Filtr aktywny (sekcje bikwadratowe)

Witam,

Potrzebuję zbudować filtr dolnoprzepustowy w postaci równoległego połączenia odpowiednich sekcji bikwadratowych. Do projektowania wykorzystuję 'Projektanta filtrów', dostępnego tu (w Javie):

formatting link
Problem w tym, że sekcje tego filtru (pierwszy schemat blokowy od góry) są połączone razem do jakiegoś sumatora (przez wzmacniacze W1..W4), którego układ nie jest mi znany. Czy ktoś może podpowiedzieć, jaka ma być struktura takiego sumatora - jak to wygląda, lub gdzie można (w łatwo dostępnych źródłach) to znaleźć (nie chodzi mi tu o układ uniwersalnego sumatora, tylko pod ten układ)?

Jako, że przy każdej sekcji wypisana jest 'waga' (np. 0.511), więc zrobiłem sumator na wzmacniaczach operacyjnych, który sumował napięcia tych trzech sekcji w podanych (w wagach) proporcjach - coś takiego:

formatting link
źródła 1V odpowiadają poszczególnym sekcją. Dla V1..V3=1V (napięcia poszczególnych sekcji) napięcie wyjściowe (wg mnie) powinno być równe sumie wag, tzn. (W-waga): W1*V1+W2*V2+W3*V3 = W1+W2+W3 = 0.511-0.836-1.102 =

-1.427V - i tak jest. Ale gdy taki filtr (z tym sumatorem) zasumuluje w PSpice to wychodzi kaszana - niby ch-yka ma cos wspólnego z fitrem dolnoprzepustowym, ale napięcia są na poziomie uV. Jak połączę te trzy sekcje przez gwiazdę, tzn. 3 x R=1k (bez wzmacniaczy) to wtedy jest lepiej i dla napięcia wejściowego filtru 1V dostaje nawet 1V na wyjściu, ale co z wagami? Pomijam, że ch-yka wtedy odbiega o założonej. Zapewne wpływ ma tu rezystancja wejściowa sumatora, dlatego powinien mieć on określoną strukturę - czy ktoś wie jaką, lub ma jakieś pomysły, co z tym zrobić?

Szukałem w googlach, archiwach, ale tam pusto. Książki w bibliotekach też wypożyczone, ale nie przeze mnie... :( Z góry dzięki za każdą pomoc.

Reply to
Dykus
Loading thread data ...

Witam,

Dnia 15-06-04 (wtorek) o 23:16, 'Rafal Baranowski' napisał(a):

Tak?! :) W naszej grupie nie da się tego odczuć - są tacy, co jeszcze pierwszego nie oddali, a o trzecim do nikt nawet nie wspomina... :)

Znalazłem u siebie błąd, ale wiele się nie zmieniło. Obecnie mam tak, że po każdej sekcji jest wzmacniacz o wzmocnieniu odpowiadającemu wadze. Odwracające mają rezystory rzędu 100k, zaś sekcja o wadze +0.5 ma wtórnik i na wejściu dzielnik (Rwe~200k). Sprawdzałem, układy zachowują się poprawnie. Wyjście każdego przez rezystor 10k jest podłączony do węzła wyjściowego. Nie podoba mi się to, że pierwsza sekcja daje dziwnie wysokie napięcie (taki rezonans na ch-yce), które psuje wypadkową ch-ykę.

Ja już też nie mam... Ale o mało z krzesła nie spadłem, jak przeczytałem, że w zadaniu czwartym zamodelowany (fuj!) filtr trzeba zlutować! Kurde, tego się nie spodziewałem... :) Dziwne jest to, że uczelnia mimo iż nie zwraca kosztów budowy układu, to jeszcze zagarnia sobie gotowy układ.

Reply to
Dykus
Reply to
Rafal Baranowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.