termometr ró?nicowy

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

O ile założy, że jego "izoterma" jest izotemą z dokładnoscią 0,01 st C

Trzeba by się dokładnie przyjrzeć tym pomiarom. W tajemnicy Ci powiem, że niektórym doktorom i profesorom dostarczam termopary i tak samo jak w tej dyskusji uczulam, ze to jest niedokładne narzędzie. A oni i tak walą to w komputer i wnioski wyciągają z wielu miejsc po przecinku prezentując piękne wykresy:-( Inni "oceniacze" nie mają bladego pojęcia o błędach użytych narzędzi i wyciągniętych wniosków

Moim celem było zwrócić uwagę, że ten styk jest źródłem niewielkiego napięcia stałego, nieistotnego w normalnych zastosowaniach, ale przeszkadzającego przy dokładnych pomiarach termoparami.

A propos: widział ktoś z Was dokładniejszy rejestrator temperatury z termopar niż 2 stopnie Celsjusza (wewnętrzna dokładność przyrządu - bez błędów dołączonego czujnika i kabla) ? Jeśli tak, niech napisze jaki i ile kosztuje najtańszy A może widział kalibrator do takich rejestratorów dokładniejszy niż 1 st C ??? Jeśli tak, niech napisze jaki i ile kosztuje najtańszy. Uczulam, ze temperatura otoczenia 23 stopnie Celsjusza nie występuje zbyt często w naszej praktyce:-)

Potem wrócimy do dywagacji o możliwościach hobbystycznych pomiarów 0,02 st.

Reply to
SP9LWH
Loading thread data ...

Użytkownik SP9LWH napisał:

O rany! Oczywiście że się nie wyrzuca dosłownie :) A już na pewno nie materiały termopar S czy R - je się odwozi do mennicy z reklamacją, jeśli nie trzymają parametrów

Tak. Termorezystor czyli opornik termometryczny - wykonany z metalu. Platynowy, niklowy albo miedziany.

W wątku nie chodziło o dokładność bezwzględną, powtarzam to nie wiem który już raz, tylko o pomiar różnicowy i błąd różnicowy. Do wspomnianego urządzenia wystarczą 2 takie elementy, pewnie nawet nie muszą być klasy A, byle z jednego pudełka, żeby miały takie samo nachylenie względne.

Wystarczająco. Nie musi dopóki ktoś nie szarżuje z prądem, chodzi o opór całości.

Jeszcze raz - nie muszą być bezwzględnie jednakowe bo to się załatwia w układzie. Czym sparować? Omomierzem 6-cyfrowym, nie widzę problemu w kwestii miernika (mam takie 2) tylko w zapewnieniu warunków pomiaru. Oczywiście w takim układzie lepiej wziąć PT1000, będzie łatwiej zrobić elektronikę.

Bardzo błędne założenie. Woda to żadne medium, pomyliło Ci się z chłodzeniem chyba. Musiałoby to stać kilka dni w stabilnym pomieszczeniu, żeby się gradient temperatury w wodzie wyzerował.

Znowy wprowadzasz ludzi w błąd. Co nie znaczy że pomiar dT=0.02C jest realny. Ale autor zszedł już do okolic 0.1C.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:d31og1$rtj$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Mimo, że się kłócimy, to się zgadzamy:-) Dość często na tej grupie pojawiają się potrzeby pomiarów temperatur 0,1 stC, 0,01 stC za znikome pieniądze.

Cieszę się, że nadal masz dostęp do dobrego laboratorium . Ja już nie mam. Pozostaje umówić się z autorem na cenę, dobrać wykonawców.

Obstawiamy ile pożądany przyrząd 0,1 st. C może kosztować najmniej ? Może ta cena też go przerazi ?:-)

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości

Measuring Range: -100...+400C (-148F...+752F) Measuring Accuracy: +/-0.025C / +/-0.05F Resolution: 0.01C / 0.02F

formatting link

Reply to
GreGor

Użytkownik SP9LWH napisał:

Da się zrobić taką konstrukcję używając przekaźników, że błąd będzie minimalny. Można powiedzieć nawet że pomijalny.

Zacznijmy od tego że termopary NIE SŁUŻĄ do dokładnych pomiarów, tylko do wysokich temp albo do punktowych albo gdzie indziej, gdzie są optymalne

Tak, ale nie znam cen. 2C to żadna dokładność, np w całym zakresie czujnika K odpowiada dokładności 0.15% - pestka. Cała trudność w kompensacji, ale tylko jeśli ukłąd ma być bardzo prosty albo bardzo mały.

Chyba muszę już opuścić ten wątek, za dużo czasu.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik J.F. napisał:

Niestety mogą. I to na poziomie wyższym niż sygnał. Wystarczy ne umieć odpowiednio pociągnąć kabli.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik SP9LWH napisał:

Już nie mam. To przeszłość. Wołałem zarabiać niż grzać stołek ;) Sprzęty pomiarowe wystarczające aż nadto do tych celów mam teraz własne, choć ich do tego nie używam. Pomiar temperatury to 90% pomiarów w przemysle, ale w sumie mało ciekawe zagadnienie. Liczne inne wielkosci nieelektryczne sa znacznie bardziej ciekawe do mierzenia. Jest pole do popisu, byle było komu kupić ;)

Eeeee. Nie wchodzę w budżetówkę ;) Mogę co najwyżej dać dobre rady. Ale to tutaj za mało.

Reply to
A.Grodecki

Możesz takie pomiary dokonać na wiele sposobów, jednak najdokładniejsze w tym przypadku będą termopary. Musisz wykonać 2 termopary z tego samego drutu termoparowego tzn. pochodzącego z tej samej partii produkcyjnej. Dzięki temu zminimalizujesz niedokładność pomiarową pomiędzy tymi termoparami. Termopary łączysz szeregowo, ale w przeciwfazie. Dzięki temu na wolnych końcach uzyskujesz sygnał różnicowy - ze znakiem dodatnim w przypadku, kiedy temperatura złącza pomiarowego pierwszej termopary jest większa lub ze znakiem ujemnym, gdy temperatura jest większa na złączu pomiarowym termopary drugiej. W przypadku, kiedy obydwie temperatury są identyczne, sygnał różnicowy równy jest zero. Od strony konstrukcyjnej bardzo ważnym jest podłączenie tzw. zimnych końców tych termopar. Powinny one być wprowadzone do naczynia lub puszki o dobrej izolacji. Może to być wykonane w formie pudełka oklejonego styropianem. Wartość temperatury wewnątrz tej puszki nie jest istotna, ponieważ przy podłączeniu różnicowym wpływ tej temperatury się redukuje. Ważnym jest natomiast, aby była jednakowa dla obydwu termopar i możliwie jak najbardziej stabilna. Do odczytu potrzebny jest dokładny mikrowoltomierz lub zwykły woltomierz z odpowiednio skalibrowanym przedwzmacniaczem. Kalibracji takiego przedwzmacniacza dokonuje się wraz z termoparami, które umieszcza się w wzorcach temperatur. Tymi wzorcami są: punkt topnienia lodu oraz wrzenia wody. Do uzyskania tych punktów służą specjalne przyrządy: "komórka punktu potrójnego" lub jej innej wersji "zerostat" oraz "ebulioskop". Tak się składa, że na co dzień zajmuję się takimi pomiarami, pracując w Laboratorium. Przez to mam dostęp do odpowiedniego oprzyrządowania. Jeżeli jesteś zainteresowany bliżej współpracą, to z całą pewnością nasza firma jest w stanie zapewnić wykonać Ci takich pomiarów lub dostarczyć kompletne profesjonalne stanowisko pomiarowe. Jednak nie będę ukrywał, że urządzenia te są dość kosztowne. Jeżeli zaś chodzi o domowe warunki to nie sądzę, żeby Ci się udało uzyskać dokładność lepszą jak 0,3 - 0,5`C. Oczywiście jeżeli masz jakiekolwiek pytania to wal śmiało na priv.

Pozdrawiam Jacek "Plumpi"

snipped-for-privacy@wp.pl Usuń iksa - zabezpieczenie antyspamowe.

Reply to
Jacek "Plumpi

Tylko spróbuj to skalibrować.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Bez przesadyzmu :) Toż to galwanometry sprzed 50 czy 80 lat potrafiły mierzyć (nie tylko reagować) sygnały z termopar bez użycia dodatkowej elektroniki. Teraz mamy XXI wiek i bez problemu można kupić przyrządy lub wykonać odpowiedni przedwzmacniacz elektroniczny zapewniajacy większą dokładność i rozdzielczość pomiarową.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik Jacek "Plumpi" napisał:

On potrzebuje wykryć różnicę i ją w miarę określić, jak rozumiem. Czy mu wyjdzie 1.00C czy 1.05C, to bez różnicy. Ważne żeby zero było stabilne w czasie pomiaru - tu jest problem, a nie nachylenie - problem zerowy. Aparatura Twojego laboratorium nie jest tu do niczego potrzebna, zadowalającą dokładność nachylenia uzyska się na drodze zwykłych obliczeń.

Reply to
A.Grodecki

Nie przesadzaj z tymi kilkoma stopniami.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Ale kto używa kontaktronów do przełączania termopar ? Robi się to przekaźnikami polaryzowanymi o podwójnych stykach w jednej obudowie przekaźnika, zaś przekaźniki umieszczane są w termostatyzowanej obudowie. Wtedy ta niedokładność jest pomijalnie mała. Z całą pewnością jest wielokrotnie mniejsza niż wymagana dokładność autora postu.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik "Jacek "Plumpi"" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d360vp$m0f$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Jeszcze raz podkreślę: HOBBYSTA ! Rozmawiamy o dokładnym urządzeniu, które ma kosztować poniżej 100 złotych, a nie o aparaturze profesjonalnej za tysiące dolarów.

Reply to
SP9LWH

Ale dlaczego podajesz skrajnie niekorzystne przykłady. Wbrew pozorom uzyskanie dużej dokładności pomiarowej dla termopar w układzie różnicowym nie jest takie trudne w warunkach domowych. Problemem jest tylko wykonanie spoin, zdobycie przyrządu pomiarowego o odpowiedniej rozdzielczości i dokładności pomiarowej oraz dokładność kalibracji układu pomiarowego.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik "Jacek "Plumpi"" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d361ch$oih$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Skoro TYLKO, to czemu bywalcy tej grupy nie prześcigają sie w ofertach (cenowych) pomocy autorowi pytania ?

Reply to
SP9LWH

Nie no za 100zł to napewno tego się nie zrobi. Jednak z drugiej strony dlaczego niby hobbystycznie to ma być poniżej 100zł. ? Często hobbyści wydają więcej pieniędzy na eksperymenty i próby niż kupując taką usługę w profesjonalnym laboratorium na odpowiednim poziomie. :)))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Od nachylenia charakterystyki zależy dokładność pomiaru, a tym samym dokładność pomiaru różnicy. Jeżeli nie bedziesz znał dokładnie nachylenia tej charakterystyki to te pomiary można sobie wsadzić w buty. Dla pomiaru różnicowego musisz zapewnić idealnie takie same charakterystyki dla obydwu pomiarów. Zatem wszelkie termistory czy diody odpadają, ponieważ ich charakterystyki są różne dla każdego egzemplarza.

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik "Jacek "Plumpi"" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d3629o$10b$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Wcześniej w tym wątku padło moje pytanie o ceny, wskazałem linki do profesjonalnych firm. Gdyby autor miał kaprys (możliwość) wydać tysiące dolarów na ten cel, tak rozwlekłego wątku by nie było. Kupiłby sobie gotowe u liderów światowych, albo zlecił wykonanie najtańszej polskiej firmie, która się tego podejmie. Ktoś mnie znowu opieprzy, że mówię o forsie:-)

Oszacujmy (aby wiedzieć o czym mowa) ile najmniej może kosztować owo narzędzie potrzebne autorowi dla 0.02 stopnia dokładności oraz zmniejszonej dokładności do 0,1stopnia Koniecznie proszę uwzględnić dostępność i cenę skorzystania z narzędzi kalibracyjnych dla owego prototypu (chyba, że pracownik takiego laboratorium chce zrobić fuchę).

Obstawiam początkową cenę $**** - kto zrobi wielokrotnie taniej ? Może autor wątku napisze jaką górną granicę ceny ma szansę akceptować ?

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Jacek "Plumpi"" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:d36059$gd7$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Jakby ongiś doktorzy i docenci z Politechniki Śląskiej się nie przejechali na swoim prototypie mikroprocesorowego narzędzia do sprawdzania termopar w naszym laboratorium, to bym nigdy na to nie wpadł. Prototyp był do wyrzucenia, bo na wlutowanych kontaktronach dodawało/odejmowało się niestabilnie prawie 3 stopnie Celsjusza dla termopar K.

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.