obniżanie napięcia na diodzie Zenera

Pytanie dotyczy podstaw, ale jakoś tak się złożyło, że do tej pory nie miałem okazji bawić się w tego typu konstrukcje - skoro w handlu jest dostępna szeroka gama scalonych stabilizatorów. Jednak zacząłem ostatnio składać tę superheterodynę UKF z MT, o której rozmawialiśmy wcześniej. Właśnie w ten sposób jest tam rozwiązane zasilanie głowicy UKF (8V). Po wykonaniu najprostszej czynności (montaż i sprawdzenie wzmacniacza m.cz.) postanowiłem zmontować właśnie ten obwód. Rezystor 270 omów, kondensator 10uF i dioda C8V2 (znalazłem kilka takich w domowych zasobach). Jednak po zmierzeniu wychodzi tam 0.84V. Wymieniłem diodę na inną tego samego typu - to samo.

Coś jest nie tak? A może to działa dopiero przy odpowiednim obciążeniu i 8.2V będą tam po podłączeniu głowicy?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Dnia Thu, 04 Feb 2010 11:01:13 +0100, Atlantis napisał(a):

Walnąłeś jakiegoś kleksa. A dokładniej ci nie powiem bo nie podałeś linka do schematu, a nie chce mi się przekopywać wszystkiego co leży na serwerze.

Reply to
Jacek Maciejewski

Najprawdopodobniej włączasz te diody odwrotnie - w kierunku przewodzenia a nie w zaporowym, jak należy zasilać diody zenera. Obróć diodę i sprawdź napięcie.

Reply to
Wmak

Jacek Maciejewski pisze:

Proszę bardzo:

formatting link
Przyglądam się przez szkło powiększające i zwarć nie dostrzegam.

Reply to
Atlantis

Wmak pisze:

Hmm... I znów brzytwa Ockhama się sprawdza. Najprostsze wyjaśnienie okazało się najwłaściwszym. Zaufałem starej polskiej książce, która podawała, że "ząbek" na obudowie to katoda...

Reply to
Atlantis

Atlantis schrieb:

przy diodach Zenera, szczególnie ze Związku Sąsiedniego ząbkiem lub paskiem bywa oznaczana anoda. To tak dla zmylenia przeciwnika ;-). Ale teraz już wiesz.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Bo to prawda. Dioda zenera pracuje przy napięciu wstecznym. Gdybyś na diodzie prostowniczej przekroczył jej napięcie przebicia też stałaby się zenerką.

Oczywiście to w uproszczeniu, bo nie ma diód zenera na napięcie wyższe niż

7V. Powyżej tego napięcia diody stabilizują wykorzystując właśnie przebicie lawinowe.

Poczytaj np. na Wikipedi:

formatting link

Reply to
Desoft

Użytkownik Desoft napisał:

Nie stała by się. Z tego samego powodu dla którego dioda stabilizacyjna

8v2 nie jest już za bardzo diodą Zenera - równowaga między efektem Zenera (tunelowanie wstecz) a efektem lawinowym następuje w okolicach 6V

- dioda 8V jest wyraźnie bardziej diodą lawinową niż Zenera.

Diody prostownicze mają napięcia przebicia znacznie większe - czyli są w tym zakresie diodami lawinowymi. Na dokładkę optymalizacja parametrów diody w kierunku przewodzenia kłóci się na ogół z miarkowaniem rezystancji w zakresie przebicia - i większość diod prostowniczych ma niewielki i mocno nieliniowy odcinek charakterystyki prądu przebicia o dodatniej rezystancji a dalej szybko zaczyna wykazywać rezystancję ujemną - czyli ma ch-kę całkowicie nieprzystosowaną do stabilizacji napięcia. Oczywiście w szereg z opornikiem można uzyskać stabilna pracę takiej diody w zakresieprzebicia ale napięcie podzielone między diodę a opornik będzie silnie zależało od prądu - czyli ze stabilizacji nici, zmiany napiecia zasilającego silnie będą wpływały na napięcie wyjściowe. Że o problemach z możliwymi wzbudzeniami (dioda lawinowa z ujemną rezystancją to całkiem fajny jednowrotnik aktywny używany do generacji przebiegów okresowych).

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.