Li-ion

formatting link
Ale oszusci, ze tez im sie oplaca.

Ale ... gdzie ten lit, gdzie ten ogien ?

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

A czego się spodziewałeś w takiej baterii?

Reply to
Marek

troche metalicznego litu sie spodziewalem, a z niego chyba wynikaja dodatkowe efekty wizualne.

J.

Reply to
J.F.

Cytat z komentarza:

The chemicals in a Li ion battery are quite harmless. The liquid is an organic solvent (about as dangerous as acetone and the thing that actually burns - the lithium is irrelevant for li ion battery fires). Dissolved in it are Li salts, can be acidic in certain circumstances, but is not really an issue. The only danger is fire, because it burns your house down. Also you can get HF in a fire, because one of the often used lithium salts also contains fluorine. So have plenty of water ready and you are fine..

Reply to
Marek

Wydaje mi sie, ze kiedys widzialem informacje o SOCl2 ... a to brzmi jakos podejrzanie. Ale moze to w jednorazowych bateriach bylo, albo sie myle i niegrozne jest ... podobnie jak inne skladniki, a zdaje sie, ze jest tego mnostwo typow.

Ale tu pisza o LiC6 na ujemnej elektrodzie

formatting link
I tak do konca nie wiem - zwiazek chemiczny, czy bardziej metaliczny lit na graficie ..

A woda na metaliczny lit, to tak nie za bardzo, choc w odpowiednio duzej ilosci ... lit na szczescie malo reaktywny

formatting link
J.

Reply to
J.F.

użytkownik J.F. napisał:

Hi, hi, hi, ile się naszukałem w internetach membrany "jono-przepuszczalnej". Nawet jakąś kupiłem, ale w mojej miksturze zaraz się rozpuściła. Zaraz lecę wydłubać nową membranę z jakiego akumulatora!

Reply to
bytomir.torpeksowy

Z bateriami to już chyba tak po prostu jest. Kupujesz w Pruszkowskim Batimex-ie baterie i dostajesz... takie z 2011 roku, bez ostrzeżenia. Część była od razu rozładowana, a zdarzyły się też skorodowane.

Kupiłem większą ilość, na szczęście miałem prawie zerowe wymagania, więc machnąłem ręką na reklamacje. Kupiłem po 23 grosze, teraz widzę promocję... po 6 groszy. Czyli się połapali, tylko dlaczego tak późno i dlaczego nie ma żadnej informacji o tym że sprzedają coś nadającego się do utylizacji?

Tu jest link jak by komuś chciało się sprawdzić:

formatting link
Miłego. Irek.N.

J.F. pisze:

Reply to
Irek.N.

Dnia Fri, 22 Mar 2019 15:10:00 +0100, Marek napisał(a):

Tak a propos - to co jest w tych spuchnietych aku li-ion ?

Wodor?

J.

Reply to
J.F.

Fluorowodór.

Reply to
Marek

Internety uprzejmie donosza ze fluorowodor to moze sie zrobic, chociaz nie musi, jesli to co w srodku akumulatora bedzie mialo kontakt z woda. Nie wiem od czego puchna ale na 120% to nie jest fluorowodor. Chociazby dlatego ze fluorowodor ma temperature wrzenia 19,5°C.

Reply to
Zenek Kapelinder

Te "normalnie" spuchnięte to raczej wodór, tlenki węgla i proste węglowodory. HF bardziej przy rozpadzie termicznym lub jeśli dostanie się do bateri wilgoć - z tym, że HF jest bardzo reaktywny i nawet jak się wydzieli to będzie reagował z np. elektrolitem i co tam jeszcze zdoła dopaść.

Reply to
Marcin Debowski

Świat jest obecnie tak paranoidalny odnosnie wszystkiego co chemiczne, że nawet nie analizując składu jestem pewien, że nic we współczesnych bateriach super toksycznego nie ma. Co do metalicznego litu, to ile go tam jest (jeśli już) i dlaczego miałby stanowić jakiekolwiek niebezpieczeństwo w tym pożarowe?

Dokładnie.

Reply to
Marcin Debowski

A obok piszesz o HF. Jego szkodliwosc mnie prawde mowiac dziwi, ale ponoc jest.

Bo sie chetnie laczy z tlenem i wilgocia z powietrza ... i czy nie grozi przy tym pozarem ?

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 24 Mar 2019 15:39:42 -0700 (PDT), Zenek Kapelinder napisał(a):

Baterie w czasie ladowania sa cieplejsze ...

J.

Reply to
J.F.

Sa cieplejsze nie tylko w czasie ladowania.

Reply to
Zenek Kapelinder

Wydziela się przy rozkładzie termicznym. Przy zimnym od razu reaguje. Nie ma wolnego.

To jest część tej paranoi. Tak samo jest z amoniakiem i formaldehydem. Muszę w pracy odstawiać wręcz cyrki, aby tego uzywac, a kazdy łosiu moze pójść do sklepu dla artystów i kupić sobie zestaw do wytrawiania szkła.

Ile tam tego by było?

Reply to
Marcin Debowski

To co się wtedy wdzieli to pewnie jakieś drobiazgi, które pzereaguja z elektrolitem/materiałem elektrod. Think Samsung.

Reply to
Marcin Debowski

formatting link
"hydrofluoric acid is also a powerful contact poison. Because of the ability of hydrofluoric acid to penetrate tissue, poisoning can occur readily through exposure of skin or eyes, or when inhaled or swallowed. Symptoms of exposure to hydrofluoric acid may not be immediately evident, and this can provide false reassurance to victims, causing them to delay medical treatment.[11] Despite having an irritating odor, HF may reach dangerous levels without an obvious odor.[7] HF interferes with nerve function, meaning that burns may not initially be painful. Accidental exposures can go unnoticed, delaying treatment and increasing the extent and seriousness of the injury.[11] Symptoms of HF exposure include irritation of the eyes, skin, nose, and throat, eye and skin burns, rhinitis, bronchitis, pulmonary edema (fluid buildup in the lungs), and bone damage.[12]"

No i nie wiem, co o tym sadzic.

"Once absorbed into blood through the skin, it reacts with blood calcium and may cause cardiac arrest. Burns with areas larger than 160 cm2 (25 square inches) have the potential to cause serious systemic toxicity from interference with blood and tissue calcium levels.[13] In the body, hydrofluoric acid reacts with the ubiquitous biologically important ions Ca2+ and Mg2+. Formation of insoluble calcium fluoride is proposed as the etiology for both precipitous fall in serum calcium and the severe pain associated with tissue toxicity.[14] In some cases, exposures can lead to hypocalcemia. Thus, hydrofluoric acid exposure is often treated with calcium gluconate, a source of Ca2+ that sequesters the fluoride ions. HF chemical burns can be treated with a water wash and 2.5% calcium gluconate gel[15][16][17] or special rinsing solutions.[18][19] However, because it is absorbed, medical treatment is necessary;[13] rinsing off is not enough. Intra-arterial infusions of calcium chloride have also shown great effectiveness in treating burns.[20]"

Zdjecia sa bardzo nieprzyjemne.

2Ah -> 0.5g, 1cm^3

Hm, 1 cm^3 ... nie pomylilem sie gdzies ? sporo, jak na 18650

7200 As -> 0.07 mola -> 0.49 g Li

chyba sie nie pomylilem.

P.S.

formatting link
to jak rozumiem sa baterie jednorazowe, ktore zawieraja metaliczny lit.

formatting link
widac zdania co mozliwosci otwarcia aku sa podzielone - nawet jesli to tylko te rozpuszczalniki tak plona :-)

J.

Reply to
J.F.

Że jest szkodliwy w tym bardzo toskyczny i trzeba uważać. Ale to nie znaczy, że w ilościach śladowych od razu narozrabia. Pewnie musiałbyś spalić taką baterię i sie tych dymów nawdychać aby coś zaszkodziło. Porównaj wspomniany formaldehyd. LD50 ma co prawda 3x wyższe ale jak pomyślisz o tych całych salach wypełnionych biologicznymi eksponatami i wannach do konserwacji takich eksponatów, a ludzie pracowali przy tym bez masek i jakoś pokotem nie padali.

Ponownie, to nie chodzi o to, że to nie jest toksyczne, ale w warunkach o których mówimy, trzeba by naprawdę bardzo specyficznej sytuacji aby się tym zatruć.

To wygląda faktycznie przekonywująco i o tyle ciekawie, że kawałek litu w wodzie się tak nie zachowuje. Z jednej strony pewnie większa powierzchnia, ale z drugiej też większa powierzchnia wymiany ciepła. Ciekawe.

W tym pierwszym płonie lit. Widac to po kolorze. No to może masz rację i jest się czego obawiać, ale jak w aku jest tego dużo mniej... ta cała folia to chyba było nieco więcej niż te 0.5g (mimo niskiej gęstości).

Reply to
Marcin Debowski

Bo on slabo paruje.

Mnie bardziej chodzi o te chemiczne opinie o HF. Ze wystarczy kropla na reku, ze przeniknie do kosci ... a mi sie tam wydaje, ze od skory to krew i limfa powinna rozniesc po calym organizmie ...

do tego to wystaczy niewielka domieszka jonow w tych organicznych rozpuszczalnikach.

te 0.5g to musi sie przemieszczac miedzy elektrodami, ale ile go tam jest naprawde to nie wiem ...

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.