termometr ró?nicowy

Hm .. do stawek NIST byc moze daloby sie dotrzec .. ale podejrzewam ze nie sa male. Ktos przeciez musi utrzymywac np tych kilkadziesiat zegarow atomowych i naukowcow konstruujacych coraz lepsze :-)

Ale sama taka tabelka jeszcze nijak nie gwarantuje ze za miesiac wskazania beda identyczne.

Biorac pod uwage ze fotorezystor jest elementem nieliniowym to z tym

1 dniem jestes naprawde optymista :-) Teraz wez pod uwage ze producent nie gwarantuje ci powtarzalnosci parametrow fotorezystora, lampa musi dawac rownomierne oswietlenie, szyba moze byc atermiczna i swietnie odbija podczerwien, musi dzialac co najmniej miedzy 10 a 40 stC - to naprawde konstrukcja miernika nie jest taka prosta, a rzetelne wystawienie atestu typu tez nie jest proste ..

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

mikroprocesory tanie dzis - mozna roznice miedzy czujnikami zmierzyc i stablicowac.

Pytanie tylko jaka dokladnosc ustalenia temperatury zapewni wsadzenie dwoch czujnikow do jednej szklanki wody :-)

Termopara ma jedna zalete - zero naprawde znaczy zero..

J.

Reply to
J.F.

Jakoś sobie nie przypominam, żebym Tobie pomagał barana wypasać. Tak więc Panie Kolego odrobinę szacunku zachować nie zawadzi. Wymiękam przed Twoim geniuszem, który nie może pojąć pewnych zasad i regół oraz tego, że musi wykalibrować swój genialny układ, żeby mierzył z dokładnością 0,1stC - tylko ciekawe gdzie, czym i jakiego użyjesz wzorca ? Poza tym Ty możesz sobie pozwolić prywatnie na dziadowanie. Możesz szmuglować zdezelowany sprzęt, nie płacąc od niego podatku i cła. Wybacz, ale firma taka jak nasza nie może sobie na taki luksusu pozwolić. Musi kupować przyrządy 2 razy drożej z normalnej sieci dystrybucyjnej, płacąc cło i VAT, ponieważ swoje usługi wykonujemy oficjalnie i legalnie. Poza tym nie opłaca się nam kupować sprzętu starego i bez gwarancji, ponieważ z reguły jest on wyeksploatowany i do tego gorszej klasy lub po prostu jest mniej funkcjonalny.

Jak widać dalsza nasza rozmowa jest bezcelowa.

Pozdrawiam Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik J.F. napisał:

Ale czego właściwie wymagasz??? Świadectwo sprawdzenia - wiesz co to jest? Stabilność pomiarów definiuje producent. Świadectwo jest ważne jakiś czas.

Ty gdybasz a ja wiem, bo się tym dokładnie interesowałem. Więc łaskawie nie wsiskaj mi po raz kolejny swoich wydumanych hipotez. To urządzenie mierzy przepuszczalnośc w zakresie 25-100%, bo interesuje nas TYLKO zakres 50-100%. Kalibracja jest każdorazowa przed pomiarem (bo halogen się starzeje a temperatura otoczenia rozjeżdża czujnik. Zakres widmowy pomiaru jest określony, nie musi być fotoopornik, co chcesz. Ma spełniać konkretne wymagania, a kolor obudowy tak samo jak zasada pomiaru jest decyzją producenta.

Załóż się ze mną o 20.000zł, a urządzenie dostaniesz po skompletowaniu części w ciągu 1 dnia. Dlaczego akurat tyle? Żebys zapłacił za pracę i równowartośc badań zewnętrznych. Wchodzisz?

Reply to
A.Grodecki

Jacek "Plumpi" wrote: [..]

Na elektronice sie nie znam ale parokrotnie zdarzalo mi sie mierzyc cieplo spalania w bombie kalorymetrycznej. Przed kazdym pomiarem trzeba skalibrowac termometr z dokladnoscia 0.01stC. I ja to robilem... Rzecz jest calkiem prosta. Po szczegoly zaprasza do ksiazek z zakresu cwiczen z chemii fizycznej...

Reply to
Adas

Użytkownik Jacek "Plumpi" napisał:

Tu nie ma nic z braku szacunku. Nie mówię przecież, że piszesz bzdury albo coś w tym rodzaju. Ale jeśli to raz trzeci z rzędu odpowiadasz w sposób świadczący, że nie zrozumiałeś o co chodziło przedmówcy, gubisz kontekst, to jesteś typowym przykładem analfabety funkcjonalnego. To nie obelga, ponad 70% Polaków tak ma, jak mówią badania. Jesteś więc w większości ;)

A jeśli uważasz że nie mam racji, to prześledź tok dyskusji i zobacz jak się mają tematycznie Twoje wypowiedzi do moich. Jak widać w tym wątku nie tylko ja miałem z tym problemy...

Jest jeszcze jedna możliwość. Jeśli nie a.f. to jesteś typem "ględy", czyli takiego rozmówcy który mówi to co chce powiedzieć bez względu na to o czym się mówi, bo nikogo tak w rzeczywistości nie słucha, choć takie pozory sprawia. Niby słucha, niby czyta, ale w tym czasie planuje kolejną część wywodu, nie zważając na temat. To jest własnie brak szcunku, bo marnowanie czasu innych. Jeśli chcesz tylko opowiadać, napisz książkę, albo jakiś blog.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "Adas" snipped-for-privacy@aol.com napisał w wiadomości news:d39h7l$jhf$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Napisz cos więcej: jaki termometr, jaka temperatura, jak to się kalibruje, jaka książka. Przyda się "na zaś".

Reply to
SP9LWH

Poszukaj informacji na temat termometru Beckmanna. Jak jest dobrze wykonany mozna oczytac temperature z dokladnoscia do 0.002K. kalibracja polega na pomiarze temperatury topienia pewnych zwiazkow chemicznych. Ogrzewany blok aluminiowy, kapilara z nabitymi krysztalkami substancji wzorcowej, mikroskop.

Reply to
Adas

Chcesz rozmawiać na poważne tematy czy się kłucić ? Widzę, że należych do tzw. "wiejskich filozofów", którzy mają braki w wiedzy, a w chwili, kiedy nie mają argumentów do rozmowy zaczynają ubliżać i poniżać rozmówcę.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Wiesz co ? Skończ już pieprzyć głupoty, bo zaprzeczasz samemu sobie. Analizuj dokładnie co piszesz i czytaj co piszą inni. Przestań robić z siebie błazna :)

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Znam metody oraz ceny przyrządów niezbędnych do wykonania takiego wzorcowania, ponieważ pracuję w laboratorium. Problem niestety ma przedmówca, któremu się wydaje, że dokona takiej kalibracji w warunkach domowych używając do tego miernika kupionego w hipermarkecie za 20zł, ponieważ ma jeszcze wystarczyć na resztę potrzebnych rzeczy - całość razem z termoparami, przedwzmacniaczem pomiarowym oraz przyrządami wzorcowymi temperatury ma kosztować poniżej 100zł. :)))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

"Rzuć okiem":

formatting link

Reply to
SP9LWH

Hm, brzmi lekko niewiarygodnie. Moze jednak opiszesz proces ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Tego nie wiem. Przyjąłem koncept dotykania się czujników oblanych porcją wody. Jeśli w odległości zero miedzy nimi, po godzinie, nie ma dostatecznie jednakowej temperatury, to gdzie ma być ? Jak je wsadzić do bloku miedzianego, by nie zniszczyć , a miały jednakową temperaturę? Dla potrzeb sprawdzania przemysłowych termopar K, R,S takich ekstremalnych zgodnosci nie trzeba.

Jak pokazuje burzliwa polemika tego wątku już nie jest to już takie oczywiste.:-)

Może one i teoretycznie dać zero mają w jednakowych temperaturach, tylko z praktyką pomiaru jest gorzej. Byłoby miłe, gdyby Jacek"Plumpi" albo A.Grodecki sprawdził w wolnej chwili swoimi super przyrządami, czy fizycznie wykonane różnicowe termopary i złączone razem (zagniecione w bloku aluminiowym ?) pokazują zero mikrowoltów po minucie, godzinie, dobie i nas o tym poinformował. Przy tak ekstremalnych dokładnościach (0,1 ; 0,02 a nawet "zahaczona" 0,01 ; 0,002 stC) zapewne zachodzą dodatkowe, mi nieznane, czynniki destrukcyjne, fluktuacyjne w samych metalach. O znacznych dryftach w używanych termoparach się ostrzega. O ostrzeżeniach w nieużywanych nie doczytałem. Normalna termopara nie gwarantuje pomiaru lepszego niż 2 st C, choć niektórzy wypisują znacznie lepsze parametry.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Adas" snipped-for-privacy@aol.com napisał w wiadomości news:d39l46$isv$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

O coś takiego chodzi ?:

formatting link

Fajne, podobne do wzorca kalibracyjnego w piecach do termopar. Jednak jak tę dokładność przełożyć na normalny cieczowy czy elektroniczny termometr w szerokim zakresie temperatur w długim czasie.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Adas" snipped-for-privacy@aol.com napisał w wiadomości news:d39l46$isv$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

O coś takiego chodzi ?:

formatting link
Fajne. Jednak jak tę dokładność przełożyć na normalny cieczowy czy elektroniczny termometr w szerokim zakresie temperatur w długim czasie. ?

Reply to
SP9LWH

Na szczescie to wyzsza sila gwarantuje. Gdyby one dawaly jakies napiecie .. to mamy perpetum mobile :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie robilem tego z 12 lat ale to mniej wiecej wyglada tak: W bloku aluminiowym umieszczasz termometr

formatting link
w ktorej sa krysztalki wzorcowej substancji. Pogdrzewasz blok. Po mikroskopem sprawdzasz czy krysztalki topia sie. jak sie topia to wiesz jaka jest temperatura :) Bo temperatura topienia (w uproszczeniu) jest stala. Substancje wzorcowe MUSZA byc odpowiednio czyste. Wszelkie zanieczyszczenia zmieniaja punkt topienia/zamarzania. Uzywany moze byc byc np. benzen 5.455C, naftalen itd. Proste i powtarzalne.

Reply to
Adas

Akurat "Zero" to naprawdę "Zero" i nie ma innej możliwości, gdyż takie jest to zjawisko fizyczne. Jeżeli powstaje jakakolwiek siła termoelektryczna to znaczy, że występuje któreś ze zjawisk lub ich większa ilość:

  1. Występuje temperatura pomiędzy spoiną pomiarową a spoinami odniesienia
  2. Występuje różnica temperatur na zaciskach pomiarowych przyrządu
  3. Termoparę podłączono do przyrządu przewodami o innym składzie chemicznym a tym samym posiadających inne właściwości termoelektryczne
  4. Do przewodów termopary lub przewodów łączących przedostają się zakłócenia elektryczne lub elektromagnetyczne

Dryft temperaturowy dla zakresów niskich temperatur czyli od 200-300 stC jest niemierzalny. W takich zakresach termopary mogą pracować nawet dziesiątki lat bez znaczącej zmiany swojej charakterystyki. Dryft w wyższych temperaturach zależy od rodzaju termopary. Termopara typu "K" czyli NiCr-NiAl wytrzymuje ok. 5 lat pracy w temperaturze do 800 stC, ale w zakresie 800-1000 stC bywa, że i po pół roku jej charakterystyka wykracza poza zakres dopuszczalnych błedów. W przypadku termopary typu "S" czyli PtRh10-Pt w zakresie temperatur

800-1000 stC spokojnie wytrzymuje kilka lat pracy. Powyżej 1000stC spada czas pracy termopary i tak w zakresie 1200-1400 stC już po pół roku może stracić swoją charakterystykę. Dużo też zależy od zastosowanych materiałów ochroniających druty termoparowe. Jeżeli jest ceramika, która ma strukturę porowatą i gąbczastą, bardzo szybko dochodzi do zanieczyszczenia termopary poprzez dyfuzję. Jeżeli zaś ceramika jest zbita i nie przepuszcza oparów innych metali to termopara dłużej zachowuje swoje właściwości.

Co do dokładności pomiaru to termopara zapewnia wyższą klasę pomiarową nawet jak 1stC dla całego zakresu pracy nawet powyżej 1000 stC Wszystko zależy z jaką termoparą mamy do czynienia. Najmniej dokładne są termopary niklowe oraz żelazo-konstantan. Używa ich się tylko dlatego, ze są tanie. Najdokładniejsze są platynowe. Niestety z wiadomych przyczyn ich koszt jest wysoki. Poza tym istnieją jeszcze klasy termopar. W przemyśle używa się klas użytkowych: I, II, III Zaś jako wzorce używane są specjalnie selekcjonowane termopary platynowe etalony I i II rzędu. One właśnie zapewniają dokładność poniżej 1 stC. Dla przykładu najbardziej popularna II klasa użytkowa termopary platynowej może mieć maksymalne błędy na poziomie +/- 1,5 stC w zakresie pomiarowym do

600 stC, w zakresie 600-1200 stC błąd ten rośnie i w najprostrzej formie można go wyrazić jako 0,25% wskazywanej wartości, czyli dla 800stC będzie to +/- 2stC, zaś dla 1200 stC +/- 3 stC Jeżeli błąd jest wiekszy od tego, który podałem to można jeszcze próbować zakwalifikować do III klasy użytkowej. Jeżeli jednak błąd ten wykracza poza II klasę użytkową to termopara taka nie nadaje się do użytku i wraca do Mennicy. Na marginesie dodam, że bardzo często spotykam się z termoparami platynowymi klasy użytkowej, których maksymalny błąd pomiarowy w całym zakresie pomiarowym do 1200 stC nie przektacza 0,5-0,7 stC. Po prostu czasami udaje się zrobić dobry stop :)))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

proste, tylko ze ma jedna wade - jaka musi byc szybkosc zmiany temperatury zeby to topnienie tak dokladnie skojarzyc z temperatura?

0.1K/h ? Na ile wyrowna

Ten piewszy typ to mnie ciut zastanawia - zakres -20-160C, skala

600mm, 3mm/K - czy mozna na tym osiagnac "dokladnosc 0.01K" ? 0.03mm .. no moze mikroskopem sie da odczytac.

A wie ktos jak sie robi takie termometry ? Bo na moj gust - kapilara musi miec stala srednice, a stosunek objetosci zbiorniczka do srednicy kapilary zachowany w calej produkcji.

Kapilara .. nie wiem jak, ale zalozmy ze potrafia produkowac dokladnie. Ale ten zbiorniczek ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.