uziemienie, zerowania i inne zabezpieczenia w RTV

Loading thread data ...

witam

Instalacje w moim mieszkaniu kładli niemieccy robotnicy, niestety, przed wojną. Tak wiec mam jeden bezpiecznik(na całe mieszkanie) i instalacje dwużyłową.

Ostatnio obudowa z komputera zaczęła kopać. odłączyłem wszystkei kable poza zasilaniem- nie kopie. podłączyłem monitor - kopie. Ekran kabla monitorowego (obudowa wtyku D-15) ma jakiś niezerowy potencjał - "neonka" świeci. Jednak jak sie go podłączy do gniazdka z bolcem - nie kopie. czy taki monitor trzeba naprawiać? skoro po podłączeniu monitora do gniazdka bez bolca - jest potencjał na wtyczce D-15, natomiast gniazdko z bolcem "usuwa" ten potencjał (wtyczce D15), czy dobrze myśle ze w takim przypadku monitor moze zużywać wiecej mocy?

Instalacji nie przerobie, ale z lektury tej grupy, wiem ze podobno dobrze jest połączyć ze sobą wszystkie "bolce" we wszystkich możliwych urządzeniach. Będą miały ten sam potencjał, nawet jeśli nie zerowy. czy warto tak zrobić? W mieszkaniu jest instalacja CO z rurkami miedzianymi. Moze ten wspólny bolec podłączyć do kaloryferów i potem do rurki z zimną wodą? Czy to nie spowoduje jakichś stałych upływów podnoszących rachunek za energie elektryczną?

Pozdrawiam

ToMasz

Reply to
ToMasz

Dnia Fri, 27 Mar 2009 17:49:50 +0100, ToMasz napisał(a):

Tak powinno być. I jako niezbedny składnik przeróbek zastosuj naścienne gniazdo sieciowe z bolcem podłączonym do przewodu zerowego. I zapomnij o kaloryferach czy innych takich wynalazkach :)

Reply to
Jacek Maciejewski

marko1a pisze:

I co z tego? Niebezpieczeństwo byłoby dopiero, gdyby było zwarcie w kondensatorze od strony fazy, a tak, czy będzie 115V, 230V czy pierdyliard woltów to nie ma znaczenia, bo człowieka chroni impedancja kondensatora od strony fazy.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Dnia Fri, 27 Mar 2009 21:27:06 +0100, Jacek "Plumpi" napisał(a):

No to trzeba je poprawić.

Pieprzysz.

Akurat. Jest nakazane wykonywanie innego typu ochrony a nie zakazane wykonywanie starego a to jest pewna różnica. Wciąż działa mnóstwo instalacji zrobionych po staremu i będzie działało jeszcze długo. Do innych twoich twierdzeń też można mieć zastrzeżenia ale nie będę z tobą na ten temat gadał bośmy już swoje odgadali.

Reply to
Jacek Maciejewski

No z tym się można zgodzić, ale akurat niemieckie instalacje są z reguły miedziane!!! Mam taką w domu ;).. po wojnie montowano aluminium... więc wątku to nie dotyczy....

OK, ja Ci przyznam rację - zagrożenie jest, jak padnie przewód zerowy na urządzeniu pojawia się faza... spoko... ale Twoje rozwiązanie stanowi więcej zagrożeń!!!!!!!!!!

To powiedz mi, drogi kolego, co przepisy mówią o sztuce tworzenia takich instalacji?? Czy dozwolony dziś jest system TT?? Czy można łączyć instalację TN-C z instalacją TT?? Czy można w budynku wielorodzinnym narażać pozostałych lokatorów budynku podłączając do kalofyferów uziemienie??!! Radzisz kolesiowi "wbij sobie uziom"!! Czy Ty serio nie rozumiesz, że taki "wbity sobie w ziemie uziom" bez żadnych pomiarów wcale nie musi mieć małej rezystancji?? U niego pójdzie zwarcie, a sąsiada kopnie prąd... No super!! Może podpisz się pod swoimi radami imieniem i nazwiskiem, dodając gdzie masz wydane uprawnienia... ciekawe, czy SEPowi się Twoje dobre rady spodobają ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

No OK, ale napisz od razu, że jest takie założenie ;)...

A jak się nazywa instalacja tego typu?? :P.. A ogólnie - sądzę, że jest TN-C!! Autor pisał wyraźnie, że podłączał tn komputer i monitor i było OK. Przypuszczalnie ma typowy układ TN-C, czyli instalacja dwuprzewodowa z kablem fazowym i PEN, więc obudowy urządzeń pracujących w I klasie izolacji podłącza się do przewodu PEN, a więc wykonuje się zerowanie :).

O, dobrze, że to dodałeś! :)

Nie pójdzie do domu, tylko pójdzie do ziemi, jednak ze względu na występującą dużą rezystancję uziemienia pojawią się 2 zjawiska:

1) potencjał na kaloryferze-uziemieniu wzrośnie ponad wartość napięcia bezpiecznego 2) ze względu na stosunkowo mały prąd zwarcia nie nastąpi szybkie wyłączenie - dla bezpieczników o charakterze B prąd musi 5-krotnie przekroczyć wartość zabezpieczenia, aby wyłączenie było szybkie.

Tak więc osoba, która oprze się o taki kaloryfer, a nogi położy na innym uziemionym w inny sposób elemencie (bo sąsiad także zrobi sobie swoje TT z drugiej strony) albo na urządzeniu "uziemionym" przez zerowanie (w końcu ma prawo posiadać tego typu instalację, jeśli jest ona sprzed bodajże 1995r) będzie narażona na działanie niebezpiecznego napięcia przez zbyt długi czas....

O robieniu bez pomiarów nie pisałeś wprost - ale napisałeś do autora wątku: "> Tylko gdzieś przy kotłowni wykonaj uziom wbijając go w ziemię, a następnie od uziomu poprowadź poprzez ścianę bednarkę do kotłowni, zakańczając ją złączem w pobliżu kotła i instalacji CO. Kawałkiem linki miedzianej o przekroju minimum takim, jakim masz doprowadzony kabel od skrzynki licznikowej do rozdzielni, podłącz instalację CO do tego uziemienia. Podłącz także instalację wody użytkowej do tego uziemienia."

Tak jakoś w drugiej osobie, jakby on miał to sam sobie zrobić, a skoro już zakładamy najgorszy wariant, to należy założyć, że autor się na tym nie zna... O ile wykonanie samodzielnie przejścia z gniazdka bez bolca na gniazdko z bolcem i z zerowaniem nie przekracza możliwości "przeciętnego Kowalskiego" jak i też nie stanowi zagrożenia dla sąsiadów (choć taka przeróbka jest jak najbardziej nielegalna!!!), o tyle oburzyło mnie sugerowanie "przeciętnemu Kowalskiemu" samodzielne wykonywanie uziomu itp ;)... A jeśli już ma wzywać fachowca, który mu zrobi połączenia wyrównawcze itp - może lepiej będzie, aby ten sam fachowiec wykonał mu przejście na TN-C-S?? :)...

Hmmm.. nie lubię cwaniactwa, nie zamierzam być cwany. Dla mnie Ty bardziej jesteś cwany, że się określasz ekspertem z uprawnieniami, ale nie podpisałbyś swoich projektów swoimi uprawnieniami ;)... A co do uprawnień i ich otrzymywania - nie wiem, jak to jest... posiadam jedynie świadectwo kwalifikacji E w zakresie konserwacji i remontów... no i nie będę ukrywać, że ze zdobyciem tego E nie ma problemów ;)... no ale E to nie są żadne uprawnienia, więc nie porównujmy ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

U¿ytkownik "Jacek "Plumpi"" snipped-for-privacy@wp.pl napisa³ w wiadomo¶ci news:gqlhvf$lk9$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Pozwolê siê nie zgodziæ. Instalacje przedwojenne by³y zasilane z sieci trójfazowej 120V fazowo, 220V miêdzyfazowo. St±d oba przewody by³y "gor±ce" i mia³y na swojej drodze bezpieczniki. Ochronê przeciwpora¿eniow± pralki realizowano lokalnie ³±cz±c oddzielny przewód ochronny zakoñczony ¿abk± z kranem. Dopiero po wojnie, gdy sieæ przesz³a na 220/380 mo¿na by³o zastosowaæ zerowanie pod warunkiem likwidacji bezpieczników na tym przewodzie instalacji wewnêtrznej, który sta³ siê "zerem".

Reply to
William
Reply to
Tomasz Grodnicki

Wskaż bzdurę, bo ja jej nie widzę. Piotr opisał sposób podłączenia kondensatorów X w typowym filtrze sieciowym.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.