Ktoś napisał...

Cytat z

formatting link
"Prosto tłumacząc masz tak , jeśli masz ustawione 100% modulacji , to sama nośna ma 4 W , ale już sygnał zmodulowany tzw PEP ma 16W (a to już przekroczenie norm) . Głębokość modulacji ma zatem bezpośredni wpływ na siłę sygnału i czytelność . Tu Ci się pewnie nasuwa pytanie czemu firmy nie ustawiają tak od razu , ano z kilku powodów , przede wszystkim aby zachować dopuszczalny poziom emisji niepożądanych , typu harmoniczne , lub przesiewy na sąsiednie kanały , to wszystko normują odpowiednie normy. Dlatego radia fabrycznie są skręcone na modulacji do 50% a niektóre i mniej . Są radia które potrafią przy nośnej 4W osiągnąć poziom modulacji grubo ponad 100 % , np JFK II ok 140 % , Jack ok 160% lub radia z tzw Top Gun modulatorem , czyli amerykańskie katarynki typu Magnum Galaxy 95T2 , gdzie nośna wtedy jest 4 W , a zmodulowana PEP 50 W ."

Według mnie to jakiś żart.

Reply to
Digital
Loading thread data ...

Cosinus fi w warunkach polowych może wynieść nawet 2. ;)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik Digital napisał:

Pewnie tak a jeszcze pewniej zaczyna się przygotowanie rynku do sprzedaży właśnie tych ostatnich zabawek. Tworzy grupę napalonych a za chwilę zaspokoi ich zapotrzebowanie.

Reply to
Maciek

Dnia Fri, 6 Feb 2015 09:58:32 +0100, Digital napisał(a):

Jakoś dziwnie to napisane ale są znane emisje AM z częściowo wytłumioną falą nośną, może o to chodzi.

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 2015-02-06 o 09:58, Digital pisze:

W zamierzchłej epoce prawie wszystkie radia tak miały - modulowanie 100% am powodowało zmiany napięcia fali nośnej od zera do dwukrotnej wartości w stosunku do niezmodulowanej. Czyli moc latała w takt modulacji od zera do 16W. I nie jest to przekroczenie norm. Tak samo, jak nie jest przekroczeniem norm w gniazdku sieciowym to, że w szczycie jest więcej niż 230V.

Natomiast zdarzały się radia, które opisano kiedyś w artykule (nie pamiętam periodyku) i określono je jako radia z "modulacją wklęsłą". Tam przy 100% modulacji sygnał był od 0 do 4W, a bez modulacji stała nośna

4W. Czyli rozumiejąc podręcznikowo, w czasie modulowania fali nośnej jej moc spadała :)

Nie pamiętam dokładnie, jakie to radia były, ale to były wówczas bardzo mało popularne modele (jakieś Albrechty albo coś w tym stylu). Miałem takie radio do sprawdzenia i widziałem na własne oczy na swoim lampowym oscyloskopie.

L.

Reply to
Luke

W dniu 2015-02-06 o 09:58, Digital pisze:

Aj, nie doczytałem, o to chodziło.

No może i tak da radę przy założeniu totalnego przesterowania końcówki mocy i braku zrozumiałości modulacji :)

L.

Reply to
Luke

Użytkownik "Luke" snipped-for-privacy@luke.net napisał w wiadomości news:54d49ace$0$2206$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

O to mi chodzi właśnie.

Reply to
Digital

W dniu 2015-02-06 o 10:15, RoMan Mandziejewicz pisze:

Mało jakoś :(

Reply to
stryq

stryq pisze:

Ale to dopiero warunki polowe. Na poligonie dochodzi do trzech - ty byś pewnie chciał do pięciu? A takie rzeczy to tylko w warunkach _bojowych_.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.