Idiotyczny standard gniazdka 230V

Pan Piotr Wyderski napisał:

A ja nie widziałem -- bardzo trudno takie spotkać.

No właśnie, a jak któryś producent się postara zrobić lepiej, to znajdzie się ktoś, kto to nazwie "idiotycznym standardem". Czego to dowodzi -- nie wiem.

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Pan Piotr Wyderski napisał:

To może z armaty ustawionej bokiem też można strzelać zza winkla? Nie, nie można. Regulamini tego nie przewiduje! Tu jest podobnie. Gniazdka nie można zainstalować bokiem, bo regulamin przewiduje przewód fazowy z lewej strony. Tak sie nie da.

Reply to
invalid unparseable

Ale czemu idiotycznym? Standard, jak każdy inny. Można sobie przecież zażyczyć np. w SIWZ, by instalacja w Polsce spełniała unormowania zarówno polskie, jak i np. niemieckie lub fińskie i uzależnić od tego jej odbiór.

Natomiast u nas to zostało przeniesione na poziom kontrukcyjny urządzenia: ma ono pozostać bezpieczne i działać niezależnie od tego, na którym przewodzie jest faza. Co zazwyczaj i tak bardzo łatwo spełnić w urządzeniach zasilanych prądem przemiennym. Urządzenia jednofazowe wrażliwe na lokalizację fazy to wyjątki w rodzaju RCD. N i tak nie wolno wystawiać na obudowę, więc w sumie co za różnica?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Pan Piotr Wyderski napisał:

A skąd mam wiedzieć? Przypuszczam, że dlatego, że niektórzy używają określenia "idiotyczne", jeśli czegos nie rozumieją.

Reply to
invalid unparseable

RCD są wrażliwe na lokalizację fazy?

Reply to
Mirek

Jarosław Sokołowski wrote on 31.07.2020 19:43:

Całe szczęście, że grupa jest po polsku i w innych krajach jeszcze o tym nie wiedzą.

formatting link
formatting link

Reply to
Zbych

Pan Zbych napisał:

<< albo są one rzadkością -- ze względu na trudość wykoniania.

Całe szczęście, że grupa jest w Usenecie, więc łatwo zobaczyć, co kto wyciął.

Reply to
invalid unparseable

Jarosław Sokołowski wrote on 31.07.2020 22:10:

No, ci Amerykanie to muszą być straszni masochiści, że tak się męczą robiąc swoje gniazdka.

Reply to
Zbych

Pan Zbych napisał:

Amerykańskie w przytłaczającej większości są bez uziemienia. Ale faktycznie, przeważnie podwójne (za to w każdym jest połowa normalnego napięcia).

Reply to
invalid unparseable

Jarosław Sokołowski wrote on 31.07.2020 22:33:

Jeśli możesz, to podziel się źródłem tej statystyki.

Reply to
Zbych

Pan Zbych napisał:

Ktoś publikuje takie statystyki? Mają tam jakiś GUS? Ja tylko wnioskuję z obserwacji.

Reply to
invalid unparseable

Jarosław Sokołowski wrote on 31.07.2020 22:40:

Mamy tu na grupie takiego jednego specjalistę od statystyk, tylko jest problem z uzyskaniem od niego danych źródłowych :-)

Reply to
Zbych

W dniu 2020-07-31 o 02:09, Zenek Kapelinder pisze:

Kolejny raz ekspierdzie robisz z siebie idiotę. Nie rozumiesz zdania "Jest przyjęte zwyczajowo rozwiązanie, że faza z lewej"?

Wyobraź sobie, że ludzie mówią "dzień dobry" jak gdzieś wchodzą, a są tam inni ludzie lub się z kimś spotykają. Mówią też "cześć", a nawet podają sobie rękę na przywitanie.

Czy znasz jakąś normę lub zapis prawny nakazujący tak czynić? Czy uważasz, że osoba, która się nie wita w ww przypadkach jest osobą kulturalną?

Widzisz, nie potrzebne są żadne nakazy, wytyczne czy też normy lub zapisy prawne, aby ustanawiać zasady i zwyczaje. Dobrą praktyka elektryka jest podłączanie fazy z lewej strony bolca, kiedy bolec jest u góry. Ponadto wielu producentów urządzeń grzewczych wymaga wręcz aby faza była z określonej strony np. w przypadku kotłów gazowych. Jak zostanie kocioł podłączony odwrotnie to nie będzie działał.

Reply to
Uzytkownik

Pierdolisz użytkownik jak z tym chlebem co go na wodzie pieczesz.To że sobie wymyśliłeś z której strony faza nic nie znaczy bo jeszcze nie wymyśliłeś czy masz stać do gniazdka przodem czy tyłem. Dawaj przepis który nakazuje konkretne połączenie w gniazdku albo spadaj na bambus.

Reply to
Zenek Kapelinder

Czego nie umiesz znaleźć? Że jak ktoś pyta gdzie faza to w 99% mu odpowiadają "z lewej od bolca" ? Tego że jak sprawdzisz gniazda w nowej instalacji to w 99% faza będzie z lewej?

Serio?

I co z tego? Kto twierdzi, że jest?

Reply to
Marek

Typowo konstrukcja styków jest taka, że N załączają pierwsze, a rozłączają ostatnie. Odpowiednie podłączenie jest oznaczone na obudowie.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Przepisu prawnego lub normy zharmonizowanej nakazującej podłączenie fazy na lewo od kołka ochronnego.

Aha, czyli nie jest to unormowane. A "bolec" u góry, czy na dole?

To z tego, że dyskusja wtedy nie dotyczy wykonywania instalacji elektrycznych w sposób zgodny z normą, lecz czyichś prywatnych odczuć estetycznych. Z tym ostatnim nie dyskutuję, można żywić przekonanie, że faza po lewej jest bardziej, podobnie jak można preferować brunetki.

Co więc ma sobie Zenek wygooglać? Oficjalne stanowisko Klubu Wielbicieli Brunetek?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ty na poważnie z tym że jak ktoś pyta ...? Czy może niedorozwój jesteś? Nie ma żadnego przepisu który to określa. A to że ktoś sobie coś pierdoli to sobie pierdoli i tyle. Plaskoziemcy książki wydają. Czy to znaczy że Ziemia jest płaska? Gdyby to w której dziurce faza było istotne to w prawie budowlanym było by to napisane albo by było odwołanie do przepisów szczegółowych. To że jeden baran co nie ma pojęcia o prądzie przemiennym sobie wymyślił że w lewej nie ma znaczenia bo inny baran co też nie ma pojęcia o prądzie przemiennym wymyśli że w prawej i też będzie miał rację. Potrafisz wskazać gdzie jest faza na wyjściu transformatora bezpieczeństwa?

Reply to
Zenek Kapelinder

Dokładnie tak. Też mi dużo czasu zajęło żeby sobi wmówić, że teraz tak trzeba i koniec.

Reply to
Silver Dream !

Nie. Niektórzy używają określenia idiotycznie dokładnie na to, co zasługuje na takie miano. Przez takie idiotyczne gniazdo nie mogę podłączyć dwa przewody z wtyczką kątową.

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.