Jak sterować diodą laserową ?

Witam jak sterować jasnością diody laserowej robić to za pomocą PWM ? Czy też za pomocą przetwornika D/A ? Dodam że dioda której używam nie jest goła ma już w środku elektronikę a jej jasność świecenia zależy od przyłożonego do niej napięcia. Chciałbym uzyskać 256 poziomów jasności świecenia diody uda mi się to na PWM ?

Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Aha i jeszcze o najważniejszym napisałem :) Jaka miała by być częstotliwość tego PWM ?

Reply to
Kurciok

Jak sobie podłączysz do potencjometra to więcej poziomów uzyskasz. Ciekawe czym zmierzysz że to 256 poziomów. Tomek

Reply to
Tomek

Kurciok napisał:

Najpierw napisz :

  1. ile kosztowała dioda
  2. jeśli znasz to jakie ma parametry
  3. jeśli znasz to jaka elektronika jest przy niej
  4. Regulując jasność, chcesz regulować zasięg czy "wrażenie wzrokowe", czy coś innego

pzdr Artur

Reply to
Artur

100 zł tyle że to jest dioda z szklaną rurką w środku (rzuca linie na ścianę). A kosztowała 100 zł bo była używana myślę że nowa kosztuje około 300zł

Pobiera 40mA prądu. Można zasilać ją napięciem od 5V do 12V oczywiście jak schodzi się poniżej 5V to dioda zaczyna gasnąć.Także jest tam pewnie jakiś stabilizatorek.

Nie wiem podejrzewam że jest to poprostu stabilizatorek, acz kolwiek nie wiem bo na diodach laserowych w ogóle się nie znam

Chodzi mi o regulacje wrażenia wzrokowego. Acz kolwiek chętnie się dowiem jak reguluje się zasięg, bo to tez mnie ciekawi.

Reply to
Kurciok

Kurciok napisał:

Czyli tyle ile kosztuje _normalna_ dioda laserowa o mocy poniżej 5mW. W detalu. Oczywiście to moje _subiektywna_ wycena na podstawie faktur sprzed 2 lat.

[...]

Z moich doświadczeń zasięg reguluje się optyką ;-). Po prostu dana dioda ma swoje optymalne warunki pracy i resztę trzeba nadrabiać mechaniką lub inną diodą. Człowiek, o ile dobrze pamiętam, może maksymalnie rozróżnić 32 lub 64 odcienie szarości (być może natężenie światła odbitego też, bo chyba nikomu nie każesz patrzeć w diodę laserową o mocy 5mW). Przeciętny człowiek będzie szczęśliwy jak uda mu się rozróżnić 16. ;-)

pzdr Artur

Reply to
Artur

Dzięki ale to to ja wiem, nie o to pytałem :)

Reply to
Kurciok

Kurciok napisał:

Jeśli chodzi o wrażenie wzrokowe to możesz regulować napięciem lub PWM. Tylko zakres regulacji napięciem będzie chyba trochę zbyt mały, więc lepiej bedzie PWM.

pzdr Artur

Reply to
Artur

No tak się tylko zastanawiam czy to PWM ma być z kondensatorem czy też bez kondensatora. Bo takie ciągłe włączanie i wyłączanie diody chyba nie służyło by jej za dobrze. No ale jakby miało być z kondensatorem to chyba równie dobrze można użyć przetwornik C/A

Reply to
Kurciok

Dlaczego? Od tego jest, żeby ją włączać i wyłączać ;-)

m.

Reply to
invalid unparseable

Bez problemu wiecej. Przy 64 jeszcze widac "izolinie" na obrazie.

Potrenuj troche z paintem chocby.

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał:

Dla porównywania znadujących się obok siebie odcieni szarości, masz rację, ale dla _odróżnienia_ czyli umiętności przypisania np. nazwy danemu odcieniowi to już nie masz racji.

Jak zrozumiałem chodzi o zdolność _rozróżnienia_, czyli zauważenie dość wyraźnej różnicy. Nie pisał o badaniach ludzkiego wzroku. ;-)

pzdr Artur

Reply to
Artur

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.