"zrób mi takie co?" a kwestie prawne

Jeśli chodzi o elektronikę to jest pewne ograniczenie:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się, w przypadku: 1) dostaw: i) sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90),

l) płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartri- dżów i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie,

Reply to
Grzegorz
Loading thread data ...

Nie tak latwo zagarnac dom. Odpowiedznie pzrepisy stanowia ze domu mozna zajac co najwyzej polowe, i to twoja, a nie malzonla, wiec wychodzi 25%. Nie moga sie tez wyeksmitowac za dlugi. Fundusze emerytalne na przyklad nie podlegaja zajeciu. Nie podlega zajeciu towar kupiony na kredyt i nie splacony, bo jest wlasnoscia banku.

A.L.

Reply to
A.L.

Bywa, ale zeby mu sie to oplacalo, musi wyjsc na swoje. Wyjdzie na swoje jezeli za godzine swojej pracy dostanie minimum 500 dolcow na reke

A.L.

Reply to
A.L.

Użytkownik "Grzegorz" <nie snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:l46vcn$8bc$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Kolejne pier....nie o niczym. Konkrety proszę, a nie twoje wydumane czy wyssane z palca historyjki.

Pierd....sz głupoty.

Nie, a jeżeli nawet, to gówno ci do tego.

Jak widać nie rozumiesz tego co czytasz. Widzisz różnicę pomiędzy określeniami: "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów", a "koszty poniesione, które się przyczyniły do osiągnięcia przychodów"?

Twój błąd polega na tym, że ty interpretujesz ten zapis, że wolno odliczyć tylko i wyłącznie te koszty, dzięki którym zostały osiągnięte przychody. Niestety jesteś w błędzie. Kosztami uzyskania przychodu jest każdy koszt, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, nieważne czy ten przychód został osiągnięty czy też nie, a nie każdy koszt, dzięki któremu osiągnięto przychód.

Zapis "w celu osiągnięcia przychodu" nie oznacza, że ten cel został osiągnięty. Nie masz racji, bo nigdy nie prowadziłeś DG i nie rozumiesz zasad prowadzenia DG.

I wcale nie oznacza to, że nie mam prawa ich wliczyć w koszty. Mam jak najbardziej prawo wliczać je w koszty, bo są bezpośrenio związane z uzyskaniem przychodu. Wg twojego rozumowania powinno się wsadzić do więzień wszystkich przedsiębiorców, bo dokonują przestępstw podatkowych.

Po co to pytanie, skoro poniżej napisałem.

Nie rozśmieszaj mnie. W odróżnieniu od ciebie ja z DG mam do czynienia od ok. 20 lat i wybacz, ze napiszę wprost: gdybym słuchał takich porad jak twoje to już dawno bym popłynął :)

Kolejny raz nie doczytałeś co napisałem wcześniej.

No i co z tego, że nie robi jednostkowo? Taka umowa jest prawnie usankcjonowana i jest jak najbardziej zgodna z prawem, a dokładniej z Kodeksem Cywilnym Art. 627-646 Nie ma znaczenia czy dotyczy jednej sztuki, pięciu czy też pięciuset lub kilkuset tysięcy.

Aby umowa o dzieło mogła być uznana, musi spełnić poniższe warunki:

  1. Musi być zawarta o dzieło, czyli o uzyskanie konkretnego rezultatu tj. o określonej ilości, określonym skutku oraz w określonym terminie np. "umowa uszycia w terminie do 28 lutego 2014r 50 tys. majtek.", "sprzedaż 500 par butów w przeciągu 2 lat od chwili zawarcia umowy", "wykopanie rowów o łącznej długości 50m w przeciągu 2 dni roboczych od chwili podpisania umowy. Jako umowa o dzieło nie będzie zakwalifikowana umowa, w której zabraknie np. ilości czy też określonego skutku lub też określonego terminu ukończenia tego dzieła np. "umowa na szycie majtek", "sprzedaż obuwia", "kopanie rowów".

Tu jeszcze, abyś mógł to zrozumieć, posłużę się cytatem z Wikipedii, gdzie autor wpisu świetnie to ujął: "Prawnicy "zlecenie" nazywają "umową starannego działania", a "dzieło" - "umową rezultatu". Celem umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego w jej treści rezultatu, podczas gdy celem umowy zlecenia jest samo działanie (praca), które nie musi doprowadzić do osiągnięcia określonego rezultatu. Umowa o dzieło powinna być uwieńczona konkretnym i sprawdzalnym rezultatem, wynagradzany jest sam rezultat a nie samo działanie. Czyli np. uzyskanie obrotu jest dziełem, ale praca z klientem na rzecz obrotu nie może zostać nazwana dziełem lecz zleceniem, ponieważ stanowi ona sposób wykonania dzieła."

  1. Umowa musi być wykonana osobiście. Nie można więc zlecić jej wykonania w całości lub nawet w części komuś innemu. Także nie ma możliwości zatrudnienia pracownika.

Jeżeli Jarek podpisze umowę o dzieło z firmą X na zmontowanie 2000 szt. urządzeń w przeciągu 2 miesięcy, a jeszcze z setką innych ludzi umowy, w których określono skutek, ilość oraz termin, nie ma się czego obawiać, bo jest to zgodne z prawem. Takich umów może zawrzeć ile tylko chce. Musi tylko określić w umowie skutek oraz termin wykonania tejże umowy. Nie może napisać w umowe "montaż urządzeń dla firmy X" bez określenia skutku, czyli ilości oraz terminu. Taka umowa nie kwalifikuje się jako umowa o dzieło, lecz jako umowa zlecenie i w takim przypadku Jarek jeżeli będzie taką umowę traktował jako umowę o dzieło to będzie miał problem z US.

Reply to
uzytkownik

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Nie o taką "regularność" chodzi. Mylisz regularność działania (czyli pracę) gdzie obowiązuje DG oraz umowa zlecenie z uzyskaniem skutku, jakie zawiera się podpisując umowę o dzieło. Umowa o dzieło to umowa o uzyskanie skutku, a nie umowa o działanie. W przypadku umowy o działanie musi zostać podpisana umowa zlecenie lub musi być prowadzona DG. W przypadku zawarcia umowy o uzyskanie określonego skutku, może zostać zawarta umowa o dzieło. Musi jednak spełniać 2 podstawowe wymogi:

  1. Być wykonaną osobiście.
  2. Musi zostać określony skutek końcowy tej umowy oraz czas, kiedy ten skutek zostanie osiągnięty.

Jeżeli ktoś zawiera umowy o dzieło, spełniając te wymagania, to żaden US tego nie zakwestionuje.

Reply to
uzytkownik

Jeśli będzie przyjmował płatności tylko i wyłącznie przelewem sprzedając np. przez internet to limitu nie ma. Ostatnio mi ksiegowy to powiedział, się zdziwiłem.

Reply to
Marek

Jesteś pewien? U nas komornik może taką nieruchomość sprzedać, z uzyskanych pieniędzy wpierw zaspokaja bank a później wierzycielom oddaje to co zostało.

Reply to
Marek

Użytkownik "uzytkownik" snipped-for-privacy@serwer.pl napisał w wiadomości news:52683a4a$0$2293$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

formatting link

formatting link

Infor - cenione wydawnictwo:

formatting link
Zaden US nie postąpi wbrew interpretacji:
formatting link
formatting link

formatting link
tego wyroku: Art. 58 § 1 kc stanowi, że czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna i nie powoduje powstania skutków prawnych. Natomiast art. 83 § 1 kc stanowi, że nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Skoro zatem z zawarciem umowy o świadczenie usług ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wiąże obowiązek ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego, to podjęcie zatrudnienia w ramach umowy o dzieło w celu uniknięcia tego obowiązku stanowi obejście prawa.

Mam nadzieję, że Jarek będzie polegał na wyroku sądu a nie na Twojej Wikipedii. Z poważaniem g.

Reply to
Grzegorz

Pod warunkiem, ¿e ta interpretacja by³a wydana dlado tego podatnika a nie powo³uje siê on na wydan± interpretacjê dla kogo¶ innego acz w identycznej sprawie.

--
Marek
Reply to
Marek

U¿ytkownik "Grzegorz" napisa³ w wiadomo¶ci news:l49l1a$ds4$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Zajrza³em tylko do kilku podanych przez Ciebie linków. Widzê tam:

- próby wykonywania umowy o dzie³o pokrywaj±ce siê z prowadzon± dzia³alno¶ci± gospodarcz± podczas zawieszenia tej dzia³alno¶ci,

- a ten wyrok dotyczy próby zast±pienia zatrudnienia umow± o dzie³o (o ile z rzutu oka siê zorientowa³em nawet w umowie nie by³o, ¿e efektem dzie³a bêdzie zdanie egzaminu przez kursanta tylko ile¶ tam godzin pracy = ¿aden konkretny efekt).

Mo¿liwe, ¿e poda³e¶ jaki¶ link "na temat" ale mog³em nie dotrzeæ zra¿ony tymi "nie na temat".

Tematem w±tku jest wielokrotne wykonanie dzie³a (w do¶æ ograniczonym czasie), przez osobê nie prowadz±c± dzia³alno¶ci gospodarczej. Wielokrotno¶ci nie nale¿y tu rozumieæ, ¿e przez kolejne 5 lat bêdzie siê to robi³o. Pojawi³ siê jaki¶ temat, jest 10 chêtnych. Jarek chce zrobiæ 10 urz±dzeñ (zajmie mu to 2 miesi±ce) i zapomnieæ o temacie. Mam swoje zdanie na temat interpretacji (sam próbowa³em siê t± drog± czego¶ dowiedzieæ - skutek 7 stron odpowiedzi w tym tylko 1 akapit na temat, a w tym akapicie pierwsze zdanie sugeruje (po¶rednio) co¶ odwrotnego ni¿ ostatnie (równie¿ po¶rednio)). Nie wykluczam, ¿e nawet 2 krotne wykonanie czego¶ podobnego mo¿e jaki¶ (pomijam epitety) urzêdnik próbowaæ podci±gn±æ pod dzia³alno¶æ gospodarcz± aby "siê wykazaæ". Najbardziej mnie boli, ¿e miêdzy innymi ja p³acê za pracê takiego urzêdnika. P.G.

Reply to
Piotr Ga³ka

U¿ytkownik "Marek" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Kasa fiskalna ma s³u¿yæ uczynieniu sprawdzalnym to, co nie jest sprawdzalne. Przelewy s± sprawdzalne. P.G.

Reply to
Piotr Ga³ka

U¿ytkownik "uzytkownik" napisa³ w wiadomo¶ci news:52683f32$0$2145$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Dwie osoby mog± wspólnie wykonywaæ dzie³o ? P.G.

Reply to
Piotr Ga³ka

To jest u was. U nas jest inaczej

A.L.

Reply to
A.L.

Ciekawe skąd taka różnica, dlaczego u nas działa taki model prawny. A jak ktoś u Was nie spłaci kredytu hip. to po prostu bank zabiera sobie dom czy go licytuje? Co się dzieje z kredytobiorcą?

Reply to
Marek

Znalazłem (

formatting link
)

taką informację (chodzi o zwolenie z konieczności kasy fiskalnej oczywiście) ;

"2) Świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła (pkt 37 Załącznika).

Zwolnienia te nie dotyczą podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011 r. (pkt 2 objaśnień do Załącznika)."

_________________

Co znaczy to ostatnie do cholery ? Czyli co, jak założyłem firmę w 2010 powiedzmy - to nie mogę korzystać z tego ??

Reply to
sundayman

Teoretycznie i logicznie tak, praktycznie nijak ;-)

Włodek

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.