rzędzi

Twierdzi że źródła, nie bardzo chce mi się wierzyć.

Reply to
Janusz
Loading thread data ...

W dniu 13.12.2023 o 13:20, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Nie mam klucza.

Czyli mam ściągać kilka GB żeby zobaczyć? i kto tu jest niepoważny?

Reply to
Janusz

W dniu 13.12.2023 o 14:41, Janusz pisze: [...]

Nie musisz mieć.

A co byś chciał? To pełen obraz ISO. Możesz sobie z tego zrobić instalkę, nawet brandowaną.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

Pan J.F napisał:

Panowie tak na temat boeinga 737MAX? Przecież tego w ogole nie da się rozpatrywać w kategoriach techniki programowania i "gniotów". Skończyły się możliwości rozwoju modelu 737 na bazie stargo (znakomitego) płatowca, większe silniki nie mieściły się pod skrzydłami, trzeba było maszyne podwyższyć. A to oznacza inne zachowanie w locie. Ktoś wpadł na pomysł, by elektronicznie korygować sterowanie maszyną tak, by pilot nie zauważył, że leci czymś innym. Wtedy można zaoszczędzic na szkoleniach. Nawet to nieźle wyszło, ja w każdym razie jestem pod warażeniam. Dopiero w bardzo nietypowych warunkach się to sypało. Poprawki dotyczyły tego, by nie kombinować, gdy się nie da i w razie czego odwołać się do umiejętności człowieka. To oznacza, że pilot "musi umić na maksie", więc efekt biznesowy jednak nie został osiągnięty.

ALe to jest inna kategoria softu niz PFD i inne diwajsy w kokpicie. Testuje się, a i tak całkiem bezproblemowe toto nie jest. Gdyby kol. Marudny to zobaczył, to by chyba zszedł na zawał. W każdym razie jak coś nie sztymuje, można "zresetować cały samolot" w locie. Wszystko gaśnie na kilka chwil, ale nikt się tym nie przejmuje.

Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu 13.12.2023 o 13:20, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Ja kliknąłem i widzę że można ściągnąć instalkę. Co z tego ma wynikać? Taki jest teraz przeważający model dystrybucji oprogramowania, nie trzeba przynosić dyskietek ze sklepu.

Ano właśnie: klucza licencji. Czy ten klucz też sobie mogę ściągnąć ze strony MS?

Na razie nie wyjaśniłeś nawet na czym polega to "za darmo" (pewnie OEM) a co dopiero jaki to ma związek z dostępnością źródeł. Jak na razie to udostępnili chyba źródła MS DOS i jakichś innych programów z XX wieku.

Reply to
SW3

W dniu 13.12.2023 o 15:13, SW3 pisze:

Nie. Instalacja W10 obywa się bez klucza i działa. W wersji Home, dostajesz w gratisie klucz "cyfrowy" na jeden komputer i następuje samoczynna aktywacja. Pozostałe wersje W10 są płatne w sensie, że aby aktywować musisz kupić klucz licencji co nie zmienia stanu, że możesz sobie zainstalować i działać, bez aktywacji. Oczywiście niektóre funkcje są wtedy wyłączone. Poprzednie, stare systemy Windows, nie można było zainstalować bez podania klucza produktu.

Przecież tego nikt nie udostępni za free, skoro prowadzi sprzedaż. Tyczy się to nie tylko Windows ale większości oprogramowania w ogóle. To jest chyba zrozumiałe.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 13.12.2023 o 15:29, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Ale tu właśnie o tym była mowa, o kodzie źródłowym w C czy w czym to tam pisane jest. A ty wyskakujesz z windowsami jak filip z konopi :) stąd zdziwienie i zaskoczenie.

Reply to
Janusz

W dniu 13.12.2023 o 14:49, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

No to źródła są czy binarki? bo skoro mogę instalkę zrobić to mi na binarki wygląda. Więc sam jesteś niepoważny, mowa jest o kodzie źródłowym, wiesz co to znaczy?

Reply to
Janusz

No tak. bo jak wszystko napisali by sami to przecież Andrzej ze szwagrem sprawdzą lepiej.

No właśnie widzimy skutki: taki flow i testowanie, że nawet daty nie udało się poprawnie sprawdzić. Swoją drogą, to tak we wszystkich 21-ego i dokładnie po 1mln kilometrów?

- to jakiś random mogli chociaż dać dla niepoznaki.

Reply to
Mirek

W dniu 13.12.2023 o 15:29, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Uściślijmy:

Źródła to kod źródłowy oprogramowania - jako takiego - pisanego (w zależności od platformy) np w jakimkolwiek kodzie tzw wysokiego poziomu (C++/C#, TP, JAVA Python itp) gdzie mamy wgląd w to co programista "miał na myśli". Można do tego dodać jeszcze kod niskopoziomowy np Assembler gdzie również można podejrzeć zestaw funkcji i na tej podstawie "spojrzeć śmierci w twarz" :D - czyli spróbować zrozumieć jak program ma działać.

w przypadku obrazów ISO/bin mamy już skompilowaną i gotową do działania wersję oprogramowania. Tu bez dodatkowych narzędzi nie można wejść sobie np do biblioteki obsługującej przerwanie USB i sprawdzić dlaczego nie chce zagadać ze sterownikiem myszki.

Dla _bardzo_ trywialnego przykładu:

ljmp #zapaldiode mov B,ACC

12748040 321407

Widać różnicę ?

Reply to
titanus

W dniu 14.12.2023 o 00:55, titanus pisze: [...]

OK, może nie zrozumiałem wcześniej "źródło" zakładając brak ingerencji w binarkę czy gotowca w postaci zainstalowanego systemu.

Ale dla mnie, jest to podstawą w bezpieczeństwie. Doskonale rozumiem grzebanie w źródle ale jeśli mamy do czynienia z globalnym systemem, który może być atakowany na podstawie czytania źródła, i szukania procedur adaptacyjnych na swoje/różne potrzeby, to dla mnie, jest to raczej niebezpieczne a nawet nie wskazane, w sensie udostępniania publicznego. Są przecież udostępniania niepubliczne "źródła" i są też stosowne umowy.

Widać ale jak dla mnie, udostępnianie publiczne generuje opcje również niewłaściwe/niebezpieczne. To chyba logiczne?

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 14.12.2023 o 01:18, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Zgoda, tylko nikt nie pisze o publicznym dostępie, masz kod sterownika i w razie W możesz go poprawić (oczywiście po gwarancji) ale nie wolno ci go nigdzie udostępniać. Wiele maszyn które widziałem szczególnie starszych ma kod PLC dostępny, można go sobie zgrać i trzymać w bezpiecznym miejscu w razie W.

Reply to
Janusz

W dniu 14.12.2023 o 01:18, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

W niszowych przypadkach być może tak (mało dodatkowych oczu chcących poprawić a tylko chcące złamać) ale generalnie security by obscurity to nie jest najlepsza metoda.

Reply to
SW3

W dniu 2023-12-14 o 01:18, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Tak myślał Philips utajniając algorytmy zastosowane w mifare Classic. W książce Ferguson, Schneier "Kryptografia w praktyce" autorzy w 2002 roku napisali, że oni uważają, że mifare Classic będzie złamane i piszą to tylko na podstawie tej informacji, że algorytmy są tajne bo historia kryptografii cywilnej nie zna ani jednego przypadku tajnych, dobrych algorytmów.

Jak coś jest publicznie dostępne to jest dobre na tej zasadzie, że jest masa ludzi, którzy dla samej satysfakcji znalezienia błędu będą go szukać i zgłoszą autorom, a ci to poprawią. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

LordBluzg®🇵🇱 snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Pytanie jest o źródła w sensie kodu źródłowego. A nie źródła w sensie miejsca, skąd można pobrać system.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Janusz <janusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Bo nie są dostępne dla każdego, więc z punktu widzenia przeciętnej osoby nie są dostępne wcale. Źródła Windows są udostępniane rządom i dużym firmom, czasem osobom indywidualnym. Sam też miałem dostęp do źródeł Windows.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

LordBluzg®🇵🇱 snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Udostępnia, ale takim podmiotom, które nie są konkurencyjne. Poza tym udostępnienie nie musi się wcale odbywać przez wystawienie źródeł do pobrania.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 14.12.2023 o 14:50, Piotr Gałka pisze:

Ci by poprawili?

Reply to
io

W dniu 2023-12-14 o 16:12, io pisze:

Znaczy Philips? No teraz karty mifare (Plus, Desfire) są oparte na jawnych algorytmach kryptograficznych. Jakby Classic było jawne i zaraz by ktoś im wskazał na błędy to chyba by poprawili. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 14.12.2023 o 16:19, Piotr Gałka pisze:

Newag

Reply to
io

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.