Zagar cyfrowy

Elo

Mam kolejną zagwozdkę z zegarem nr 2. Taki tam od majfrendów. 4-ro cyfrowy. Sterowany kwarcem. Zasilanie 5V z osobnego zasilacza. A nawet dwie zagwozdki.

Jedna to słabo świecący wyświetlacz. Wprawdzie ma 3-stopniową regulację jasności, ale nawet przy największej jest to za mało. Wydaje mi się, że z czasem jego jasność spadła. Szczególnie widać to, gdy świeci się pierwsza cyfra, dużo jaśniejsza od pozostałych. Jak zwiększyć jasność? Przy każdej cyfrze jest włączony w szereg rezystor 10 Ohm. Zmniejszając jego wartość aż do 1 Ohma nie następuje zauważalne zwiększenie jasności. Wylutowanie go, powoduje wygaszenie cyfry. Sterownik LED to TMI1628. Przy samym kwarcu zegar DS1302ZN. Jest tez pomiędzy nimi jakiś 16 nóżkowy podłużny scalak z zeszlifowanym oznaczeniem.

Druga to spieszenie się. Spore było. Ok. 20s/dobę. Udało mi się zejść do ok. 9s/dobę. Przy kwarcu są 2 kondensatorki odchodzące od jego każdej nóżki do masy. Oba mają pojemność SMD :-) Czyli HGW, bo jak wylutuję któryś do sprawdzenia, to może mi się utopić w kropli cyny i go już nie odnajdę :-) Do każdego z kondków dodałem zwiększając pojemności aż do 82pF. Osiągnąłem skrócenie przyspieszania z 20 do 9s/d. Dodanie już ledwo

4,7pF więcej powoduje zakłócenie generacji częstotliwości i zatrzymanie liczenia czasu. Wtedy na wyświetlaczu na stałe pozostaje ustawiony czas. Coś da się tu jeszcze ugrać z sekundami?

Co do zegara sieciowego o którym pisałem 3 tygodnie temu, udało mi się zejść do doskonałego wyniku z przyspieszaniem. Głównie przez przeniesienie elementów RC na drugą stronę płytki drukowanej. Nie SMD. Niemniej będzie on nadal zależny od temperatury. Tego już nie dam rady wyeliminować, ale już nie warto. Przy cieplejszym pomieszczeniu o nadchodzącej porze roku, szczególnie w upały, będzie się bardziej spieszył, ale pewnie i tak będzie to o rząd wielkości mniej niż było. I o to chodziło.

Reply to
Zbynek Ltd.
Loading thread data ...

Raczej stawiał bym na wypalone LED. Co do większej jasności pierwszej cyfry to ta się mniej wypala bo pewnie świeci się tylko przez 12h na dobę ;-)

Wg dokumentacji ta kość ma 8-poziomową regulację jasności ale możliwe że używaja tylko min, max i coś po środku.

c.

Reply to
Cezar

Cezar napisał(a) :

I tu może być pekińczyk pogrzebany. Diody marnej jakości z wyżyłowanym prądem ponad normę. Zegar używany ledwo 2 lata.

Reply to
Zbynek Ltd.

W dniu 4/12/2021 o 11:13 AM, Zbynek Ltd. pisze:

Trzeba sprawdzić jaki to wyświetlacz lub sprawdzić z dokumentacji scalaka i ewentualnie podmienić. Jednak nowy markowy wyświetlacz może być warty tyle co cały sprzęt...

Reply to
Rutkowski, Jacek

W dniu 2021-04-11 o 13:42, Zbynek Ltd. pisze:

Może jeszcze jakąś cewkę szeregowo z kwarcem? Albo kwarc.

Co do drugiego zegara to może zastosować specjalne robione do tego celu kondensatory ceramiczne o dużym dodatnim współczynniku temperaturowym?

Reply to
t-1

Rutkowski, Jacek napisał(a) :

Otóż to. Skórka nie warta wyprawki :-)

Reply to
Zbynek Ltd.

t-1 napisał(a) :

Może cewkę. Na razie doszedłem do tego, że dodanie zbyt dużej pojemności nie tyle zatrzymuje całkowicie odliczanie czasu, co jego bardzo bardzo mocno wolniejsze odliczanie. Pi razy oko 30 s na minutę. Przeskok pojemności pomiędzy spieszeniem 9s/dobę a zwalnianiem 30s/min (czyli

12h/dobę:-) ) wynosi ok. 1pF. Bawię się właśnie w odcinanie skrętki drucików :-)

Nie warto już. Efekt końcowy uzyskałem zadowalający. Nie mam tym zegarem sterować badań CERN.

Reply to
Zbynek Ltd.

Zadziwiajacy przeskok ... moze masz kwarc pracujacy na overtonie ? Ale taki 32kHz na overtonie ?

A czy warto docinac ... kot machnie ogonem, pojawi sie ten dodatkowy

1pF, i zegar zacznie sie spozniac ...

J.

Reply to
J.F

W dniu 2021-04-12 o 11:13, Zbynek Ltd. pisze:

Chciałem napisać, że też bym stawiał na wypalenie LED, ale najpierw bym sprawdził czy 5V jest gładkie (czyli elektrolity), ale skoro to tylko 2 lata to na elektrolity za szybko chyba. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Piotr Gałka napisał(a) :

No i zasilacz zewnętrzny. Od Nokii. Nie dołączany fabrycznie. Z drugim zasilaczem (lepszym) jest bez zmian.

Reply to
Zbynek Ltd.

W dniu 2021-04-12 o 13:50, J.F pisze:

Może pracuje paczkami. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Ale tak bez powodu? No chyba ze np praca jest wtedy determinowana chwilowym napieciem zasilania, a z sieci jednak troche drga :-)

J.

Reply to
J.F

Nie wiem. Nie spotkałem się z czymś takim, ale proces wzbudzania drgań i ich gaśnięcia też chyba może 'się wzbudzić' jak jest na granicy możliwości utrzymania stabilnych drgań.

Też może być. Będzie to trudno zaobserwować, bo podłączenia się z czymkolwiek na pewno wpłynie na pracę układu. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 12.04.2021 o 11:13, Zbynek Ltd. pisze:

Ostatnio w wątku też o jakimś zegarku/radiobudziku pisałem, że miałem fabrycznie jakiś obwód stabilizacji napięcia dla LED coś ok 3,5V z 5V. Też mi nagle ściemniało ale okazał się być upalony lekko tranzystor SMD. Wymyśliłem, że podstawię tam jakiś zwykły i działało tydzień, też się ugrzewał i nie chciało mi się szukać, czy go diody dopalają, czy zenerka dusi/cokolwiek.

No to po chamsku postawiłem chyba 3 diody prostownicze szeregowo pod 5V. Jak dotąd działa już 3 miesiąc i olałem stabilizację. Nic szczególnego się nie dzieje, świeci ładnie/jasno. Jak się to spali (a może nie) to kupię nowy :D

Reply to
LordBluzg®

Dnia Tue, 13 Apr 2021 18:55:45 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Masz racje - generator samodlawny/odbiornik superreakcyjny - trudno sie na schemacie dopatrzec dlaczego, a pracuje paczkami.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a) :

Wytłumaczenie z tymi paczkami brzmi dosyć wiarygodnie. Wylutowanie drucików uciętych już do ok. 0,25pF bardzo skokowo zmieniło wartości czasu. W zasadzie w granicach o których pisałem wyżej. Dałem sobie spokój ze dokładną regulacją czasu. Bo można było tylko ocipieć przy tym :-)

Reply to
Zbynek Ltd.

To ciekawe - powinien byc opornik na segment. Ogranicznik w cyfrze, przy zmiennej ilosci segmentow nie zadziala ... chyba, ze jakis multipleks po segmentach zrobili :-)

No tak - ma multiplex po segmentach. Oporniki za drogie czy co ? :-)

mikrokotroler? Co za czasy ... uC tanszy od gotowego zegara :-)

Po dalszej dyskusji ... moze by jednak kwarc wymienic.

a) tez zmienic kwarc, sa lepiej skompensowane, b) skorygowac tak, aby sie poznil i termostat dorobic na 36C :-)

J.

Reply to
J.F

W dniu 2021-04-14 o 11:46, Zbynek Ltd. pisze:

Masz pewne szanse zobaczyć te drgania tylko przez pomiar bezdotykowy. Płytka drukowana jako antena podłączona do równoległego obwodu LC zestrojonego na 32768 (drugi koniec gdzieś do masy w zegarku) i oglądanie oscyloskopem przebiegu na tym obwodzie. Ale nawet takie obciążenie może zmienić działanie. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2021-04-14 o 11:46, Zbynek Ltd. pisze:

A dlaczego kwarcu nie wymienisz?

Reply to
Janusz

Janusz napisał(a) :

Chwila, moment, poczekaj :-) Dziś wymieniłem. Dam sobie dobę na sprawdzenie jak teraz działa.

Reply to
Zbynek Ltd.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.