rzędzi

No i mamy odpowiedź hakerów i tak jak pisałem, ściąggają Newag-owi majtki przez głowę "0 grudnia grupa Dragon Sector wysłała do mediów swoje oświadczenie. Zaznaczono w nim m.in., że „producent sterownika CPU831, firma Selectron, nie udostępnia narzędzi bezpośrednio pozwalających pobrać kod zainstalowany na sterowniku”. Pozwoliła na to dopiero analiza i stworzone przez Dragon Sector specjalne narzędzia.

Jesteśmy stuprocentowo pewni naszej analizy. Raporty techniczne przygotowane na jej podstawie zostały przekazane współpracującym z nami warsztatom, przewoźnikom oraz odpowiednim organom i instytucjom. Zabezpieczyliśmy kopie wszystkich znalezionych przez nas wersji oprogramowania ze wszystkich analizowanych przez nas pojazdów. Część tych zabezpieczeń została wykonana komisyjnie wraz z udziałem niezależnych audytorów. - przekonują hakerzy.

Grupa nie ma wątpliwości: oprogramowanie zawierało złośliwy kod symulujący usterki, aktywowany między innymi na podstawie współrzędnych GPS warsztatów naprawczych konkurencyjnych dla Newag. Z analizy 29 pojazdów wynikało, że 24 z nich posiadało „mniej lub bardziej zaawansowany system blokad”. Hakerzy zwracają uwagę, że wraz z postępami ich prac nowe oprogramowanie było pozbawiane mechanizmu odblokowywania pociągów.

W odpowiedzi na stwierdzenie, że złośliwe fragmenty kodu miałyby być wynikiem działania innych niż Newag podmiotów możemy stwierdzić, że jest to dość nieudolna, a zarazem karkołomna linia obrony, gdyż funkcjonalności zostały wprowadzone w sposób wskazujący na pełen dostęp do kodu źródłowego programu. W kilku przypadkach pojazdy były wysłane do Newag w celu naprawy, a my zgraliśmy kod tuż przed wysłaniem do Newag i porównaliśmy z kodem zgranym tuż po powrocie z serwisu w Newag. Po przyjeździe kod wgrany do sterownika zmienił się i w szczególności zawierał istotne zmiany w logice blokady (przykładowo: wydłużono czas postoju po którym pojazd się miał zablokować z 10 na 21 dni). - dodają.

Hakerzy w swoim oświadczeniu piszą wprost:

uważamy, że Newag nie był świadomy, że możliwe jest wykrycie tej ingerencji za pomocą inżynierii wstecznej i możliwości dokładnej analizy funkcjonalności wgranej do sterownika - w szczególności obecności sprawdzania koordynatów geograficznych GPS warsztatów konkurencji."

Wg mnie to już kompletnie rozstrzyga winę newag-u i wszystkie teorie spiskowe. Dali ciała po całości, chcieli mieć wyłączność na serwis ale sprawa się rypła i teraz czekamy na konsekwencje tego. Myślę że już pewnie takie są, na pewno stracą klientów albo klienci będą żądać pełnego kodu sterowników i blokady zdalnej aktualizacji.

Reply to
Janusz
Loading thread data ...

Przy czym - wgrywanie najnowszej wersji oprogramowania, to może być standardowa procedura serwisu.

Ale wydłuzenie ... czyżby zdarzały sie postoje przez 11 dni z innych przyczyn?

Ba - ale żądać powinni od wszystkich dostawców, skoro to zamówienia publiczne. Kodów źródłowych mogą nie dostać, bo taka polityka firm, zreszta nie wiadomo, czy binarki na pewno z nich pochodzą, ale odpowiednie oswiadczenia, że nie zawierają, plus zobowiązanie do bezpłatnej pomocy serwisowej się może pojawic.

I się zacznie wojna na kruczki - jak tu napisać instrukcje, zeby inny serwisant sie pomylił, albo przeoczył, i wyszło na to, że to jego wina :-)

No chyba, że po prostu skonczy się normalnie - będzie bez takich numerów ...

J.

Reply to
J.F

W dniu 11.12.2023 o 15:00, Janusz pisze:

Nic nowego, od początku było wiadomo, że wykorzystali debugowanie.

To już nawet tych blokad nie można odblokować?

Gdzie tu zmiana logiki?

Nie padło wcześniej, że doszło do naruszenia bezpieczeństwa?

Nie padło wcześniej, że kod źródłowy jest dostępny i odbiorca może sobie go samodzielnie skompilować i wgrać?

Reply to
io

W dniu 11.12.2023 o 16:29, io pisze:

Taaa debugowanie, myślisz ze to takie proste na procku do którego nie ma dokumentacji albo zostało utrudnione przez producenta? Piszą że musieli sobie stworzyć 'furtkę' aby zgrać kod.

No nie można, newag zrobił furtkę w postaci pewnej kombinacji przycisków w sterowni, jak się o tym zrobiło głośno że hakerzy odkryli tą sekwencję to newag zablokował ją zdalnie. jest o tym w moim wcześniejszym cytacie lub w linku który tu był wklejany.

Po co logika, przyznali sie pośrednio że blokują pociągi jak nie jeżdżą, udowodnili im hakerzy to w ten sposób i że newag o tym wie i celowo to robi skoro czas się zmienił z 10 na 21 dni.

Jakiego bezpieczeństwa? sterownik falowników a moduł bezpieczeństwa to są dwie różne sprawy, nie znam maszyny która by to miała wspólne, żaden producent się tak nie 'podłoży'. Więc to pitolenie newag-u o bezpieczeństwie można między bajki włożyć.

Gdzie to wyczytałeś że jest dostępny?

Reply to
Janusz

W dniu 11.12.2023 o 16:29, io pisze:

Tu masz więcej odpowiedzi na twoje pytania

formatting link

Reply to
Janusz

średnio trudne, skoro zajęło tylko 1.5 miesiąca :-)

No ale czy powinni blokować i symulowane usterki wywoływać.

J.

Reply to
J.F

W dniu 11.12.2023 o 17:27, J.F pisze:

No cóż, widać że nie masz pojęcia o temacie skoro uważasz to za średnio trudne.

Nie wiem, newag-a zapytaj.

Reply to
Janusz

W dniu 11.12.2023 o 16:58, Janusz pisze:

...

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Bo tak twierdzą :-)

Reply to
io

Ej weź nie pisz bzdur. Akurat hamowanie składu jest proste jak budowa cepa - jest przewód pneumatyczny pod ciśnieniem 5 atmosfer - jak upuścisz to zaczyna hamować. W razie czego zrywa się specjalny zawór, który otwiera to całkowicie. Powietrze schodzi, skład hamuje gwałtownie. Z resztą w przypadku zagrożenia niewiele więcej można zrobić - najwyżej wcisnąć radio-stop, który robi to samo w innych pociągach.

Pisałem ci żebyś zobaczył co to jest ETCS - na czym to chcesz wyświetlać? - na lince ze skalą?

formatting link

Reply to
Mirek

W dniu 11.12.2023 o 17:10, Janusz pisze:

No i widzisz, tam stoi, że aktualizacji zdalnej nie dało się zrobić a Ty twierdziłeś, że się da.

Generalnie nie widzę już co właściwie jest przedmiotem sporu w tej aferze.

Reply to
io

Cała magia w tym 1 impulsie na przekaźnik. Linux może być obecnie zajęty oopsowaniem, bo mu się sterownik nieistniejącej myszki wysypał.

Pamiętasz, jak przez N lat był byg, że dotknięcie ekranu 11 palcami powodowało GPFa? Jaką masz gwarancję że głośne gwizdanie nie wypierniczy sterowanika karty dzwiękowej? To tylko Linux. System, poza wyświetlaniem kilku kresek, robiący miliard bezużytecznych rzeczy pod maską.

Tak. Na wskaźniku, najlepiej kołowym, machnicznym, czytelnym w każdych warunkach. To, co robi ten ekran, to pokazuje takie własnie wskaźniki (m.in). Dlaczego nie ma wskaźników, a jest ekran? Co daje ten ekran dla bezpieczeństwa?

Reply to
heby

Jak cały smarthome.

Formalnej, lub prawie formalnej weryfikacji działania. Jeśli nie osiągalnej metodami formalnymi, to przynajmniej całościowo pokryty testami.

Można zacząc od tego:

formatting link

A można uruchomić bez niego aby natychmiast zjechać z toru na który napiernicza 300 wagonów pełnych węgla urwanych na sąsiedniej górce? Czy trzeba poczekać aż linux zainicjuje TCP/IP, urandom i sterownik megnetofonu i poszuka karty NE2000 na jakiejś ISA jak-by-co?

Reply to
heby

W dniu 11.12.2023 o 20:11, io pisze:

Programu nie, ale flagi już tak, przecież napisali że jeden został zdalnie zablokowany a drugi jak chcieli przetoczyć niejeżdżący i go spieli.

To że newag blokował pociągi żeby wyciąć konkurencję z rynku remontów, wmawiając zamawiającym że nie mają oni odpowiedniej wiedzy na ich wykonanie. Firma remontowa się połapała w tym i wzięła hakerów żeby znaleźć dowód, i znaleźli. Teraz pewnie sprawa wyląduje w sądzie gdzie sąd 'zdejmie majtki producentowi przez głowę', czyli zabuli stosowne odszkodowanie i jeszcze straci klientów, tym bardziej że inne koleje też miały problemy i się zgłosiły do DK, stąd przebadanych sterowników było prawie 30 w tym z blokadami 24 jak można przeczytać w artykule.

Reply to
Janusz

Ale wymyślasz. Zerwany pociąg hamuje natychmiast bo się urywa przewód hamulcowy. Raz w historii polskiej kolei była zastosowana taka procedura ucieczki przed katastrofą, ale to chodziło o uszkodzone hamulce w składzie - klocki hamulcowe były jakieś eksperymentalne i nie hamował.

Nie wiem czy jest możliwość jazdy tą lokomotywą bez ekranu - pewnie nie, bo i po co. Ekrany się nie psują, a jeśli nawet jeden się zepsuje to jest drugi,

Reply to
Mirek

Linux nie daje żadnego impulsu na żaden przekaźnik. Ustaliliśmy, że linux jest jedynie interfejsem do komunikacji z maszynistą. Nie wiem co odbiera sygnał ETCS - podejrzewam że osobny moduł, a linux jedynie go wyświetla. Tam przy bootowaniu nie podniósł się żaden link na eth ani nic - jedynie magistrala can. Być może coś tam jeszcze się podnosi później, ale tego już nie widać. Nie wiem czy to na tym filmie było, ale tam się później wprowadza dane maszynisty i pociągu - numer, długość składu, tonaż.

Zobacz na tym filmiku co podałem jak koleś prowadzi pociąg we mgle. Ja nie rozumiem - taki jesteś manager programista - bezpieczeństwo audyty, a tu mechaniczne wskaźniki proponujesz. Zobacz, że nawet w kosmos z ekranem latają o samochodach nie wspominając.

Reply to
Mirek

W dniu 11.12.2023 o 22:58, Mirek pisze:

Kilka wyszukanych na szybko:

formatting link
formatting link
formatting link

Reply to
SW3

Czy bez tego wyświetlacza, maszynista pojedzie składem?

Właśnie dlatego je proponuję. Bo zdaję sobie sprawę z niemożności przetestowania ogólnie pojętego druciarstwa na Linuxie.

Reply to
heby

Może to nie kolej, ale w moim mieście ucieczka tramwajów przed innym, który sobie z górki zjechał samoczynnie, miała już miejsce.

Jeszcze jeździ sporo lokomotyw bez ekranu. Czy on jest niebędny? Czy to tylko moda na "nowoczesne" rozwiązania?

Reply to
heby

Zbędne rzeczy można wyciąć jak się chce używać systemu do nietypowych celów.

Bo jak masz tyle wskaźników to zawsze któremuś linka zardzewieje lub tp co pogarsza niezawodność a nie polepsza abstrahując kompletnie od tego, że trudno zrealizować i modyfikować logikę takich wskaźników. Kiedyś tak mechanicznie odbywało się sterowanie ruchem kolejowym i jeszcze niedawno były stacje gdzie ono działało, ale raczej nie jest to przykład do naśladowania tak, jak nie są nim pociągi konne.

Reply to
io

Może na sygnale zastępczym (bodajże 40km/h), ale nie w normalnym ruchu np kolei dużych prędkości, gdzie maszynista jak widzi semafor z czerwonym to już pociągu nie zatrzyma więc mu ten panel dostarcza wszystkich informacji do prowadzenia ruchu.

Reply to
io

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.