WB Electronics

Loading thread data ...

Z dodatkową trudnoscią, ze funkcje DOS nie byly wspołbiezne.

Ale google podpowiada, ze byl jakis Dosshell, i taskmax w DR-DOS ... nie pamietam.

J.

Reply to
J.F

Robert Wańkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Pierwsze były nakładkami na DOS-a. Ale pierwsze z linii NT to o ile wiem już by się liczyły.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Mogłeś dwa *.com załadować i sobie przełączać TSRem. W macos do wersji 7 było to tylko troszkę bardziej zautomatyzowane, jeśli oczywiście starczało pamięci.

Reply to
Dawid Rutkowski

piątek, 23 czerwca 2023 o 20:58:50 UTC+2 Grzegorz Niemirowski napisał(a):

No i co że "nakładkami"? Wielozadaniowość była? To czego jeszcze potrzeba?

A klasyczne macos? To był OS czy nie? Wielozadaniowość jeszcze gorsza niż w windows 3.1. Może też nakładka, jakoś się tam to coś pd spodem nazywało. A macosX to też nakładka na mach?

Reply to
Dawid Rutkowski

Dawid Rutkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

U niego była potrzeba DOS-a, nie był samodzielnym systemem. Dlatego kwestionuje się nazywanie tamtego Windowsa systemem operacyjnym. Ale można powiedzieć, że to kwestia dystrybucji i że konieczność uprzedniej instalacji DOS-a to nieistotny szczegół. Co do wielozadaniowości to też można się sprzeczać, bo nie było wywłaszczania. System więc tylko w ograniczonym stopniu zarządzał przydziałem czasu procesora aplikacjom, nie było wywłaszczania.

Nie znam się na Mac OSX, nie wiem co to jest mach.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 23.06.2023 o 20:58, Grzegorz Niemirowski pisze:

Nonsens. Różnica jest tylko w wywłaszczaniu co jest jednym z kryteriów podziału systemów operacyjnych.

Reply to
io

piątek, 23 czerwca 2023 o 22:31:10 UTC+2 Grzegorz Niemirowski napisał(a):

No to jeszcze o ersatzu zwanym windows 95. Też wymagał DOSa, którego nie dało się osobno kupić. OS czy nie?

To jak w klasycznym macos. Chociaż w win 3.1 z 386 enchanced wydaje mi się, że oprócz pamięci wirtualnej było też wywłaszczanie, kojarzy mi się okienko "minimum timeslice".

Hmm, a ochrona pamięci? To dałoby się zrobić nawet na 286 (wirtualną chyba też, więc czemu nje zrobili?) - ale nie wiem, czy win 3.1 to miało. Pierwszy macos nie miał, ciekawe czy w którymś z classic się to pojawiło. A wie ktoś, jak było w Amidze i Atari ST - choć raczej TT, bo wuadomo że na motoroli 68k by to nie poszło.

Tak z grubsza mach == linux, reszta macosx = core distro dowolnego linuxa, w tym oczywiście x11, ale z jednym narzuconym środowiskiem.

Reply to
Dawid Rutkowski

sobota, 24 czerwca 2023 o 01:06:04 UTC+2 io napisał(a):

Przede wszystkim w ochronie - zwanej win32. Bo było jeszcze win32c - w windows 95, praktycznie bez ochrony. I win32s, dla win 3.1, pozwalające uruchamiać jakieś "lepsze" aplikacje, ale jakie to w sumie nie wiem, choć miałem to zainslalowane. Ale ja miałem 386 (jak Linus ;) - a większość znajomych 286 a potem od razu 486 a nawet pentium z win95.

A do wywłaszczanja trzeba mieć przede wszystkim odpowiednio duźo RAMu ;>

Pamietam taki program pod win 3.1 "fractal design painter". Do tej pory nie widziałem nic podobnego. Miał dema pokazujące krok po kroku jak narysować niesawite rzeczy.

Reply to
Dawid Rutkowski

Dawid Rutkowski snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

Nie dało się osobno kupić bo nie było takiej potrzeby. Windows 95 był samodzielnym systemem. A że miał DOS jako komponent? Zawsze są jakieś komponenty. Win 3.11 nie był samodzielny, DOS nie był jego składnikiem. Z drugiej strony gdzie jest granica bycia OS-em jest dosyć akademicka. Nie ma sztywnych ram.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

sobota, 24 czerwca 2023 o 10:18:26 UTC+2 Grzegorz Niemirowski napisał(a):

Póki co ubierasz w ramy handlowe, a nie techniczne. DOSa 7.0 nie można było osobno kupić, ale uruchamiać owszem. Na moim komputerze startował DOS 7, a win95 uruchamiało się w razie potrzeby tak, jak win 3.1(1) - komendą win.com

No i z drugiej strony - że "DOS nie był składnikiem" win 3.1. A można było win 3.1 uruchomić pod czymś innym niż DOSem?

Hmm, ciekawe czy win95 i win 3.1 (szczególnue w 386 enchanced) korzystały z wywołaś z io.sys i msdos.sys? Czy też DOS dla obu był tym samym co lilo - albo loadlin spod DOSa - dla Linuxa?

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 24.06.2023 o 09:52, Dawid Rutkowski pisze:

No, a ktoś miał ZX Spectrum z CP/M.

Reply to
io

W dniu 24.06.2023 o 18:12, Dawid Rutkowski pisze:

Weź przeczytaj ten artykuł na Wikipedii o systemach operacyjnych i skończ już wymyślać.

Reply to
io

niedziela, 25 czerwca 2023 o 15:05:28 UTC+2 io napisał(a):

Z CP/M to mógł mieć FDD3000 (ew. FDD3 z rozszerzeniem RAMu). Komputer FDD3000, nie "stację dysków". Spectrum był w tym wypadku tylko terminalem, i to marnym. Sporo się zastanawiałem jak na ekranie 32*24 znaki uruchamiać 80-kolumnowe aplikacje CP/M i do dziś nie wiem.

Spectrum miałem w domu przed tym 386.

Chodziło mi o to, że win 3.1(1) w PL nie było zbyt popularne, bo jak ludzi zaczęło być stać na lepsze komputery - czytaj 486 staniało - to akurat pojawił się win95. I przez to jest dziura w świadomości, co mogło win 3.1.

Reply to
Dawid Rutkowski

niedziela, 25 czerwca 2023 o 15:07:28 UTC+2 io napisał(a):

Ale co wymyślam? Chcę dokładniej poznać punkt widzenia Grzegorza.

Reply to
Dawid Rutkowski

W dniu 25.06.2023 o 20:40, Dawid Rutkowski pisze:

A mnie chodzi o to, że system operacyjny jest raczej koncepcją wielu użytecznych cech z których w konkretnym systemie część jest realizowana a część nie. Nie ma więc sensu podważanie operacyjności systemu bo nawet proste systemy ją posiadają adekwatnie do zapotrzebowania. Nie wszędzie jest sens implementowania każdej z cech.

Reply to
io

To API terminala, z MEMTOP, przylepiony do x80 i ze skrajnie prymitywną obsługą plików.

To samo potrafiło Atari 8-bit (a pewnie więcej) i jakoś nikt go profesjonalnym nie nazywał.

Może lepiej nie CP/M...

Reply to
heby

wtorek, 27 czerwca 2023 o 13:06:38 UTC+2 io napisał(a):

No tak, i dlatego dopytuję się Grzegorza, dlaczego uważa za OS win95, a nie uważa win 3.1, mimo że oba tak naprawdę "wymagały DOSa" (bo "chodziły pod DOSem" to jednak przesada, w taki sam sposób "chodzić pod DOSem" mógł Linux uruchamiany z DOSa loadlinem). Póki co jedyny argument to to, że DOS 5 czy 6 można, a nawet trzeba byłok upić oddzielnie, a DOSa 7 nie można było kupić oddzielnie.

Reply to
Dawid Rutkowski

Interpreter języka. W przypadku Forth, to moze nawet interpreter maszyny wirtualnej. Ale z braku czegos innego - jak widac można i OS nazwać.

J.

Reply to
J.F

Bo Atari nie było profesjonalne. Ale OS'a miały. Bez systemu plików. OS nawet w miare profesjonalny ... ot, przerost formy nad trescią :-)

Ale sie liczy za OS. W sumie - MS DOS wiele więcej nie umiał :-)

J.

Reply to
J.F

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.