Stabilizator napięcia 12V na układize

Mam na pracowni wykonać i zbadać stabilizator napięcia 12V według schematu w załączniku. Z budową sobie poradzę ale nie bardzo rozumiem jak on działa. I dlaczego inaczej wygląda schemat dla napięcia 6V?

schemat stabilzatora 12V

formatting link
schemat stabilzatora 6V
formatting link

Reply to
Arkadiusz Zychewicz
Loading thread data ...

12V lapie sie na ten zakres

a wynika to z wartosci zrodla napiecia odniesienia ktorego wartosc wynosi 7.15V z tego co pamietam dla malych napiec zmienia sie napiecie na wejsciu odwracajacym (wykorzystujac napiecie odniesienia) a dla duzych na wejsciu nieodwracajacym (napiecie odniesienia stale). Nie wiem czy to dobrze wytlumaczylem ale doklady opis bylby bardzo obszerny :-(

Reply to
Maciek Mis

Użytkownik "Arkadiusz Zychewicz" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:cosre0$c09$ snipped-for-privacy@news.wp.pl

formatting link
Zacznij od przerysowania obu schematów tak, aby jednocześnie uwidocznić (blokowo) wewnętrzną budowę układu scalonego. uA723 zawiera zasadniczo dwa bloki:

- precyzyjne, skompensowane temperaturowo źródło napięcia odniesienia (bodajże Vref=7.15V) z wtórnikiem napięciowym o obciążalności kilkunastu mA, wyprowadzone na pin6.

- wzmacniacz operacyjny (wzmacniacz błędu), z wejściem róznicowym (INV=pin4, NonINV=pin5) i tranzystorem mocy na wyjściu (Ic_max=150mA). Na zewnątrze dostępne są oba wyprowadzenia tranzystora (C: pin11, E:pin10) oraz dodatkowo emiter przez diodę Zenera 6.2V (pin9, tylko w wersji DIP) przydatne, gdy oczekuje się sterowania obciążenia dołączonego bezpośrednio do masy. Doatkowy tranzystor (pin2,3) obciązający wyjście wzmacniacza błędu służy do realizacji ograniczenia prądu wyjsciowego.

Schemat aplikacji zalezy od tego, czy napięcie wyjsciowe ma być wyższe czy niższe niż Vref. a) Vout < Vref Na wejście (+) wzmacniacza błędu podaje się ułamek napięcia referencyjnego pobrany z dzielnika oporowego ( 2V<Vin(+)<Vref). Wejście (-) jest połączone bezpośrednio z wyjściem stabilizatora, więc wzmacniacz pracuje jako wtórnik powtarzający napięcie Vin na wyjściu całego stabilizatora.

b) Vout > Vref Na wejście (+) wzmacniacza błędu podaje się napięcie referencyjne Vin(+) = Vref. Wzmacniacz pracuje w konfiguracji wzmacniacza nieodwracającego. Wzmocnienie jest ustalone przez stosunek rezystorów w dzielniku napięcia w pętli sprzężenia zwrotnego. Napięcie wyjściowe stabilizatora musi ustalić się na takim poziomie, żeby po podzieleniu go na dzielniku napięcia uzyskać wartość Vin(-) w przybliżeniu równą stałemu napięciu odniesienia Vin(+).

Ograniczenie prądowe: Przepływ prąd wyjściowego powoduje spadek napięcia na szeregowym rezystorze (pomiędzy pinami 2 i 3). Jeżeli spadek ten wzrośnie powyżej progu przewodzenia złącza Ube (~0.65) następuje wysterowanie dodatkowego tranzystora obciążającego wyjście wzmacniacza błędu, przytkanie tranzystora wyjsciowego i obniżenie napięcia na wyjściu stabilizatora.

Uwaga: uA723 w plastikowej obudowe DIP i w metalowej TO-100 mają różną numerację wyprowadzeń. Na schematach i w kartach katalogowych trzeba zwracać uwagę, której wersji dotyczą. Twój schemat jest numerowany wg. DIP-a.

Reply to
Marek Dzwonnik

Po wykonaniu pomiarów np. zależności napięcia wyjścia od oporu jaki został podpięty na wyjściu. No i wychodzi że dla około 500Ohm i mniej napięcie zaczyna spadać. Przy zasilaniu 18V.

Czego może to być przyczyna?

Moim zdaniem brakiem odpowiedniej moczy ze źródła.

Reply to
Arkadiusz Zychewicz

Arkadiusz Zychewicz napisał(a):

chyba znalazłem. W układzie znajduje się też stabilizator prądowy który nie przepuści więcej niż 0,7V/20Ohm czyli koło 0,035A

Reply to
Arkadiusz Zychewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.