Silnik krokowy i mikrostep

Loading thread data ...
4CX250 pisze:

Możesz przyjąć ogólny model. Z drobnym mikrokrokiem jest ten problem, że zazwyczaj niesie za mało energii, aby silnik poruszyć jednym taktem (impulsem). Nie ma też żadnej gwarancji trzymania konkretnej pozycji i nie chodzi mi o konkretne położenie wału, tylko o to, że silnik będzie trochę elastyczny i przy podaniu momentu z zewnątrz - będzie się _uginał_. Pozostaje też problem jakości silnika. Producenci podają maksymalne odchyłki pozycji przy sterowaniu pełnokrokowym. Warto sprawdzić, by nie okazało się, że nie ma sensu walka z drobnym podziałem.

Wszystko zależy jaki silnik, jakie wysilenie, jaka bezwładność na osi i jak sterowany. Generalnie zawsze znajdzie się jakiś rezonans - warto więc tak kręcić, aby go nie osiągać. Sterowanie mikrokrokowe łagodzi drgania - polecam, ale można tak dobrać parametry, że i przy półkrokowym będzie gładko. Jeżeli silnik jest mało obciążony, a sterowany mocno (powiedmy że ma nadwyżkę momentu), to będzie drgał, można wtedy zmniejszyć prąd - powinien złagodnieć, ale jak się przesadzi - będzie gubił kroki. Widziałem silniki z tłumikiem drgań - taki talerz stalowy osadzony na wale po przez tuleję gumową - taki silnik pracuje bardzo gładko - ale też w preferowanym zakresie prędkości/obciążeń.

Miłego. __ Irek.N.

Reply to
Irek N.

Am 22.03.2012 13:26, schrieb 4CX250:

Irek.N. już ci parę rzeczy na temat napisał. Dodam jeszcze, że silniki krokowe i duży moment obciążenia dają w rezultacie kurwicę narządów rozrodczych. W każdym razie musisz dobrze hamować, na ogół moment napędowy jest 10x większy od hamującego. W efekcie kroki idą się kochać. Mikrokroki, przy większym obciążeniu są niespecjalnie powtarzalne, ale do rozruchu i hamowania są niezłe. Pozostawianie silnika na mikrokroku (też na półkroku) jest dość niekorzystne, drań się grzeje. Nie wiem, czy twój controller ma current shaping, ale skorzystałbym z takiej usługi.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
[...]

Jak zostawisz cewkę silnika pod prądem w pełnym kroku, zapewniając tym samym moment statyczny, to silnik będzie się grzał - "oczywista oczywistość". K.

Reply to
John Smith

W dniu 2012-03-23 09:48, 4CX250 pisze:

Słusznie, wtedy będzie się mniej grzał. K.

Reply to
John Smith

Dość wysokie napięcie pracy - zasilasz z odpowiednio większego?

Afaik to się może zdarzać jak silnik nie ma zapasu mocy.

Reply to
Michoo

To i dlatego silnik ma niski moment przy większych obrotach.

Daj napięcie w okolicy 30-40V i zobaczysz magię momentu (obrotowego) ;)

Reply to
Michoo

Moze i tak, ale oscyloskop powie ci ze sinus to nie sinus. Dla mnie przy tym trybie sens mikrokrokow nie istnieje, przynajmniej nigdy nie udalo sie uzyskac poprawnego wykresu na oscyloskopie, a fast owszem. Mozesz jeszcze popatrzec na note a3986 masz tam wyliczone wartosci pradu dla mikrokrokow 1/2, 1/4 i 1/16. Napiecie zasilania dla twojego sterownika >30V bez dodatkowych 8szt diod przy silniku to smierc dla sterownika.

Reply to
nenik

Trochę rozbudowując:

silniki krokowe mają oznaczenia U/I co oznacza, że przy zasilaniu stałym napięciem U popłynie nominalny prąd I a silnik uzyska nominalny moment trzymający wg dokumentacji.

W ruchu musimy uwzględnić indukcyjność uzwojenia co sprawia, że przestajemy mieć do czynienia z prądem stałym. Przy stałym napięciu zasilania równym U okazuje się, że po uwzględnieniu wyindukowanej w silniku SEM napięcie na nim jest znacznie mniejsze a co za tym idzie prąd również, więc spada moment.

Można sobie z tym zjawiskiem poradzić przez zasilanie silnika napięciem wyższym niż nominalne, ale powoduje to problemy przy postoju silnika - duże grzanie i afaik "opóźnienia" przy ruszaniu.

Tu wchodzą do gry sterowniki PWM, które robią z uzwojenia silnika stabilizator step-down działający w trybie prądowym. W spoczynku sterownik zapewnia nastawione I a więc i związane z nim nominalne U, natomiast gdy prędkość rośnie (8 obrotów na sekundę to np 1600 kroków/s) w celu utrzymania stałego I musi podnieść U. Wymaga więc dla wyższych prędkości zauważalnie wyższego napięcia zasilania niż napięcie nominalne silnika (nie jest niczym dziwnym silnik 3V/0.8A zasilany z 20V).

Reply to
Michoo

Użytkownik "Michoo" <michoo snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news:jkr5ar$1us$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

No to mi się już wyjaśniło. Rzeczywiście zwiększenie napięcia daje kopa a wyższych obrotach a silnik i tak się nie grzeje bo prąd ograniczają rezystory ustalające. Niestety ale nadal silnik faluje mimo wpisania poprawnej tabeli do której wzór podał Roman. Wprowadziłem małą poprawkę i się coś poprawiło.

Marek

Reply to
4CX250

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.