stan kolekcjonerski :)

Tue, 29 Mar 2016 16:59:36 -0700 (PDT) Zenek Kapelinder snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Racja. A za moich czasów były już dwa. A na dodatek jeszcze jakiś chyba ruski czy czeski łapało* (słabiej i ze śniegiem, ale stabilnie). No a trochę później to już WOT51, Top Canal, Polonia 1, ale to się już oglądało na Neptunie 471, albo Elektronice C-432 (kolor! :-) ). Wszystkie przygody Drużyny A i MacGyvera oglądałem właśnie na tym ostatnim sprzęcie :-)

*) Loc. KO02MF - ktoś pamięta co jeszcze dawało się w TV złapać, oprócz TVP1 i 2, tak ok. 1985-89?
Reply to
__Maciek
Loading thread data ...
[...]

Na niemal połowie kraju dało się złapać czeskie programy nadawane z nadajnika na Pradziadzie. Znaczy nadal się je łapie ale teraz cyfrowo.

formatting link
Było to w tamtych czasach przekleństwo, bo nadawali m.in. na kanale 36 z bardzo dużą mocą a na ten kanał były ustawione konwertery w magnetowidach i np. ZX Spectrum - na Zachodzie był to kanał przeznaczony na te właśnie cele.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Znajomy na wsi pod Łodzią chwalił się, że przy dobrej propagacji na zwykłej yadze łapie radziecki program retransmitowany z PKiN. Ktoś pamięta jaki to był program i z jaką mocą był nadawany?

Reply to
Marek

W dniu 2016-03-29 o 23:52, sundayman pisze:

Akurat czarno-biały kineskop można by pogonić do dowolnie dużej rozdzielczości. Kolorowego tak się nie da, bo kolorowy ma tylko tyle pikseli, ile jest otworów w masce.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Pan Marek napisał:

Ostankino. Moc całkiem zacna, w Warszawie w dalszej odległości od PKiN odbierany równie dobrze co TVP.

Reply to
invalid unparseable

Pan Tomasz Wójtowicz napisał:

Z dokładnościa do średnicy plamki oczywiście. Francuska telewizja kiedyś miała ponad siedemset linii. Zmienili na 625 dopiero przy wprowadzaniu koloru. Przerabialem kiedyś telewizor Francuzowi, co przyjechał do Polski. Odchylanie było już dwustandardowe, ale trzeba było zmienić modulację wizji z pozytywowej na negatywową (jeden stopień odwracający na tranzystorze) oraz fonię zmienić z AM na FM (wyrzeźbiłem coś z gotowego modułu od polskiego telewizora kupionego w bomisie). Francuzi mają niesłychane zamiłowanie do robienia wszystkiego inaczej niż reszta świata.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Ty masz do Pradziada blisko, choc nadal spory kawalek (80 km ?) i niewiele blizej niz ja. Ze spectrum problemow nie pamietam - wszak kabelek antenowy powinien byc ekranowany.

Ale pamietam jak zrobilismy mecz szachowy Spectrum kontra Atari, i Spektrus gral nieczysto - zakłocal obraz atarynki. Mimo, ze kabelek byl ekranowany. Ale juz nie pamietam - czy problemem byl modulator, czy caly spektrus. Atarynka to byla solidnie zaekranowana ...

J.

Reply to
J.F.

Dokładnie 80km do mojego domu obecnie. Ale nie zmienia to faktu, że programy z Pradziada są odbierane jeszcze pod Kaliszem - jakieś 200km od nadajnika. On nadają naprawdę z zabijastą mocą.

Jasne. Tylko dopasowanie fatalne i w efekcie były interferencje :( Może ze Spectrum nie tak bardzo, ale z magnetowidu - masakra.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Widziałem i miałem, właśnie do Ametysta. Nie wykluczone że nadal go mam :) Obudowa zielonkawa z plastiku lub ebonitu i niebieski kabel. Tu mogę coś kręcić po tylu latach.

Wojtek

Reply to
wowa

Wed, 30 Mar 2016 11:33:47 +0200 RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał:

No ale magnetowidy zazwyczaj miały z tyłu "śrubkę" do regulacji częstotliwości modulatora. Ten w Spektrumnie zresztą też się dawał regulować, tylko trzeba było komputer rozebrać i wtedy był dostęp - ustawiało się kręcąc rdzeniem cewki.

Reply to
__Maciek

Zacznijmy od tego, że do kanałów to tam był przełącznik bębnowy wymagający całkiem sporej siły do ruszenia z posad bryły rotora. ;-) Jak to przełączać zdalnie? Napęd silnikowy z przekładnią?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Thu, 31 Mar 2016 14:04:57 +0200 Piotr Wyderski snipped-for-privacy@neverland.mil napisał:

Pneumatycznie, jak nawrotnik w SU45 :-) A że sprężonego powietrza w telewizorze nie ma pod ręką, to pilot mógłby mieć wejście na pompkę. Taką okrągłą, od materaca Stomil. :-) Zaworkiem na pilocie wybieramy: program+/odcięcie/program-, potem ze dwa pompnięcia pompką, łup-psssst i przełączone :-)

Reply to
__Maciek

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@spam.spam.spam.com> napisał w wiadomości news:ndg8j1$vm7$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Juz widywałem dwa piksele na jeden otwór, więc dało by się nagiąć... Byle zbieżność dobra była. No i jakość kulała, ale było widać.

Reply to
ACMM-033

Dnia Thu, 31 Mar 2016 15:05:42 +0200, J.F. napisał(a):

Były też kiedyś zabawki - samochody zdalnie sterowane, gdzie kierunek jazdy przód/tył wybierało się przyciskami, ale koła były skręcane już przy pomocy dźwigienki w "pilocie", za pośrednictwem stalowej linki w pancerzu.

Reply to
badworm

Pan Piotr Wyderski napisał:

A taki telewizor "Wisła" w ogóle nie miał przełącznika, był produkowany w trzech wersjach, każda do odbioru innego kanału.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.