Fotowoltaika (raz jeszcze) - wydajność

W dniu 05.03.2021 o 15:13, Mario pisze:

I taką mam nadzieję. Teraz, jak się daje zauważyć apogeum mocy osiągane jest około godziny 11:00

Reply to
trybun
Loading thread data ...

W dniu 05.03.2021 o 17:24, J.F. pisze:

Jednak gdy nie ma jakichś  poważnych błędów w instalacji to apogeum bliskie doskonałości powinno być widoczne.

Na wschód, z parostopniowym odchyleniem na południe. Tak, dach ma

26stopni spadu. Ale to czyste spekulacje, Najbardziej miarodajna byłaby odpowiedź na proste pytanie - o rzeczywistą sprawność instalacji fotowoltaicznej względem jej wartości zawartych na papierze, bez tej otoczki w stylu - "kupiłem Porsche 911 i jestem niezadowolony z osiągów", a oponent odpowiada że "jeździsz nieogolony i w niewłaściwym obuwiu".

No nie wiem, właśnie zbliża się TEN czas a dzisiaj na liczniku jak na razie tylko 4.9KW.. żadnej chmurki na niebie.

Reply to
trybun

W dniu 05.03.2021 o 15:11, Mario pisze:

Tak, to by było wytłumaczenie. I latem powinno być trochę lepiej, - słońce dłużej w optymalnej pozycji.

Można wiedzieć ile teraz dziennie uzyskujesz z swojej instalacji dziennie przy słonecznym dniu? Ja wczoraj (lekkie zachmurzenie) miałem lekko ponad 20KWh

Reply to
trybun

W dniu 05.03.2021 o 15:05, Mario pisze:

Wschód z lekkim wskazaniem na południe i 26stponi nachylenia.

Reply to
trybun

A może wiesz jak się nazywa ta funkcja, czy jej symbol? Monter mówił że jest to aktualnie najnowocześniejszy licznik, ma nawet LTE że stan można sprawdzać w telefonie, a także energetyka już nie musi nachodzić fizycznie aby spisywać jego stan. Tak że trochę dziwne by było że licznik ma funkcję sumowania a byłaby niewykorzystywana. Fakt że on liczy pobrany i oddany prąd nie musi znaczyć że gdzieś tam w opcjach wyniku sumowania.

To zakrawa na jawne oszustwo. Umowa stanowi jasno "20% tylko od nadwyżek które są magazynowane w sieci", a po kiego grzyba ten "pobór" skoro w instalacji jest dosyć swojego prądu.. Coś tu nie gra, i to może wcale nie za sprawą systemu, złodziejskiego systemu.

Jasne, przecie nie pójdę do nich ze spluwą w ręku..😉 Sporo mądrzejszy będę po otrzymaniu pierwszego rachunku za prąd, bo jak na razie to tylko takie trochę błądzenie we mgle.

Swego czasu miałem problem z licznikiem, wydawało się że coś nie tak z naliczaniem,. Oczywiście zlekceważyłem i sytuacja trwała parę lat, do czasu aż nastąpiła awaria licznika i został wymieniony na nowy,. Wyobraź sobie że zużycie prądu jak ręka odjął spadło o 1/3.. Tak że jak są jakieś wątpliwości to reklamować jak najszybciej.

Reply to
trybun

W dniu 05.03.2021 o 15:30, Piotr Gałka pisze:

Absolutnie się na tym nie znam. Wszystko co napisałem to spostrzeżenia i odwoływanie się do logiki.

No, niezupełnie jest naliczany tylko wtedy gdy produkcja jest za mała, niewielki  pobór jest naliczany przez cały czas., to tak nawiasem.

Gdyby to sam licznik miał sumować to chyba gdzieś powinien być widoczny wynik tego bilansowania? W liczniku nie ma także nic o fazach, pobór i oddawanie prądu są widziane całościowo, bez rozdziału na fazy.

Częściową (albo całą) odpowiedź uzyskamy gdy przyjdzie pierwszy prosumencki rachunek.

Reply to
trybun

W dniu 05.03.2021 o 12:53, Adam Górski pisze:

Jednym słowem +- wsio ryba.. Choć gdyby wierzyć na słowo konsultantowi to kupujac te 450W zrobiłem świetny interes, bo nowatorstwo itd. Tak osobiście to myślę że jedyne co zyskałem to pewność że to nie jakiś złom sprowadzony z Niemiec i u nas reanimowany. Bo aby rzecz traktować jako złom to swoje musiała przejść, tymczasem podobno takie parametry dla paneli to absolutna nowość na rynku.

Reply to
trybun

Do 11:28 moje 9.86kWp, na południe, wyprodukowało 25kWh. By wyjątkowo słonecznie i w szczycie było 10kW.

Reply to
heby

Równoważenie międzyfazowe.

O ile mnie pamięc nie myli, funkcja może być właczona lub nie, w zależności od ustawodawstwa w danym kraju. U nas, z uwagi na typ kraju, mogło ale nie musiało. Czy dalej tak jest, nie wiem prawdę mówiąc.

formatting link

Zgadza się, na stronie e-licznik Taurona mam z dokładnością do godziny, odczyty za rok wstecz z mozliwoscią pobrania cvs (swoją drogą popsutego, programiści z łapanki). Mój ma taki bajer i mam dostęp do odczytów.

Nie dziwne. Włączenie jest nie na rękę dystrybucji. Na takich detalach można oskubać prosumenta.

Prawo piszą prawnicy. To zazwyczaj ignoranci techniczni, a często zwykli kretyni w garniturach.

Nie musza pojmować problemów sumowania mocy w instalacji 3-f.

Napisali jak umieli. A że można to interpretować na kilka sposobów...

W tym chorym kraju nie da się łatwo udowodnić że licznik jest popsuty bo lab który to sprawdza jest zwyczajowo sterowany z firmy która licznik montuje. Nie, abym stwierdzał że jest korupcja, ale jednak taka konstrukcja aż sie o nią prosi.

Reply to
heby

12:00 - moc 4.4KWh, 17.5 KWh wyprodukowane. Niebo bezchmurne. Dzisiejsza maksymalna moc to 4.9KW.
Reply to
trybun

12:00 - 28kWh, przy czym u mnie już chmury.

IMHO zgadza się z proporcją 10/7.2 z uwzględnieniem kiepskiego kierunku. Nie masz co narzekać, działa raczej poprawnie.

Reply to
heby

Czyli dla Ciebie i teraz 60KWh to żadne wyzwanie.. Nie bardzo wierzyłem czytając to w necie. A u mnie jeszcze ze dwie godziny i na dachu cień i do zachodu słońca będzie tylko dudłanie rzędu 400W. Nadzieja że latem będzie lepiej, bo z takimi uzyskami nawet nie ma co marzyć o przechodzeniu (choć piec już zakupiony) na elektryczne ogrzewanie.

Reply to
trybun

W dniu 06.03.2021 o 12:31, RoMan Mandziejewicz pisze:

Słusznie, i tak Twoje uwagi niewiele wniosily do dyskusji. A troll czy idiota to taki ktoś kto lubuje się w ględzeniu o d.. maryni a nie w temacie., Czyli nie trzeba go wskazywać.

Reply to
trybun

Obecnie, w sensie daty, gdyby nie drzewo, prawdopodobnie mam 50kWh uzysku dziennego w idealnych warunkach.

Latem - 70kWh - i to głównie z powodu tego że panele są za gorące i widać że nie sięgają max w wysokich temperaturach.

Tak naprawdę najwiekszym problemem i tak jest pogoda. Dni naprawd słonecznych u nas niewiele. Zimą praktycznie wcale.

Szacuję, że w zeszłym roku nabiłbym koło 9.5MWh rocznie. Szacuje, bo elektrownia nie miała 10kWp od początku.

Reply to
heby

W dyskusji pod artykułem jeden z uczestników powołuje się na ustawę o obowiązku ZE do rozliczeń międzyfazowych. Problem dotyczy tylko tych co maja mieszane instalacje, czyli licznik jednofazowy a trójfazowy falownik i odwrotnie. Pytanie tylko - ile w tym prawdy...

Ja teoretycznie też mam, jednak niestety - jestem klientem Energi, a oni jeszcze nie dorośli aby napisać dobrze działający program na telefon.. Za dedykowaną aplikację  "Mój licznik" ktoś powinien pość siedzieć.

No cóż..

Z reguły tak jest,. Ot choćby w wypadku zakładów ubezpieczeniowych - z urzędu zaniżają w wycenach szkód a nam pozostaje droga sądowa, jakimi wertepami najeżona, nie muszę chyba pisać.. Najgorsze w tym to że państwo tych ich praktyk nigdy nie traktuje jako prób wyłudzania i oszustw, tak że nic im za to nie grozi i mogą to uprawiać bezkarnie.

Tu, w tej sprawie mam nadzieję że jest inaczej, po prostu jest o tym za cicho jak na kaliber tej sprawy..

Jasne, jak chcą kogoś oszukać to raczej na pewno im się to uda. Jednak czasem to sam z siebie licznik przekłamuje na niekorzyść klienta.

Reply to
trybun

Wszystko wskazuje że 30KWh dla mnie to raczej absolutna granica, i to z modłami o pogodę😉

Reply to
trybun

W dniu 06.03.2021 o 11:29, trybun pisze:

Wczoraj miałem słabo - 19,7 kWh, bo było często przerywane zachmurzeniem. Dzisiaj do 14.30 mam 29,8 kWh a 03.03 miałem 32 kWh. U mnie jest problem, że w lecie o godz 14 cień rzuca wysoka sosna, która w lecie gdy słońce jest znacznie wyżej nie ma istotnego wpływy na produkcję energii. Tak więc o 14,30 mam istry spadek mocy. Może jak ją zetnę to jeszcze trochę zyskam.

Reply to
Mario

W dniu 2021-03-06 o 12:40, trybun pisze:

Przecież już ileś razy miałeś pisane o cos φ. Czyli wiesz, ale olewasz i uparcie i w koło piszesz to samo = trollowanie.

Ja szacuję (na oko - ustawiając sobie na biurku dwa długopisy), że koło

11-ej kąt między kierunkiem 'na słońce' a kierunkiem na który 'patrzą' panele na dachu o spadku 26° skierowanym na wschód wynosi około 45°. Z tego mi wychodzi cos φ = 0.71. Czyli maksymalnie powinieneś dostać około 7.2 * 0.71 = 5.11 kW.

Nie wierzę, że takich szacunków nie wykonałeś przed podjęciem decyzji o instalacji paneli. Czyli przyszedłeś tutaj ponarzekać udając, że nie wiesz, że 2x2=4. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Proste obliczenie: twoja szerokosc geograficzna to ok. 52. Gdyby dach byl na poludnie (optymalnie) to w czasie rownonocy mialbys 52-26 = 26 odchylki od prostopadlosci. cos(26)=0.898

7.2*cos(26) = 6.471. Jestesmy przed rownonoca, dach jest na wchod czyli odchylka od optimium jest znacznie wieksza. Jak nie chcesz spekulacji to sobie policz dokladniej (np. odchylke o 11), to szkolne rachunki.
Reply to
antispam

W dniu 06.03.2021 o 14:42, Mario pisze:

Ciekawe, że w lecie uzyskiwałem maksymalną produkcję energii dziennie 55 kWh, a moc chwilową AC do 7,7 kW. Dziś uzyskałem produkcję 35,8 kWh, a moc chwilowa AC o 12:47 osiągnęła 8,5 kW. Pewnie dzięki niskiej temperaturze. Nachylenie dachu chyba 35 stopni. Prawie idealnie na południe.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.