Radiowy wyłącznik 5 V

Hej,

Potrzebuję urządzenia w ilości sztuk czterech, które będzie zasilane z 5 V i będzie w stanie radiowo wyłączyć to 5 V na wyjściu. Podłączam, podaje napięcie, robię jakiś zdalny myk, i napięcie przestaje być podawane. Prąd do 1 A. Złącza USB-A, ale może być też micro USB.

Zamiast 5 V może być 230 V. Urządzenia, które chcę wyłączać, mają zasilacze, więc albo wepnę się przed zasilaczem, albo za nim.

Technologia radiowa dowolna -- może być WiFi, Bluetooth, cokolwiek, może być też coś własnego, co sobie przez GPIO w raspi obsłużę. Bo generalnie to ma to być sterowane z komórki, ale stronę softową sobie ogarnę -- napisanie prostej apki na Androida, która mi się z tym połączy i wyśle komunikat do wspomnianego raspi (które wyśle coś na GPIO albo przez WiFi), mnie nie przerasta.

Wszystkie odbiorniki mogą być na jednym kanale -- czyli nadajnik podaje sygnał i wszystkie odbiorniki się wyłączają.

Włączanie nie jest potrzebne. Jak się wyłączą, to w końcu przyjdę i wyłączę im zasilanie fizycznie. A za jakiś czas włączę i cykl ma się zacząć od początku (czyli mają podać napięcie na wyjście do momentu otrzymania kolejnego sygnału, że mają już nie podawać).

Feedback (czyli informacja, że faktycznie doszedł sygnał i urządzenie zadziałało) nie jest wymagany.

Cena gra rolę. Im tańsze, tym lepsze. Potrzebuję 4 sztuk i nie chcę na to wydać więcej niż 100 zł.

Bardzo ważne, żeby nie było fałszywych zadziałań. Czyli jak nie podam sygnału, to ma sobie z szumu nie wyłowić fałszywego sygnału. Miałem kiedyś taką lampkę na pilota, w nocy potrafiła się sama włączyć, bo jej się coś uroiło.

Obszar działania -- ok. 5 metrów, ale w budynku, przez ściany.

Są jakieś (tanie) gotowce, zanim zacznę rzeźbić z modułami radiowymi? Bo mam moduły radiowe (i te proste na 433 MHz, i te nRFcośtam na 2.4 GHz), ESP8266 też jest tanie (choć nigdy nie używałem, ale może w końcu byłaby okazja), ale wolałbym wczepić gotowca i najwyżej dorzeźbić sobie nadajnik, niż rzeźbić teraz cztery sztuki odbiorników. Tym bardziej, że jak podliczę obudowę, moduły radiowe, mikrokontrolery, tranzystory / przekaźniki, złącza, to ~20 zł / sztukę może nie być realne.

Reply to
Arnold Ziffel
Loading thread data ...

siem Panie rospisoliles :)

formatting link
Sketch do tego to jakies 2-3h roboty wraz z obejrzeniem jakiegos jutuba:
formatting link
Dopinasz zasilacz i jakas skrzynke. Podejrzewam ze wiecej kasy i czasu ci zejdzie na skrzynke niz na to esp i sketch w arduino.

Jak se sprytnie zrobisz to mozesz czytac polecenia z zewnetrznego serwera, dodac restart co 24h dla pewnosci i takie tam

Felerem jest fakt ze te urzadzenia dosyc slabo robia https i moze ci troche zejsc zeby sensownie jakis serwerek https na tym zmontowac tak aby internet nie podsluchiwal jak tym kurom swiatlo gasisz ;)

Powodzenia!

Reply to
ptoki (ptoki

Nie do końca chwytam ideę ale coś takiego jest tanie i w mnogości form:

formatting link
pierwszy z brzegu.

Nie ma tam nic 5V ale baterie wytrzymują lata (mam takie coś w oryginalnej funkcjonalności) a i przerobić te piloty na 5V nie powinno być zbyt trudno.

Reply to
Marcin Debowski

W dniu .07.2023 o 03:01 Arnold Ziffel snipped-for-privacy@hooterville.invalid pisze:

Ja takie zdalne wyłaczanie robię na tym:

formatting link
lub na tym:

formatting link

TG

Reply to
Tomasz Gorbaczuk

W dniu 07.07.2023 o 03:01, Arnold Ziffel pisze:

Cztery razem czy osobno?

Jak razem, to Wemos:

formatting link
i 4 przekaźniki:

formatting link
Jak osobno to tańszy Wemos i jeden przekaźnik czyli 4 komplety.

Oprogramowanie najlepiej tutaj:

formatting link

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

Realne.

formatting link
formatting link
Do tego dowolny mosfet lutowany na pająka, za kilka gr. Da się zmieścić w 10zł.

Jeśli chodzi o gotowce, to może najzwyczajniejsze inteligentne gniazdko, np. typu sonoff.

formatting link
Droższe, ale nie tracisz czasu na programowanie, bo masz gotowca. A jak Ci się nie spodoba (np z podowu chmurowości), to w przypadku sonoff łatwo je wymienić na własne.

Reply to
heby

W dniu 07.07.2023 o 03:01, Arnold Ziffel pisze:

Jak masz rpi i uważasz za przydatny to ... 4 klucze podłączasz i właściwie koniec tematu jak chodzi o elektronikę. Jak chodzi o oprogramowanie to ... bym HomeAssistanta dał.

To przekaźnik z wieloma stykami :-)

No to jakoś jednak musisz włączać. Sugeruję HA. Możesz sobie zrobić przycisk przy urządzeniu do włączania.

To byś musiał jakiegoś watchdog'a zrobić, jakąś analizę jaki stan jest bzpieczny.

A co to w ogóle jest?

Reply to
io

No, to byłoby spoko. Przyjrzę się temu, dzięki!

No właśnie tak się waham. Z jednej strony nie chce mi się poświęcać na to czasu, z drugiej nie lubię niepotrzebnie wydawać pieniędzy, a przynajmniej przy okazji nauczę się czegoś nowego (ESP).

Reply to
Arnold Ziffel

No i nabyłem, choć samo gołe ESP (skoro i tak będę robił do tego PCB...).

formatting link
Teraz jeszcze tylko o tym poczytać :)

Widzę, że obsługuje komendy AT. Idealnie by było, jakby out of the box można było:

- połączyć się interfejsem szeregowym

- skonfigurować SSID i WPA2-PSK komendami AT

- skonfigurować domyślny stan GPIO po podaniu zasilania

- móc pobrać i zmienić stan GPIO łącząc się na cokolwiek na IP przydzielonym temu urządzeniu przez DHCP (cokolwiek, czyli może być UDP, a może być WebAPI)

Ale tak prosto pewnie się nie da?

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 18.07.2023 o 00:44, Arnold Ziffel pisze:

wamać, podałem. Podłącz to kabelkiem USB i wejć na

formatting link
Tam se wyklikaj co chcesz i wgraj bezpośrednio ze strony. Potem jest prosto/z górki.

Oooczywiście, że możesz to maksymalnie skomplikować ale nachuj?

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

A widzisz, do mnie jak do małpy trzeba, czasem kilka razy zanim załapie :D

Dzięki.

Chcę to maksymalnie uprościć :D

Reply to
Arnold Ziffel

W dniu 18.07.2023 o 02:55, Arnold Ziffel pisze:

...potem możesz sobie stworzyć konto na

formatting link
dodać to do konta, sciagnąć apkę na smartfona i nawet dodać do Asystenta Google i odpalać głosem. Interfejs www dostępny lokalnie. Jak się chcesz pobawić w autonomię, to jeszcze
formatting link
i tam możesz robić megawygibasy, jak Ci się podoba :) Jak masz pytania, to pytaj albo poczytaj forum, bo może są już tam odpowiedzi na te pytania :)

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

W dniu 18.07.2023 o 10:01, LordBluzg®🇵🇱 pisze:

Aaa! A jak Ci się nie podoba powyższe, to sobie sam możesz to postawić w piwnicy takie serwerki i zmałpować/pobrać gotowe oprogramowanie, bo jest dostępne, jeśli nie lubisz jak Ci ktoś z zewnątrz patrzy w przekaźnik :D

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

A te wydumki cloudpodobne to potrzebne są? Nie da się po prostu połączyć na IP tego urządzenia i wysłać jakiegokolwiek żądania (czy to przez webapi czy jakkolwiek inaczej) bez cudowania z chmurami itd. złymi rzeczami?

Reply to
Arnold Ziffel

Sprawdź Tasmota. Tam masz wręcz normalny serwer www w ESP z przyciskiem na ekranie, dostępem przez MQTT i chyba jest też jakieś webapi.

Tak naprawdę potrzebujesz jakeigoś systemu kompleksowego z serwerem, tylko jeszcze o tym nie wiesz ;)

Ale spokojnie, dojdziesz do tego. Aby to przyśpieszyć: zainteresujasię czym jest broker MQTT. Możesz go postawić na byleczym, nawet na esp8266 [1]. Ale zdecydowanie wygodniej będzie uzyć małego Pi (nawet Zero lub podobnego klona).

Broker zapewni Ci kompleksowy dostęp do urządzeń bez chińskiej chmury, całkowicie offline, centralizując sterowanie, ale nie zapewnia samej automatyki.

Etap nastepny to będzie HomeAssisant/podobne, gdzie pojawia się automatyka i GUI, ale do tego tez dojdziesz.

[1]
formatting link
Reply to
heby

Ok, też zerknę, jak moduły przyjdą.

Nie, potrzebuję się połączyć z ESP i zmienić mu stan GPIO. Resztę sobie ogarnę po swojemu.

Mam w domu pi, to pi ma dostawać informacje z zewnątrz i ustawiać stan GPIO w kilku ESP. Jeśli to jest broker to niech będzie, że to broker.

Nie tam, nie potrzebuję takich bajerów. Ja nie potrzebuję smart home ani żadnych kobył tego typu. Potrzebuję prostej stronki z logowaniem i guzikiem. Takiej, jaką sobie wczoraj w nocy w pół godziny wyrzeźbiłem w pehapie.

Co ważniejsze, potrzebuję poświęcić temu tak mało czasu, jak to możliwe, łącznie z nauką nowych rzeczy z tym związanych.

Reply to
Arnold Ziffel

No to musi być zupełnie bez żadnych cudacznych chmur osób trzecich, które mogą sobie działać albo nie działać. Nie widzę zresztą potrzeby, żeby tak prostą rzecz delegować jakiejś chmurze (te ESP zresztą też raczej nie będą miały dostępu do internetu, wystarczy im LAN).

Reply to
Arnold Ziffel

Też taki kiedyś myślałem.

*Jeszcze* nie potrzebujesz. Po prostu nie znasz, więc wychodzisz z założenia, że sam zrobisz lepiej. OK, czasami nauczka musi być bolesna :)

HA to możesz wyklikać w sekundy.

Czyli jednak ze 60x dłużej niż wyklikanie przycisku w HA :P

I właśnie po to jest HA/Domoticz/Supla/whatever. Aby nie robić kwadratowych kół i nie pisać bilionowego serwera http z jednym przyciskiem, który po kilku godzinach okaże się niewystarczający, ale będzie żal porzucić dotychczasową pracę, więc będziesz brnął w ten ślepy zaułek...

Reply to
heby

W dniu 18.07.2023 o 19:12, Arnold Ziffel pisze:

To pa to:

formatting link
na samym dole gotowce...oczywiście jeśli chcesz używać smartfona. Bez smatrtfona to już wiesz jak.

Reply to
LordBluzg®🇵🇱

IMHO pzekombinowujesz. Sciagnij sobie arduino i tam beda examplesy. Zajrzysz i bedziesz wiedzial co i jak. Zajrzyj w ten jutub co wyslalem tam wysoko.

Reply to
ptoki (ptoki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.