USB-C

widzieliscie to ? Jak oni to zrobili, ze mozna wtyczke obrocic ?

formatting link
czesc sygnalow jest symetryczna, ale czesc nie.

Mozna by skrosowac we wtyczkach czy gniazdach po przekatnej, ale to troche klopotliwe, bo wszystko sie na srodku krzyzuje.

Czy od razu przewiduja 24 druty w kablu, a wybor wlasciwego kanalu zalatwia elektronika ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Am 01.02.2016 um 10:23 schrieb J.F.:

... The connector provides four power/ground pairs, two differential pairs for USB 2.0 data bus (though only one pair is implemented in a Type-C cable), four pairs for high-speed data bus, two "sideband use" pins, and two configuration pins for cable orientation detection, dedicated biphase mark code (BMC) configuration data channel, and VCONN +5 V power for active cables. ... Full-featured USB Type-C cables are active, electronically marked cables that contain a chip with an ID function based on the configuration data channel and vendor-defined messages (VDMs) from the USB Power Delivery

2.0 specification. ...

Czip załatwia orientację kabla, podobnie jak w Lightning(R) Jabłuszka

Waldek

Reply to
Waldemar

Jabłuszka

Śmieszne, że trzeba było 20 lat aby wymyśleć obracaną wtyczkę USB.

Reply to
Marek

Am 01.02.2016 um 12:09 schrieb J.F.:

... i prąd do 3A! Wygląda na to, że kabel ma mieć czipa, tak jak Lightning. Wg specyfikacji USB3.1 jest tylko jeden kanał, ale USB-C nie musi być USB3.1 i vice versa. Vide wiki: ... As outlined by the USB Type-C Cable and Connector Language Usage Guidelines,[7] if a product supports USB Type-C, it does not necessarily support USB 3.1 and USB Power Delivery

A kabel ma mieć 17 drutów. Zresztą zobacz tutaj:

formatting link
Waldek

Reply to
Waldemar

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... On Mon, 1 Feb 2016 11:02:26 +0100, Waldemar

Jabłuszka

Moze po prostu wczesniej nie zdawano sobie sprawy z uciazliwosci rozwiazania. Czy tam - zdawano, ale nie oplacalo sie przerabiac.

A teraz ... stwierdzili, ze za malo zarabiaja i trzeba nalozyc podatek na tanich Chinczykow, czy stwierdzili, ze za duzo traca przez Apple ?

A moze ... patent jakis wygasl ? :-)

J.

Reply to
J.F.

To, że nie było odwracalne to pół biedy. Ale to , że z rachitycznego gniazda microusb zrobiono standard ładowania do codziennego podłączania to już skandal. Wczoraj w rocznym tel. małżonki wtyczka zepchnęła blaszkę styku +5V w głąb gniazda.

Ale nie tylko z usb jest problem. Pół roku temu miałem przyjemność być obecnym przy pracy filmowców. Rozbawiło mnie, gdy do kamery za grubą kasę jest w zestawie metalowy stelaż przykręcany do obudowy podtrzymujący... wtyk micro hdmi :-)). Okazało się, że oczywišcie wtyk i kabel są na tyle sztywne, że swoim momentem zginającym szybko obrywają gniazdo. Ile brzydkich słów się nasłuchałem, gdy co chwila operator z asystentem musieli precyzyjnie tak ustawić i zablokować wtyk "aby stykało" :-)

Nie da się dotyczyć, o tym, że często wbrew logice stoją patenty bardzo często mój socjalistyczny instynkt zapomina.

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" napisał w wiadomości On Mon, 1 Feb 2016 19:36:53 +0100, "J.F."

To akurat wina Chinczykow. Ono sobie zazyczyli takiego standardu, pod grozba zablokowania wlasnego rynku dla tych telefonow.

Hm, mam starsze telefony i jakos sie nie wepchnely ...

J.

Reply to
J.F.

On Mon, 01 Feb 2016 22:03:50 +0100, J.F. napisał/a:

[ciach]
[ciach]

Może nie najszczęśliwsze rozwiązanie, ale wreszcie jakiś standard. Jedna ładowarka w domu wystarcza do prawie wszystkiego(nawet do maszynki do strzyżenia), jeśli coś ma inną wtyczkę to jest najczęściej bardzo stare ustrojstwo.

Reply to
Bo(o)t manager

Użytkownik "Bo(o)t manager" <bo.o.t snipped-for-privacy@WYTNIJTOpoczta.wp.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@autostopem.przez.galaktyke.org...

No, zdecydowanie. Nieraz już mi się zdarzyło zahaczyć o kabelek i strącić ladowane urządzenie ze stołu. Dobrze, że upadło na dywan, to przeżyło. Wtyczka rozchwiała się... choć jeszcze się trzyma i działa.

I OIDP są odpowiednie przejściówki, jeśli tylko napięcie się zgadza, to jadziem, Panie Zielonka.

Reply to
ACMM-033

Użytkownik "ACMM-033" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:n8rcj8$23h$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl... Użytkownik "Bo(o)t manager" <bo.o.t snipped-for-privacy@WYTNIJTOpoczta.wp.pl> napisał w

Ale z kazda inna wtyczka mialbys tak samo.

No moze "cienka nokia" lamie sie szybciej niz inne :-)

Jesli na cos narzekac, to na to, ze gniazdo jest jedno, nie da sie naraz ladowac i transmitowac dane. Tzn da - podlaczajac do komputera, co nie zawsze jest odpowiednie.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.