jak obslugiwac zasilacz lab...?

witam, nabylem zasilacz labolatoryjny, model RXN-305, 30V 5A. Z racji ze wczesniej sie nie bawilem, a chce zasilac pradowo diody, nie chcialbym, niczego przysmazyc.... instrukcje po ang mam, domyslam sie ze obsluga jest banalna, jednak po ang nie za bardzo jestem w stanie to zalapac... moze ktos wytlumaczy co i jak, albo ma takowa w jezyku ojczystym?

formatting link
pozdrawiam michal

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Witam,

Dnia 27.03.09 (piątek), 'Michał' napisał(a):

  1. Ustaw maksymalne napięcie (Voltage) jakie jest dopuszczalne dla Twoich diod (wg dokumentacji), może do być np. 4V dla pojedynczej diody LED mocy. (to tak na wypadek, gdyby zdarzyło Ci się podłączyć diodę odwrotnie)
  2. Zewrzyj ze sobą zaciski wyjściowe zasilacza i ustaw maksymalny prąd wyjściowy (Current) na wymaganą wartość (przy zwarciu napięcie spadnie do zera, jednak zasilaczowi nic się nie stanie). Dla małych diod LED 3mm, 5mm typowa wartość do 0.01-0.02A, dla diod mocy zależnie od chłodzenia może być więcej.
  3. Rozewrzyj zaciski i podłącz je pod Twoją diodę LED (pamiętaj o właściwej polaryzacji: anoda do '+', katoda do '-').

Regulacja prądu/napięcia: COARSE - zgrubna FINE - dokładna (precyzyjna korekta)

Reply to
Dykus
Reply to
invalid unparseable

ale czy na tym zasilaczu sie tak da zrobic? Kiedys sie nad tymi chinolami zastanawialem. Ladny dosc, tani :) ...

ale z tego co czytalem to po przekroczeniu pradu to to sie wylacza zupelnie zamiast stabilizowac prad na zadanej wartosci.

Troche kiszka i sie wstrzymalem z zakupem, myslalem tez nad zakupem dla trafo i obudowy a do srodka wbudowac projekty z elektroda.pl hmm ale brak czasu i to tylko moje hobby :-)

Reply to
Papkin
Reply to
invalid unparseable

Witam,

Dnia 27.03.09 (piątek), 'Papkin' napisał(a):

Z tego opisu wyraźnie widać, że stabilizuje prąd - podana jest zarówno stabilność prądu jak i dioda opisana jest jako sygnalizująca tryb stabilizacji napięcia. No i przede wszystkim w samym opisie obsługi jest to opisane...

Reply to
Dykus

Witam,

Dnia 27.03.09 (piątek), 'dziadek Ben' napisał(a):

Ok, można ustawić prąd, zmniejszyć napięcie do zera, podłączyć diodę i zwiększać je powoli do wartości, przy której rozpocznie się stabilizacja prądu. Pytanie tylko jak dupiaty musi być zasilacz, by uszkodzić taką diodę... :) Chyba prędzej obawiałbym się wolno działającego ograniczenia, niż elektrolitów na wyjściu - no bo ile tam może być, 100uF?

Reply to
Dykus
Reply to
invalid unparseable

Witam,

Dnia 29.03.09 (niedziela), 'dziadek Ben' napisał(a):

No to jestem zaskoczony. Dla porównania, zasilacz fabryczny 13.8V/5A (chwilowo 7A) ma na wyjściu 100uF, a tętnienia i odpowiedź impulsowa jest dobra. Zasilacz laboratoryjny mam własnej produkcji, ale nigdy bym nie wsadził na wyjście tak dużej pojemności...

Przy tak dużej pojemności nawet nie ma co się babrać z szybkimi ogranicznikami prądu...

Reply to
Dykus
Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.