Najniższa temperatura na module peltier

Zastanawiam się jaka jest najniższa temperatura jaką można uzyskać za pomocą modułu peltiera. Jaka jest graniczną temperaturę poniżej której moduł nie działa?

Opiszę co chcę uzyskać. Mam element wydzielający 1-2 W mocy, chcę go umieści w szklanym termosie

0,5 litra i chłodzić modułem PM-40X40-53 ten moduł chłodzić zaś następnym PM-40X40-89 i do tego dać chłodzenie wodne jakieś 400W. Parametry modułów:
formatting link
Wiem, że moce chłodzenia są teoretycznie przewymiarowane, ale zależy mi na jak najniższej temperaturze elementu chłodzonego.

Czy ktoś się bawił się z takimi układami chłodzącymi, czy ma to jakiś sens, jak niską temperaturę mogę uzyskać w takim układzie? Gdzie szukać jakiś przykładów takich układów?

Reply to
Andrzej W.(usun __nospam__
Loading thread data ...

uzywamy Peltierow do chlodzenia CCD w kamerach. Peltiery 2-stopniowe, CCD wydziela kilkaset mW mocy, we wzmacniaczach wyjsciowych, do tego posiadaja calkiem duze rozmiary, jakies 40x40mm + kilkadziesiat nozek do PCB ktore jest grzane przez uklady driverow i ADC

Udaje sie zejsc 40..50 stopni ponizej otoczenie. Bardzo wazne jest odpowiednie odprowadzanie ciepla z goracej strony Peltiera - w naszych kamerach jest to solidny blok aluminium chlodzony z 2 strony wiatrakiem od CPU. Nie bylo mozliwosci podczepic wiatrak tuz kolo peltiera bezposrednio Przy temp goracej strony rzedu 35stopni, udaje sie zejsc do -15...-20 stopni juz na chipie CCD.. Peltiery maja ok 150W mocy, nie znam dokladnego modelu, ale sa to jakies z gornej polki.

W innych kamerach uzywalem bloku wodnego do chlodzenia i innej kostrukcji komory gazowej, udalo mi sie zejsc do ok -25...-30 stopni. W Twoim przypadku, przy mocy 2W cienko to widze.

Zreszta dosyc latwo to sie liczy - z prawa Kirchoffa i Ohma dla temperatur :)

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Całkowicie się zgadzam, ale kolega chyba nie planuje chłodzenia ogniwa ciekłym azotem :)

willy

Reply to
willy

z -280 to moze byc wiekszy problem :-)

Szyszalem ze na stosie peltierow mozna skroplic powietrze, tylko niestety kazdy nastepny wiekszy musi byc ..

J.

Reply to
J.F.

Zapewne nie!

Ale może się komuś nasunąć pomysł "powielacza Peltiera" np. sześć szeregowo się chłodzących modułów obniży temperaturę o 6x60=360 stopni. Z temperatury pokojowej :-)

Roman

Reply to
Roman

Roman napisał(a):

Właśnie taki pomysł mi się nasunął :-) jak na razie dwa lub trzy ogniwa i chciałbym wiedzieć jak bardzo jest on nierealny.... Biorąc pod uwagę, że każde kolejne ogniwo musi mieć moc o ok. 60% większą od poprzedniego to do sześciu ogniw będzie dość trudno dojść...

Reply to
Andrzej W.(usun __nospam__

Zapewne sprawność tych procesów szybko maleje przy wielokrotnym kaskadowaniu urządzeń i zbliżaniu się do zera bezwzględnego. Inaczej stosowano by takie patenty na skalę przemysłową.

Roman

Reply to
Roman

Andrzej W.(usun __nospam__) napisał(a):

To moga być i takie same ogniwa tylko pracujące z mniejszą mocą.

Reply to
William

kamery termowizyjne tak potanialy ze moze sie stosuje. I juz nie wymagaja zalewania cieklym azotem.

Z drugiej strony na skale przemyslowa moze to byc zbyt drogie - czytaj: inne metody sa tansze.

A google coraz wiecej wypluwaja o "Stirling cooler".

J.

Reply to
J.F.

On Fri, 19 Jan 2007 11:54:10 +0100, Andrzej W.(usun __nospam__)

60% to jeszcze niewielki problem - kwadrat o boku wiekszym o jakies 30%, 15% wystaje z jednej strony, czyli tak powiedzmy 10,13,17,22,28,37 mm - brzmi rozsadnie.

Gorzej jesli do odprowadzenia 1W ciepla trzeba 1.6W pradu, i nastepny stopien musi odprowadzic 2.6W ciepla..

P.S. gdzie kupic tanie peltiery, moze sobie sprawdze ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.