oku 273 views Subscribe

Ale czy nie tylko w naszym małym zakątku Usenetu?

Ja idę pod prąd. Mam film na YT do obejrzenia. Jak ma dłużej niż 30 sekund to wklejam sobie link do skryptu, skrypt ściąga film, wrzuca do katalogu, który widzi raspi podpięte do telewizora. Jak potem chcę siąść i obejrzeć zaległe filmy z YT, to odpalam telewizor, biorę bezprzewodową klawiaturę i oglądam jak człowiek, w normalnym playerze (z własnego wyboru), bez reklam, bez buforowania, z wygodnym interfejsem. Bonus, jeśli ktoś w międzyczasie usunie film (co się zdarzało), albo to cenzorskie YT usunie film. Niech usuwa, ja już go mam fizycznie na dysku.

Dramatyczna głupota ze względu i na prywatność, i po prostu robienie sobie krzywdy. Ja przez całe lata uzależnienia od FB miałem go tylko w przeglądarce. Dzięki temu zabawa kończyła się wraz z wyłączeinem lub odłożeniem komputera. Nie wyobrażam sobie mieć tego cholerstwa w telefonie i być jak tresowany pies, od powiadomienia do powiadomienia. Idziesz do kibla, przeglądasz gówniane tiktoki. Prowadzisz, dostajesz powiadomienie, musisz przeczytać, bo już tak jesteś wytresowany. Nie mówię o tobie, ale w ogólności o tym, jak to działa. Jak ja prowadzę i telefon mi pika to trudno, telefon poczeka. Jak coś pilnego to się dzwoni, jak nie pilnego to niech pika. Zobaczę jak będę mógł a nie musiał. Ale to już chyba jest mniejszość.

Poza tym używanie telefonu, z tą jego żałosną klawiaturką ekranową, do pisania czegokolwiek dłuższego niż "kup po drodze smalec", to jest jakaś dramatyczna pomyłka. Do pisania służą wygodne klawiatury, a nie to gówno. Jasne, swype trochę ratuje sytuację, może ratuje ją też dyktowanie (ja mam to powyłączane, podobnie tych gównianych asystentów, nie będzie mnie telefon słuchał za moją zgodą, i tak nie wiem czy nie słucha bez niej), ale to nadal nie jest wygodny, duży ekran i wygodna klawiatura.

Nie żeby laptopy były najlepsze do wszystkiego. Nie są. Po to mam smartfona, po to mam tablet, po to mam czytnik ebooków. Bo każde świetnie nadaje się do czegoś innego. Ale jednak staram się używać narzędzi do tego, do czego są najlepsze.

Zobacz na tego posta. Nie jest długi. Wyobrażasz sobie dziubanie go na klawiaturce ekranowej? No szlag by mnie trafił, telefon wylądowałby na ścianie. A jednak są ludzie, którzy z jakiegoś powodu sobie to robią.

Kiedyś jeszcze były telefony z klawiaturami QWERTY, trzymałem się ich tak długo jak się dało. Dało się na nich pisać trochę dłuższe teksty, choć nadal nie było to wygodne. Zabrali. Do kliknięcia "lubię to" klawiatura nie jest potrzebna. Mam w plecaku pełnowymiarową, cienką klawiaturę QWERTY na Bluetooth. Czasem korzystam, jak naprawdę muszę napisać na telefonie coś dłuższego (rzadko, ale się zdarza, szczególnie jak się jeździ z kotami do weterynarza w godzinach pracy i ktoś akurat czegoś chce).

Reply to
Arnold Ziffel
Loading thread data ...

Mogę. Parsować HTML, bo oczywiście żadnego API pewnie do tego nie ma. A potem FB zmieni wygląd strony i cała praca w diabły. Poza tym musiałbym znowu założyć tam konto. Nie warto. Dużo mnie kosztowało odcięcie się od miejsca, w którym toczyło się wirtualne życie większości moich znajomych, a przez to i moje.

Reply to
Arnold Ziffel

Niekiedy czyli kiedy? :)

Pamiętam talka i ntalka, miałem jednego geeka, z którym na tym pisaliśmy. No da się, fajnie. I widać, jak się pojawiają literki, i jak są kasowane, bo się ktoś pomylił. Ale nadal nie widzę, jaką miałoby to dawać korzyść wzgłędem lokalnej edycji wiadomości i wysłania jej po napisaniu. Może jedynie jak ktoś pisze elaboraty i musisz czekać bezczynnie, aż napisze, a potem czytać, a on czeka bezczynnie, aż ty odpiszesz. Ale znów, czasem jest to łatwiejsze, bo możesz się skupić na tym, co piszesz. Poza tym w takiej sytuacji łatwiej jest mi po prostu zadzwonić, a nie pisać. Po coś ten telefon jest.

Reply to
Arnold Ziffel

Tak mi jakos luźno wpadlo do głowy:

Zgadza sie, identyczny poglad przedstawiaja muzłumanie. Po co męczyc cokolwiek, skoro Koran jest wiedza ostateczną i są tam odpowiedzi na wszystkie pytania?

A serio: może od '96 coś nowego pojawiło się w temacie? i dlaczego o tym ma decydować moderator a nie społeczność?

Ogólnie te wszelakie "fora phpbb" cierpia na patowolność słowa. Ale spokojnie, facebook też. Okazuje się że napisanie na czacie grupowym FB słów "to chyba kiepsko bedzie działać" powoduje skasowanie wiadomości, ponieważ "narusza standardy społecznosci". Cenzor z idioty "zamykam temat" zamienia się w jeszcze głupszego cenzora AI. Może to nawet powód do zadowolenia, AI coraz bardziej przypomina białko.

Reply to
heby

Pewnie jest, bo skoro jest to co by ono miało robić jak nie właśnie to. Ale skoro upierasz się przy parsowaniu HTML to chyba nie ma większych przeszkód.

Jeśli to rozwiązanie takie super jest to chyba ktoś powinien pomóc :-)

Co złego w dzieleniu życia przy komputerze z innymi? Se załączysz kiedy będziesz chciał a jak będziesz chciał sam w jaskini siedzieć to wyłączysz.

Reply to
io

...

Masz interfejs łebowy? :-)

Powiem tak, to ja korzystam z tego serwera a nie Ty.

Reply to
io

...

Czy może wykazać się moderator jak nie zamknięciem tematu :-)

Reply to
io

Ilekroć nie masz czytnika zapewniającego komunikację online.

Telefon w komunikatorze? Weź przestań, komunikator zastępuje telefon, to jest kolejny etap w rozwoju. Komunikatory tylkopisane są przestarzałe, pisanie może uzupełniać naturalną komunikację głosową i może mieć różne opcje jak przesyłanie dopiero po skomponowaniu, zresztą i głosowa tak bywała realizowana, ale istotą sprawy jest komunikacja na żywo czyli właśnie to widzenie literek, słyszenie głosek kiedy tylko zaistnieją. Zwyczajowe przesyłanie całych sentencji jest jakąś zaszłością z którą po prostu da się żyć, ale masz np informowanie o pisaniu by nie siedzieć i nie czekać jak kołek co wiele nie zmienia bo w tym czasie można po prostu widzieć co ktoś pisze. Z tym pisaniem jest mniej więcej to samo co z wątkowaniem w różnych miejscach.

Reply to
io

W dniu 17.12.2023 o 05:05, Arnold Ziffel pisze:

...

I co, FB nie mogłeś tak używać? Nie dało się wyłączyć powiadomień? Albo załączyć trybu 'don't disturb'?

Przecież to jest kwestia tylko tego, że nie włożysz do kieszeni dużej klawiatury i dużego monitora. Możesz je podłączać bezprzewodowo do małego smartfona.

To są funkcjonalności. Można zoptymalizować sprzęt do tego i owego, ale wydzielanie ich nie ma większego sensu, to wszystko mogłoby komunikować się między sobą.

Gdzie tak robią? Piszę to na tablecie, którego 11-calowy rozmiar umożliwia używanie zwykle bez podłączania zewnętrznego monitora, klawiaturę ma cienką, przylepianą magnetycznie, zabezpieczającą ekran. Mógłbym używać smartfona gdyby było na niego używane przeze mnie oprogramowanie, wtedy stacjonarnie podłączałbym klawiaturę i monitor.

No i git. Można wybierać co komu pasuje. Mam komunikator z Meshtasticiem na ESP32 z LoRa z klawiaturą QWERTY, ale zwykle i tak korzystam z apki na smartfonie łączącej się z tym komunikatorem bo sama apka ma większe możliwości. Klawiatura nie jest używana i nie widzę w tym większej wartości póki mowa o sterowaniu smartfonem. Ma znaczenie kiedy chcę zabrać ze sobą tylko ten komunikator. Z drugiej strony optymalniejsze byłyby plecki do smartfona by mieć tę niezależną komunikację LoRa na relatywnie duże odległości bezpośrednio plus pracę w mesh. Ale to wszystko nie jest właśnie dobrze wymienne było się złożyć sensownie.

Reply to
io

Pan Arnold Ziffel napisał:

Nie chodzi mi o wojny między użytkownikami. A więc nie. Poza tym on wcale nie taki mały.

Mój szacunek. Ja jednak chciałem przyjrzeć się zjawisku jako całości, a nie poszczególnym wyjątkom.

Nie oceniam ludzi. Z tych mediów korzystają miliardy, głownie scrolując otrzymane wiadomości. Technicznie rozwiązano to dobrze. A jak ktoś już zdecyduje się pokazać wyczyny swojego pieska na tik-toku, to też sobie radzi.

I tak dłuższy niż średnia. Za to napisany porządnie, myśli poukładane w akapity, z przyjemnością się czyta. To zasługa (poza Autorem rzecz jasna) "apki do Usenetu", czyli tina.

Jarek

Reply to
Jarosław Sokołowski

Do rejestracji tak, newsy tylko przez nntp (+ możliwość pobrania posta po Message-ID przez www).

Czyli są z nim jakieś problemy?

Pomyśleć, że gdyby pewne zrządzenie losu zrządziło się 18 lat temu inaczej, niż się zrządziło, to pewnie ja bym teraz pracował w ICM i pewnie siłą rzeczy bym nim adminował. Ale dobrze się stało, że jednak nie.

Reply to
Arnold Ziffel

Nie porównuj wiedzy (choćby przestarzałej) do mitów i baśni.

Może :) Dlatego warto odświeżyć stary temat, ale przynajmniej się z nim zapoznać. Myślę, że jeśli ktoś powie "czytałem ten-i-ten temat, nie chcę go podbijać, bo i tak nie ma w nim odpowiedzi na moje pytanie", to nikt nie będzie krzyczał.

Inna sprawa, że ja nie jestem zwolennikiem przesadnej moderacji.

Otóż to.

Zależy które. Jak admin ma więcej niż dwie szare komórki, to nie cierpią. Popatrz na Elektrodę, tam chyba pół szarej komórki, przynajmniej wśród cenzorów błędnie nazywanych moderatorami, już nie zostało. Jest tylko ego. Nie żeby nie było tak zawsze.

Co to jest czat grupowy? Jakaś konferencja? Czat podpięty do grupy (coś takiego wprowadzali akurat jak odchodziłem)? Moderuje to automat? Można tę automoderację wyłączyć?

Reply to
Arnold Ziffel

Może być pomocny, wskazać właściwy temat, podpowiedzieć rozwiązanie... ale musiałby być kompetentny a przynajmniej myślący. A z tym bywa różnie.

Reply to
Arnold Ziffel

Pewnie jest. I pewnie niedostępne dla zwykłego użytkownika.

Nie upieram się, po prostu nie sądzę, żeby była alternatywa.

A kto mówi że jest super? NNTP jest niszowe. To nie jest w interesie Facebooka, czy tam Mety, czy jak to się teraz nazywa, tylko w interesie użytkownika.

Złego nic. Gdy czujesz, że tracisz nad tym kontrolę, to już jednak coś.

To nie tak. Wchodzi FOMO, gdy życie toczy się bez ciebie, wchodzi prokrastynacja, gdy masz coś do zrobienia w robocie, nie chce ci się, więc mimo woli klikasz na FB, żeby dostać ten niewielki strzał dopaminy, a gdy już siedzisz, to ciężko się oderwać, bo zawsze coś nowego wyskoczy.

FB jako platforma jest bardzo toksyczna.

Reply to
Arnold Ziffel

a a w news: snipped-for-privacy@googlegroups.com

post z chmurki: "Poniżej znajdują się statystyki serwerów, z których były wysyłane posty do polskich grup w dniu 15.12.2023. Każdy serwer liczony jest tylko raz dla danego From.

Miejsce | Użytkowników | Serwer

--------+--------------+-------------------------------------------------

1 | 28 | google-groups.googlegroups.com 2 | 17 | news.chmurka.net 3 | 16 | news.eternal-september.org 4 | 7 | news.icm.edu.pl 5 | 5 | paganini.bofh.team 6 | 2 | wsisiz.edu.pl 7 | 1 | posting.tweaknews.nl 8 | 1 | pc-156194.zdnet.com.pl

Statystyki wygenerowano 16.12.2023.

Ciekawym, czy te 30-40-50... osob piszacych notorycznie via www google, zmusi sie do przejscia na jakikolwiek czytnik, czyli do jego konfiguracji :) :)

Reply to
1634Racine

To nie wiadomo czy przejdą :-)

No tak, bywają, nic wielkiego, jakaś grupa padnie, wszystko rozwiązywane, najwyżej kilka miesięcy, ale ... nic nie wskazuje by to miało dalej trwać.

Nie wiesz jak by było.

Reply to
io

...

To przecież Elektroda nie jest wyjątkowa.

Reply to
io

Pewnie trzeba się zarejestrować, czyli tak, jak na chmurce gdy chce się wysyłać.

A ja wręcz przeciwnie, wpisałem nawet "fb api" i mi znalazło witrynę z wszystkimi ich API.

Nawet jakby to miało być parsowanie, to da się zrobić i utrzymywać. Ja kiedyś dawno zrobiłem bramkę XMPP do relacji sportowych na onecie, zdaje się jak niedawno puściłem to działała. Nic wielkiego, ale API nie było. Jakby było to pewnie po to by kontrolować wykorzystywanie.

No Ty.

Dlatego potrzebna bramka. Nie spodziewałbym się tłumu zainteresowanych, ale jak ktoś uważa, że super to MZ niech to po prostu sprawdzi.

No cóż, takie są konsekwencje łatwości dostępu do informacji

Reply to
io

io snipped-for-privacy@op.pl.invalid> napisał(a):

Nic z tych rzeczy. Gdyby tak było, to problemy wspomniane przez Arnolda byłyby z wielką intensywnością obserwowane np. na Wikipedii, a tak nie jest. FB celowo został tak zaprojektowany żeby uzależniał, a dostępu do informacji tak naprawdę wcale nie ułatwia. Informacje prędzej znajdziesz na YouTube. Natomiast na FB serwowane są treści mające wywoływać emocje, treści rozrywkowe, treści skłaniające do komentowania, treści nakręcające użytkownika. Stąd nie tylko śmieszne filmiki, ale też zjawisko baniek informacyjnych i sugerowania użytkownikowi treści coraz bardziej skrajnych. A także duża ilość dezinformacji.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 18.12.2023 o 16:10, Grzegorz Niemirowski pisze:

Z tych, możesz szybko informować, wcześniej tak nie było. A że jedne serwisy umieją z tego uczynić dla siebie pożytek a inne nie to inna sprawa. FB nie jest jedyny. To samo można znaleźć np na linkedin'ie.

Reply to
io

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.