Elektronika dziś

Witam, czy uważacie że obecne społeczeństwo jest uprzedzone do jakości elektroniki?

Tzn. z powodu celowych błędów konstrukcyjnych, dzisiejsze urządzenia elektroniczne wytrzymują bez awarii tylko czas gwarancji (np. urządzenia rtv, agd, samochody)?

Zauważyłem jednak, jeśli urządzenie jest zaprojektowane zgodnie ze sztuką, a elementy nie pracują na granicy swoich możliwości, to żywotność urządzeń jest bardzo długa.

Jakie jest Wasze zdanie i obserwacje?

pytający

Reply to
pytający
Loading thread data ...

W dniu 2021-03-30 o 14:57, pytający pisze:

Ja uważam, że w 2006 wprowadzono zakaz produkcji trwałego sprzętu elektronicznego. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "pytający" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@googlegroups.com...

Ale w jakim sensie "uprzedzone" ? Akceptuje ?

Tak ogolnie - elektronika poprawnie zaprojektowana rzeczywiscie wytrzymuje dlugo. Czy da sie dzis zaprojektowac tak z zapasami ... IMO nie zawsze, szczegolnie, ze klient chce lepsze, szybsze, tansze, mniejsze, ladniejsze.

Przypadek szczegolny - kondensatory elektrolityczne. Jakos krotko zyja ... ale fakt, ze dawniej nie musialy filtrowac grubych amperow na 100kHz.

Bledy projektowe, czy celowe postarzanie ... pewnie dlugo by sie klocic.

A gdzies na to sie naklada niedawny postep, gdzie urzadzenie sprawne sie "starzalo moralnie" i klient i tak wyrzucal, wiec po co mu dlugotrwale robic.

Teraz ten postep jakby sie zatrzymal, czy przynajmniej mocno spowolnil - wiec moze klient zacznie doceniac trwale towary.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-03-30 o 14:57, pytający pisze:

Nie.

Dzisiaj co roku ma wyjść nowy model z nowymi funkcjami. Na 95% gospodyń domowych nie robi wrażenia że coś się zepsuło, tylko idzie kupić nowe lepsze z bajerami.

Reply to
Irokez

pytający napisał(a):

Wtedy 9 na 10 kupujących wybierze tańsze konkurencyjne.

Albo czas szybciej leci starszym osobom.

Reply to
Zygmunt Yörgensen

in <news: snipped-for-privacy@googlegroups.com user pytający pisze tak:

Zeby do czegoś być uprzedzonym trzeba mieć świadomość istnienia tego :) Obecne społeczeństwo to kupuje ładne bryły.

Wystarczy olać jakość nie trzeba robić celowych błedów. Mówisz o licznikach włączeń?

Tak. Jak się w spawarce wymieni włącznik z klampki nocnej na taki 32A to żywotność spawarki wzrasta o 90% ;)

Reply to
PiteR

W dniu 30.03.2021 o 14:57, pytający pisze:

Świat korporacji i jego reguły.. Raczej nikt nie robi złośliwości, dla nich liczy się tylko zysk, a ten jak wiadomo można zwielokrotnić używając gorszych jakościowo materiałów. Rzecz nie dotyczy tylko elektroniki, dzisiaj trudno nawet choćby o dobre jakościowo buty.

Reply to
trybun

Dnia Tue, 30 Mar 2021 05:57:35 -0700 (PDT), pytający napisał(a):

Nonsens. Kto projektuje z błędami prędko żegna się z robotą. Natomiast do przyjęcia jest teza że projektowane urządzenie ma mieć określoną żywotność i nie widzę rzetelnego powodu by było inaczej.

Reply to
Jacek Maciejewski

Czy wysterowanie LED 130% dop. prądem maxymalnym wbrew zaleceniom producenta LED, skracającym znacznie jego żywotność to (celowy) błąd konstrukcyjny czy nie?

Reply to
Marek

Dnia Tue, 30 Mar 2021 20:49:27 +0200, Marek napisał(a):

A skąd ja mam wiedzieć jakie były założenia projektanta dot. żywotności? Popytaj jego :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Jak nazwiesz "otulenie" elektrolitów gorącym radiatorem, podczas gdy na płytce jest sporo wolnego miejsca? A umieszczenie sterownika silnika pod strumieniem wody w puszce ze złączami od góry? Albo silniczek, w którym jedna panewka jest z poliamidu, a drugą (niewidoczna) z czegoś, co można zarysować paznokciem?

Zgadza się - to było projektowane na określoną (nie większą!) żywotność, jednak nazwijmy rzecz po imieniu: są to celowe błędy konstrukcyjne wprowadzone w celu skrócenia żywotności.

Reply to
Mirek

W dniu 30.03.2021 o 15:19, Piotr Gałka pisze:

Powiedz to mojemu telewizoru, radjowi, czy innych urządzeniach. Nichuja, nie chcą się popsuć a wywalam z powodu przestarzałej technologii.

TV mam już 3 z rzędu a poprzednie dwa rozdałem i pracują do dzisiaj. 18 letni LG 32'' świeci prawie jak nowy. Obecny dostałem za free (Sony Bravia 40'') a wziąłem bo miał już DVB-T. Nawet radio w samochodzie mam już 10 letnie. Złośliwe są te sprzęty u mnie. Ostatnio (3 lata temu) kupiłem smartwacza i cieszyłem się że zdechnie po 2 latach i będę mógł kupić sobie nowszy. Działa jak nowy a bateria trzyma tydzień.

Reply to
LordBluzg®

Wcześniej napisałeś, że za "błędy projektowe" wylatuje się z pracy, wykazałem, że są celowe i porządne blędy projektowe. Oczywiście można się spierać o semantykę....

Reply to
Marek

Dnia Wed, 31 Mar 2021 01:10:17 +0200, Marek napisał(a):

Wolne żarty. Żeby uznać takie potraktowanie diody o jakim pisałeś za błąd, musiałbyś wykazać że wynikowa żywotność urządzenia jest zbyt krótka lub zbyt długa względem założeń projektowych. NIc takiego nie zrobiłeś a mimo to upierasz się że to błąd projektowy (mógłbym dać ze dwa przykłady urządzeń w których diody są przeciążane o czynnik kilkaset) I nawet wprowadzasz podział na błędy zamierzone i niezamierzone oraz porządne i nieporządne, czego już żadną miarą pojąć nie mogę. Z definicji błąd jest niezamierzony. A o "porządności" błędu to mógłbyś pogadać z Muskiem, jemu ostatnio zdarzają się całkiem "porządne" :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Tue, 30 Mar 2021 22:56:05 +0200, Mirek napisał(a):

Mówisz zapewne o typowej budowie płyty głównej kompa. O takim umieszczeniu decyduje konieczność fizyczna. Przetwornice muszą być blisko odbiorów. A poza tym, primo to tam jest całkiem chłodno. Radiator może mieć do 70 stC ale powietrze które z niego wypływa, nie więcej niż

35 więc są schładzane. Nie wierzysz to se zmierz a secundo, za małą żywotność tych elektrolitów odpowiada całkiem inna historia.

Nie znam przykładów więc trudno żebym przeprowadził analizę.

A to jest typowy osąd spiskowy. Złe korporacje (itp. tu wstawić wroga) nam robią wodę z mózgu i drenują kieszenie.

Od biedy mogę uznać za błąd umieszczenie generatorów awaryjnych w Fukiszimie w piwnicy. Ale został on zrobiony na etapie założeń a nie projektowania czy budowy. Założono że wał ma powstrzymać tysiącletnie tsunami a powinno się założyć najmarniej 10.000 letnie lub jeszcze lepiej, umieścić te generatory na dachu.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Czy celowy, to zależy co było na celu. Widywałem karty katalogowe tego samego elementu (np. podświetlany przycisk) z różnymi parametrami granicznymi. Czasem błąd (w tym kopiuj-wklej) albo "aktualizacja" parametrów w następnej rewizji... Lub w ogóle prądu nie podali, dopiero w innym katalogu. Albo "za słabo świeciło" i się "managerowi" nie spodobało, chociaż więcej o 30% prądu w LED dla oka jest prawie niezauważalne. Albo "bo tak się robiło", czyli niechlujstwo, a trafiło na inny element (tańszy) co przy tysiącach sztuk ma znaczenie.

Arek

Reply to
Arek

Serio potrzebujesz wykazywania oczywistych oczywistości, że diody w żarówkach LED są abusowane?

Reply to
Marek

Łomatko to 130% to był przykład, watę sobie cokolwiek poza dopuszczalne wartości przez producenta.

Reply to
Marek

Dnia Wed, 31 Mar 2021 10:19:04 +0200, Marek napisał(a):

Oczywiście że serio. Na słowo tylko durnie wierzą.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2021-03-31 o 09:28, Jacek Maciejewski pisze:

A nie da się tak elektrowni zaprojektować, że po wyciągnięciu jakiejś zawleczki coś tam spada do reaktora i produkcja ciepła spada w okolice 0? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.