rzędzi

W dniu 28.08.2023 o 19:46, heby pisze:

Zodiak? Też był/jest bezkarny.

Robert

Reply to
Robert Wańkowski
Loading thread data ...

W dniu 28.08.2023 o 18:53, Wiesiaczek pisze:

No to odłączyłeś się jeden pantograf, drugi nadal zasilał. To powodowało alarm?

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

poniedziałek, 28 sierpnia 2023 o 20:38:26 UTC+2 Robert Wańkowski napisał(a):

Tak, oba wagony miały/mają osobne zasilanie. Specyfika Warszawy. Prawie wszędzue lub wszędzie indziej robiono kabel wysokuego napięcia na dachu i można było jeździć z jednym pantografem. Może to miało związek też ze zwrotnicami, bo znalazłem o takum systemie przestawiania, gdzie trzeba zniżać pantograf - na sieci są dodatkowe druty, które pantograf zwiera do przewodu jezdnego.

Więc taki system nie mógł być w Warszawie od momentu gdy pojawiły się składy 2*13N.

Ale też te tramwaje "gdzie indziej" często jeździły z pantografem w drugim wagonie - nie brudziła się przez to szyba w pierwszym, choć ew. mógł być problem ze stawaniem pod izolatorem. Ale to może wtedy gdy i "tam" wprowadzono bardziej wyrafino system przestawiania. W DC coś na początku lat 90-tych, firmy Mesit.

Reply to
Dawid Rutkowski

poniedziałek, 28 sierpnia 2023 o 20:29:33 UTC+2 Jarosław Sokołowski napisał(a):

No to jeszcze osobna. Grunt że nie ta sama, co pociągi, i nie ta sama co tory.

Reply to
Dawid Rutkowski

Pan Dawid Rutkowski napisał:

Ale które tory? Bo przeważnie są dwa, w każdą stronę osobny.

Reply to
Jarosław Sokołowski

poniedziałek, 28 sierpnia 2023 o 21:58:07 UTC+2 Jarosław Sokołowski napisał(a):

To tory, nie wektory. Nie są skierowane i da się jechać po tzw. torze niewłaściwym. Nawet tak, że linia dwutorowa i po jednym torze jeden pociąg wyprzedza drugi na drugim torze - oba jadą. Więc nie da się z dwoma spółkami :(

Tu zagadka: "Samochód wyprzedził pociąg. Kto jedzie pierwszy?"

PS. W Portugalii ruch na drogach prawostronny, na kolei lewostronny. A tory na dwa ch*je szersze. Żeby nie skłamać - w Hiszpanii szerokość ta sama, ale ruch prawostronny...

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 28.08.2023 o 22:13, Dawid Rutkowski pisze:

Można się wykpić. Kto - zaimek pytajny[] …służący do zadawania pytań o osobę lub zwierzę.

formatting link
PD

Reply to
PD

W dniu 28.08.2023 o 18:42, alojzy nieborak pisze:

Z tego co widzę, to to radiopowiadamianie uruchamia od razu hamowanie składów w jakiejś okolicy. Skoro to można nadać z byle gównianego, chińskiego radyjka, to wyobraź sobie odwrotną sytuację. Ktoś celowo zakłóca ten kanał/częstotliwość i jakiś pociąg się nie zatrzyma gdy faktycznie powinien Nadal to sranie żarem w sezonie ogórkowym, czy ten system jest zabezpieczony na taką ewentualność?

Reply to
nadir

heby napisał(a) :

Gwizdało się w innej usłudze innej firmy :-)

Reply to
Zbynek Ltd.

To wiemy, ale już się nie gwizda w zasadzie. Bo nie ma do czego, ostatnie w PL usunięto 6 lat temu.

Mnie interesuje np. czy są jakieś systemy zaciągające w samolotach ręczny w wyniku zagwizdania do Baofenga, lub coś w ten deseń, w innych krajach. Tak mi głuio trochę myśleś, że tylko my mamy takie technologie. Nie ma choć u ruskich czegoś takiego?

Reply to
heby

Wyobraź sobie że żaden rozkład jazdy w PL nie jest w stanie ogarnąć przebudowy na zachodnim w Warszawie i opóźnień pociągów :) Jeżdżę na trasie W-wa - Siedlce i nigdy nie wiem od ponad roku czy wyjadę z W-wy punktualnie i ile będzie postojów. Jak ktoś chciałby to sprawdzić tzn czas odjazdu i przejazdu to jest niewykonalne...

Reply to
Rutkowski, Jacek

W dniu 28.08.2023 o 23:12, nadir pisze:

Akurat przed zagłuszeniem to szyfrowanie nie chroni. Jak ktoś włączy odpowiednio mocny nadajnik to przykryje i analog, i cyfrę, i cyfrę szyfrowaną czymkolwiek. Tylko w realizacji twojego planu jest jedna trudność - żeby spowodować że pociąg się nie zatrzyma gdy powinien, to trzeba zakłócić dokładnie w momencie emisji sygnału radio-stop. Ten sygnał służy do awaryjnego zatrzymywania więc z zasady używany jest rzadko. A jak będziesz zakłócał ciągle to szybciej cię namierzą niż uda ci się zakłócić faktyczny sygnał.

Reply to
SW3

poniedziałek, 28 sierpnia 2023 o 22:30:03 UTC+2 PD napisał(a):

Trochę można, ale jednak w obu pojazdach wciąż jeszcze zwykle występuje kierowca. I jak są wyścigi to nagrodę dostaje kierowca, a nie pojazd (no jest tam jeszcze jakaś "klasyfikacja konstruktorów").

Ciekawiej jest w sportach jeździeckich, to chyba jedyny sport gdzie nie ma wyróżnionych konkurencji kobiecych (choć chyba w motorowych też nie ma, do niedawna po prostu nie było odpowiednio dobrze jeżdżących kobitek, więc nie brały udziału - ale do niedawna też nie było kierowczyń autobusów miejskich w Warszawie, a teraz prowadzą nawet przegubowce), bo pewnie trzeba by zrobić cztery - facet na ogierze, facet na klaczy, kobitka na ogierze i kobitka na klaczy. A co z wałachami (choć te pewnie do zawodów się nie nadają)?

Ale tu też nagrodę dostaje tylko człowiek, koń to najwyżej marchewkę, a przecież to koń się głównie "sportuje" :(

Reply to
Dawid Rutkowski

poniedziałek, 28 sierpnia 2023 o 23:49:01 UTC+2 heby napisał(a):

Uważaj, bo może sie okazać, że jest tak jak w jednym komiksie o "poland ball":

- pytanie: "what is the shittest country in the world?"

- poland ball zaczyna odpowiadać: "of course it's rus..."

- a wszystkie inne balle: "it's poland"

- poland ball w płacz :(

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 28.08.2023 o 16:00, Dawid Rutkowski pisze: [...]

Wyraźnie było czuć przyspieszenie. Przez sekundę, może dwie. Więc chodziło o pobór prądu na określonym odcinku.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dokładnie. "Z jazdą" lub "bez", ewentualnie "z prądem" lub "bez prądu".

Choc jak tak pomyslę ... wykryc duzy prąd w miarę łatwo. A jak wykryc brak prądu? Też łatwo, ale powinien jeszcze wykryc, ze tramwaj przejezdza. Moze to nie był "brak prądu", tylko mały prąd?

to moze to inaczej działało, niz mi sie wydaje?

J.

Reply to
J.F

W dniu 28.08.2023 o 20:19, Jarosław Sokołowski pisze:

[...]

We Wrocławiu wprowadzono światła skorelowane z tramwajami. Kiedy tramwaj podjeżdża do skrzyżowania dostaje "zielone". Co o tym mówią kierowcy samochodów nie będę pisał... Jest to nawet sprytnie zrobione, jeśli za skrzyżowaniem na przystanku stoi tramwaj, to podjeżdżający do skrzyżowania nie dostaje zgody na wjazd. Muszę też przyznać, że tablice na przystankach wypisujące: "za 4 minuty przyjedzie 17" są super, pokazują właściwe dane. Chyba mają GPS w tramwajach i system łączności?

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

SW3 napisał(a):

Wystarczy dorobić układ czasowy do krótkofalówki który po odebraniu sygnału włączy Tx na 5-10 sekund. Czyli kabelek z głośnika + 555/uC załączający Tx

.... i możesz se pstrykać pilotem do samochodu ile chcesz. Ofkors gdyby ten manewr zrobić dla 433M. Tylko komu się chce?

Reply to
alojzy nieborak

nadir napisał(a):

Twój pilot do samochodu jest przed tym zabezpieczony? Milon innych systemów nie jest przed tym zabezpieczonych. Hamerykańskie rakiety nie są przed tym zabezpieczone, galaktyka upadnie!

Reply to
alojzy nieborak

Rutkowski, Jacek napisał(a):

200 x w miesiącu kradną kable, taki naród. No weź coś zrób. Czemu w japonii nie kradną? Może dlatego że od małogo uczą bąbelków sprzątania i szacunku? Jak myślisz?
Reply to
alojzy nieborak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.