Ściemniacz z triakiem i halogen z trafo

May 12, 2006 6 Replies

Jakby nie patrzeć Trafo do lampek halogenowych jest obciążeniem indukcyjnym, i tu pytanie, czy układ regulacji mocy z triakiem będzie działał prawidłowo z takim obciążeniem ?


Użytkownik "Verox" <antispam snipped-for-privacy@bijspamera.veroxsystems.com> napisał w wiadomości news:slrne69svs.d67.antispam snipped-for-privacy@matrix.veroxsystems.com...

ja tak miałem, działało ok ale im bardziej ściemniałem tym trafo głośniej buczało

blur napisał(a):

moze byc sciemniacz na triaku, ale musi byc pomyslany do obciazen indukcyjnych, czyli 'troszke inteligentniejszy' - np na scalaczku u2008b, albo u2010b, ktore maja retriger po przejsciu przez zero napiecia, gdy prad nie jest zerowy (ogolnie - current sensing)

Będzie ... ale regulacja może być mocno nieliniowa. A poza tym jak moc na halogenie spadnie ponizej pewnej granicy, to zaniknie efekt "halogenkowy :D" i zarówka zacznie się szybko zużywać.

Mit obalony dawno temu. Gdy temperatura spada poniżej progu cyklu halogenkowego, to włókno jest już na tyle mniej rozgrzane, że nie rozpyla wolframu w zastraszającym tempie.

A nie jest tak, ze na trafie obciazonym rezystancyjnie napiecie jest zgodne w fazie z pradem i calosc zachowuje sie jak uklad rezystancyjny a nie indukcyjny?

W artykule <slrne69svs.d67.antispam snipped-for-privacy@matrix.veroxsystems.com> Verox napisał(a):

Tez probowalem kombinowac. Moje Unideny GMRS (wiem, wiem, nielegalne) pobieraja

0.5A o napieciu 4xAAA, czyli okolo 5 V. W domu zamiast aku podlaczylem zwykly zsilacz "wtyczkowy". Dzialalo. Nawet nie wiem czy byl stabilizowany.

Potem zaczalem kombinoac, ale okazalo sie, ze w obudowie jest tak malo miejsca ze nie udalo mi sie zamontowac gniazda. Skonczylo sie na ladowarce z mozliwoscia ladowania z 12 V (popularne na Allegr) i 4 kompletach akumulatorkow po 3.5zl/szt. Akumulatorki zastanawiajaco dobrze dzialaja - mam MaxCelle 1100mAh, Forevery

800 mAha i teraz nabylem dwa komplety jakis 1600mAh(!). Teoretycznie wystarcza 2 komplety w kritkichfalowkach i jeden rezerwowy bo ladowarka i tak laduje maksymalnie 4 sztuki, ale lepiej miec komplet wiecej zeby nie trzeba bylo zatrzymywac pojazdow i wymieniac sie akumulatorkami (zwalszcza kiedy krotkofalowki przestana dzialac :-).

W meidzyczasie dowiedzialem sie, ze podobne krotkofalowki mozna podlaczyc do zewnetrznego zrodla zasilania przez gniazdo sluchawek i mikrofonu. Podlaczylem malutkiego jack-a (1/8 cala) i rzeczywisice, na jednym ze stykow mam +4.8 z akumulatorow. Podlaczac zewnetrzneo zasilania nie probowalem.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required