problem z kamerą CANON MV500i...

Mam problem z tą kamerką, a niestety moje doświadczenie serwisowe z branży video jest nikłe... Problem jest taki, że przy przewijaniu wstecz, w momencie w którym kasetka "rozpędza się", wyskakuje mi komunikat "REMOVE CASSETTE". I w dodatku często przy próbie wyjęcia kaset okazuje się , że tasma nie jest schowana - i klapka mi ją przytrzaskuje.

Poza tym wszystko działa ok - przewijanie wstecz na "podglądzie też". No ale tak kasety nie przewinę :) I tak, mam do kamerki serwisówkę, wczoraj zabrałem się za rozebranie... Niestety, wewnątrz jest chyba chassis mechanicznie DMC-I (a ja mam serwisówkę do DMC-II i III), ale zresztą - i tak lekko się załamałem, bo widzę, że cięzko mi będzie ...No bo wszystkie te procedury opisane w serwisówkach DMC to raczej chyba nie do wykonania bez specjalnego osprzętu (jak sprawdzać chassis mając zdemontowaną kamerę ? ?).

Oddawanie do serwisu sensu nie ma, bo potrzebuję ją właściwie tylko do przegraniu iluś tam archiwalnych taśm, a cena naprawy wyjdzie drożej niż można toto kupić...No i dlatego sam z tym postanowiłem powalczyć :)

Może któryś z kolegów może coś poradzić , co by tu można zrobić - czego szukać ? Może wystarczy coś nasmarować (mechanika chodzi lekko "podejrzanie" - znaczy niby wszystko ok, ale jakby z wysiłkiem...) ?

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

Mam już serwisówkę do DMC-I, chociaż to niewielkie pocieszenie, i pomoc nadal potrzebna :)

Reply to
sundayman

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:iglkl6$umk$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Że tak zapytam. Lata w niej coś? Możliwe, że wałek hamujący się wytarł.. pod warunkiem, że taki był.

Reply to
Bodzio SE

chyba nie...wszystko wydaje się być ok... Zjawisko w dodatku nie występuje w

100% przypadków przewijania - czasem (rzadko) zdarzało się, że kaseta się przewinęła - cała, albo przynajmniej większy odcinek. Ale - rzadko.
Reply to
sundayman

W dniu 2011-01-13 01:31, sundayman pisze:

Mam identyczną kamerę i jakiś czas temu pojawił się identyczny objaw. Z tego co googlałem to "ten typ tak ma" przy czym nie chodzi o konkretny model, ale większość kamer Canona (łącznie z półprofesjonalnymi) - wcześniej czy później taka usterka jest prawdopodobna. Niektórym problem pojawiał się parę dni po zakupie, innym po wielu miesiącach. Niektórzy twierdzą że to od trzymania kasety w kamerze albo od przewijania. W Stanach serwis w takim przypadku wymienia mechanizm - za darmo na gwarancji, albo za jakąś symboliczną kwotę po gwarancji. I zdaje się że tylko wymiana mechanizmu jest skutecznym rozwiązaniem. Oczywiście do czasu aż się nowy mechanizm nie zużyje.

Są przewijaki do kaset ale zakup się raczej nie kalkuluje. Można przewinąć u kogoś kto ma dowolną kamerę DV.

Z tego co kiedyś znalazłem, to raczej radzili przeczyścić chyba rolki. U mnie nie pomogło.

Bardzo jestem ciekawy jak rozwiązać taki problem...

Reply to
Damian G.

Niby tak, można by też kupić jakiś mocno uszkodzony egzemplarz i sobie traktować jako przewijarkę. Ale - chodzi mi jednakowoż o to, że przy przegrywaniu do komputera, z programu mogę sobie wygodnie operować kamerą - a przy takim przegrywaniu trzeba czasem dać trochę do tyłu, albo do przodu i wyjmowanie kasetki za każdym razem to raczej masakra...

No nic, spróbuję nasmarować zgodnie z instrukcją serwisową DMC, i zobaczymy.

Reply to
sundayman

Użytkownik sundayman napisał:

Zobacz w serwisówce czy masz coś takiego jak przełącznik statusu mechanizmu, przełącznik funkcyjny. Nie znam Twojego ale coś musi informować procesor mechanizmu o położeniu jego elementów. Albo jeden centralny przełącznik, albo wiele czujników rozsianych po całym mechanizmie. To nie pracuje "na pałę", tylko kręci, przesuwa aż czujnik zamelduje, że już jest koniec. Mało tego - w przypadku fałszywych sygnałów, czyli niezgodnych z normalną kolejnością, wykonywana jest procedura ratunkowa, czyli zwinąć na pałę ileś tam sekund taśmy i wypluć kasetę. Chodzi o minimalizację zniszczenia taśmy. Jeżeli przełącznik jest zanieczyszczony, zaśniedziały, to trzeba go wyczyścić a następnie zapuścić jakimś smarem chroniącym przed utlenianiem styków. Ja to robiłem przy pomocy smaru silikonowo teflonowego ale tylko tam gdzie są styki cierne, przesuwające się. Jeżeli to są sprężynki dotykające się i rozchylajace, to nie smaruję, bo mogą się kleić i narobić szkód. Bywają też zestawy naprawcze, zawierające najczęściej psujące się podzespoły. Jest też inna możliwość, czyli zużyte sprzęgło, silnik kręci ale procesor nie otrzyma informacji o prawidłowej reakzji mechanizmu, więc następuje ratunkowe zwinięcie (nawet nieudane - jak piszesz) i wyplucie kasety. Poza tym google Twoim przyjacielem. Wpisz nazwę swojego mechanizmu, bądź kamery, do tego problem przewijania, nie przewija po polsku, czy jakieś "rewind trouble" i całkiem prawdopodobne, że trafisz po godzinie szukania na opis identycznego uszkodzenia. Elektroda jest pełna takich porad a (jak jeden kolega napisał) mechanizmy miewają bardzo typowe uszkodzenia. Maciek

Reply to
Maciek

No więc niestety - po ciężkiej walce nasmarowałem mechanizm, potem oczywiście poskładałem źle (bez zgrania pozycji "kółeczek") , dopiero po ponownym złożeniu wg. serwisówki DMC mechanika zadziałała poprawnie - ale niestety efekt pozostał. Kilka razy udało mi się przewinąc kasetę , a potem to samo "remove cassette". W dodatku mimo - jak mi się wydaje - zachowania wszelkiej ostrożności , pracy na macie antystatycznej itp. udało mi się zepsuć coś, i teraz kamera w pozycji REC się nie włącza - znalazłem spalony bezpiecznik FU3201, wymieniłem - ale mimo to , przy próbie włączenia na REC kamera wyłącza się, i żeby włączyć ponownie trzeba wyjąć akumulator. Na szczęście działa w trybie PLAY, czyli (mam nadzieję) będzie można wrzucić sygnał do kamery i dalej na DV OUT, bo do tego chciałem jej też użyć - czyli jako interface między innymi urządzeniami video, a komputerem.

Tak, że niestety, zamiast poprawić popsułem (a parę lat pracowałem w serwisie...i wydawało mi się, że jestem bardzo ostrożny...). Zatem - przestrzegam, i generalnie odradzam grzebanie w tym, bo bez doświadczenia koniec może być niemiły...

Reply to
sundayman

Znalazłem toto , to jest MODE GEAR, czy jakoś tak. W każdym razie jest to kółko zębate, sprzęgnięte z mechaniką, posiadające kilka styków w różnych pozycjach. Wyczyściłem, nasmarowałem, itp. No i efekt żaden - znaczy jak opisałem wyżej...

Wydaje mi się, że "wewnątrz" mechaniki jest jeszcze jakiś czujnik (czy przełącznik) - obok talerzyka T, ale żeby się do tego dostać trzebaby mocno zdemontować mechanikę. Zbyt mocno :) Ponadto serwisówka mechaniki nie do końca się pokrywa z tym co mam w kamerze, mimo że mam serwisówki do DMC I, II i III. I to co mam wygląda najbliżej wersji II - ale też nie do końca... No i w żadnej nie ma takiego czujnika.

Oczywiście szukałem w google bardzo długo. I jest to usterka spotykana , ale rozwiązania "dokładnego" nie znalazłem. Na elektrodzie oczywiście też. No cóż, w tej sytuacji niestety pozostaje mi wykorzystać ją tylko jako interfejs...

Reply to
sundayman

Użytkownik sundayman napisał:

No cóż, tak bywa. Może faktycznie uszkodziłeś/była uszkodzona elektronika, skoro nawet padł bezpiecznik. Maciek

Reply to
Maciek

Użytkownik "sundayman" napisał:

Gdybyś rzeczywiście był serwisantem to byś wiedział, że serwis skończył się na telewizorach kilka lat temu. Magnetowidy już średnio nadawały się do naprawy, a urządzenia typu kamera miniDV są nienaprawialne. Sprawną kamerkę można kupić za 200,- zł, a Ty poświęciłeś na zepsucie swojej kilka dni. Bardziej opłacało by się skopać sąsiadce ogródek, lub nająć się do podobnych czynności i za zarobione pieniądze kupić kilka kamer.

Pozdrawiam Remek serwisant RTV

Reply to
Remek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.