Fotowoltaika (raz jeszcze) - wydajność

W dniu 15.03.2021 o 13:19, trybun pisze:

Wystarczy odrobina wiedzy na temat działu fizyki - fotometrii. W materiałach do liceum znajdziesz takie rzeczy. np:

formatting link
sobie "Oświetlenie powierzchni nieprostopadłej" Wystarczy wiedza co to jest funkcja cosinus. Nie wiem czy ty skończyłeś edukację na poziomie gimnazjum czy uznałeś, że wiedza o funkcji cosinus nie przyda ci się w życiu. A firmy montujące systemy solarne zazwyczaj nie mają jakiejś tajnej wiedzy teoretycznej o technice solarnej. Używają gotowego oprogramowania, które w sumie da takie wyniki jak onlineowe kalkulatory spodziewanej mocy dla potencjalnych inwestorów.

Maksymalną moc światła padającego na powierzchnię płaską (tu konkretnie panel) masz wtedy gdy światło pada prostopadle do powierzchni. Jeśli się odchyla od prostopadłości o jakiś kąt alfa to moc spada według funkcji cos(alfa). Cosinus ma w zerze wartość jeden a w 90 stopniach ma zero. Jeśli słyszałeś o kątach bryłowych to krawędzie powierzchni na którą pada światło wykreślają właśnie jakiś kat bryłowy. Jak będziesz przechylał tę powierzchnię względem kierunku padania światła od wartości prostopadłej do orientacji gdy powierzchnia panela jest równoległa do kierunku padania światła, to moc maleje od wartości maksymalnej do wartości równej ZERO. Czyto przypadek, ze podobnie zachowuje się funkcja cosinus? Nie sądzę

Nie wiem skąd to wywnioskowałeś. Weź pod uwagę, że gdy zmienia się kąt w cyklu dziennym (czy rocznym) to zmienia się też temperatura otoczenia. Więc możesz mieć korelację mocy i temperatury z kątem padania ale też z temperaturą otoczenia. W dostępnych dla potencjalnych inwestorów kalkulatorach mocy paneli kąt (względem normalnej do powierzchni jest raczej wartością, która obniża uzyskiwaną moc. Nie spotkałem się z analizą, gdzie optymalizuje się kąt na jakaś wartość typu 10 stopni czy 20 stopni żeby obniżyć nagrzewanie panela i zwiększyć sprawność.

Ale abstrahujesz od tego, że masz znacznie bardziej płaski dach niż inni i inaczej skierowany. Inni podają swoje lepsze wyniki, a ty ignorujesz różnice kątów, bo to teoretyzowanie i ustawiasz się w pozycji roszczeniowej. Twierdzisz że skoro inni maja więcej to firma montażowa spieprzyła ci robotę.

Ale ty nie masz żadnego pojęcia, a odrzucasz wszelkie tłumaczenia, że tu się liczy prosta trygonometria. Twoja sprawa. Podaj facet do sądu, że masz za mało mocy i relacjonuj na grupie postępy w procesie.

Nie wiem co to jest koszt modelowania - w tym przypadku. Wiem że w zależności od tego jaki jest rodzaj dachu (zwłaszcza rodzaj pokrycia) są różne systemy montażu paneli. W dodatku oferowane przez różnych producentów jako rozwiązania systemowe. Firmy montażowe nie bawią się w modelowanie po to żeby zbudować jakieś nietypowe konstrukcje. Z reguły używają prostych wzorów czy tabel żeby policzyć w jakich odstępach mocować uchwyty mocujące profile montażowe do elementów konstrukcyjnych dachu np do krokwi. Skoro teraz jesteś w stanie wymyślić jak powinna wyglądać realizacja nietypowej konstrukcji na życzenie klienta, to czemu nie sformułowałeś wymagań podczas zamawiania solarów.

Skąd wniosek że to się ma nijak? Z tym 10 W to przesadzasz, bo przy kątach, które by zamiast 7,5 kW produkowały 10 W, więcej uzyskasz ze światła rozproszonego niż te 10W ze światła bezpośredniego. Wtedy trzeba by model rozbudować. Ale przecież ty nie lubisz matematyki. Nie ogarniesz bardziej złożonego problemu. Zresztą nie masz problemu z tym, że jest np 500 W zamiast 10W przy wschodzie słońca, tylko że w najlepszych warunkach masz o kilkadziesiąt procent mniej energii niż byś się spodziewał. A w sytuacji gdy masz straty z powodu nachylenia światła względem paneli rzędu 30%, czy 50%, prosta trygonometria wystarcza, żeby ci wyjaśnić dlaczego masz mało mocy. Możesz te starania innych ludzi przyjąć albo odrzucić, bo to teoretyzowanie, jakieś cosinusy, a nikt ci nie potrafi wyjaśnić na zdrowy chłopski rozum dlaczego masz mało mocy.

Gdy podniesiesz górną krawędź panela i go wypionujesz, to wtedy ten panel jest skośnie do połaci dachu a nie płasko do niej. Napisałem ci dlaczego firmy nie bawią się w ustawianie inaczej niż płasko do powierzchni dachu. Nie opłaca się wymyślać własnych systemów i badać czy są zgodne z normami czy dyrektywami. Używa się gotowych rozwiązań systemowych. Nachylone montuje się na ziemi gdzie jest znacznie mniejszy wiatr. Jeśli znajdziesz rozwiązania montażu nachylonych paneli na skośnym dachu to będą pewnie znacznie droższe.

Reply to
Mario
Loading thread data ...

W dniu 16.03.2021 o 08:40, trybun pisze:

Punkt zero oznacza, że słońce pada prostopadle na powierzchnię. Jak masz nachylenie dachu 26 stopni to nawet gdybyś miał dach skierowany na południe i mierzył np 24 czerwca o godzinie 12 to słońce i tak nie padnie na twój dach prostopadle. Słońce będzie miało wysokość kątową około 61 stopni, a twój dach ma normalną nachyloną pod kątem 64 stopnie. Czyli w najlepszym momencie prawie dojdzie do prostopadłości. A ty masz połać dachu skierowaną na wschód (i zachód) a tam nigdy nie będziesz miał słońca pod kątem 64. Na wschodzie słońce w czerwcu o 7:00 jest na wysokości 30 stopni czyli pada na dach pod kątem 34 stopni do normalnej. W marcu 0 6:30 elewacja słońca to 10 stopni, więc pada na połać pod kątem 54 stopni do normalnej. Oczywiście w późniejszych godzinach słońce podnosi się wyżej ale skręca jednocześnie w bok. Jeden dobry samarytanin zrobił program aby móc policzyć kąty gdy masz połać na zachód. I wylicza kąt padania na połać biorąc pod uwagę spowodowane położeniem słońca odchylenie w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Ale ty gardzisz teoretykami, którzy używają wzorów matematycznych.

Reply to
Mario

W dniu 2021-03-16 o 15:05, RoMan Mandziejewicz pisze:

Z jednej strony zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości - też się sobie dziwię. Z drugiej strony człowiek nie ucieknie od swoich ułomności. Moją ułomnością w tym temacie jest to, że zapewne jestem 'urodzonym dydaktykiem'. To musiał być powód, że studenci wybrali mnie asystentem roku, a koledzy dopytywali jak ja to robię, że moje grupy (mimo, że byłem najmłodszy stażem) zawsze na egzaminie mają najwyższą średnią. Więc w zderzeniu z totalną odpornością na wiedzę wbrew wszelkim znakom na niebie i na ziemi znacznie dłużej od innych jestem w stanie mieć nadzieję, że jednak jakieś szare komórki po tej drugiej stronie funkcjonują i może uda się do nich dotrzeć. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2021-03-16 o 16:31, Mario pisze:

Oj bo przegniesz..

[...]

I przegiąłeś :)

Pojawia się pytanie jakie pojecie o cosinusie ma sędzia...

Jemu się chyba wydaje, że powierzchnie skośne to takie które w przecięciu będą miały jeden punkt a nie prostą :) P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 16.03.2021 o 08:42, trybun pisze:

Nie mam w technice PV wielkiego doświadczenia, lecz mam kilka lat więcej praktyki jako użytkownik

po pierwsze, to chyba źle interpretujesz temperaturę, to nie jest tak, że 25stopni to optymalne warunki, parametry są podawane dla tej temperatury ale panele mają dodatni dryft temperaturowy, im cieplej tym gorzej o 0,3-0,4% w zależności od sprzętu

po drugie, temperatura otoczenie to jedno a temperatura panela to drugie, masz możliwość pomiaru temperatury paneli? Mógłbyś się zdziwić ich temeperaturą

po trzecie, temperatura podawana przez producentów to nie wszystko, liczy się też nasłonecznienie parametry paneli są podawane przy określonej temperaturze, przy określonym nasłonecznieniu i jeszcze pewnie kilku innych parametrach które są precyzyjnie dobrane w warunkach laboratoryjnych, a których uzyskanie "w życiu" jest trudne, jeśli nie niemożliwe

zakładam, że masz jakieś auto, pewnie producent podaje że jego spalanie to np. 6l/100km, pewnie pali Ci więcej - dlaczego tego nie reklamujesz?

podsumowując: weź termometr, weź miernik nasłonecznienia, ustaw optymalny azymut i kąt nachylenia i jeśli wówczas nie osiągniesz deklarowanych parametrów to rób aferę

Reply to
Pilocik

To chyba nie kwestia szarych komórek tylko bardziej wiary. Kolega Trybun po prostu nie wierzy w cosinusa ;-)

Piotrek

Reply to
Piotrek

W dniu 16.03.2021 o 08:52, BudynPL pisze:

Chodzi o stan faktyczny a nie o teoretyzowanie.

Bo i 90 stopni to nie jest punkt "0" , nie widziałem danych mówiących o rzeczywistym ideale nachylenia paneli innym niż okolice 38stopni.

Reply to
trybun

W dniu 16.03.2021 o 16:52, Mario pisze:

No, i chciał nie chciał latem słońce będzie tak świecić, współczynnik szerokość-wysokość w kulminacji. Tym nie mniej powtarzam to co już pisałem kilkukrotnie - ten punkt nie nie jest wyznacznikiem całości na efektywność.

Ten współczynnik "0" czyli kiedy promienie słoneczne padają latem na dach najbardziej prostopadle to 9-10ta. Dach nie jest skierowany prosto na wschód, ma odchylenie w kierunku południowym. I gwoli ścisłości - nikim nie gardzę, teoretyzowanie matematyczne w kwestii wydajności fotowoltaiki co najwyżej może mnie wprawić w stan ocipienia pomieszanego z niedowierzaniem jak można było aż tak dać się wytresować w kuźniach tępienia intelektu.

Reply to
trybun

W dniu 16.03.2021 o 13:43, Piotr Gałka pisze:

Interesują mnie odpowiedzi na pytania które zadałem. A nie przypominam sobie abym pytał o równania matematyczne. Ten kalkulator jakoś nie chce odpowiedzieć jakie wartości ze swojej fotowoltaiki osiąga kolega Piotr Gałka.

No to sobie z nim poteoretyzuj skoro i tak nie znasz odpowiedzi na to o co ja pytam. Czysta strata czasu dla Ciebie i dla mnie.

Reply to
trybun

W dniu 16.03.2021 o 23:00, Pilocik pisze:

Ale co niby te pomiary mają mi dać? Wiadomo także że teraz, o tej porze nie może istnieć zjawisko znaczącego przegrzewania się paneli. Po tych paru tygodniach mogę przypuszczać że instalacja założona jest prawidłowo. Osiągana wydajność z mocy 7.2KW sięga 6.5KW, czyli mniej więcej tyle ile oczekiwałem.

Co do tego nadmiernego spalania paliwa przez auto to zdaje się twoje rozumowanie jest błędne, po prostu z jakichś powodów nie widzisz sensu w egzekwowaniu tego co ci się należy. To taka popseudokomusza mentalność że urząd czy fabryka itd to coś od czego nie należy się domagać zadośćuczynienia. Polacy rozwalają sobie zawieszenie na dziurach w drodze, a a jedyne czego się obawiają to aby w pobliżu nie było policjanta bo dopieprzy mandat za "niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze".

Reply to
trybun

W dniu 16.03.2021 o 16:31, Mario pisze:

Powtarzam - " z czego bierze się punkt "0" i jest stawiany tak rygorystyczne dla maxymalizacji uzysku, prostopadłości padania promieni słonecznych na panele?", oczywiście to "z czego" służyło tylko do wprowadzenia pytania zasadniczego.

To jest pytanie które nasuwa się jako pierwsze, skoro oficjalnie wiadomo że padające na wprost promienie słoneczne generują najwyższą temperaturę, a tym samym obniża to wydajność instalacji.

Jeżeli chodzi o mnie to w zupełności wystarczy mi obserwacja własna zachowań instalacji.

Nic z tych rzeczy. Co jest powodem tego że prawie wszyscy zabierający głos zaraz zaczynają dzielić włos na części? Chciałem się tylko dowiedzieć jaka może być/jest faktyczna wydajność paneli w praktyce.

Jasne że nie mam, i dlatego założyłem ten wątek. Jakie do diabła tłumaczenia? - Ja oczekuję ODPOWIEDZI!

Różnica w cenie (aluminiowej) listwy 0,5cm vs np 5cm. Im większa różnica tym większe kąty do uzyskania. Jest to najprostsze rozwiązanie i nawet nic mi nie przychodzi do głowy co by mogło być przeciwwskazaniem technicznym dla takiej konstrukcji.

To nie żaden wniosek - to oczywistość. Za dużo złożonych aby machać komuś przed oczyma wynikiem.

Powyżej napisałem o jakiej technice myślę aby ustawić panel bardziej prostopadle do słońca. Żadnych schematów nie trzeba wymyślać.

Reply to
trybun

środa, 17 marca 2021 o 12:43:59 UTC+1 trybun napisał(a):

hehehe, wszystko wyjaśnione. Mój ulubiony płaskoziemca miał bardzo podobne argumenty :-)

b.

Reply to
BudynPL
2021-03-17 o 12:42 +0100, trybun napisał:
90 stopni odnosi się do nachylenie względem *słońca*, a te 38 stopni to względem poziomu. A 38 dlatego, że w tej części Europy w miesiącach letnich słońce ma mniej więcej taką właśnie wysokość w kierunku południowym.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

W dniu 2021-03-17 o 12:45, trybun pisze:

Jakbyś nie pamiętał to na początku pisałem coś w stylu, że się nigdy specjalnie nie interesowałem fotowoltaiką. A napisałem tak bo nie mieszkam w domku.

Nie jestem w stanie pomóc Ci takimi informacjami. Jakbym był, nie omieszkałbym podać tych danych.

Myślę, że nikt nie wie ile z Twoich paneli uzyskasz dokładnie.

Ja się staram wytłumaczyć od czego i jak to (przynajmniej z pewną dokładnością) zależy na tyle na ile coś o tym mogę wiedzieć, a mogę wiedzieć tylko tyle jak określić strumień światła ogarnianego przez Twoje panele (tak ja są zainstalowane) w stosunku do maksymalnego strumienia ogarnianego przez te panele (gdyby były prostopadle do Słońca). I szczerze mówiąc to uważam, że o to mniej więcej pytałeś: "Moc znamionowa 7 z czymś, ja uzyskuję około 5 - reklamować, czy nie?" P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2021-03-17 o 12:43, trybun pisze:

"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko." Pod pojęciem intelektu zdaje mi się rozumiesz tę pierwszą część a ja tę drugą i tu jest pies pogrzebany. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2021-03-17 o 12:42, trybun pisze:

Intelekt, o którym piszesz gdzie indziej, polega między innymi na umiejętności ogarniania kontekstu czyjejś wypowiedzi. Od jakiegoś czasu bywa to nazywane "czytaniem ze zrozumieniem" (dawniej było oczywiste, że jak ktoś czyta to rozumie, ale czasy się zmieniły).

Wykazujesz się wybitnym nie zrozumieniem kiedy o którym kącie jest mowa.

90 to jest prostopadłe ustawienie względem kierunku 'na Słońce'. 38 to odchylenie od poziomu wynikające z naszej szerokości (90-52=38). Czyli to są zupełnie inne kąty - mierzone względem innego kierunku. Dziwiąc się, że ktoś określa ideał jako 90 a Ty widziałeś gdzieś, że ideał to 38 sam wystawiasz sobie dobitne świadectwo swojego intelektu. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2021-03-17 o 12:53, trybun pisze:

Jesteś na najlepszej drodze aby zamknąć kota w mikrofalówce i potem domagać się zadośćuczynienia za śmierć pupila (nie pamiętam czy chodziło o 500 tysięcy czy milion $). Mam nadzieję, że do tego poziomu debilizmu jeszcze nie doszliśmy, choć chyba zmierzamy szybkim krokiem. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Chcesz to egzekwować od matematyki?

Idę o zakład że w umowie nie masz "elektrownia która uzyskuje moc X" tylko zapis "elektrownia zbudowana z pananeli o deklarowanej przez producenta mocy X". I to jest całkiem uczciwe.

Nie, to obserwacja z przedszkola, że matematyka ma zawsze rację. Czy to komuch czy konfederata, oboje muszą używać tej samej matematyki do opisu świata. Tak, wiem, to bardzo boli.

Nie można domagać się zadośćuczynienia za to że biedny cosinus fi nie chce być równy ileśtam w Twoich warunkach. Ba, nawet sąd nie ma możliwości zmuszenia cosinusa do zmian wartości, ani wypłacenia odszkodowania.

Przeczytaj umowę. Zainteresują się dokładnie co kupiłeś. Jesli w umowie jest gwarantowane osiąganie określonej mocy to reklamuj, bo firma dała dupy i w zgodzie z obecnymi trendami możesz ich wycisnąć jak cytrynkę. Jeśli jest napisane że zbudowana jest z paneli o kreślonej mocy to nie reklamuj. Szkoda się ośmieszyć.

Reply to
heby

Jesli kupiłeś markowe, to taka, jaką deklaruje producent.

Ponieważ zamontowałeś je nieoptymalnie, to wydajnośc jest nieoptymalna.

Reply to
heby

Srednio. Bo jak sie okaze, ze maja moc o polowe nizsza ... to czyja wina, i czy w ogole jest jakas

No - ale to nie byly panele, tylko panele z instalacja. Fachowy instalator powinien ostrzec, ze dach zle polozony.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.