Zegarki w AGD

Witam,

Skąd bierze się powszechny problem niedokładności zegarków w AGD gdy częstotliwość sieci pływa? Mam na myśli ostatnio dobrze znany problem wpływu energetyki Kosowa na sieć EU.

Problem okiem laika wydaje się absurdalny. Gdyby ktoś kazał mi oprogramować sterownik np. piekarnika i uwzględnić funkcję zegarka, to dałbym stabilny kwarc na CPU i wykorzystałbym wewnętrzne timery do generowania przerwań. Po co bawić się w pobieranie częstotliwości sieci? Ani to dokładne, wymaga dodatkowego kodu, pewnie jakiś pin CPU też trzeba zaangażować. Pozornie same wady takiego podejścia... a mimo to jest ono powszechne. O co więc chodzi?

Reply to
Marek S
Loading thread data ...

U ułamek dolara pomnożony przez miliony urządzeń. Projektantami są księgowi a nie inżynierowie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2018-03-11 o 13:29, Marek S pisze:

Właśnie bardzo dokładne, masz (miałeś przez 30 lat aż do stycznia

2018...) gwarancję odchyłki nie większej niż 20 sekund. Typowe kwarce konsumenckie dają w skali roku solidne minuty odchyłki. Po co kuchenkę regulować co parę miesięcy, jak można włączyć i zapomnieć na lata?

MJ

Reply to
Michal Jankowski

To nie u nas, u nas jest przynajmniej kilka wyłaczeń pradu rocznie w statystycznym miasteczku a na zasilaniu z trafo ze słupa jak sasiad włączy nowoczesną młocarnie zasilaną falownikiem to możesz policzyć więcej przejśc przez zero sinusoidy w okresie niż uczyli w szkole ;).

Po co się meczyć z częstotliwością prądu skoro można wsadzić kartę GSM i ... a no tak zapomiałem że twórcy GSM zapomnieli o dodaniu sygnału czasu ... no to miejmy nadzieje ze DCF77 nie wyłaczą w ramach nowoczesności ...

Reply to
Sebastian Biały

użytkownik Marek S napisał:

Podasz przykład takiego urządzenia? Konkretny model.

Reply to
Bombardier Dąs vel Karbonylek

Użytkownik "Bombardier Dąs vel Karbonylek" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com... użytkownik Marek S napisał:

Podasz przykład takiego urządzenia? Konkretny model.

np mój piekarnik Amica EBB8652

Reply to
tck

W dniu 2018-03-11 o 15:35, Bombardier Dąs vel Karbonylek pisze:

Amica B803 - czy jakoś tak.

Reply to
Marek S

W dniu 2018-03-11 o 14:03, RoMan Mandziejewicz pisze:

Aby mieć 50Hz na wejściu procka to pewnie trzeba jego nogę podłączyć do czegoś przez element pasywny wart ułamek dolara właśnie.

Reply to
Marek S

W dniu 2018-03-11 o 14:43, Michal Jankowski pisze:

Pewnie w domu masz jakiś sprzęt AGD z zegarkiem. Czy naprawdę nigdy go nie regulowałeś / ustawiałeś od zera na przestrzeni roku? Pytam gdyż ja zwykle to czynię z pewnością częściej niż raz na rok.

Reply to
Marek S

W dniu niedziela, 11 marca 2018 16:15:05 UTC+1 użytkownik tck napisał:

Bardzo rozbudowany zegar jak widać, serwis krzyczy ponad 400pln. Skąd pewność że popędzany jest 50Hz, a nie rezonatorem ceramicznym

3 pinowym?
Reply to
Bombardier Dąs vel Karbonylek

Mogą być jaja, jak niektóre kraje będą zmienić czas na zimę, a niektóre nie.

Reply to
Grzexs

wizualnie - to w zadnym z ponizszych nie ma kwarcu.

formatting link

c.

Reply to
cezar

W dniu 2018-03-11 o 17:59, michal pisze:

Rozumiem. To częściowo przekonuje. Częściowo, bo skoro byle zanik napięcia resetuje zegar, to kwarc nie zdążyłby się rozjechać. Zapewne konstruktorzy myślą sobie, że skoro zanika napięcie, nie ma czym synchronizować więc nie ma po co podtrzymania dawać. Jako użytkownik takowego podejścia - poddałem się. Ustawiam zegar w piekarniku bo inaczej nie da się go włączyć. W pozostałych urządzeniach zegary wskazują "nie jestem ustawiony". Nie chce mi się całego domu oblatywać po każdym zaniku. Jakoś nie jest do końca przemyślana ta technologia...

Reply to
Marek S

W dniu 11.03.2018 o 16:53, Marek S pisze:

Wystarczy pojedynczy rezystor, który i tak jest tańszy niż kwarc.

Reply to
Zbych

W dniu 2018-03-11 o 18:21, Marek S pisze:

Kwarcowe też by się resetowały, chyba że dodasz podtrzymanie za kolejne $$$. Dopiero sterowane radiem wygrywają, ale to też $$$.

MJ

Reply to
Michal Jankowski

Radio (DCF77) to też nie panaceum - nie dość że kosztuje, to jeszcze działa tylko w Europie (i to nie całej). No i przy zaniku prądu i tak by trzeba było ustawiać lokalną strefę czasową, no bo skąd zegarek ma wiedzieć czy jest w Warszawie, Londynie czy Wilnie?

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

Pan Mateusz Viste napisał:

Jak to skąd?! Przecież obowiązkowo powinien mieć GPS!

Reply to
invalid unparseable

Wywóz AGD poza jakies 100km od miejsca kupna to raczej wyjątek. Wystarczy więc że producent dostarczy do sklepu z prawidłowo ustawionym i da możliwośc zmiany userowi w tych tysięcznych promila przypadkach. EEPROM chyba jest obecnie za friko w kazdym uC ;)

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 11.03.2018 o 14:43, Michal Jankowski pisze: > W dniu 2018-03-11 o 13:29, Marek S pisze: >

Zwykły kwarc zegarowy to 20ppm dokładności. To około minuta odchyłki na miesiąc. Bez szału.

Pozdrawiam EdiM

Reply to
EdiM

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.