Elektryka, TN-C, różnicówka

A trafo może dostać przebicia... i wracamy do punktu wyjścia.

Reply to
Arnold Ziffel
Loading thread data ...

Bez przesady, chyba że to będzie historyczny klamot.

Reply to
PeJot

W dniu 2023-06-21 o 20:55, PeJot pisze:

...ew 27 szt "LEDów" po 28W każdy z fabryki na Ukrainie.

Właśnie jestem po "instalacji" softstartów MW na takim obwodzie. W piku - przynajmniej tyle ile zdążył zarejestrować BM089 to wychodziło ok 47A... i nie miało to więcej niz 0,1 s.

Co ciekawe producent oprawy "twierdzi", że pojedyńcza sztuka ma current continous na poziomie 0,415A, ale ze zwykłej rachuby wychodzi, że powinno być: 0,12 A.

Koniec końców B16 strzela praktycznie z palca bez softstartu. Po instalacji S-S prąd mierzony w obwodzie ma ok 3,2 A.

Reply to
titanus

W dniu 2023-06-21 o 18:19, RoMan Mandziejewicz pisze:

[cut]

To teraz zagadka:

Sieć TN-C, rozdzielnica TN-C, zabezpieczenia na "korkach", ale wszystkie wykręcone. Włączony do gniazdka "zmostkowanego" tylko jeden podgrzewacz wody, ale nie działający - pokrętło włączenia na 0. Fazy w gniazdku brak

- potwierdzone próbówką jak i miernikiem.

Czy w tej sytuacji jesteśmy bezpieczni czy nie ?

Reply to
titanus

W dniu 22.06.2023 o 19:25, titanus pisze:

A nie próbowałeś zwyczajnie C16 ?

Reply to
PeJot

W dniu 2023-06-22 o 19:47, PeJot pisze:

Owszem, ale również go "biło" - z jakiegoś powodu niecyklicznie: raz wyskoczył raz nie - losowo. Z inwestorem dogadaliśmy się, że zabezp. odejściowe zostają typu B, ale dokładamy S-S i koniec.

Klient nasz pan.

Reply to
titanus

W dniu 2023-06-21 o 20:55, PeJot pisze:

Nie żebym tam się czepiał, ale ile to jest? ;) Na poważnie to tam jest w tym zakresie pionowa charakterystyka mniej więcej do 10s. Inaczej mówiąc może odpali w ciągu 0.1s, a może w ciągu

  1. Różnica dość zasadnicza. Zapewne zadziała szybko, ale tego nie wiesz na pewno.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 22.06.2023 o 20:07, Dariusz Dorochowicz pisze:

Na prądy zwarciowe reaguje wyzwalacz elektromagnetyczny, a nie termobimetalowy.

Na pewno to tak jest liczony warunek samoczynnego wyłączania zasilania. Ale chętnie bym spojrzał na rzeczywiste dane, szczególnie dotyczące starych, zmęczonych eksploatacją esek.

Reply to
PeJot

W dniu .06.2023 o 19:35 titanus snipped-for-privacy@gjemajl.kom pisze:

Za mało danych, podgrzewacze mogą mieć grzałkę chłodzoną bezpośrednio wodą. Jak woda wysoko zmineralizowana to przewodzi, jak w instalacji polegamy na "uziomie" ze słupa", własnego brak, i sąsiad ma duże niesymetryczne pobory to zaczynają się cudza z takim podgrzewaczem. Jest uziom? - znana rezystancja?

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

W dniu 22.06.2023 o 20:40, Tomasz Gorbaczuk pisze: [...]

Co ciekawe, tak mają te z wysokiej półki (Stiebel-Eltron). Ale one są tak skonstruowane, że prądy upływu się zerują.

Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2023-06-22 o 20:40, Tomasz Gorbaczuk pisze:

Jakiś starszy Feroli - już nie pamiętam modelu, ale miał 4kW, lekko "kwadratowaty".

Pomieszczenie gdzie był podłączony (łazienka) przylegało do pomieszczenia gdzie jest duży agregat. Obok agregatu główna rozdzielnia budynkowa - siłownia. Suma odbiorów 430 kW. Podwójny uziom budynkowy: Bednarka otokowa 50x5 - ok 180 m + szpilki na rogach budynku (8 szt), o ile pamiętam elektryk montażysta wspominał o wartości 2,12 Ohma. Druga bednarka poprowadzona bezpośrednio ze stacji trafo - 50x5 - ok 70 m - tu pomiar wykazywał poniżej 2 ohmów. Obie bednarki spięte w siłowni.

Od linii PEN w siłowni wyprowadzony przewód zerowy do każdej rozdzielnicy budynkowej.

Czy to jest bezpieczne ?

Reply to
titanus

"Raptem" 2.8 om uziomu :)

Reply to
Arnold Ziffel

Ewentualnie 10 małych zasilaczy wtyczkowych (solidnych, markowych, 12 V, nie pamiętam prądu ale w okolicach 2 A). Testowaliśmy kiedyś urządzenia zasilane takimi zasilaczami. Podpięliśmy je po kolei do listwy, działały, pod koniec dnia wyłączyliśmy listwę. Następnego dnia włączyliśmy listwę... i musieliśmy dzwonić do konserwatora budynku.

Bo i po co dokładać "inrush resistor" (nie wiem jak to się na polski nazywa, rezystor przeciwudarowy?)...

Reply to
Arnold Ziffel

Zakładam, że pytanie jest podchwytliwe, bo kogoś trzepnęło?

Reply to
Arnold Ziffel

Generalnie to jeśli nic nie ma przebicia, to uziom nie jest potrzebny... więc staramy się zabezpieczyć wszystko właśnie na takie sytuacje, gdy jednak tego przebicia dostanie.

Reply to
Arnold Ziffel

Właśnie widzę...

Tak się teraz zaczynam zastanawiać, czy ja przypadkiem pułapki nie zrobiłem. Z drugiej strony, taką samą pułapką może być podłączenie urządzenia wymagającego uziemienia do gniazdka bez bolca.

Widać faktycznie takie prądy tam płyną :)

Nie wiem ile musiałbym pieniędzy władować w uziemienie, żeby mogło tam nawet 50 A (4,6 om) popłynąć. Z drugiej strony, może wcale nie tak dużo?

Tak, dupokrytka musi być...

Przypomniał mi się przypadek maszynisty. Zasłyszane, nie wiem czy prawdziwe. Jedzie pociąg, między torami śpi facet. Pewnie pijany. Jak pociąg nad nim przejedzie, to nic mu się nie stanie, ale jak pociąg "zatrąbi" (w "" bo to się chyba "sygnał baczność" nazywa), to facet podniesie łeb i ten łeb straci. Zgodnie z przepisami maszynista musi zatrąbić (i wtedy nie dostanie zarzutów), ale niezrobienie tego zwiększy szansę przeżycia faceta (o ile nie podniesie łba podczas przejazdu pociągu). No i dylemat, co zrobić.

Reply to
Arnold Ziffel

A jak się na nim faza pojawi?

Fungować to będzie nawet bez uziomu, o ile nic się nie stanie :)

Na tej działce nie. W domu w sumie też nie (nowe, plastikowe rury).

Ze względu na lokalne uziemienie tego PEN?

Reply to
Arnold Ziffel

Zakładam, że w oryginalnym pytaniu chodzi o to, że PEN się upali. My mamy wykręcone korki, ale sąsiad nie ma, więc jego faza pójdzie przez PEN do nas i dalej rurami do ziemi.

Reply to
Arnold Ziffel

Zdaje się (pewności co do firmy nie mam), że właśnie taki mnie kiedyś kopał, gdy był podłączony bez uziomu (tzn. woda z kranu kopała, a jak się go odłączyło, to przestawała).

Reply to
Arnold Ziffel

Co tam się właściwie stało? Uziom, do którego był podłączony podgrzewacz, miał napięcie, i przez ten podgrzewacz szło do rury?

Skąd ten uziom miał napięcie? Był PEN, który gdzieś się upalił, i faza szła przez jakiś inny odbiór, potem przez uziom, potem przez podgrzewacz i rurę do ziemi i działało to, dopóki rura nie była ucięta?

Reply to
Arnold Ziffel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.