Elektryka w UK

Powitanko,

Zadnego szumu nie bedzie. Nikt nie zaryzykuje jakiegokolwiek referendum w UE. Byl jakis szum w Polsce z powodu OIRT->CCIR, albo 220->230v, albo TV analogowa -> DVB-T w MPEG4, czy wczesniej SECAM->PAL? Nawet, gdyby jakis szum byl, to eurourzedasy maja to w dupie, nie oni za swoje pomysly placa.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak
Loading thread data ...

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@nospam.com napisał w wiadomości news:l7apiv$jp2$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Włosi się będą pluć...

Reply to
ACMM-033

Po prostu ludzi madrych jest 5%. Nie ma sensu pytac ogolu ktory jedyny argument jaki potrafi zrozumiec to taniej.

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek Borowski

Pan Pawel O'Pajak napisał:

Cóż za piękny bełkot! Nie dość, że te przykłady są całkiem od czapy, to jeszcze od Sasa do Lasa -- każdym można zilustrować co innego.

  1. Zmiany OIRT->CCIR nie narzucił nam żaden eurourzędas. Chcieliśmy mieć prywatne rozgłośnie, to trzeba było zmienić standard. Gdyby trzymać się ściśle normy OIRT, to by poza trzema programami Polskiego Radia nie dało się uzyskać pokrycia całego kraju na nic więcej (ale z pewnymi korektami częstotliwości, jeśli by miały być wszystkie stereo). Tak, był *szum* w Polsce, wyraźnie słyszany na odbiornikach OIRT po umieszczeniu w tym zakresie Radia Zet, RMF czy czegoś tam. Ponadto Zwykły Słuchacz mógł wreszczie kupić sobie na rynku normalne radio zamiast kombinować z przestrajaniem (ja w czasach licealno-studenckich nieźle na takim przestrajaniu sobie dorabiałem, więc to pewnie spisek antystudencki).
  2. Nie było żadnej zmiany 220->230V. Poprzednia "norma" też dopuszczała napięcie 230V. Dopuszczała również *o ileś* niższe niż 220V, ale nikt się nie przejmował zakresami ani stopniami zasilania -- napięcie było takie, jak panowie Ohm z Kircchoffem wyznaczyli. Urzędowo ograniczono sobiepaństwo zakładów energetycznych i nakazano im ściślejszego trzymania się napięcia. I co, mam może kosę na sztorc stawiać i hajda na urzędasów?
  3. DVB-T w MPEG4 zamiast PAL, to tak jak radio FM zamiast AM. Też już nikt na średnich czy krótkich radia nie chce słuchać, o czym niedawno była tu mowa. Z tym że zmiany w TV odbyły się w ramach jednego pasma. Więc starą emisję wywalono dość szybko (ale nie za szybko) by dać miejsce nowej. I nie ma czego żałować.
  4. Zmiana SECAM->PAL też nie była przez nikogo narzucona. Zrobił to sam nadawca (Telewizja Polska), najpierw na jednym programie, za jakiś czas na drugim. Prywatni nadawcy od razu zaczęli od PAL. Po prostu w SECAM robienie innego montażu niż odpowiednik cięcia taśmy filmowej nożyczkami jest awykonalne. Zaś ciągłe transkodowanie PAL<->SECAM przy produkcji programu, to strata pieniędzy i wyraźna utrata jakości. Może trzeba było ciągnąć dalej to dziadostwo, bo ktoś jeszcze ogląda program na Rubinie, który nie zdążył spłonąć żywym ogniem?

Trzeba umieć odróżniać durne (albo korupcyjne) pomysły urzędników, jak na przykład RoHS lub żarówy, od działań sensownych. A nade wszystko nie obwiniać "eurourzędasów" za coś, czego się nawet nie tknęli. I nie wymagać od nich rzeczy niemożliwych -- ja bym się oczywiście bardzo cieszył, gdyby na całym świecie gniazdka i wtyczki były takie same, ale wielkich szans na to nie widzę.

Reply to
invalid unparseable

Ja w rubinie PAL miałem :)

Reply to
Mirek

Pan Mirek napisał:

No proszę, czyli też się dało. Zresztą nic dziwnego -- Rubin był kopią jednego z telewizorów RCA. Tylko dekoder NTSC zastąpiono dekoderem SECAM. Na przedniej ściance zostały potencjometry regulacji kolorów, bardzo potrzebne w NTSC, a w SECAM średnio przydatne.

Reply to
invalid unparseable

U¿ytkownik "Jaros³aw Soko³owski" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

...

Niekoniecznie od razu transkodowanie, wystarczyo wydzieliæ sygna³y kolorów i po zmiksowaniu ponownie je zakodowaæ. Rzeczywi¶cie jednak komplikowa³o to proces i pogarsza³o jako¶æ - wnikliwy obserwator mo¿e zauwa¿yæ, na starych transmisjach w SECAM, ¿e gdy obrazy zaczynaj± siê przenikaæ, nagle trac± nieco na jako¶ci, by po zakoñczeniu efektu znów wskoczy³a pe³na jako¶æ. Tymczasem PAL i chyba NTSC te¿, wystarczy ordynarnie, po chamsku, zsumowaæ elektrycznie, byle w synchroni¼mie by³y, w ramach oczywi¶cie jednego standardu. Niektóre OTVC mia³y dekoder z SECAM, który transkodowa³ na PAL i dopiero wtedy odbywa³o siê w³a¶ciwe dekodowanie. Jeden dodatkowy scalak to za³atwia³.

No, zdecydowanie takie proste to nie by³o.

Jak siê dba³o o urz±dzenie, to nie sp³onê³o.

Nie ¿arówy, tylko lampy grzewcze/sygnalizacyjne, wstrz±sotrwa³e, nie do celów domowych. Choæ ostatnio kupi³em jak±¶ UNIJN¡ ¿arówkê, na opakowaniu której zrêcznie unikniêto tego s³owa. I tak legalnie w kiosku kupi³em co¶ o nazwie mentalnie podobnej do "kontrolki sygnalizacyjnej wstrz±sotrwa³ej. Uwa¿ajcie na chiñskie Spectrumy, kit puszcza i bañka potrafi zawisn±æ na doprowadzeniach.

Z tymi brazylijskimi, to one s± podobne do dawnych (nie wiem jak teraz) w³oskich, ró¿nica jest nik³a - w brazylijskich "bolec" jest symetrycznie ciut z boku, a we w³oskich symetrycznie po¶rodku, ¶jakie¶ mo¿e 2-3 mm ró¿nicy w po³o¿eniu... nie mierzy³em, wiêc dok³adnie nie podam. St±d pisa³em, ¿e W³osi mog± siê pluæ. Fajno by by³o, ¿eby wreszcie jedn kupione urz±dzenie mo¿na by³o bez ¿adnych chryi w³±czyæ wszêdzie, od Niemiec, przez Brazyliê, RPA, Tunezjê, po nawet KRLD, je¶li tam jest 220/230V. Ju¿ nie pamiêtam, ile razy trzeba by³o rze¼biæ, by urz±dzenie kupione gdzie¶-tam, da³o siê w³o¿yæ do naszego gniazdka z wystaj±cym "bolcem". Kto to wymy¶li³, ¿e ten bolec ma wystawaæ? To odwrotnie powinno byæ, nie tak, ¿e jak obecnie wtyczka "z uziemieniem" daje siê w³±czyæ do gniazdka bez niego, lecz dok³adnie odwrotnie.

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa. 
Spamerstwu i "pytaczom" wstêp do skrzynki email surowo zabroniony! 
To, ¿e adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, ¿e wolno 
wam tu za³atwiaæ siê, do tego jest klop, tylko go z szaf± nie pomylcie!
Reply to
ACMM-033

P³ytka z dodatkow± lini± opó¼niaj±c±, trzeba by³o przerwaæ dwie ¶cie¿ki i wlutowaæ przewody z p³ytki, tam co¶ jeszcze... to?

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa. 
Spamerstwu i "pytaczom" wstêp do skrzynki email surowo zabroniony! 
To, ¿e adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, ¿e wolno 
wam tu za³atwiaæ siê, do tego jest klop, tylko go z szaf± nie pomylcie!
Reply to
ACMM-033

U¿ytkownik "Jaros³aw Soko³owski" napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Który? Czy mo¿e ten z lamp± "rentgenowsk±"? Bo kilka odmian by³o...

Jak siê elementy starza³y, czy obwody rozje¿d¿a³y i ucieka³o zero, to jednak siê przydawa³y. A nie ka¿dy ch³op na wsi wo³a³ technika, "panie, dostrój mi pan deemfazê, bo mi p³omyki na kantach lataj± i zero siê w dyskryminatorze G rozje¿dza... (1) A kto tak powa¿nie dba³ o te telewizory, okresowo je odkurza³ w ¶rodku (a kurzo³apy by³y to nieziemskie) i prawid³owo reagowa³ na symptomy zbli¿aj±cej siê awarii? Jak siê u mojej ¶p Babci zjara³, to ja jaki¶ czas wcze¶niej bezskutecznie alarmowa³em, ¿e co¶ siê z ty³u iskrzy (2). Z opisu po¿aru, który wyci±gn±³em od Babci, wynika³o, ¿e bardzo s³usznie przypuszcza³em, i¿ nie usuniête uszkodzenie mo¿e bardzo niemi³o poskutkowaæ - ogieñ pojawi³ siê dok³adnie tam, gdzie przypuszcza³em, zacz±³ siê od zasilacza.

(1) - tak, wiem, ¿e nie ma takiego, mo¿e najwy¿ej byæ R, albo B, reszta to matematyka i matrycuj±cy to kinol - zielonego siê nie nadaje. (2) - zosta³em absolutnie i totalnie olany, mimo ostrze¿eñ, jakie wysuwa³em. Pewnie "co¶ tam gówniarz pieprzy, nic siê przecie¿ nie dzieje", nie wiem ju¿, jak sobie t³umaczono, aby olaæ moje alarmy.

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa. 
Spamerstwu i "pytaczom" wstêp do skrzynki email surowo zabroniony! 
To, ¿e adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, ¿e wolno 
wam tu za³atwiaæ siê, do tego jest klop, tylko go z szaf± nie pomylcie!
Reply to
ACMM-033

U¿ytkownik Jaros³aw Soko³owski napisa³:

Przydatne, oj, przydatne... Przy sta³o¶ci elementów uzywanych w Rubinie ka¿dego dnia mia³e¶ inne kolory (czyli SECAM jako¶ci NTSC, je¶li wiesz jak ten skrót rozwijano)- ¿e o ³aciatym jak wsiowy Burek kineskopie typu Delta nie wspomnê... No i te braki w wyposa¿eniu - ga¶nicy nie do³±czano.

--
Darek
Reply to
"Dariusz K. £adziak"

ACMM-033 napisa³o:

A do tego skonstruowaæ trzykana³owe miksery i efekciarskie pude³ka. Jako¶ nikt siê nie kwapi³ by zrobic dobrze Francuzom i demoludom. Wiêc takich nie by³o.

No i w³a¶nie tak by³o najpro¶ciej, cyli siê transkodowa³o. A najlepiej robi³o wszystko w PAL, a dopiero przed emisj± zamienia³o na SECAM.

Wtedy, gdy u nas dokonywano "zamachu na wolno¶æ" (jak to widzi kol. Pawe³), to ju¿ wszystkie aktualnie produkowane tak mia³y. Wiêc przyszed³ czas, by siê pozbyæ tego zbêdnego scalaka i ca³ej reszty pogarszaj±cej jako¶æ.

[...]

Szwajcarzy maj± takie z przesuniêtym. Ale nie wszêdzie i mo¿e tylko mieli a nie maj±, bo dawno ju¿ takich nie widzia³em.

Kupione gdzie¶-tam, to jeszcze mo¿na w domu przerobiæ. Ale jak siê podró¿uje po ¶wiecie, to jest koszmar. W ka¿dym razie polecam to, co mam w bookmarkach:

formatting link

(sk±d ta swojska "kropla", tego nie wiem)

Mo¿e st±d, ¿e w takiej na przyk³ad pralni nie powinno siê w³±czaæ do gniazdka urz±dzeñ, które nie maj± uziemionej obudowy. Bo jak bêdzie przebicie, to mo¿e praczce zrobiæ kuku. Wiêc system gniazd i wtyczek powinien takie rzeczy uniemo¿liwiaæ. Kiedy¶ by³ tu d³ugi spór na ten temat. T³umaczono mi d³ugo i cierpliwie, ¿e to oldskulowe podej¶cie nie ma ju¿ racji bytu. Bo teraz przebicie, w takim pececie na przyk³d, robi siê celowo -- pod³±czaj±c do obudowy dwa kondensatory od obu linii zasilania. Ja bym za co¶ takiego rozstrzeliwa³, ale podobno to jest ¶wietny pomys³ na ograniczenie zak³óceñ w eterze. Mo¿e i jest, ale trzeba by³o *najpierw* wymieniæ wszêdzie wtyczki, a dopiero wtedy psuæ zasilacze. Danie napisu na dwunastej stronie instrukcji, by nie pod³±czaæ do gniazda bez bolca, to trochê ma³o. Co¶ jakby zamiast barierki na balkonie daæ tabliczkê z ostrze¿eniem o wysoko¶ci.

--
Jarek
Reply to
Jarosław Sokołowski

ACMM-033 napisa³o:

Ten, co wygl±da³ tak samo. Na starych amerykañskich filmach czasem taki widaæ. Numeru nie pamiêtam.

--
Jarek
Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Dariusz K. £adziak napisa³:

Na ³aciato¶æ chyba nie pomaga³y. A co do Delty, to pó¼niejsza propaganda g³osi³a, ¿e to prze¿ytek, bo tylko system PIL, to nowoczesno¶æ. Niektórzy byli mocno zdziwieni, gdy pierwszy raz zobaczyli kolorowy monitor komputera.

W tym RCA te¿ nie by³o, wiêc nie mieli z czego skopiowaæ.

--
Jarek
Reply to
Jarosław Sokołowski
[...]

Ja się mocno zdziwiłem, jak zobaczyłem monitor PIL - jeszcze za czasów EGA - nie dało się pracować :(

Monitor delta 17" IBMa - zero rozbieżności nawet w rogach.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Naprawdę nie pamiętam. Jakby mnie ktoś torturował, to powiedziałbym, że to była dosyć duża płytka - tak z 15x8cm właśnie z tą niebieską, prostokątną linią opóźniającą... ale może to sobie wymyśliłem. Płytkę kupowało się w sklepie wraz ze szczegółową, obrazkową instrukcją - jak ktoś nie bał się lutownicy i miał jakie takie pojęcie o zasadach pracy z urządzeniami elektronicznymi to montował. PAL montowałem jeszcze w kilku telewizorach (Elektron, Jowisz i coś tam jeszcze) ale były to pojedyncze przypadki - nie robiłem tego zawodowo. Potem nastały czasy fonii równoległych i znów była zabawa ;)

Reply to
Mirek

Spoko, juz wyłowiłem, to było to. Może nie dokładnie takie rozwiązanie, ale do tego samego prowadzące. Troche szkoda, że nie wykorzystywało się linii z Rubina, bo technicznie (pomijając komplikację układu) chyba nie było przeszkód? Uprościło by to układ...

Zrobiłem w swoim PAL...

Ale na tym poległem, po zamontowaniu F.R. zaczęły się jaja, p.cz. się lekko podbudzało, nie przeszkadzało to przy normalnym odbiorze, ale przy słabych sygnałach jakby przykrywało sygnał użyteczny. Musiałem to źle zamontować... ale już nie chcę wnikać, co źle zrobiłem. Rubina i tak już dawno nie ma.

Reply to
ACMM-033

Nie, ja w Rubinie nie montowałem już F.R. Nie dożył tych czasów. Mimo to trochę godzin przy nim spędziłem - największa "akcja" to była wymiana kineskopu :) F.R. montowałem później w kilku odbiornikach, bo koledzy wodzili z "wystawki", a w swoim tylko generator 1MHz, bo był stereofoniczny.

Reply to
Mirek

ACMM-033 napisało:

Kamery w końcu zaczęto robić tylko PAL. Ale rejestracje magnetyczne SECAM zostały. Stąd bałagan się przeciągał.

Nie mam pewności. W każdym razie był jeden scalak, któremu nie warto było w bebechy zaglądać.

"-- Ależ baco, kota się nie pierze."

Bo w pralni mokro, a w mieszkaniu sucho. Taki był zamysł. Lampki z metalową obudową można używać nieuziemionej w pokoju, a w pralni czy na gumnie już nie. Przy takim układzie bolców wszystko się zgadza -- w pralni podłączę pralkę, a Ametysta nie, za to w suchym mieszkaniu mogę jedno i drugie.

Jak te wtyczki wymyślano, to jeszcze nikt nie wiedział co to ta kategoria druga.

Pojawiła się potrzeba, to wydumali i wtyczkę. Nie takie rzeczy się ze szwagrem po pijaku wymyślało.

QRMami też się przy dumaniu nad wtyczką nie przejmowano.

Chyba aż tak wysoko i silnie to wszystko nie sieje. Ale jasne, róbmy wszystk co się da, by ograniczyć zakłócenia.

Przecież teraz tak właśnie jest. Komputer da się włączyć do każdego gniazdka, do tego bezbolcowego również. Pewnie co drugi tak pracuje.

No to się daje. I wszyscy zadowoleni (podobno).

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.