korzystam z fotowoltaiki licznik prądu wskazuje że z sieci pobrałem około 10KWh, natomiast ze swojej instalacji wyekspediowałem ponad 20KWh, skoro sumowanie by  miało sie odbywać na bieżąco przez licznik to po co nalicza energię pobraną skoro w magazynie mam jej zapas?

No skoro tak twierdzisz, a jak będą jakieś niejasności i potencjalne straty po mojej stronie to odwiedzę Energę osobiście i spróbuję to naprostować,. Dzięki za sugestię.

Reply to
trybun

Jakieś "papiery" mają dopiero przyjść. Natomiast mam wymieniony licznik. Instalator licznika i panienka z infolinii twierdzą że skoro licznik wymieniony to z "dobrodziejstwa😉" instalacji  można już korzystać bo te papiery które maja przyjść z energetyki to już tylko formalność.

Reply to
trybun

W dniu 04.03.2021 o 20:23, Adam Górski pisze:

Czyli konkretnie to był błąd że zamówiłam akurat TE panele, czy to wsio ryba a tańsze byłyby jeszcze mniej wydajne od nominału? Pierwotny plan to był zakup innych paneli ale obawa przed potencjalnymi niedoborami mocy spowodowała że zamiast 24x285W (6.84KW) wybrałem 16x450W(7.2KW), instalacja w związku z tym podrożała 3,500zł, a więc pytania zasadnicze

- 1/dobrze zrobiłem decydując się na taką zamianę, 2/bez znaczenia,

3/źle zrobiłem?

Dzięki za info o meteo.pl. Nawet nie wiedziałem że coś takiego jest.

Reply to
trybun

Może. To jest właśnie równoważenie. Dalej bedzie liczył osobno pobór i osobno produkcje. Ale w środku zamiast 3 osobnych faz będzie analizował sumę oddaną i sumę pobraną.

Liczniki powinny miec funkcję która jes przestawia w tryb sumowania faz. Ale czy jest załaczona - nie wiem. I przypuszczam że nie, przynajmniej w sporej częsci liczników dwukierunkowych. To nie na rękę dystrybucji, a suweren tępy, i tak nie bedzie wiedział o co chodzi, wiec ujdzie im płazem.

Aby doliczyć te 20% daniny.

Jeśli zrobisz to bez pewności że masz rację, może to się skończyć kiepsko.

Ja potrzebuje dodatkowy licznik nie tylko dlatego, chciałbym wiedzieć też ile konsumuje prądu w bezczynności. Niby wiem, ale też sie nie zgadza i przypuszczam że zasilacze w idle nie sumują się artymetycznie z powodu odkształceń prądu.

Reply to
heby

Wszystko sprowadza się do rachunku ekonomicznego. Panele , co do jakości , wydają się być całkiem niezłe pod względem technicznym. Ponad 20% efektywności oceniam jako niezły wynik.

Choć moim zdaniem ponad 20% to ma goły wafel krzemowy. Panel jako taki ma mniej. Choćby z powodu szyby panelu etc.

Czy dobrze ? Zapłaciłeś dodatkowo 3500pln za 360W mocy znamionowej z której może otrzymasz 200W peak przez 1h dziennie.

Ale niech tam . Zakładając że te dodatkowe 360W produkuje średnio na dzień dodatkowe 100W ( co i tak pewnie zawyżam ). Czyli 24h * 100W mamy

2.4kWh za dzień. Jeżeli przyjmiemy sobie 0,5PLN za kWh to mamy 1.2PLN dziennie. Czyli już po 2916 dniach zwróci się inwestycja ( około 8 lat).

Czy liczby które sobie przyjąłem są realne ? Wątpię. Może na pustyni miałoby to sens. U nas za małe nasłonecznienie.

Zatem sam sobie odpowiedz. Raczej dobrze to na tym wyszedł sprzedawca.

Odpowiadając na drugie pytanie - panele 285W mają z dużym prawdopodobieństwem taką samą efektywność jak 450W. Czyli około 20%.

PS.

Dodaj jeszcze efekt starzenia się paneli. Kolejny wykres z katalogu.

Pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

W dniu 04.03.2021 o 13:54, J.F. pisze:

Grubsza warstwa atmosfery.

Owszem.

Reply to
Mario

W dniu 04.03.2021 o 18:09, trybun pisze:

Ale pod jakim kątem masz dach? Azymut i nachylenie.

Reply to
Mario

W dniu 04.03.2021 o 18:49, trybun pisze:

No to w zimie gdy słońce jest dość nisko to masz dość kiepskie warunki. W dodatku o godzinie 11 to słonce świeci na panele dość skośnie z boku. Ja mam panele skierowane na południe. Sąsiadka ma dzielone - część na wschodniej, część na zachodniej połaci. I ona uzyskuje prawie dwa razy mniej energii niż ja mimo ze ma prawie 10 kW a ja mam 8,6 kW.

Reply to
Mario

W dniu 05.03.2021 o 12:12, trybun pisze:

Trafisz wtedy gdy słońce będzie z rana na znacznie większej wysokości. Czyli w lecie.

Reply to
Mario

W dniu 04.03.2021 o 17:12, J.F. pisze:

Jeśli w umowie gwarantowali, że taką moc będzie uzyskiwał zimą no to wykonawca ma problem.

Reply to
Mario

W dniu 04.03.2021 o 17:20, Tomasz Gorbaczuk pisze:

A w którą stronę są zorientowane?

Reply to
Mario

W dniu 2021-03-05 o 12:15, trybun pisze:

Nigdy nie interesowałem się fotowoltaiką i opieram się tylko na tym, co zostało napisane, ale jakoś inaczej rozumiem to niż Ty.

Jeśli, jak zrozumiałem, osobno jest liczone ile dostarczyłeś a osobno ile zużyłeś (w czasie gdy Twoja produkcja była za mała) to tylko licznik może to na bieżącą wyliczyć (to tu rozumiemy inaczej bo nie wiem dlaczego uważasz, że nie może).

W przykładzie powyżej produkujesz 6kW czyli po 2kW ma fazę, a z jednej pobierasz 3kW. Tylko licznik jest w stanie stwierdzić, że twój pobór 1kW (3-2) z jednej fazy jest równoważony Twoją dostawą na pozostałych fazach.

Normalnie bym myślał, że licznik liczy 6kW-3kW, ale z wypowiedzi w wątku wynika, że to zależy od ustawień i może naliczać, że dostarczyłeś 4kW w dwu fazach i jednocześnie pobrałeś 1kW w trzeciej. To jest dla mnie nowa informacja, ale jeśli licznik faktycznie może liczyć tak albo tak to naprostować się tego później nie da. Skąd miałaby pochodzić wiedza, że naliczone kWh będące skutkiem tego 1kW nie miały miejsca w środku nocy, kiedy nie dostarczałeś energii, czyli, że to było równoważone na innych fazach. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu .03.2021 o 15:16 Mario snipped-for-privacy@w.pl pisze:

masz tam dokładne info.

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

Użytkownik "trybun" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:s1t3nl$2jq$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org... W dniu 04.03.2021 o 21:17, RoMan Mandziejewicz pisze:

Wcale nie musisz, bo sloneczko po okreslonym torze sie porusza, a w zasadzie torach, bo codziennie troche innym, wiec moze omijaj kierunek prostopadly.

Ale czy ja Cie dobrze rozumiem - masz dach pochylony na wschod, prawie dokladnie? I o 26 stopni od poziomu ?

To co sie dziwisz - rano sloneczko nisko nad horyzontem, a dach "prawie poziomy". W poludnie ... sloneczko nadal niezbyt wysoko, a dach pochylony w nieodpowiednia strone. Ciekawe, czy masz tam dzis kiedykolwiek choc 45 stopni. Ciesz sie, ze choc te 5kW masz.

Reklamowac ... niewlasciwy sposob montazu, ale co - mieli ci dach przekladac? Czy zwrocic uwage, ze dobrej pracy to nigdy nie bedzie ?

Ale ... 5kW jest, a nawet 6 ... to i tak niezle

J.

Reply to
J.F.

W dniu 05.03.2021 o 13:20, RoMan Mandziejewicz pisze:

Co za fizyka, co za bzdety, umowa jest jasna. Do złodzieja który ukradł Ci portfel z kieszeni też podchodzisz po bankowych akredytywach?  Bo ja jak płacę extra za 7.2KW a dostaje 5 (jakie zresztą 5, pełnia słońca a mi właśnie pokazuje że jest tylko 4.7KWh) to jawna qrwica mnie bierze. Co do meritum problemu to muszę Ci przyznać rację - nie mam optymalnych warunków aby oczekiwać około 100%owych uzysków mocy, ale ten fakt nijak  się ma do tego co piszesz..

Czyżby, to jak sobie wyobrażasz pułap poniżej którego reklamacja byłaby zasadna? tak tylko pytam..

Reply to
trybun

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.