Sonoff, podanie napięcia na L Out

Będę wkładał sonoffy mini r2 do puszek z włącznikami i zamiast wykorzystywać wejścia S1 i S2, pomyślałem że wygodniej jak zrobię bypass w postaci sonoff na stałe do fazy (L In), L Out podepnę do włącznika światła po stronie oświetlenia, ale jednocześnie włącznik zostawię "normalnie" podłączony. Dzięki temu sonoff będzie automatycznie włączał/wyłączał, ale dzięki włącznikowi będę miał możliwość załączenia ręcznie (do odwołania włącznikiem) jeżeli np. sonoff by się zepsuł (bez potrzeby grzebania w puszcze, do czasu zakupu następnego).

Zakładam że to żadna różnica dla sonoffa niezależnie czy on wewnątrz miałby załączony przekaźnik/stycznik czy nie, gdy zapodam na jego wyjście 230V? W sensie żadna różnica, że się nie uszkodzi?

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

I tak cały dom tymi sonofami instalujesz?

Reply to
Marek

Zadziała, ale IMHO mądre to to nie jest. Nikt normalny wchodząc lub wychodząc z pomieszczenia nie będzie wyciągał telefonu żeby zapalić czy zgasić światło. Skończy się na tym, że połowa wyłączników będzie w niewiadomym stanie. Dodatkowo jak sonoff będzie w stanie załączonym a zdarzy się najpopularniejsza usterka, czyli braknie internetu, to nie zgasisz światła. No chyba, że mieszkasz sam, nie wypuszczasz z ręki telefonu, a i tak zmieniasz oprogramowanie na swoje, to taka opcja może się obronić.

Reply to
Mirek

Snooff, podłączony "normalnie", działa jak zwykły wyłącznik światła. Bez serwera.

Reply to
heby

Czyli bezpośrednio z aplikacją po wifi się łączy? Ma funkcję sciemniania?

Reply to
Marek

Ma to co z niech dasz radę wyciągnąc. Ja usuwam oryginalny soft i ładuje Tasmotę, dzięki temu działa bez chmury, z moim lokalnym serwerem MQTT.

Jeśli rozmowa o Sonoff T1 to ściemniania nie będzie miał, bo ma przekaźnik.

formatting link
SP. Tasmota łaczy sie bezpośrednio z telefonem (stawia własny AP) w momencie konfigurowania. Pewnie nie o to pytasz. Podstawowa funkcja Tasmota to łaczenie się z serwerem MQTT, który myśe być w sieci lokalnej, ale i w internecie.

Reply to
heby

Doczytałeś część o włączniku? :-)

Reply to
Mateusz Bogusz

Zaraz, moment. Ja nie pisałem że oświetleniem w domu to ma sterować. Włącznik to i np. do oświetlenia zewnętrznego może być.

Ok, ale wtedy mogę rozłączyć bezpiecznikiem od tej fazy. A jak podłączę w szereg sonoff za włącznikiem, a ten przestanie działać, to jedyny sposób na załączenie obwodu to będzie śrubokręt w dłoń i zajrzenie do puszki - mylę się?

Reply to
Mateusz Bogusz

To czemu dajesz to w puszkach za wyłącznikiem a nie w rozdzielni?

W szereg z wyłącznikiem to w ogóle bez sensu. Jeśli nie będziesz używał tego wyłącznika w normalnym trybie, to podłączenie go równolegle do przekaźnika Sonoffa jakiś sens ma. Jeśli chcesz używać wyłącznika to podłącz go normalnie pod wejścia Sonoffa. Jeśli to oświetlenie ma znaczenie strategiczne, to proponuję zrobić dodatkowo pod klapką przełącznik 3-pozycyjny: ON - SONOFF - OFF.

Reply to
Mirek

Nie mam rozdzielni zewnętrznej (bo pewnie o tę Ci chodzi?) i nie ZA wyłącznikiem tylko równolegle z nim (taki mam aktualnie pomysł).

We wiatrołapie mam baterię pionową czterech włączników (każdy na ścianę budynku, tak sem wymyślił jak budował ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯) i dwa włączniki przy oknie balkonowym (oświetlenie tarasu i ogrodu). Co wieczór załączam je wszystkie i co rano je wszystkie wyłączam.

Wiem, mógłbym przerobić tę baterię na jeden włącznik i tamte dwa też na jeden. Ale to nadal powoduje że 2x dziennie zasuwam między wiatrołapem, a salonem. Sonoff potrzebny mi do tego, żeby samo się to robiło rano i wieczorem.

Pomysł mam taki, że w obie puszki wsadzę po jednym sonoffie i każdy podłączę (zasilanie, L In) za pomocą jednego włącznika z puszki. Ale równolegle zostawię podłączenia w pozostałych włącznikach. Dzięki temu będę mógł załączyć "auto", ale w razie czego wyłączyć "auto" i decydować ręcznie pozostałymi włącznikami. Moje pytanie dotyczyło tylko tego, czy sonoff się nie uszkodzi jak mu na zapodam fazę na jego wyjście (L Out).

O czymś takim nie pomyślałem -

formatting link
Jakby mi włączników brakowało na ścianie, to fajny pomysł. Dzięki :-)

Reply to
Mateusz Bogusz

To się nie nada. Muszą być 3 stany stabilne.

Reply to
Mirek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.