En fråga till någon som kan något om CD-läsare. Jag har nu tre stycken billiga stereoapparater med defekta CD-läsare till påseende (du kan väl titta på det här?). Det verkar som om dom inte "ser" att det finns en CD på plats, tips om det går att åtgärda och i så fall vad?
Mycket tacksam för alla tips. Owe R.
PS. Ha en bra helg. DS
Didn't find your answer? Ask the community — no account required.
/
/Ove
Sparka på den.
Eländet med gamla eller billiga eller "micro-" cd-läsare är att att man inte får mer än man betalar för. Vissa skivor kan fungera bra eller hyfsat medan andra inte gör det alls, delarna slits fort och det finns nog inget annat sätt att avgöra vilket än att testa olika fabrikat på skivorna. Du har säkert redan en massa brända av olika fabrikat. Prova dom. Hittar du en som funkar så ladda ned CDspeed här:
formatting link
Finns svenskt. Leta reda på vilket fabrikat skivan som fungerar har, och försök hitta sådana i affären.
Om inte fabriksplattor fungerar direkt så glöm köpet. Det blir liksom inget kul i längden.
Nu har jag förmodligen svarat på fel fråga men jag har i alla fall svarat och återgår till köket!
P
Pierre
Ett tips är att du kastar bort dem. Det kostar troligen många gånger mer att reparera än att köpa nytt.
Egentligen är det en märklig värld...
J
John-Henri Eklund
Jag har fått nytt liv i min microstereo med en rengörings-cd. Det blir tätare mellan gångerna jag får köra den dock. Misstänker att man skulle behöva kalibrera om lasern.
John-Henri Eklund
jonne@swnet.nu
http://www.swnet.nu
"Si fractum non sit, noli id reficere"
O
Owe R.
"/Ove" skrev
Det blev nog lite fel så jag säger bara; Hoppas det smakade bra!
Owe R.
O
Owe R.
"Pierre" skrev
Håller med men det är som sagt inte mina prylar.
Owe R.
Join the Discussion
Have something to add? Share your thoughts — no account required.
Didn't find your answer?
Ask the community — no account required
Report Content
You are reporting this content to the moderators. They will look at it
ASAP.