silnik indukcyjny i kompensacja Q

Falownik Huja-wej ma takie coś:

Night-time reactive power output

In some specific application scenarios, a power grid company requires that the inverter can perform reactive power compensation at night to ensure that the power factor of the local power grid meets requirements.

This parameter is displayed when Isolation settings is set to Input ungrounded, with TF.

Tylko nic więcej nie jest napisane

Isolation settings to jest prawdopodobnie ustawienie czy bieguny DC są uziemione czy nie i który jest uziemiony i ja mam ungrounded. Jest szansa, że falownik to ma ale w dokumentacji prawie nie ma o tym informacji.

Reply to
KIKI
Loading thread data ...

W dniu 2021-04-05 o 13:39, m pisze:

Specjalnie napisałem po angielskiemu bo po wklepaniu w gógla wyskoczy na pierwszym miejscu ;) SMA, nawet modele z niską mocą mają takie bajery. Albo się ustawia stały cosfi, albo stałą moc bierną, ale nie wiem w szczegółach jeszcze bo nie testowałem.

L.

Reply to
Lisciasty

Ten chyba ma tylko zanim poprzestawiam kilka opcji muszę być pewnym co robię ale na pewno można mu ustawić ile ma robić tej biernej, w taki czy inny sposób ale trzeba mu podpowiadać na ile ustawiać, bo on nie ma akcesoriów co to same mierzą i podają falownikowi. Nie ma natomiast ustawiania międzyfazowego, tylko trzy fazy razem. Ale to i tak wystarczy. Chodzi o wykasowania tego tła pojemnościowego, żeby wejść tangens 0..0.4 i będzie dobrze, byle ujemnego nie było.

Reply to
KIKI

W dniu 2021-04-06 o 17:58, KIKI pisze:

W umowie jest napisane że przekroczenie pojemnościowej jest liczone od razu a indukcyjnej za okres rozliczeniowy, czyli jak ktoś ma miesiąc czasu okres to jak się zmieści z kosinusem to nie płaci? Te umowy tak samo gówniane jak ustawa o odnawialnych źródłach energii, do tej pory nie rozwiązali syfu z bilansowaniem międzyfazowym...

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 2021-04-05 o 16:05, KIKI pisze:

No to nie jest magia, w końcu falownik ma w sobie kondziory i cewki. Wystarczy zrobić opcję żeby to odpalał w nocy w jakiś sposób i tyle. Tam się ustawia zdaje się wartość mocy konkretną i typ, może wali impulsowo i generuje tyle ile trzeba? Czort wie.

Ja się już z tanich falowników wyleczyłem raz a dobrze, ale ja tam nikomu w portfel nie zaglądam :]

L.

Reply to
Lisciasty

A jak sprawdzić czy liczą wektorowo czy arytmetycznie? To by trzeba zajrzeć do ustawień licznika chyba?

A moc bierną jak liczą? Wektorowo czy arytmetycznie i z każdej fazy kary lecą?

Reply to
KIKI

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:606f4854$0$508$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2021-04-05 o 16:05, KIKI pisze:

Kondziory mu chyba do tego nawet niepotrzebne - suma mocy biernych chwilowych 3f symetrycznych jest zero, wiec wystarczy ze pobierze prad z jednej fazy i przepompuje do drugiej. Tzn pobierze z jednej lub dwoch i przepompuje do trzeciej i ewentualnie drugiej. Gromadzic energii nie musi.

Moglby generowac tyle ile trzeba, tylko musialby miec kontrole pradu plynacego przez przylacze. Ma ?

Taa, szczegolnie, gdy pierwszy rachunek z "elektrowni" moze byc na

3000 :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:606f479b$0$530$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2021-04-06 o 17:58, KIKI pisze:

No wiesz ... energetykom przeszkadza. Tyle co nic, jak sie rozrzuci statystycznie, lub mocno przeszkadza, jak sie przypadkiem zbiegnie.

Wiec moze ... niech sobie klient kompensuje :-)

L.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-04-09 o 13:31, J.F. pisze:

Jak sobie kupisz to ma, teraz każdy falownik z tych sensowniejszych ma opcję licznika sprzężonego po RS485, kwestia żeby znaleźć miejsce w rozdzielni i wpiąć szeregowo albo zawiesić gdziebądź a na 3 fazy wrzucić przekładniki.

L.

Reply to
Lisciasty

W dniu 2021-04-09 o 00:18, KIKI pisze:

Po typie licznika, czy w ogóle umożliwia wektorowo oraz trzeba sprawdzić nastawy, bo nie wiesz co tam kto poklikał i czy dobrze. A nie mają interesu żeby pilnować, coby liczniki liczyły wektorowo.

A tego to nie wiem. Dodatkowo nie rozumiem dlaczego moc pojemnościowa jest bardziej tępiona od indukcyjnej. O napięcia chodzi?

L.

Reply to
Lisciasty

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:607094ff$0$519$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2021-04-09 o 00:18, KIKI pisze:

Podejrzewam, ze o jakas stabilnosc sieci bardziej. Za bardzo tepia.

Jakies rezonanse tez niby groza, ale przy sporym udziale mocy czynnej ... to chyba dobrze tlumiony obwod ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Lisciasty" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:60709448$0$519$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2021-04-09 o 13:31, J.F. pisze:

Licznik nie bedzie za wolny ? Tzn informacja ze jest cos do skompensowania pojawi sie za pozno.

Raczej myslalem mierzeniu pradu, moga byc i przekladniki ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2021-04-09 o 20:23, J.F. pisze:

One się nazywają "meter" więc napisałem licznik, ale patrząc na sampling rate <1Hz to on taki specjalnie szybki nie jest ;) Ale może to wystarczy? Poszperam w wolnej chwili może ktoś coś mądrego napisał w temacie.

L.

Reply to
Lisciasty

W Huawei-ach tych moich jest i ustawianie ręczne i kompensacja przez rs485 ale przekładników bezpośrednio nie ma. Zresztą przyłącze jest 100m dalej więc tylko rs485 i to będzie działało lekko z opóźnieniem. Napisałem kawałek programiku co czyta raz na sekundę z licznika i podejmuje decyzje co z tym zrobić. Jeszcze tego nie uruchomiłem ale już niedługo. Teraz kompensuję wentylatory bez falowników kondensatorami, nawet głupie lodówki są gówniano zrobione.

Np jak sprężarka lodówki chodzi to cos jest 0.95 indukcyjny ale jak staje to elektronika pompuje -60 VAr. Wpadłem na pomysł, że jak silnik nie działa to przez styki NC przekaźnika wewnątrz lodówki podłączę nieobciążony trafolek, bo dedykowanych dławików na małe moce nie widziałem. Byle tylko poszło na +VAr i już tło się zmniejszy. Chodzi o to żeby zrobić to małym kosztem i mieć skompensowane na lekki +. Resztę tego tła -VArowego wybiorę dławikami podłączonymi na stałe.

Reply to
KIKI

Licznik GAMA 350, ma na pewno wektorowe sumowanie tylko nie wiem jak zaprogramowane w środku. Skoro nikt nie wie w całej energetyce, we wszystkich pokojach to pewnie nie umieją go zaprogramować.

Natomiast przyglądam się wskazaniom i wydaje mi się jakby aktualizował własny wyświetlacz co sekundę może. Strzałki kwadrantów pokrywają się z podlicznikiem i widać zmianę +Q i -Q jak zapinam kondensator albo dławik. Pewnie cośtam nabije jak nie będę trzymał sieci na lekkie +Q. Nie da rady odczytać z podlicznika i wysłać do falownika.

Np ktoś będzie chciał naładować powerbanka czy laptopa to od razu walnie

- kilkaset Q, a widziałem stawkę x20. Maszyny indukcyjne to nie problem, jest zapas w tangensie i czym więcej biorę kW tym mam więcej +Var, byle nie wyskoczyć poza 21.8 stopnia w fazy. Biuro można zasilać z większego UPS-a, są takie co korygują PF na plus.

Reply to
KIKI

W dniu 10.04.2021 o 00:09, KIKI pisze: [...]

Dławik od małej świetlówki?

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Dobry pomysł, muszę je pomierzyć, bo one są włączane w szereg z żarnikiem i po drodze jest jeszcze starter, który wraca przez kolejne włókno. Nie wiem czy statecznik świetlówki można tak sobie włączyć między fazę i neutralny? Podpowiedzcie to zaoszczędzicie mi iskier :-)

Natomiast trafa dostępne są co kilka watów, może takie trafo lekko obciążyć na wtórym.

Reply to
KIKI

Wossloch 36W 1.041H, Q13.7 Polam 20W 1.084H, Q8.98 EL?? 30W 1.082H, Q12.25 Mierzone przy 100Hz, przy 1kHz jest podobnie, wyżej dobroć spada drastycznie. Po włączeniu na żywca do sieci iskier brak. Przyznam, że nie chciało mi się czekać aby sprawdzić, jak się grzeje.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.