PIC vs AVR

W dniu 2014-04-06 22:26, Michał Lankosz pisze:

Nie, ten potrafi tylko programować. U mnie korzysta się z ICE 2 i 3, "maluszki" tylko do programowania.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz
Loading thread data ...

W dniu 2014-04-06 22:24, Michał Lankosz pisze:

To po jakimś czasie lubi się mścić niestety, jak jednak pojawia się w końcu standard i oczywiście nijak nie pasuje do tego, co się wymyśliło.

No tak, ale... Atmel Studio już jest (potwór wielki, żeby jeszcze było po co). Keila czy IAR trzeba by było kupić, i od razu pojawia się pytanie o uzasadnienie. "Bo mi się podoba" jest dość kiepskim pomysłem.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2014-04-07 11:40, Piotrek pisze:

Przesyłka do Polski jest za darmo?

20$ to cena netto, na granicy mogą doliczyć jeszcze VAT.
Reply to
Elektrolot

W dniu 2014-04-07 00:27, Mario pisze:

Bo lubię mieć jak należy bez dodatkowego kombinowania, ale widzę, że jednak się nie obejdzie

No, małe conieco mnie bierze jak muszę zrobić przejściówkę do ICE3. Tylko czekam jak te cieniutkie tasiemki popękają. Nie wierzę im.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 07.04.2014 13:21, Elektrolot pisze:

Cena zawiera przesyłkę, paczka jest wysyłana z Holandii, więc nie ma już żadnego cła. Zamawiałem niedawno i żadnych dodatkowych opłat nie było.

Reply to
Zbych

W dniu 2014-04-07 00:32, Pszemol pisze:

Nie dopisałeś, że w dół :)

W zasadzie to już dość, żeby trochę "zaszaleć". Oprócz "dużych" projektów mam też trochę "drobnoustrojów", i w sumie najbardziej mi w nich brakuje SRAMu. Ten procek jest dobrym powodem do tego, żeby przyjrzeć się dokładniej ARMom z fabryki NXP, bo pchanie tam XMegi to drobna przesada ;) Tylko patrzę, patrzę, i o ile widzę go w DIP8, to już w SO8 czy czymś podobnym już nie widzę. No, ale TSSOP16 w ostateczności też może być.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Użytkownik Michał Lankosz napisał:

W sumie racja, przekręcasz kluczyk na zapłon, naciskasz start i czekasz minutę na odpalenie silnika.

Reply to
AlexY

W dniu 07.04.2014 o 11:40 Piotrek snipped-for-privacy@pisz.na.berdyczow.info> pisze:

faaaaktycznie lepsze od avr-a.

Reply to
janusz_k

Ale ja się nie odnosiłem do tego czy lepsze czy gorsze bo to jakby dyskusja tego samego typu co "czy samochód jest lepszy/gorszy od roweru".

A odpowiedź jest przecież oczywista: zależy do jakiego zastosowania.

Pokazałem jedynie produkt kosztujący 6 dyszek, przy użyciu którego możesz przetestować funkcjonalność rodziny poczynając od migania ledami przez UARTy, CANy, SPI, I2C, USB, ADC, etc. a na postawieniu serwera www czy też innych RTOSach używających powyższego kończąc.

Firmowy toolchain (bez ograniczeń wielkości kodu dla *tej* platformy) masz za darmo. Do tego (rzeczywiście) sporo dokumentacji + *liczne* przykłady + spora społeczność użytkowników.

Dzięki CMSIS masz przenaszalność (na poziomie kodu źródłowego) pomiędzy produktami różnych producentów oraz platformami (M0-M4, M4F).

Między innymi dla tego konkretnego procesora masz "fimware" w ROM dzięki któremu początkujący spokojnie może sobie odpuścić czytanie dokumentacji procesora i peryferiami operuje na poziomie "magicznych zaklęć" typu:

g_ui32SysClock = MAP_SysCtlClockFreqSet((SYSCTL_XTAL_25MHZ | SYSCTL_OSC_MAIN | SYSCTL_USE_PLL | SYSCTL_CFG_VCO_480), 120000000);

ROM_GPIOPinTypeGPIOOutput(GPIO_PORTN_BASE, GPIO_PIN_0 | GPIO_PIN_1);

GPIOPinWrite(GPIO_PORTN_BASE, GPIO_PIN_0, 0);

IMHO trudno znaleść lepszą zabawkę do nauki i to w dodatku w tej cenie.

A jak trzeba to i w docelowym rozwiązaniu daje się użyć (jako piggyback) i za grosze masz niebanalny, wszystkomający, szybki pół-produkt.

Piotrek

Reply to
Piotrek

No właśnie zabawkę. mi zbytnio nie chce się uczyć migania diodami tylko chcę istniejący soft wrzucić w hardware i aby działało i abym sprzedał a za zarobione pieniądze oddał się rozrywce, niekoniecznie związanej z mikroprocesorami.

jp

Reply to
jacek pozniak

I co Twoim zdaniem stoi na przeszkodzie ażeby tak zrobić przy użyciu tego produktu?

Oczywiście pod warunkiem "mania" softu napisanego w nie za bardzo egzotycznym dialekcie. I po uwzględnieniu/wybudowaniu sobie HAL-a (o ile przenosisz z innej platformy).

No ale powyższe jest przecież aktualne bez względu na platformę na którą portujesz.

Piotrek

Reply to
Piotrek

W dniu 2014-04-06 20:03, Sylwester Łazar pisze:

Radziłbym ostrożniej dobierać słowa, bo okaże się, że sam jesteś kłamcą: Message-ID: <lhpsr5$gbm$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl>

Nic ci nie zamierzam udowadniać. Przeglądałem pobieżnie twoje analizy i Janusza. Sam stwierdziłeś, że w cyklach jest stosunek C/asm = 1.6 Message-ID: <lhpsr5$gbm$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl>

Reply to
Mario

W dniu 2014-04-07 15:56, Mario pisze:

Widocznie ta twoja to nie była rzetelna analiza.

Reply to
Mario

Aaaa! O to Ci chodziło ...

No to podstaw sobie w moim poprzednim poście zamiast zabawka na przykład coś takiego "najlepsza na świecie, lepsza od wszystkich z80 8051 pic avr razem wziętych, uniwersalna platforma do wszelakich zastosowań".

Brzmi lepiej? ;-)

Piotrek

Reply to
Piotrek

Choćby to co Kolega janusz_k zauważył; wielkość dokumentacji. I nie mów proszę, że nie trzeba wszystkiego czytać, ponieważ nieraz musiałem zaznajamiać się z peryferiami, których nigdy nie zamierzałem użyć.

jp

Reply to
jacek pozniak

formatting link
Ma wszystko co napisałeś. Z wyjątkiem poboru prądu. Ma 2-4 mA przy 4MHz w zależności od warunków. Nie sprawdzałem go, ale inne LPC pracują stabilnie. Programowanie przez SWD, np z wspominanego przeze mnie LPCXPresso. Jest tez podobno jakiś opensorsowy projekt programatora SWD pracującego z OpenOCD, ale nie pamiętam nazwy.

Reply to
Mario

W dniu 2014-04-07 15:37, jacek pozniak pisze:

Najlepiej w Cocomo :)

Reply to
Mario

W dniu 2014-04-07 15:37, jacek pozniak pisze:

Czepiasz się słówek. Piotrek podał ci ciekawe nowoczesne rozwiązanie, podając konkretne argumenty. Jedyny minus nowej rodziny mikrokontrolerów TI - TIVA (następcy Stellaris) to brak czegoś z najtańszego z CORTEX-M0, bo mają swoje MSP430 do takich zastosowań.

Też kiedyś dawno temu miałem dylemat na co się przesiąść z 8051, wybrałem ARMy i był to bardzo dobry wybór. Dzisiaj nawet bym się nie zastanawiał, jak są STM32F0 za 0,5$. Jedyny plus jaki widzę w AVR to ATtiny dla bardzo prostych projektów i w przypadku bardzo dużych serii produkcyjnych, gdzie liczy się każdy cent.

Reply to
Elektrolot

W dniu 2014-04-07 15:23, Piotrek pisze:

Domyślam się że chodzi ci o CCStudio. Czy licencja związana z tą płytką, czy z rodziną procesorów?

Reply to
Elektrolot

Tak, CCS. O ile mnie pamięć nie myli brak limitów jest dla płytek, nie dla rodziny procesorów.

Jeśli chcesz mieć pewność to rzuć okiem do ichniego FAQ.

P.

Reply to
Piotrek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.