gaz vs en. elektryczna - co taniej wychodzi?

Witam, Temat mysle, ze na czasie :) robil ktos z was moze doswiadczenia, co taniej wychodzi podgrzanie 2 litrow wody do temp 100st C za pomoca czajnika el. czy na gazie? jakie sa to rzedu roznice?

ja place 25zl/mies (en. elektr) i 50zl/mies (gaz)

moze juz przyszedl moment, w ktorym trzeba zrezygnowac z gazu na rzecz en. elektrycznej?

pozdrawiam

Reply to
R.M.
Loading thread data ...

Użytkownik "R.M." snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:fpkcpf$s37$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Konia z rzędem, temu co to zmierzy. To przede wszystkim zależy od sprawności procesu, od konkretnego palnika , czajnika i parametrów dostarczonego gazu. Wg mnie zagotowanie małej porcji wody w czajniku elektrycznym dużej mocy jest tańsze niż na palniku gazowym. Zagotowanie małą, tanią, bazarową grzałka nurkową wody w wannie czy dwulitrowym metalowym garnku jest niemożliwe, bez dodatkowych osłon termicznych.

Reply to
lwh

lwh snipped-for-privacy@vp.pl napisał(a):

Oczywiście o relacji kosztów decyduje sprawność konkretnych urządzeń ;/ Przymując max sprawność - jaką uzyskuje się np dla urządzeń CO

formatting link
relacja kosztu strumienia ciepła wynosi

elektryczne / gazowe 9 / 1 na jednostkę uzyskiwanego ciepła a więc nawet przy niskiej sprawności urządzenia gazowego użycie gazu wyjdzie taniej ;P Poza dyskusją pozostaje wygoda użycia imbryka elektrycznego z grzałką wewnętrzną zanurzoną bezpośrednio w wodzie i wyłącznikiem samoczynnym.

Reply to
wredny_menel

wredny_menel <wredny snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

Sam siebie skoryguję, relacja kosztów wynosi: elektryczne/gazowe ca 5/1 dla urządzeń CO i jest gorsza gdy uwzględni się inne urządzenia, na poziomie ca 2/1.

Reply to
wredny_menel

lwh pisze:

ja kiedyś to mierzyłem, porównując czajnik klasyczny (palnik ogrzewał również kuchnie) i czajnik "bezprzewodowy" Bezprzewodowy był szybszy, natomiast wrzątek w nim kosztował 150% wrzątku z gazu...

ToMasz

Reply to
ToMasz

wredny_menel napisal 2008-02-21 20:10:

Skąd taki rozrzut, jeśli piszą tam 84% sprawności dla CO, a ciepłej wody

80% ?

Przyjmijmy 2/1 - wg tabelki "roczne koszty brutto".

Jeśli uwzględnimy jeszcze, że czajnik gazowy ma sprawność nie 80% tylko

40-50%, to wyjdzie, że koszt zagotowania wody na gazie będzie minimalnie tańszy od prądu.

TM

Reply to
Tomasz Myrta

lwh snipped-for-privacy@vp.pl napisał(a):

Z tym co powyżej napisałeś całkowicie się zgadzam ;>

Doświadczenie moje z eksplatacji domowego imbryka el. z grzałką wew. i czajnika na gaz wykazują jednak (miałem sytuację że imbryk el. zakończył żywot- porównania dokonałem niechcący w okresie letnim) nieznaczący wzrost rachunku za gaz przy wyraźnym spadku rachunku za en. el.

PS Wygoda i bezpieczeństwo powodują że zwykle wybiera się imbryk elektryczny, szczególnie gdy otaczające mnie damskie osobniki potrafią spalić dziennie 2(słownie DWA) imbryki gazowe ;/

Reply to
wredny_menel

Tomasz Myrta snipped-for-privacy@klaster.spamerzy.net> napisał(a):

W tabelkach do których się odnosimy są niekonsekwencje - mówiąc wprost burdel.

Koszty ostateczne są podane w tabelce 2 i są obliczone dla gazu i en.el przy uwzględnieniu (CO+CW+PP) i wynoszą en.el./gaz 7 000,83/3 541,38 zł dla gorszej taryfy elektrycznej co daje relację ca 2/1.

W tabelce pierwszej uwzględniono wyłącznie koszty CO, ale podane w jednostkach zużycia odpowiednio m3 i kWh w odniesieniu do obiektu grzanego i wynoszą 2274m3 / 20778kWh. Nie podejmę się dokładnego obliczenia stosunku kosztu (zróżnicowanego od taryfy indywigualnego odbiorcy) ale w moim przybliżeniu wynosi on w tym momencie ca 4/1.

Reply to
wredny_menel

Coraz częściej stosuje się pompy ciepła co w znaczny sposób zmienia podane proporcje.

Paweł

Reply to
Paweł

Jak na razie gaz jest tańszy, ale dla dwutaryfowego prądu już w taryfie nocnej gaz i prąd są porównywalne, tyle teoria, reszta zależy od kuchenki, garka i sposobu grzania albo inaczej strat do otoczenia.

Reply to
JanuszK

Jest tez druga strona medalu - biorac pod uwage jak zimy wygladaja .. to czy pompa cieplna sie zwroci przez 20 lat ? :-)

Tak apropos - energia gazu z butli 11kg jest drozsza niz z gniazdka w nocnej taryfie. Ktos ma taka wielka butle ? Ile tam gaz wychodzi ?

J.

Reply to
J.F.

Jednak należy doliczyć wysoki koszt zainstalowania pompy ciepła, koszty konserwacji i serwisu (bo jednak to się też psuje) to już tak różowo nie wychodzi. Chyba, że sie ma 100mln dotacji :)

Reply to
Zbyszek

wredny_menel napisal 2008-02-21 20:54:

Weźmy pod uwagę same opłaty zmienne:

gaz ziemny GZ-50 w taryfie W-3 kosztuje 1,5zł/m3. Wartość opałowa GZ-50 wg oficjalnej strony PGNiG to min. 31MJ/m3 czyli 8,6kWh/m3. Przy sprawności 80% daje to 0,22zł/kWh

prąd w taryfie G-11 (całodobowej) kosztuje ok 0,43zł/kWh - teraz pewnie drożej po ostatniej podwyżce.

Obstawiam 2-2.5/1

TM

Reply to
Tomasz Myrta

Właśnie przy takich zimach jak obecna pompa cieplna to ideał. W tak wysokich temperaturach nawet byle klimatyzator split z odwróconym obiegiem ma dużą wydajność grzania i efwektywność (nie pisze sprawność, żeby nie było, że nie ma sprawności 300%).

11 kG to 20 litrów LPG. Kosztuje to obecnie 45 PLN :( Grzejniki katalityczne zużywały 110g/h, generując ok. 2.5 kW mocy cieplnej. Ale to są bardzo sprawne urządzenia. Kuchenka gazowa tyle czajnikowi nie odda.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale pompe projektujesz na ostra zime. Akurat znajomy zaszalal .. 60kzl go to kosztowalo, a oszczedza .. no wlasnie, czy uda sie 2000zl/sezon mniej ? :-)

Klasyczne CO + te klimatyzatory to moze byc dobry pomysl, jesli i tak klime na lato montujemy.

Nawet przy 100% sprawnosci to ok 500MJ = 137kWh, czyli 54 w taryfie calodobowej.

J.

Reply to
J.F.

Klimatyzator to też pompa cieplna. Niekoniecznie trzeba robić odwierty... Co do projektowania na ostrą zimę - przy instalacji stałej, z odzyskiem ciepła spod ziemii - tak.

Dokładnie. I niekoniecznie CO. Ja ogrzewam całe mieszkanie jednym piecem kominkowym. Jego się nie da "przykręcić", żeby słabo grzał, bo wtedy kominiarz mnie strasznie wiosną przeklina. I mam nadmiar ciepła w takie dni jak dzisiaj. Jak wygaszę - za zimno, rozpalę - za ciepło.

Jak Ty to policzyłeś? 11 kG/(110G/h) = 100h, 100h * 2.5kW = 250 kWh.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

jak sie zakreci dostanie refundacje z ochrony srodowiska - czy sie zwroci? a kogo to? - stawia sie zestawy baterii fotowoltaicznych zwraca sie ok 50 lat (zuzycie energi i materialow na wyprodukowanie ogniwa mocno obciaza srodowisko) a mimo to forsowane sa ich instalacje...

PS najsensowniej chyba jednak robic tak ze kolektor sloneczny olejowy na dach, instalacja w ziemi do akumulowania ciepla i odzysk tego ciepla zima... a i tak energia geotermalna jest najlepsza i najsensowniejsza...

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.