Płacz i zgrzytanie zębów...

[ - Mamo, mamo... Dzieci nie chcą się ze na bawić... - Zabierz zabawki i idź do innej piaskownicy... - Do jakiej? - Choćby do tej:
formatting link
Tam są także stałonapięciowe... - I impulsywne... - Impulsowe... - Tam nie ma zabawek z ujemną rezystancją... - Ale są czerwone LEDki, którymi bawiłeś się jako kilkulatek... - W ich piaskownicy jasność LEDek nie zależy od temperatury... - Ale w życiu zależy:
formatting link
- Chcę się bawić!!! Nie chcę życia!!! - Z tymi dziećmi nie ma zabawy bez ćpania narkotyków czy innych klejów... ]

Sorry, ale powalają mnie Wasze wypowiedzi... Jeśli chcecie ze mną rozmawiać o: energii, mocy, silnikach, LEDkach -- chyba wcześniej zasięgnijcie języka...

25 i 23 różnią się nie którymś miejscem po przecinku, lecz miejscem przed przecinkiem. Ciekawe, czy taki ktoś spodziewając się wydania mu 25 zł reszty zadowoli się odebraniem 23 złotych. Nie trzeba wielkich kalkulatorów, by wiedzieć, że zmniejszenie prądu do połowy z jednoczesnym zmniejszeniem napięcia z 12 V do 11 V da ~23 W z 50 W -- oszacowałem to w pamięci, w locie tak zwanym, bez świadomych kalkulacji... Kalkulatorem podparłem się, aby wykazać, że to naprawdę ~23 W... Ktoś obeznany z elektroniką kalkuluje to podświadomie! (nie jestem ani elektrykiem, ani elektronikiem, ale osobiście znam i elektryków i elektroników)

Przewodniki mają dodatnią rezystancję, nadprzewodniki mają zerową lub bardzo małą. O ujemnej REZYSTANCJI słyszę po raz pierwszy w życiu, zaś w typowym silniku elektrycznym do głosu dochodzi IMPEDANCJA, nie rezystancja...

Co do jednego zgoda -- warto szanować autorytety, nie zaś pseudoautorytety.

-=-

Bez zbadania, nie wiem, jakie zasilacze zostały zastosowane w wiadomych oprawach, więc i nie będę niczego zakładał z góry, bo mnie zależy na jasnym, lecz ściemnialnym oświetleniu, nie na pustych rozważaniach teoretycznych odkrywających prawdy typu: ,,nie ma jasności bez elektryczności''...

Kończę swój udział w wiadomej rozmowie -- chyba, że ktoś wie, co znajduje się wewnątrz tych opraw. (jakie LEDki, jakie zasilacze, jakie plastyki -- czy można to zamontować pod okapem kuchennym, 3/4 metra nad palikami gazowymi...)

-=-

W Chinach są całe masy ściemnialnych LEDek włączanych/sterowanych machnięciem ręki...

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski
Loading thread data ...

W dniu 03.06.2020 o 17:50, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

Super! Może wreszcie wylądujesz w KF i będzie spokój :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

"Paweł Pawłowicz" 5ed7d0b6$0$17355$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl

Nawet jeśli wyląduję: - Biecek nie wyląduje - genetyka nie wyląduje (zanim urodziłem się, wiedziano, że X ulega dezaktywacji) - różowy nie będzie zwykłym kolorem, lecz zlepkiem wszystkich kolorów...

Expierdom takim jak Ty ulży, ale ogólnie świat na tym nie ucierpi... Pogadaj może z Animką -- o kolorach i nie tylko...

Mnie naprawdę te kolorowe rozmowy zjadły zbyt dużo czasu...

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

W dniu 2020-06-03 o 17:50, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

Tak w ogóle to o co Ci chodzi?

Jakoś tak jak czytam Twoje wypociny to mam wrażenie, że piszesz to pod wpływem prochów zmieszanych z burbonem.

Jeżeli chcesz podyskutować i czegoś się dowiedzieć to radzę zadawać pytania zwięźle i bez zbędnej beletrystyki.

Spróbuj napisać o co Ci chodzi w maksymalnie 3-4 byle nie za długich zdaniach.

Reply to
Uzytkownik

"Uzytkownik" 5ed80c0c$0$503$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl

O coś takiego:

formatting link
takiego:
formatting link

Wrażenia mylą, ale to już opisywaliśmy w innych (kolorowych) wątkach... Chwila odpoczynku od grupy -- i mam, co chcę...

Tu nie mam z kim...

Dowiedziałem się, czego chciałem w chwil kilka...

Odsyłam do podstawówki -- tam uczą czytania...

-=-

Szukałem sterowania LEDkami. <-- jedno krótkie zdanie Szukałem zasilacza, który mógłbym wstawić w miejsce zastanego. <-- drugie krótkie zdanie Szukałem tanich, jasnych, ściemnialnych LEDek oświetleniowych. <-- trzecie krótkie zdanie

Wiesz, ile czasu kosztowało mnie znalezienie odpowiedzi w necie? -- ~7 razy mniej, niż napisanie tego postu, którego celem jest ukazanie mONdrości grupowej... (mądrości ludzi, którzy na ten temat wiedzą tyle, co ja)

Raptem jeden JF wiedział, że stabilizacja prądu nie jest kosztowna, choć gotowca nie podał...

-=-

Mając kupione LEDki + podmieniony zasilacz z potencjometrem, mamy to, czego szukałem...

Prosto, tanio, skutecznie. Trzeba tylko wiedzieć, jak taki zasilacz pracuje (mówi o tym film) i jak jest zbudowany (trzeba mieć jakąś praktykę), aby ,,dyskutować'' i radzić...

Trzeba też ten zasilacz zbudować, a do tego zbudowania trzeba znać budowę ,,opraw''... Być może jest tak, jak piszę JF: 12 V, 3 LEDki+rezystor Być może jest jakoś inaczej! Może jest nietypowe napięcie, bo i po co miałoby być 12 V w kompaktowych oprawach?

Trochę można teraz pozgadywać -- wiadomo (chyba wiadomo) ile jest LEDek w oprawie i jaką oprawy mają moc w watach, choć nie wiadomo, czy to moc samych LEDek, czy kompletu...

Jeśli to jednowatowe LEDki -- jest ich 50 na 150 cm. (idąc w przeciwna stronę -- wiemy, jakie mniej więcej są)

Epistar -- trzeba zobaczyć, co produkuje... Być może nie produkuje zbyt wielu odmian...

Przy dobrych wiatrach -- zasilacz można wykonać w ciemno! (lub choćby wykonać szkielet, który łatwo uzupełnić...)

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

W dniu 2020-06-04 o 00:11, Eneuel Leszek Ciszewski pisze:

Chodzi Ci o POWER LED czy też o taki fajny zasilacz z regulacją prądu?

W związku z tym, jaki masz problem?

Chcesz, żeby Ci to ktoś polutował, zasponsorował, a może wytłumaczył co to jest "regulowane, analogowe źródło prądowe" i jak działa?

W Twoich wątkach zauważyłem, że dużo już Ci koledzy wytłumaczyli, ale widzę, że nie bardzo łapiesz o co chodzi i do tego jeszcze się obrażasz na nich, że tego nie rozumiesz.

Postaram się więc w miarę zwięźle opisać i wytłumaczyć.

Nie każde źródło światła LED daje się regulować. Jeżeli dana "żarówka" LED ma wbudowaną przetwornicę to w większości przypadków zapomnij o regulowaniu natężenia oświetlenia. Takie "żarówki" LED potrafią pracować w bardzo szerokim zakresie napięcia zasilającego np. od 80 do 260V nie zmieniając przy tym natężenia światła. Wszystko przez to, że przetwornica zasilająca pracuje jako źródło stałoprądowe. Wstawianie jakichkolwiek rezystorów mija się z celem, bo raz, że nie wpłynie to na jasność świecenia, a po drugie musiałbyś użyć rezystora o dużej mocy.

Są jednak w sprzedaży "żarówki" LED przystosowane do regulacji, ale one są zbudowane inaczej. Wewnątrz jeżeli jest przetwornica to ona po prostu reaguje zmianą wartości prądu zasilającego LED-y na szerokość wypełnienia sinusoidy.

formatting link
regulatora fazowego (ściemniacza). Tutaj podłączanie rezystora w szereg także nic nie da, bo w przetwornicy jest elektronika, która reaguje na szerokość wypełnienia.

Kolejnym rodzajem "żarówek" LED są takie, które nie mają przetwornicy, a tylko mają rezystory ograniczające wartość prądu. Te także daje się regulować, ale regulacja jest bardzo nieliniowa. Wstawianie rezystorów zmieni natężenie światła, ale w rezystorze będzie się wydzielała duża moc strat. Podobnie też będzie z analogowym regulowanym źródłem prądowym, które wskazałeś

formatting link
Tutaj w tranzystorze T1 oraz rezystorze R1 będzie się wydzielała duża ilość energii w postaci ciepła. Taka regulacja poziomu oświetlenia jest nieefektywna, bo nie ogranicza zużycia energii elektrycznej.

Jedynym sensownym sposobem regulacji natężenia oświetlenia LED jest regulacja fazowa lub regulacja PWM. Tylko takie sposoby regulacji oświetlenia LED dają oszczędności, ponieważ moc strat w elementach ograniczających moc LED-a jest ograniczona do minimum.

Jeżeli zaś chodzi o POWER LED to zazwyczaj nie mają one żadnych rezystorów, choć są też wyposażone w ogranicznik prądowy. Jak podłączysz wprost do wydajnego zasilacza, którego napięcie będzie wyższe od napięcia walencyjnego LED-a to po prostu błyśnie tylko raz i się spali. Tutaj musisz użyć po pierwsze źródła stałoprądowego do zasilania takiego LED-a, a regulatora PWM do regulacji natężenia światła. Można też użyć normalnego zasilacza oraz rezystora ograniczającego prąd, ale w rezystorze będzie wydzielana moc w postaci ciepła. Tym większa im większe będzie napięcie zasilające. Aby ograniczyć w tym rezystorze moc strat należy dobrać zasilacz o napięciu jak najmniejszym, ale oczywiście większym od napięcia walencyjnego LED-a. Aby cokolwiek zdziałać z takimi LED-ami to trzeba znać konkretne parametry. Te, które nie mają żadnego rezystora ani żadnej elektroniki mają napięcia zasilania rzędu 3-4V.

Tylko nie bardzo rozumiem po co chcesz wyważać otwarte drzwi skoro można kupić gotowe regulatory/sterowniki PWM do LED-ów za grosze? Taniej niż koszt elementów elektronicznych, które trzeba by było kupić do samodzielnego zmontowania.

Pierwsze z brzegu:

formatting link
?network=g?creativ=357812442215?position=&gclid=EAIaIQobChMIyvOT4brn6QIVw8wYCh1vfwx7EAQYASABEgKT3fD_BwE
formatting link

Może złą grupę wybrałeś. Pytałeś na grupie pl.misc.psychiatria?

Pisania także. Polecam.

Reply to
Uzytkownik

"Uzytkownik" 5ed88fb7$0$548$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl

Miałem -- szukałem taniego zasilacza.

Nie -- mam aż dwie lutownice...

Nie -- teraz jest walka o spadek przychodów...

Wytłumaczono aż nazbyt starannie...

Koledzy z grup czy koledzy z filmów? Koledzy z grup wytłumaczyli -- że nie mają pojęcia o zasilaczach... Jedynie JF zauważył, że zasilacz stałoprądowy jest (czy może być) tani, więc chyba JF coś wiedział... Koledzy spoza grup wytłumaczyli aż zbyt starannie, jak wygląda taki zasilacz i jak dobrać odpowiednie wartości... JF podpowiedział, jak mogą być zbudowane/zorganizowane taśmy...

Ależ wiem -- koledzy z grup nie są elektronikami. [też nie jestem, ale nie udaję elektronika]

Odpowiadasz na mój post, ale chyba piszesz nie do mnie?

Ależ rozumiem -- nie każdy jest elektronikiem.

Po co? -- przecież rozumiem, że nie każdy może być elektronikiem.

-=-

Reszty nie czytam -- bo szkoda mi czasu. Mam masę zaległości powstałych w kolorowym efekcie wdania się w niepotrzebne tłumaczenia okołogenetyczne... [dlatego od razu łapię film, na którym prelegent zastrzega, że kolorowo nie będzie!]

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

Zadajesz pytanie na grupie, ktoś poświęca swój prywatny czas, żeby ci odpowiedzieć, a ty stwierdzasz, że szkoda ci czasu na czytanie?

Dawno nie spotkałem się na grupach z takim chamstwem.

Reply to
Queequeg

Ja już się poddałem - próbowałem niedawno gościowi pomóc, ale w końcu w chamskiej formie stwierdził, że na niczym się nie znam. Chyba ma jakiś problem z własnym ego.

Reply to
Uncle Pete

Zwłaszcza, że dalej wszystko zostało dokładnie opisane, wraz z linkiem do zasilacza.

To nawet trudno skomentować :(

Reply to
Adam

Queequeg napisał:

Przecież facet niezmiennie robi to samo niemal od początku istnienia polskiego Usenetu. Nadziei, że się zmieni, nie ma żadnej. Zajrzałem do swoich logów -- wpuściłem do kaefa 13 lat temu. No, faktycznie dawno. Zdążyłem zapomnieć, że taki istnieje, a tu taka niespodzianka -- tyle osób dało się nabrać.

Reply to
invalid unparseable

Jest Thu, 4 Jun 2020 20:39:21 +0200, Jarosław Sokołowski pisze:

I po zabawie.

Wg moich prywatnych statystyk to najstarszy, ciągle aktywny troll[1] w polskim Usenecie. Chyba, że gdzieś na niszowych grupach żeruje jakiś z większym stażem? Ale wątpię.

k.

[1] Aczkolwiek ten przypadek umyka klasyfikacjom.
Reply to
Krzysztof Gajdemski

W dniu 2020-06-04 o 21:24, Krzysztof Gajdemski pisze:

Kogutek?

Przynajmniej rozmawiał normalniej od Kogutka.

Reply to
Adam

"Queequeg" snipped-for-privacy@trust.no

Odpowiedź po czasie mnie nie interesuje -- zacząłem pytać 11 maja i pytanie miało przeterminować się 03 czerwca, bo do tego czasu miało trwać w mym wypadku bezpłatne słanie w ramach SMART.

Poprawna odpowiedź brzmi: aby zmniejszyć mc należy zmienić jeden rezystor!

formatting link
ww. schemacie wstawiono potencjometr...

Pisać głupoty, na które mam rozsądnie odpowiadać, marnując swój czas.

Szkoda -- odpowiedź znalazłem w chwil kilka bez pomocy tego kogoś, chyba, że to ten ktoś poświęcił mi czas swym filmem lub innym kursem czy opisem na WWW -- te opisy uważnie czytałem i te filmy uważnie oglądałem. Podałem też linki do tych stron WWW i do tych filmów a filmom dałem lajki.

Jedyną osobą rozsądnie gadającą był w tych wątkach JF, który opisał, jak może wyglądać organizacja taśmy (3 LEDki + rezystor) i zauważył, że stałoprądowy zasilacz nie musi być drogi...

Bywa, że błąd wcześnie wykryty można skutecznie naprawić, ale informacja otrzymana zbyt późno, jest bezwartościowa.

-=-

Allegro przesunęło termin SAMRTnego słania, ale dłuższe bredzenie o kolorach byłoby jedynie przedłużaniem marnowania czasu...

Nie spotkałeś się sam ze sobą? -- odpowiedź na me pytanie znalazłem w necie w chwil kilka i tą odpowiedzią podzieliłem się...

Nadto dałem sporo informacji o kodzie genetycznym, bo tam zawędrowała rozmowa -- **zdecydowanie** wbrew mej woli!

-=-

Miałem matce dać oświetlenie -- dobrą okazją był dzień matki... Tymczasem od 11 maja czytam brednie pseudoelektroników... Elektronik (gdyby chciał pomóc) powiedziałby coś na kształt: - aby ściemnić LEDki, w typowym zasilaczu stałoprądowym (a taki najprawdopodobniej został zastosowany w tych oprawach) wystarczy zmienić rezystancję jednego z rezystorów... można wymienić ów rezystor na mniejszy lub wstawić potencjometr w jego miejsce, ale najlepiej uzupełnić układ potencjometrem małej mocy - aby dodatkowo zaoszczędzić na elektryczności, warto zmniejszyć napięcie na wejściu zasilacza...

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

"Adam" rbb3j7$99u$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net

To ***ja*** dałem link do zasilacza!

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

W dniu 4.06.2020 o 21:24, Krzysztof Gajdemski pisze:

Że spytam, tak dla pełnej jasności: czymże aktywność Emanuela (czy jak mu tam, bo nie chce mi się copypastować ksywki wymyślnej) wyczerpuje - Twoim zdaniem - znamiona czynu zabronionego w polskim Usenecie, opisanego w internetach pod hasłem "troll"? Oczywiście poza tym, że u Ciebie na wsi uchodzi za odmieńca, jak u Kazimierza Grześkowiaka.

formatting link

Reply to
collie

Nie lubie Cię ale muszę przyznać Ci rację. Talmudystyczne towarzystwo chuja wie.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2020-06-04 o 16:26, Queequeg pisze:

To nie chamstwo. To głupota z i lenistwo.

Zapewne jest to taki typ, który bił nauczycieli w podstawówce za to, że nie rozumiał tego, czego uczą, a teraz analogicznie atakuje grupowiczów, bo nie rozumie o czym oni piszą. Czytał nie będzie, bo i tak nie jest w stanie tego zrozumieć.

Co zaś chamstwa. Przecież on nikomu z nas nie wyrządził krzywdy. Tylko sobie. Następnym razem jak będzie szukał rozwiązania problemu to będzie mógł liczyć tylko i wyłącznie na siebie lub równych sobie, a coli z kogutkiem przecież mu nie pomogą :)

Reply to
Uzytkownik

"Uzytkownik" 5ed9d69a$0$549$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl

Owszem -- straciłem dużo czasu.

własne obserwacje, dokumentacje techniczne oraz ludzi mających doświadczenie i wiedzę teoretyczną...

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

W dniu 5.06.2020 o 7:22, Uzytkownik pisze:

Nie bój nic, pomoże użyszkodnik z ksywką nomen omen Użytkownik (secundo voto Expierd, bo to bękart po śp. Expercie), który także peceta ma w małym palcu - jak wszystko na wszystkich newsgrupach. No, może nie w palcu, ale także w małym. Stąd to duże ego arnoldowe (vide Arnold Buzdygan), ale Arnold miał przynajmniej średnie wykształcenie techniczne, a nie zasadnicze zawodowe, ze specjalizacją wózki widłowe.

Reply to
collie

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.